Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Summitul....
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2
Arheopterix
Se apropie acel blestemat summit.
Azi treceam pe C.Victoriei si am vazut gurile de canal "sigilate" cu un scotch galben.
Acest "sigiliu" iese f usor daca il impigi cu piciorul.
La ce foloseste oare?
PAgubele materiale pe care le va suferi Buc si tara cred ca sunt enorme.
Asta ca sa ne dam mari cand nu suntem.
Prostia si fudulia nu au limite.
mike.omega
Si pe aici pe litoral au aparut baietii veseli care monteaza camere de supravegheat. Am vazut la TV ca au sudat si niste guri de canalizare. Se plimba si cu elicopterul, au aparut iar Hercules-uri prin zona, cred ca iar ma apuc sa le scriu condica tongue.gif
Pe mine personal ma afecteaza mai putin Summit-ul insa am inteles ca vor crea culoare prin capital si din 6 benzi vor mai ramane 2 pentru soferii de zi cu zi, ceea ce nu mi se pare normal. Puteau sa ocupe mai putine benzi si sa nu mai sfatuiasca populatia sa mearga cu transportul in comun doar pentru ca asta e cea mai simpla solutie.

22nst
imi si imaginez teroristul cum sta ascuns in canal si asteapta sa treaca SARCOTAI sa-i arunce o grenada sub masina ninja.gif
sunt penibile aceste sigilii
blak
probabil ca sunt cereri impuse de americani, francezi... oricum aia sunt cu teoria conspiratiei in portofel smile.gif
NGZ
"Asta ca sa ne dam mari cand nu suntem.
Prostia si fudulia nu au limite. "

Arheopterix nu sunt de acord cu tine. Faptul ca Romania a intrat in NATO a fost un lucru bun.
Sa nu uitam ca dupa intrarea in NATO a inceput cresterea economica. De fapt au inceput investiitiile straine, pentru ca tara prezenta un alt grad de incredere.
Nu poti avea numai avantaje, trebuie sa suporti si cheltuielie, nu crezi ?
T u d o r
Nu stiu, parca noi prea ne oferim sa stam capra. Si asta inainte sa ne-o ceara cineva. Summit-ul putea foarte bine sa aiba loc la Budapesta sau Sofia.
Arheopterix
NGZ,
In situatia in care Buc e aproape total sufocat,pierderile financiare datorita traficului sunt enorme,sa mai blocam orasul inca cateva zile nu e un lucru "cu scaun la cap"
Dupa parerea mea cel putin.
Nu ne putem compara cu celelete tari membre nato si UE.
Aia nu cred ca aiba o singura artera rutiera principala in capitala si un singura aeroport.
In situatia in care se ajunge din piata victoriei pana la antena 1 in 60 min ,in conditii normale,eu cred ca e prea mult.
Bodi
Oriunde s-ar fi desfasurat summitul ar fi ridicat aceleasi probleme. Drumuri inchise, trafic dat peste cap etc etc. Bucuresti sau Paris tot aia. Din fericire exista metrou...
Organizarea cu succes a unei astfel de intalniri - vorbim de toti sefii de stat din NATO + Putin, va fi un mare plus pentru Romania si cred ca va compensa "micile" neplaceri cauzate bucurestenilor.
ozz86651
Plus ca apare Romania la tv, aude bizonu, vede ca nu-i ca-n Borat smile.gif, devine un nume cunoscut, poate vine in vizita.
Bucurestiul e un oras relativ mic si compact, are transport in comun bun, are metrou. Pe jos se poate merge, iar cu o bicicleta n-ai ce alege de el. Dar deh.
T u d o r
CITAT
Plus ca apare Romania la tv, aude bizonu, vede ca nu-i ca-n Borat


