Help - Search - Members - Calendar
Full Version: solutie de scos zgarieturile dupa geamuri laterale , parbriz . luneta
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
vio
a folosit cineva asa ceva ??? are vreun efect sau nu e decat praf in ochi ???
OvidiuH
Are, dar ca să ai rezultate notabile trebuie să aplici soluția cu mașina.
drabisan
Vio, eventual, intr-un weekend, pe lumina, sa ne vedem 5 minute sa-ti arat si ce am eu pe parbriz.
Daca gasesti ceva sa-mi zici si mie, ca la ce zgirietura am...
FAR EASTERN
Am si eu niste zgari-uri si am cautat pe net.
Cica se face un fel de topire a geamului, dar se pare ca in urma ramane usor deformat, gen lupa.
Mai dati un search, ca scrie mai multe. thumbsup.gif
OvidiuH
Există și polish de geam.
FAR EASTERN
Da, corect, da ala e pentru zgarieturi fine, nu pentru "canioane". confused.gif
OvidiuH
Evident, alea pot fi doar ușor mascate.
ivd
am vazut cum arata un parbriz "polisat". consider ca este munca in folosul comunitatii. beneficiarul preciza ca este mai deranjant ....noaptea dry.gif . cine stie poate nu a dat cu ceva performant! unsure.gif
leroux
Pentru zgarieturile de pe bord (pe plastice, in general) are cineva vreo idee? Polish ceva?
jucausul
QUOTE(leroux @ Mar 22 2008, 06:33 AM) *
Pentru zgarieturile de pe bord (pe plastice, in general) are cineva vreo idee? Polish ceva?

Eu am vazut in Ungaria si Germania niste produse care din cate am inteles s-ar afla si pe la noi, ma interesez si va comunic.Din cate stiu Ager Service parca le zice, cei care se ocupa si de micile sparturi in parbriz, au si o solutie profesionista de polish ptr geamuri, dar nu bag mana in foc trebuie intrebat.
OvidiuH
QUOTE(leroux @ Mar 22 2008, 08:33 AM) *
Pentru zgarieturile de pe bord (pe plastice, in general) are cineva vreo idee? Polish ceva?

Am incercat ceva de la Turtle Wax, insa n-am remarcat rezultate notabile. Am vazut si chestii mai "serioase", insa sincer nu ma incumet sa le incerc pe masina mea. Mi-e sa nu iasa si mai si.
leroux
QUOTE(OvidiuH @ Mar 22 2008, 11:05 AM) *
... Am vazut si chestii mai "serioase", insa sincer nu ma incumet sa le incerc pe masina mea. Mi-e sa nu iasa si mai si.


Ma-ncumet eu. Am niste zgarieturi pe coloana volanului care se vad super nasol de oricine sta in dreapta. Trebuie sa fac ceva cu ele. Da-mi PM daca e cazul.
OvidiuH
QUOTE(leroux @ Mar 22 2008, 08:40 PM) *
QUOTE(OvidiuH @ Mar 22 2008, 11:05 AM) *
... Am vazut si chestii mai "serioase", insa sincer nu ma incumet sa le incerc pe masina mea. Mi-e sa nu iasa si mai si.


Ma-ncumet eu. Am niste zgarieturi pe coloana volanului care se vad super nasol de oricine sta in dreapta. Trebuie sa fac ceva cu ele. Da-mi PM daca e cazul.

Aveau ceva de genul asta in Cora Pantelimon. Mai intai insa incearca cu un Cockpit Cleaner de la Turtle Wax, mi-e ca o solutie mai abraziva s-ar putea sa strice si mai rau suprafata tratata, sa o matuiasca permanent sau chiar sa decoloreze.
leroux
Ovidiu tata, nu prea m-a ajutat Turtle Wax. Trecem la nivelul urmator?
AMP
Scrach d-ala pentru reparat zgarieturile exterioare(m-am uitat in topicul de Corolla si am citit ca Stefan VVTi si-a reparat zgarieturile cu asa ceva)unde gasesc>?Cat costa?Cum se foloseste?Eu am parcat pe langa niste sarma ghimpata.... blush.gif


