Help - Search - Members - Calendar
Full Version: dilema...sa cumpar mazda 6 sau nu...
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Liviu92173
Salut baieti, uite, cu riscul sa repet intrebarile si problemele postate de alti utilizatori vreau sa imi dati si mie niste sfaturi...vreau sa-mi iau masina si sunt total scarbit de masinile nemtesti nu ca nu ar fi masini bune...dar pur si simplu vreau sa-mi cumpar altceva decat vw audi bmw...ca sa nu mai vb de alte natii de masini...deci vreau sa-mi cumpar o mazda 6...am cautat pe net si am gasit una la vreo 90.000 Km din 2004, 2000 diesel 119 CP...am tot citit pe forumuri si predominante sunt discutiile despre service-uri, piese de schimb etc...astea fiind discutii deloc incurajatoare....as vrea sa-mi spuneti despre numarul de km aceste masini...care e treaba...pe la cat pica in mod normal? e mult daca o iau la 90.000 Km? astept sugestiile voastre...multumesc
Arheopterix
Mazda face masini fiabile.
DIn pacate nu exeleaza la motoare diesel.
Am un cunoscutcare are una 4x4 pe benzina si e f multumit.
E masina de servici si trage la greu cu ea.Nu s-a plans sa aiba probleme.
Acum are 75.000.
90.000 e o loterie.
POate sa mearga fara probleme inca 100K sau mult mai putin.
Problema e ca sunt destul de putine vandute si nu stiou cum e la piese de schimb si revanzare.
De ce nu te orientezi spre o alta japoneza mai "comuna"?
Liviu92173
pai oscilez intre mazda 6 si honda accord...din cate am studiat accordul e mult mai bun decat mazda din toate punctele de vedere....nush...sa ma mai gandesc...
Arheopterix
Teoretic a-si lua Honda.
Nu stiu cum e serviceul.
Dimi
Salutare,

Si eu sunt in aceeasi dilema smile.gif

De ce Mazda? Pai din 1000 de motive: dotari, pret comportament sportiv dar in acelasi timp masina de familie ca dotari si spatiu, finisare buna. In principiu masina se compara cu BMW si Alfa .... si asta zice multe.

Unde-i dilema? Service si piese de schimb smile.gif

Dar chiar nu avem nici un posesor de Mazda pe acest forum care sa ne dea o parere "avizata" ? Ca pana acuma am citit zeci de articole in reviste dar nu am gasit nici unde despre reteaua de service din RO ... smile.gif
RUE
pana se vinde masina ca toti dealerii sunt de miere.
cand ajungi la service, la mazde si asiatice in general sunt multe culori turbate care daca nu o vopsesti toata nu ti mai este vopseaua uniforma.. se vad reflexe diferente. am pe cineva cu 6 luata noua si astea au fost problemele. benzinara cred ca are, full.
eu am condus mazda 3, am tot schimbat la ele la luna sau la cateva luni, inchiriate. au atitudine dar sunt joase pt romanica. poti f usor sa simti duritatea unei pietre pe asfalt sau diferente de nivel si ce ti mai ofera drumurile patriei.
in conditii de astea s-ar putea ca o japoneza peste 100 000 km sa ceara ceva inlocuiri.

mazda a stat bine in clasamente pe afara, in conditii de sosele si carburanti buni.

ca raspandire in tara nu poti spune ca o au toti manelarii si unele modele inca nu s pe toate drumurile.
despre honda nu ma bag, nu stiu, cred ca e f buna si aia.
beso
[eu as alege HONDA ACCORD desi si MAZDA 6 E F FRUMOASA si ok.. , eu am o MAZDA 323F de 131cp din 2002 si sunt super multumit de ea; merge ca o vioara, si fiabila si rapida si frumoasa ......dar HONDA e HONDA. oricum japonezele se strica mult mai greu...am discutat cu un patron de service SUZUKI si mi-a zis ca ar da faliment daca nu ar fi accidente..
Piese se gasesc acum nu mai sunt probleme ca acu 5-6 ani..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.