Pai nu e? ohmy.gif
Arheopterix
Transport in comun bun??????????????????????????
NGZ
Sumitul e un mod foarte bun sa auda lumea despre Romania. Sa faci parte din NATO e de bine. Cel putin asa gandesc eu. Pe vremea lui Ceausescu toti romanii ii "asteptau pe americani". Acum, cand au venit, nu ne mai place.
Apartenenta la NATO are avantaje politico-economice indiscutabile. Pai sa ne amintim ca, pana acum cativa ani, firmele mari ocoleau Romania. Se asezau prin Ungaria, Cehia, Polonia...Dupa ce am intrat sub umbrela NATO si UE lucrurile s-au schimbat .
Voi credeti ca ritmul de crestere economica se datoreaza guvernantilor ? Eu nu. Avantul economic, pe care trebuie sa recunoastem ca l-am simtit si in buzunar, se datoreaza in cea mai mare perte investitiilor straine.
Romania are nevoie sa fie cunoscuta, iar sumitul este o buna ocazie. De aceea consider ca aprecierile "noi prea ne oferim sa stam capra" si "Prostia si fudulia nu au limite" nu se potrivesc in cazul de fata.


drabisan
Cind s-a anuntat "cistigatorul" urmatorul summint Nato am hotarit in casa, in unanimitate, sa ne luam un mic concediu in perioada.
L-am aranjat, luni la prima ora sint in avion.
Preferam sa-i lasam pe altii sa se "bucure"...
Ce ma deranjeaza e ca nici in situatii d'astea nu se pune osul la munca pentru a face o sosea in plus, mai repede, sau un pasaj etc...S-au pus flori, s-au sudat canale si cam atit...

Una peste alta bucurestenii or sa se chinuie un pic in plus, cistigul de imagine va fi...
Oricum nu avem noi bafta sa apara vreun terorist la noi in tara...

Ce nu inteleg e de ce am vazut soldati, nu militari in termen sau angajati normali, la show-off pe Mosilor, inarmati. Asta am vazut vineri! Departe ideea de a se ascunde, erau trimiti la defilare cu armament pe bulevard...
Arheopterix
NGZ,
Fara suparare,
Tu stai in ploiesti.
Nu ai de a face cu calvarul pe care il traim in fiecare zi,la care se mai alatura si acest contestat summit.
Sa faci 6 km in 40 de min si aceasta distanta ,pe care o efectuez zilnic de 4 ori,e o nimica toata fata de altu Bucuresteni care sunt nevoiti sa il strabata in lung si lat.
Guvernantii,sunt mai preocupati de "crearea unui lobbie" care dupa parerea mea e o prostie,ptr ca puterea unei tari sta in PIB nu in meciuri ,summituri si curse auto.
Vara au blocat centrul cu asfaltarea acelui circuit in jurul casei poporului.Apoi cursa in sine,acum summitul.
Se joaca rau cu nervii nostrii.Norocul lor ca romanii sunt docili.
Oricum te invit sa faci o plimbare de agrement prin Buc in perioada summitului si sa ne impartasesti din experiente.
krondet
stirea zilei....
http://www.boo.ro/2008/03/16/sniper-positi...ng-nato-summit/
NGZ
Arheopterix, nu am negat faptul ca sumitul va crea un mare disconfort bucurestenilor. La celelalte puncte nu am fost de acord cu tine.
Arheopterix
QUOTE(krondet @ Mar 23 2008, 03:22 PM) *


Super tare!
Mai ales comentariile.

NGZ,
Totul e ok.
A K U
NGZ, a auzit de mult lumea despre Romania, din pacate...La cele spuse de Tudor si Arheopterix, cu statul capra si fudulia si prostia, imi permit sa adaug si eu una: prostul daca nu-i fudul, stiti voi. Inca o bataie de joc si o dovada a durutului in o.O de prostul de roman care are trebuir prin haznaua asta de bucuresti, ingramaditi-va voi, toti boii, pe o banda ca noi mergem pe 3. Asta ca sa ne vada lumea vateva minute la stiri si sa zica: "ia uite, summitul NATO in Budapest, Croatia. Asta nu-i tara aia ai carei locuitori au navalit in Spania si Italia ca sa le ridice nivelul criminalitatii?" Credeti ca vom avea vreun castig din marele samit? Oricum, si eu vreau sa plec din sat in perioada aia, poate sa gaseste vreun coleg de forum sa ne spuna si noua ce minunat a fost in alea 3 zile.
Lexy
QUOTE( T u d o r @ Mar 23 2008, 11:46 AM) *
Nu stiu, parca noi prea ne oferim sa stam capra. Si asta inainte sa ne-o ceara cineva. Summit-ul putea foarte bine sa aiba loc la Budapesta sau Sofia.

