Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Efectul mersului in oras
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
bhp
Am simtit nevoia sa deschid acest topic datorita faptului ca merg foarte mare parte din timp cu masina in oras, respectiv Bucuresti.

Asa cum am semnalat si pe topicul Avensis, dupa mai mult timp de mers in coloana, respectiv bara la bara, apare la plecarea de pe loc (dupa ce motorul a ajuns la temperatura optima) o bataie ciudata. In conditiile in care schimb in tr II si nu accelerez "hotarat" ci doar sa ma deplasez incet bataia persista.


Mentionez ca daca traficul imi permite o plecare de pe loc, respectiv un demaraj "de bun simt" l-as numi eu, aceasta bataie nu se mai aude si se aude doar "rontaitul" de diesel.

Avand in vedere ca sunt la primul diesel ma gandesc ca nu stiu cum se comporta, insa am fost in service si s-a constat o oarecare diferenta intre injectorul 1 si celelalte, ca urmare acesta a fost schimbat pe garantie, dar bataia a reaparut. thanks.gif mad.gif Cu cateva zile inainte de a schimba injectorul nu s-a mai auzit nicio bataie. Am zis ca o fi de la motorina, ca o fi un defect de fabricatie, dar totusi se aude din nou.

Rog pe cei care au motor D-4D sa ma lamureasca, sa imi spuna daca au sesizat acesta bataie, daca este normal.

10x a lot !!!!!
vio
DA! ... se simte asa ca si cum l ai fortza si cand trece de la 1500 in sus dispare ... la orice diesel se aude ..chiar si la pompe duse.daca pleci la relanti, daca pleci in ture nu mai auzi nimic ..
bhp
Si eu care credeam ca sunt nebun unsure.gif

Se aude ca o bataie de tacheti daca va amintiti de batrana Dacia.

Dar de ce se aude numai dupa ce motorul este CALD ?
FAR EASTERN
Eu cred ca mai tine si de sincronizarea ambreiajului cu acceleratia. Cel putin mie nu mi s-a intamplat. Nu e vorba de Prius smile.gif , ci de altele.
Dar e posibil sa fie totusi o defectiune. sad.gif
bhp
Vio,

am mers cu X-trailul unui prieten si nu am auzit o astfel de bataie. Inteleg ce-mi spui si intr-adevar se mainifesta exact cum zici, dar de ce fenomenul asta aparte numai cand maotorul este cald ?
vio
pai cand e rece merge altfel alt relanti, alt raport de amestec . dar e zgomotos tot la rece biggrin.gif nu ?!?! .. ca sa zic asa iarna nu e vara biggrin.gif ..detanarile sunt altfel in principiu .. ce auzi de fapt sunt detonari din pistoane nu batai de injector
bhp
QUOTE(vio @ Mar 21 2008, 05:40 PM) *
pai cand e rece merge altfel alt relanti, alt raport de amestec . dar e zgomotos tot la rece biggrin.gif nu ?!?! .. ca sa zic asa iarna nu e vara biggrin.gif ..detanarile sunt altfel in principiu .. ce auzi de fapt sunt detonari din pistoane nu batai de injector



La rece e zgomotos daca accelerez ma rapid. Si aceste detonari care ma scot din minti cum as putea sa le evit, sa nu le mai aud asa? Scuze, poate sunt stresant, dar nu imi place de nici o culoare cum se aude.

thumbsup.gif
Dan Andrei80532
Ii chiar enervant tacanitul ala de care vorbesti!Si pe langa asta se si aude tare in masina.Am fost cu diesel de 2.0 126 cp si nu se auzea chestia asta , mergea frumos motorasul.Da stai linisti smile.gif ! O sa dispara in timp .... mult timp.Dupa 15000 motorul merge tot mai frumos , la mine la 50000km nu se mai aude deloc.Consumul ii de 6.8 l/100 km in conditiile in care masina merge numai in oras yes.gif (nu in Bucuresti).Deci rabdare si tutun.
bhp
Parca incep sa ma mai linistesc beer.gif
bhp
Dan Andrei80532, cum ai rezistat 15000 KM ca am momente cand imi vine sa bomb_ie.gif