PS.Ca uitasem:mai demult am citit pe altundeva ca unii isi stergeau bordul cu servetele d-alea umede pentru sters funduletul bebelusilor,de la Pampers...e ok treaba asta?Eu nu am incercat...
OvidiuH
QUOTE(AMP @ Mar 26 2008, 01:34 PM) *
Scrach d-ala pentru reparat zgarieturile exterioare(m-am uitat in topicul de Corolla si am citit ca Stefan VVTi si-a reparat zgarieturile cu asa ceva)unde gasesc>?Cat costa?Cum se foloseste?Eu am parcat pe langa niste sarma ghimpata.... blush.gif

Formula 1 Scratch Out, costa in jur de 18 RON. Gasesti prin hiper market-uri (Cora, Real etc). Ai instructiuni clare pe ambalaj. E simplu de aplicat.
vio
CITAT(AMP @ Mar 26 2008, 01:34 PM) *
Scrach d-ala pentru reparat zgarieturile exterioare(m-am uitat in topicul de Corolla si am citit ca Stefan VVTi si-a reparat zgarieturile cu asa ceva)unde gasesc>?Cat costa?Cum se foloseste?Eu am parcat pe langa niste sarma ghimpata.... blush.gif


PS.Ca uitasem:mai demult am citit pe altundeva ca unii isi stergeau bordul cu servetele d-alea umede pentru sters funduletul bebelusilor,de la Pampers...e ok treaba asta?Eu nu am incercat...



mai bine fa o poza ceva si atasheaza aici .. daca zgarietura e in profunzime sau prea lata nu se poate repara asa cu scratch out
OvidiuH
Cel mai simplu e sa dai cu unghia peste ea. Daca nu o agata, inseamna ca e superficiala si iese si la mana.
OvidiuH
QUOTE(leroux @ Mar 25 2008, 11:57 AM) *
Ovidiu tata, nu prea m-a ajutat Turtle Wax. Trecem la nivelul urmator?

O sa caut pe net sa vad cu ii zicea solutiei respective. Nu-mi vine acum in minte.
AMP
Eu am deja cumparat ceva de genul asta,nu stiu cum se numeste,mea culpa!,e la tub,ca pasta de dinti si solutia este alba.Am folosit din solutie ,insa asa cum spuneti si voi,zgarieturile mai profunde....nu au fost acoperite.Pe instrunctiuni spune ca se aplica pe o carpa uscata si se freaca locul respectiv cu carpa.
OvidiuH
In mod normal solutiile tip scratch out se aplica cu o carpa curata. Se aplica pe locul respectiv prin miscari apasate, se lasa solutia sa se usuce, pana se face un strat mat, apoi se lustruieste cu o carpa uscata. Din pacate daca zgarietura a trecut de lacul vopselei, vei putea doar sa maschezi.
AMP
QUOTE(OvidiuH @ Mar 26 2008, 12:11 PM) *
In mod normal solutiile tip scratch out se aplica cu o carpa curata. Se aplica pe locul respectiv prin miscari apasate, se lasa solutia sa se usuce, pana se face un strat mat, apoi se lustruieste cu o carpa uscata. Din pacate daca zgarietura a trecut de lacul vopselei, vei putea doar sa maschezi.


Ovidiu,multumesc de lamuriri.Sa sti ca treaba cu lasatul solutiei sa se usuce nu o stiam si nu am aplicat-o....acuma stiu,multam' fain!
vio
biggrin.gif .... depinde de solutie o poti da si neuscata si rezultate f bune ies cu un burete de bucatarie biggrin.gif si cu partea molae si cu partea f poroasa , asta m-a invatzat un tip care le are ... asa mi am scos multe zgarieturi , unele chiar mai nasole , in 3-4 sedintze de frecat la burete .. biggrin.gif
StefanVVTi
Azi am comandat si eu produse de la Mafra, iar joi o sa le am! Am luat un spray pentru anvelope(FAST & BLACK), un spray pentru jenti(SPLENDORLEGA), o sulutie pentru lustru la interior(DIAMANT PLAST FOUR), o pasta abraziva pentru zgarieturi(DELUX 400), o ceara lichida(CARLUX) si una solida(METALCREM). Total: 71 RON!
OvidiuH
Ce-am găsit în Auchan pentru zgârieturile de pe geamuri -> http://www.carplan.co.uk/index.cfm?product=66
mike.omega
Aici raman discutiile despre cum se scot zgarieturile de pe geamuri. Discutiile despre comestice auto le purtam in topicul separat. Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.