Mare adevar ai spus.

Apropos de asta vedeti ca cica pe 29 se face o simulare, am citit pe site la ei...Si din cate am inteles eu se va bloca si traseul aeroport-casa poporului.
T u d o r
Ce noroc ca eu stau la Valcea. thumbsup.gif Am si avantaje, ma sare samit-ul tongue.gif
Arheopterix
Nici o sansa sa te sara!
Coada la intrare in BUc va fi pana dincolo de voi.
Ovidiu108423
Eu consider ca neplacerile cauzate bucurestenilor (da, si eu stau in capitala cea mai ravnita din lume...) vin la pachet cu avantajele indiscutabile aduse imaginii Romaniei. No offence, dar m-am saturat de atitudinea asta profund romaneasca "si asa suntem toti niste porci, sa stam cat mai adanc in namol". Accesul la informatie (chiar si la asta basic, livrata cu ocazia summitului) inseamna intotdeauna putere. Sunt de acord ca sunt ff multe de facut in tara, dar de cate ori nu s-a dovedit ca imaginea conteaza enorm..chiar in cazul unor state profund gaunoase, care nu o meritau.
Cat despre concitadini, sunt convins ca atitudinea generala va fi una de veselie, in perioada data. Ce Dumnezeu, doar e rost de chiul de la servici si de frecat menta. Chiar credeti ca se va enerva bucuresteanul ca nu e lasat sa ajunga la servici in timpul summit-ului, ca sa creasca productivitatea Romaniei?
Arheopterix
Personal,nefiind bugetar,cred ca da.
Prsupun ca sunt mai multi free-lanceri printre noi.
A nu ajunge la servici = pagube materiale.
Betoniera care nu poate pleca de la statia de betoane produce pagube.Neajungera ei pe santier e tot o paguba samd.
Stiu ca ptr un "freaca menta" vorba ta,e motiv de veselie.
Crezi ca jurnalistii straini sunt toti cumparati sau prosti?
Nu vor vedea un oras plin de maidanezi si excremente,utilitatii gen evul mediu,preturi de locuinte demne de orase vestite ,poluare de oras industrial de la inceputul secolului 20 si civilizatie neandertaliana?
Avantaje indiscutabile spui?
Vreau sa aud macar unu avantaj.
Nu am inteles treaba cu Informatie =putere.
Lexy
Veselie pe naiba...

De ce? Ca au carpit drumurile si au remarcat soselele in drumul lor catre obiectiv? Ca de fiecare data suntem niste fatarnici si vopsim gardul si restul dezastru?
Ca de fiecare data ni se demonstreaza acelasi lucru: daca cineva de acolo de sus vrea sa faca ceva REPEDE[ de ex drumurile] hopa sa vezi ce se munceste cu spor si noi stam sa ne rupem masinile si sa stam la cozi infernale ca se lucreaza la drumurile noastre cu lunile...Pe Stefan cel Mare intersectie cu Barbu Vacarescu se face tampon acolo si stai minim 20 min ca sa treci pe acolo..de ce nu se suplinesc echipele sa se lucreze 24/24?Daca trecea coloana oficiala pe acolo FAC PARIU ca era gata intr-un timp record.

Ca ii asteptam in lux si trei sferturi din popor e strangulat de taxe si avem salariile unora care le sterg pantofii la ei acasa?Si preturile muult peste ale lor si calitatea muult mai proasta...
De asta sa ne bucuram?