Tu ai fost cu ea la "doctor" sau doar ai dat muzica mai tare ?
Dan Andrei80532
Eu nu am mers f mult cu masina ca de obicei merge tatal meu.Eu cand mergeam cu ea plecam de pe loc la turatie mai mare (2000 rpm) si nu se auzea.Da-i turatie mai mer ca si asa ii place yes.gif .
bhp
Respect thumbsup.gif
bhp
Sa revin cu vesti........Acea bataie nu era normala si se datora, asa cum am scris, faptului ca injectorul 1 avea alte valori. Ideea e ca Toyota Spania mi-a comunicat ca nu este in regula sa schimbi un singur injector pt ca in timp le afecteaza si pe celelalte. M-am strambat si am zis fie, ca masina e in garantie si nu platesc eu. Au pus baietii tester-ul pe masina si surpriza, injectoarele 1 si 4 aveau valori diferite (destul de mari).

Ceea ce mi-a placut si mai mult a fost ca au anuntat Toyota Spania, Toyota UK, Toyota Japonia de modul de lucru de la service-ul din Pipera.

In concluzie, au fost schimbate cele 4 injectoare, pe garantie si masina merge impecabil, ba mai mult a scazut consumul foarte mult.

G e o r g e
foarte frumos din partea lor thumbsup.gif
metalu
QUOTE (bhp @ Jul 21 2008, 11:24 AM) *
Sa revin cu vesti........Acea bataie nu era normala si se datora, asa cum am scris, faptului ca injectorul 1 avea alte valori. Ideea e ca Toyota Spania mi-a comunicat ca nu este in regula sa schimbi un singur injector pt ca in timp le afecteaza si pe celelalte. M-am strambat si am zis fie, ca masina e in garantie si nu platesc eu. Au pus baietii tester-ul pe masina si surpriza, injectoarele 1 si 4 aveau valori diferite (destul de mari).

Ceea ce mi-a placut si mai mult a fost ca au anuntat Toyota Spania, Toyota UK, Toyota Japonia de modul de lucru de la service-ul din Pipera.

In concluzie, au fost schimbate cele 4 injectoare, pe garantie si masina merge impecabil, ba mai mult a scazut consumul foarte mult.


bravo.tare as vrea sa vina 2-3 japonezi cu niste Katane la brau sa le mai taie motul la cei din romania ca tare au devenit nesimtiti pe banii si nervii nostrii.
inca o dovada a profesionalismului de care dau dovada cei de la toyota romania.

apropo,maine fac un drive test cu honda.inproportie de 60%,sunt hotarat sa renunt la toyota

9er
CITAT(metalu @ Jul 21 2008, 10:31 PM) *
CITAT(bhp @ Jul 21 2008, 11:24 AM) *
Sa revin cu vesti........Acea bataie nu era normala si se datora, asa cum am scris, faptului ca injectorul 1 avea alte valori. Ideea e ca Toyota Spania mi-a comunicat ca nu este in regula sa schimbi un singur injector pt ca in timp le afecteaza si pe celelalte. M-am strambat si am zis fie, ca masina e in garantie si nu platesc eu. Au pus baietii tester-ul pe masina si surpriza, injectoarele 1 si 4 aveau valori diferite (destul de mari).

Ceea ce mi-a placut si mai mult a fost ca au anuntat Toyota Spania, Toyota UK, Toyota Japonia de modul de lucru de la service-ul din Pipera.

In concluzie, au fost schimbate cele 4 injectoare, pe garantie si masina merge impecabil, ba mai mult a scazut consumul foarte mult.


bravo.tare as vrea sa vina 2-3 japonezi cu niste Katane la brau sa le mai taie motul la cei din romania ca tare au devenit nesimtiti pe banii si nervii nostrii.
inca o dovada a profesionalismului de care dau dovada cei de la toyota romania.

apropo,maine fac un drive test cu honda.inproportie de 60%,sunt hotarat sa renunt la toyota


De ce? Astia de la Honda nu fac servisarea tot cu romanasii nostri, aici in dulcea Romanie? Doar alta Marie, cu aceeasi urata palarie...
metalu
or fi tot romani ca inca nu am auzit sa vina paonezii la noi ,in unitatile service
dar din ce/am citit pana acum,nu prea am vazut multi posesori de honda sa se palnga de serviciile postvanzare.
la toyota,sunt sub orice critica-ma refer in Bucuresti.in tara am vazut ca treburile sunt bune,aici e de jale.
Legionaru'
Am condus eu noul Accord 2.0 si nu m-a dat pe spate.
Astept noul Avensis, Legacy,Lexus..........vom vedea!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.