Help - Search - Members - Calendar
Full Version: jante de aliaj pe 17 Mondeo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Alex100493
Salut. As vrea sa-mi pun pe un Mondeo 2006, care a venit din fabrica cu jante de otel pe 16', jante de aliaj pe 17'. Eu intre timp mi-am pus de aliaj dar pe 16' si as vrea un pic mai mari pt vara. Ar putea fi ceva probleme sau ar trebui facute niste reglaje suplimentare? (frane,directie,unghiuri de fuga; cele pe 17' sunt si mai late un pic) Daca e ok si le scot la un pret bun rolleyes.gif atunci le scot la vanzare pe cele de aliaj pe 16'. Aviz amatorilor. Merci anticipat pt sfaturi si pareri!
Potzocul
din cate stiu eu nu trebuie facute reglajele. ai in talonul masinii inscrise si jantele de 17" nu ?
treaba e urmatoarea... tie nu ti se pare ca masina e rigida?
cu roti de 17 va fi si mai rigida daca nu ma insel... si la drumurile noastre perfecte un talon mai mic ... inseamna sanse mult mai mari sa deformezi janta. acum ai 55 si vei avea 50.
danmatyas
eu am jante pe 17 din fabricatie. Da, este mai rigida, am vrut sa le schimb cu roti pe 16. Sa nu mai fie chiar asa rigida. 205/50/17 sunt dimensiunile cu care echipeaza ford, mondeo-urile cu roti pe 17. O alta problema e pretul cauciucurilor. Daca se iau de firma ca lumea sunt peste 550 lei bucata. O alta varianta sunt gumele second hand. In talon, nu e scris nici macar la mine ca se accepta roti pe 17, si eu le aveam pe masina cand am mers la RAR. Idiotii au trecut roti pe 16 si atata. Multa bafta. Nu trebuie sa faci nici o modificare la masina pt rotile pe 17. Doar mare grija la gropi, ca distrugi mai repede si partea de suspensie si gumele si jantele. Succes!
Paul105855
Am un vecin cu un Golf la care i-a montat niste jante superbe de 18. Masina arata excelent. De atunci insa s-au inmultit problemele la bucsaraie si alte elemente ale suspensiilor. Nu stiu cat e de oportuna montarea de jante cu diametru mare in Romania.
Alex100493
Si ce ai facut cu cele pe 17 Danmatyas? Le mai ai sau le-ai dat?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.