Referitor la zilele acelea din pacate nu imi pot lua concediu, dar traficul o sa fie ingrozitor si cu cat ipierd mai mult pe drum pe atat trebuie sa suplinesc cand ajung. Asa ca veselie din parti...
Arheopterix
Bine spus Lexy!
Nu pot sa ma abtin,desi e total off topic...
ieri eram la un oficiul posta.
Era un anunt "Angajam distribuitori postali,studii 12 clase,salariu 800 ron,bonuri de masa,prime".
Rusinea e enorma.
Un rezident care a invatat pe rupte apropae 20 de ani,si sta intr-un spital mizer primeste 750 ron.
Se mai plange lumea de servicii medicale proaste.
Si asta nu e nimic.Un muncitor poate castiga 1200-1300 euro.
Sa traisaca summitul !
Cat mai multe!

Apropo de intersectia B Vacar.S C .Mare.
Cred ca de un an "lucreaza" acolo vreo 2-3 oameni.
Pana la urmatorul summit sigur e gata.
Ovidiu108423
Ok, hai sa o luam altfel.
Categoric pentru cei care incearca sa isi vada de treaba si, in plus, nu sunt bugetari, toata invalmaseala asta e o pacoste. Asta, insa, se intampla cam in toate orasele in care se organizeaza reuniuni importante, iar proportia oamenilor deranjati acolo este frecvent mai mare ca la noi. Nu de alta, dar aia isi vad mai frecvent de treaba...
Eu cred, insa, ca important este mesajul intr-o perspectiva mai larga. Stie cineva cum arata Riga, asa cum a fost descrisa cu ocazia ultimului summit??Astept o descriere...
E foarte posibil ca jurnalistii sa remarce lipsa de civilizatie si murdaria de pe (alte) strazi, dar chiar si relatarile de genul asta vor putea depasi imaginea de romani traind in corturi sau la umbra copacilor...imagine cultivata cu grija de o parte(evidenta!) din conationalii nostri.
Cred ca, pur si simplu, faptul de a organiza o intalnire de o asemenea importanta la Bucuresti va creste cota lui in ochii unora care nu au auzit (sau au auzit..evident de rau) cate ceva despre el. Iar mesajul de luat acasa va fi cu atat mai auzit cu cat summitul va avea mai mare succes. Si aici nu ma refer numai la deplasarile catre Casa Poporului.
Informatia de care vorbeam in postul precedent se refera la cele 3 zile in care Bucurestiul va fi pe buzele agentiilor de presa. Crede-ma, daca nu se intampla tampenii, stirile nu vor fi in stilul celor de la ora 5. Dimpotriva, unii ar putea cataloga ceea ce se va intampla drept publicitate gratuita. Arheo, stii bine ca, daca convingi suficient de multi oameni despre un subiect, el sfarseste prin a fi adevarat..
vio
in afara de mult mujdei si cum zise si blondina lexy:D ne reinvatza astia stilu capra eltceva nu e samitu asta ... wsi daca ar vrea cineva sa faca ceva ar putea si fara leucoplast pe canale ...


IN PERIOADA SAMITULUI IN ROMANIA VA SUNT ASCULATATE TELEFOANELE MOBILE CITITE SMS URILE ASTA PE CA ASA VREA BUSH. CEL MAI CRETIN OM DIN ISTORIE DE PANA ACUM ....

daca ati observat bucuresteni vineri nu prea a mers telefonia mobila o buna bucata de timp asa pe cartiere ... .. ei bine aceste dispozitive amplasate vor ramane pe urma active .. va inchipuiti ce fericire pt SRI si toti linge-n o.O .... ne fac americanii o tzara de tot kkt ul , sa ma divid in ei de americani ca numai belele au adus lumii intregi .... cel mai de kkt si cocalar popor...
Arheopterix
Azi drum de 6 km in 65 min.
Cersetorii se aduna de pe strazi.
Agentii adusi din toata tara,sunt parca luati din reviste de moda;inalti si suplii.
Burtosii si scunzii,au disparut.
Lexy
QUOTE(Arheopterix @ Mar 26 2008, 08:45 PM) *
Agentii adusi din toata tara,sunt parca luati din reviste de moda;inalti si suplii.

