Help - Search - Members - Calendar
Full Version: servodirectie lada
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
HORGUS
Stie cineva daca e posibil sa pui servodirectie pe o lada 2105 de exemplu,si daca da de ce anume e nevoie.Multumesc.
Horia49540
mi se pare foarte grea adaptarea unui sistem de la alta marca...

cel mai simplu ar fi sa incerci sa adaptezi servodirectia de la noile Lada NIva
dar si acolo tre vazut daca exista spatiu la 2105, daca poti monta pompa servodirectiei etc...

Lada mie mi se pare buna asa cum e: pura si dura
nici nu stii cat ii duc dorul thumbsup.gif
HORGUS
Sunt total de acord cu tine horia ,exact de aceea i-mi placa si tin la ladita mea.Insa problema apare atunci cind o conduce sotia care e incepatoare.si ei i-i place foarte mult dar o cred ca i-i e foarte greu cu volanul.N-as vrea in nici un caz sa renunt la lada mea si de aceea mai bine fac un efort si imbunatatesc ceva decit sa o schimb pe vreo porcarie de matiz sau altceva pentru o servodirectie.Am inteles ca sunt masini care au servo electric.Stiu ca problema e de caseta dar daca ar fi sa fie chiar nu se poate face nimic?A mai incercat cineva?
Cipp
Las-o sa faca muschi la maini si la picioare. Dupa asta, ii iei un Fiat Bravo si o sa spuna ca e parfum servodirectia electrica si ambreiajul hidraulic. Revenind la discutie, e interzis prin lege sa faci modificari la sistemul de franare, directie, lumini si tot ce ine de siguranta si vizibilitate! Asta daca nu mergi cu masina in Congo, atunci se poate face orice!
Horia49540
are dreptate Cipp, daca modifici ceva si te prinde ppolitia...nu e bine, si la itp o sa-ti fie greu
oricum, cel mai usor ar fi de adaptata de la Niva modelele noi

fara adaptari, iata cum poit face directia cat de cat usoara:
- cauciucuri de 155 (inguste, cum se puneau pe lada 1200 originale)
- volanul original mare, si pe viraj stranse sa apuci volanul din interior cand cotesti
cauciucuri mai umflate - de ex 1.9 pe fata (solicita putin suspensia si afecteaza tinuta de drum la viteza mare, dar se misca volanul mai usor)
- caseta de directie bine reglata, neuzata si cu ulei bun in ea (cel original sau daca nu, Castrol, Aral, Mobil etc)
- semicaseta (cea din dreapta) fara uzur, jocuri, sau si mai bine - una pe rulmenti (gasesti ori in Ruse, Bulgaria, ori la basarabeni la Obor - in Ruse costa aprox. 13 euro)
- sa se coteasca rotile doar cand masina e in miscare, chiar si putin daca e in miscare se coteste mult mai usor decat daca e pe loc...

succes!
HORGUS
Multumesc baieti.O sa vad ce pot face .........sunt cam incapatinat dar cred ca emai bine sa va ascult.
stefan1200
Salutare tuturor automobilistilor. Sunt de 4 luni proprietarul unei lada 1200 din 79.Sunt foarte incantat de ea si ma bucur ca am gasit in site cu pasionati de ladite.
p.s.mi-a expirat itp-ul si si ma intrebam daca stiti pe careva care poate sa ma ajute cu un aranjament...merci
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.