Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat cumparare masina din Germania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Rigips
Va salut!

Am gasit o masina in Germania (VW Golf V) pe care intentionez sa o cumpar pentru uz personal si vreau sa va cer sfatul; masina nu este chilipir, pare ok din toate punctele de vedere, insa e urmatoarea situatie:
- proprietarul sustine ca nu ne poate trimite copie dupa brief, intrucat masina are sigiliu Dekra (ce e asta?!) si brief-ul este tinut la banca; nu il scoate decat dupa ce primeste avansul si e sigur de vanzare;
- ne solicita cand ajungem la fata locului un avans de 500 EUR cu factura / chitante, dupa care ne elibereaza actele.

Avem de ce sa ne facem griji? pare a fi totul ok?
Rog sfaturi urgent, maine ar trebui sa plec!
Multumesc!
iulian_1976
Daca tot te duci,vezi unde locuieste etc .
Din moment ce nu dai nici un avans fara sa-i vezi la ochi este ok.Daca e particular te invita in casa,o cafeluta etc nu e teapa.
Se mai trage teapa si in Germania dar genul te intalnesti intr-un bar nu ai idee unde e domiciliu etc dar in general pretul tradeaza. thumbsup.gif
Rigips
Nu, asta e de la parc auto (dealer mobile.de din 01.2002), pretul este chiar un pic peste medie (12.850 EUR pt 11.2005 - masina iese in Ro tot 2005 dupa seria sasiului), dar suntem dispusi sa dam banii astia pentru ca este chiar impecabila si are dotarile care ni le dorim.
Singura temere e sa nu fie teapa.. chestia cu sigiliu Dekra am inteles ca e o certificare a calitatii, insa mi se pare ciudata chestia cu brief-ul, ca nu ni-l poate trimite prin fax.
iulian_1976
Este bine sa verificati inainte masina, apoi banii si actele masinii.
Daca este,,impecabila ,,o sa vezi la fata locului. Sa stii ca nu sunt scutite de probleme cu cutia de viteze,un ambreaj dus etc
Multe dintre aceste parcuri apartin de turci,albanezi chiar romani eu iti recomand sa te feresti, ca unu ce am stat o perioada
in Munchen.
La banii care ii oferi ,tu conduci ostilitatile. Daca mergi in Germania si nu esti multumit,nu te intorci de acolo fara
masina stai linistit.
Sfatul meu la banii care ii detii sa apelezi la un dealer gen Mahag (pot sa-ti ofer cateva adrese) unde ai garantie
la masina un an cel putin . Apoi nu se pune problema de tepe,nu stai cu frica in san ca poate are ceva,ele sunt servisate intai aduse intr-o stare ireprosabila apoi puse la vanzare.
Masina din imagine este Golf V Trendline 1896 cm, diesel,clima,2005 pretul 11990e.
http://www.mahag.de/vw/gebrauchte/index.shtml#
Intamplator asta se afla in Ottobrunn langa Munchen ,dar sunt multe alegeri la banii care ii ai.
Daca doresti detalii da-mi un PM si detaliez. thumbsup.gif

AlexTM
Mahag imi suna foarte turceste. Nu sint?
N-am nimic cu ei, doar asa-mi suna denumirea lor.
Rigips
Multumesc de sfaturi.
Pana la urma a fost totul ok; masina am luat-o de la un neamt, f. serios omul si masina, impecabila, asa cum mi-a zis.
Click to view attachment Click to view attachment
Click to view attachment

Cea de la Mahag, mi se pare relativ scumpa chiar daca dealerul pare intr-adevar serios; faptul ca ar fi turc nu inseamna ca e si neserios, am auzit si de unii super de treaba.
Eu am luat-o pe asta din 11-2005, 88.000 km, comfortline, winter pack, light & vision pack, cotiere s.a. la 12890.
Hoinar
QUOTE(Rigips @ Mar 18 2008, 08:01 PM) *
....
Eu am luat-o pe asta din 11-2005, 88.000 km, comfortline, winter pack, light & vision pack, cotiere s.a. la 12890.


Felicitari pt masina.
Ce motor e? ca n-am vazut scris pe aici. unsure.gif
Rigips
QUOTE(Hoinar @ Mar 18 2008, 11:23 PM) *
Felicitari pt masina.
Ce motor e? ca n-am vazut scris pe aici. unsure.gif

Mersi.
1.9 TDI / 105 CP, ca sunt fan diesel.
iulian_1976
Buna alegere thumbsup.gif .
Este adevarat la Mahag este un pic mai scumpe dar nu ai stres.
Pentru AlexTM Mahag este in primul rand unul dintre cei mai mari reprezentanti de masini noi ,vanzare de vechi si servisare din Germania ptr VAG.Nu stiu daca sunt primii din Germania dar din Bavaria sunt sigur primii.
Pentru prima data la ei am vazut pe aprox . 10 terenuri de fotbal asa multe masini numai VAG , grupate fiecare
pe marca Audi,Skoda etc
Cu orice motor de cautare dai Mahag si afli. thumbsup.gif



cezar62399
Salutare! Stiu ca era pe site intr-un timp un tabel interesant despre masinile euro3 si din ce an au inceput sa se produca.va rog cine-l are sa-l mai posteze o data sau sa dea un PM.

Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.