[Total offtopic insa nu rezist]

In sfarsit o veste buna laugh.gif pe unde se gasesc bunaciunile astea domne? Ca daca tot o sa fac dublu in trafic macar sa vad si eu ceva frumos rolleyes.gif

PS:De azi au inceput sa se inchida drumurile...Super tare..
Arheopterix
Bunaciunile sunt peste tot unde am ciculat.
Barbu Vacarescu,Serbanescu,Aerogarii,DN 1.
Toti tineri,zvelti,cu ten deschis ( Zero tuciurii zero burtosi).
Mariustom
CITAT(Lexy @ Mar 27 2008, 12:10 PM) *
[Total offtopic insa nu rezist]

In sfarsit o veste buna laugh.gif pe unde se gasesc bunaciunile astea domne? ...

offtopic.gif Nici eu nu rezist biggrin.gif
Costaaaacheeeeeee, unde ești ? Treci la vedere pe traseu, după ce strângi cureaua puțin whistling.gif

Hai, că ești căutat ... thumbsup.gif


ninja.gif
adrian_flavius
Costache e pe drum...vine intins de la Iasi, ca tocmai si-a ridicat "brotacul" de la Dan...asa ca nu ai sanse sa-l vezi "pe traseu" ...decat un pic mai tarziu, cand s-o apropia de Bucuresti...Ole!!...
cod
Toata cinstea pentru eficienta politiei rutiere. Au pus cate un politist la fiecare intersectie. Rezultatul? Ieri, la 18:30 am facut victoriei-unirii in 10 minute!!!!. Simteam cum creste inima in mine odata cu fiecare km parcurs.
Watcher
Pai si asta e de bine?
E de rau, ca arata ca s-ar putea si ca ii doare in c^%r!
A K U
Azi a fost pericol, cu tot cu politisti la fiecare pas. De la Arc pana la Casa Scanteii, bara la bara pe 5 (cinci) benzi, dupa aia pana la pod Baneasa pe 3. Eu am luat-o frumusel per pedes ca mersul pe jos face piciorul frumos sau cam asa ceva. E durere mare, oameni buni, si sa vedeti de luni incolo. Ma uitam la saracii soferi fierti si radeam de unul singur. Da, da' sa vezi cat prestigiu castigam in lume... teehee.gif
vio
Contrar celor care au postat pana acum biggrin.gif ieri am fost sa fac revizia la o mashina in Pipera ,,, din militari in pipera am facut 30 min de la 9 30 dimineatza ( Gorjului - lujerului - virtutii - arcu de triumf - televiziune - aurel vlaicu - petricani - pipera ).... blink.gif pe traseul pe care de obicei imi ia cam o ora ... la intors la fel 35 min ... deci simpla prezentza a politzailor face bine .. biggrin.gif ori nu au mai fost atatea mashini , ceea ce nu cred .
A K U
Ieri s-a circulat foarte bine, din nu stiu ce motiv. De mult nu am mai vazut atata "libertate" la ora de varf. Astazi insa, s-a ales praful, probabil ca toti cei care au renuntat ieri la masini le-au folosit azi.
In alta ordine de idei, un articol amuzant, care da o idee despre tampenia unora de la case mult mai mari (asta pe langa tampitii de la ziarele si site-urile sportive care i-au facut frati pe Marius si Daniel Niculae, ba a aparut si un Dario p-acolo laugh.gif): http://www.adevarul.ro/articole/bush-se-in...constadt/346094
Arheopterix
Sa vedeti cum e cum (ora 13) sos pipera Tunari.
Stati la rond 30 min,numa sa treceti de el.
Arheopterix
Ma intrebam de ce nu au inchiriat guvernantii nostrii 20-30 de elicoptere,la inca tot atat cat au deja,si sa transporte vipurile de la aeroport direct la palatul parlamentului,fara tot acest circ inutil.
ValiR

