Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dilema incepator
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
andut
Salutari sunt in cautare de masina si m-am oprit asupra 2 masini: mit colt si opel corsa. Avantajul colt este ca este mai dotata la cei 11.500 euro de care dispun eu iar avantajul corsa este ca e pe motorina. Este o dilema destul de mare mai ales ca este prima masina si sunt si incepatoare. Ca medie cred ca o sa circul cam 15000 km pe an majoritatea in oras. Avand in vedere ca o sa o achizitionez in leasing si dupa 3 ani as vrea sa o vand la un pret cat mai bun poate ma ajutati sa iau decizia corecta! Astept sugestii si opinii !!! Multumesc anticipat! confused.gif rolleyes.gif
R o b e r t
bun topicul. diesel nu merita daca faci numai vreo 15000 de km pe an. costurile de intretinere sunt mai mari.
colt-ul e perfect in oras. la drum lung intr-adevar e cam zgomotos si enervant. dar daca zici ca o sa circuli mai mult urban, e bun coltul. e sprinten, frumos si ai un avantaj: nu-l gasesti peste tot biggrin.gif

P.S ce colt vrei? in 3 sau in 5 usi? ala in 3 usi mi se pare mai dragut si mai potrivit pentru fete
andut
Si coltul si corsa imi plac in 3 usi ! Saruma'na pentru sfat. Mai astept sugestii
ariciumba
Eu nu as sta pe ganduri , Colt clar , cel putin motoarele pe benzina sunt foarte bune. Eu am 1.5 si crede-ma ca nu se compara cu nici o motorizare de pe Corsa ( exceptand OPC ) . Ai performante remarcabile pt. acest pret.
Si motorul de 1.3 este bun, am facut test drive cu el si am ramas impresionat. In schimb daca vrei o masina mai confortabila nici nu sta pe ganduri si cumpara-ti Corsa , Coltul are suspensia f. f. rigida.
adi.mitrea
Strict între cele două, Corsa. Are interior mai de calitate și arată mai a mașină față de Colt. Tot un fel de Corsa e și Fiat Grande Punto, iar cel în trei uși arată cel mai bine dintre toate trei. Nu știu care sunt prețurile reale, dar cred că tot pe acolo.

P.S. La 11.500 DDP aș alege cu ochii închiși Kia Ceed.
florin55503
strict dintre cele 2 as alege corsa. interior mai de calitate decat la colt, pozitie la volan ma buna, mai noua si mai frumoasa. motorul de 1.2 si 80 de cp are performante remarcabile. din experienta proprie iti spun ca e peste cele similare de la ford si VW. totusi ar fi recomandat cel de 1.4

dar asa cum a spus si adi as arunca un oki si la kia ceed (cu toate neajunsurile ei)
OvidiuH
Corsa. Arată mai bine, interior mai reușit, mai confortabilă în oraș. La 15.000 km pe an nu merită diesel. Ia-o pe benzină, iar diferența o investești în dotări.
Paul105855
Dintre cele doua parca as merge pe Corsa, mai ales din cauza insonorizarii precare la Colt.
Noua Mazda 2 nu-ti place?
sandman
dintre cele 2 as alege clar coltul. arata mult mai bine, si cum se vorbea mai sus, nu il vezi peste tot. as mai sugera un model: suzuki swift, arata f bine si e mai ieftin
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.