In concluzie cred ca nu e o problema summit-ul in sine ci faptul ca lucrurile la noi se fac cu fundul si nu cu capul.
Arheopterix
Sau capul unora e echivalentul fundului.
22nst
am auzit la radio azi...
daca ar fi fost sa platim noi summitul, suma cheltuita impartita la populatia tarii, venea cam 700 euro de persoana pinch.gif
DRAGOS
pai chiar noi il platim...prin taxe si impozite confused.gif
Arheopterix
Cum au solutionat "primitivii de chinezi" problema traficului.....
Noi ne chinuim ptr un amarat de pod ca la otopeni nu stiu cati ani.
ozz86651
Ne comparam cu ei la bani si resurse? Apoi dincolo de china aia capitalista e china saraca care e vreo 80%. Bogatia e concentrata in citeva locuri, e o exceptie nu regula.
Arheopterix
Si la noi e bogatia la vreo 1-2 %.
Nu inseamna sa impanzim toate orasele cu autostrazi suspendate.
Dar macar o sosea de centura umila sa avem,si vreo una doua suspendate care sa traverseze buc.
Apropo ozz,cand ai fost in buc ultima data?
drabisan
Arheopterix, cum s-ar descurca navigatia intr-o astfel de "joctiune"? N-avem nevoie de asa ceva confused.gif
Una peste alta ramin citeva lucruri dupa samit:
- strazile spalate pentru vreo citeva zile dupa aia;
- un trafic bucurestean absolut civilizat pentru citeva zile! mi-a placut rau de tot cum s-a circulat in ultimile 2-3-4 zile! De vis!
- spoiala de la suprafata, tind sa cred ca e un tipic romanesc;
* da-o-n ma-sa de treaba, peste tot pe traseele importante s-au putut pune canalele la nivel in citeva zile pe cind in rest le evitam intr-un anume fel!
* cum mama ma-sii de la Dimbovita pina la Cotroceni s-a eliberat si a 3-a banda de circulatie de masini parcate? De ce nu se poate asta in fiecare zi? Sint multe alte zone unde au fost eliberate benzi clasic ocupate de masini parcate?
* de ce nu se reconfigureaza semafoarele in functie de ora? Cum faceau sutele de politisti aflati in intersectie? De ce sa ti o strada pe care nu e nimeni pe verde si celalalt sens sa stea plin?

Ce concluzii am tras pina acum: nu e problema de capacitate a strazilor, avem probleme cu parcarile si cu managementul semafoarelor; avem probleme cu jmecherii care nu se mai baga cind e plin de politie, avem probleme pentru ca nu sintem civilizati si, bonus, avem si conducatori prosti!
ozz86651
QUOTE
de ce nu se reconfigureaza semafoarele in functie de ora?


Sau cu senzori, cum e la altii... nu-i masina, sta rosu pe secundar si verde pe principal

QUOTE
Si la noi e bogatia la vreo 1-2 %.


Romania e decenta in proportie mult mai mare decit China. PIBul e de vreo 2 ori mai mare.

QUOTE
Apropo ozz,cand ai fost in buc ultima data?


Anul trecut, de ce? Mai vin si in iunie 2008.
Exista in Romania multe probleme, sint perfect de acord. Dar cea mai deranjanta parte nu sint problemele, ci vaicareala si defetismul infinit. Nu-i totul groaznic, nu-i totul de rahat. Multe probleme le gasesti si la altii. Multe vin de la lipsa banilor, asta e. Multe vin de la constructia cretina a oraselor facuta de comunisti. Si da, o parte vin si de la incompetenta, rea vointa, lipsa de bun simt, dar un procent mai mic decit ne place sa credem.

f1anatic
Care imi trage mah si mie niste poze cu caravanele oficiale ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.