Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum avem grija de mashina noastra, tips&tricks
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
Pages: 1, 2, 3, 4
DRAGOS
Ovidiu, cum facem sa ajung si eu cu accord-ul la tine?

2006, albastru-metalizat, interior piele neagra. Capota va fi revopsita saptamana viitoare pentru ca se exfoliaza, in rest, inafara de bara fata e vopseaua originala a masinii. Habar nu am de cand n-a mai fost ingrijita pentru ca e luata SH de 4 luni smile.gif
OvidiuH
Ti-am dat un pm cu mai multe detalii, Dragos.
DRAGOS
Din pacate au fost ceva probleme cu PM-urile la mine, disparusera la un moment dat, insa vad ca din nou nu le primesc.

Da-mi te rog pe mail: dragostan @ gmail .com

Multumesc!
OvidiuH
Am trimis si pe mail.
OvidiuH
Model: Mazda 6
An: 2008
Culoare: negru metalizat, interior textil negru
Timp de lucru: 24 de ore

Iata cum arata masina initial...





























Proaspat sosita de la intalnirea nationala Club Mazda din Eforie...



Ceva defecte de vopsire, praf in stratul superior al lacului, urme de matuire, panza de paianjen, destule zgarieturi severe si multe holograme, insa cum proprietarul venise tocmai de la Galati, masina trebuia pregatita cum trebuie.

Pentru lucrare am folosit urmatoarele produse:

Exterior:

Prespalare - Autobrite Magifoam, Mafra Supermafrasol
Spalare - Britemax Cleanmax, manusa microfibra
Uscare - prosop Huge Fluffy Drying Towel, laveta waffle Race Glaze One Pass
Decontaminare - Einszett Acrysol, Einszett Colourtec, argila Bilt Hamber Regular, pulverizator Kwazar Mercury
Corectie:
- Flex PE 14-2 150, Kestrel DAS6
- Meguiar's Sanding Pad, Smirdex 2500, Smirdex 3000
- Menzerna FG400, Menzerna PF2300 (3.02), Meguiar's #80 Speed Glaze
- pad galben Lake Country CCS, pad portocaliul Lake Country CCS, pad alb Lake Country CCS, pad galben Sonus, pad negru Meguiar's
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass
Protectie – Finish Kare #2685 Pink Wax, Sonax Brilliant Shine Detailer
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

Interior:

Aspirator cu injectie-extractie Zelmer 919 ST
Gliptone Leather Cleaner
Mafra Pulimax pentru plafon si mocheta
Einszett Cockpit Premium pentru plastice, vinil si suprafetele neporoase
Prima Nero pe post de dressing pentru plastice si chedere
Meguiar’s Glass Cleaner pentru geamuri
Einszett Acrysol pentru balamale si portiere
Perii, periute, pensule si un teanc de lavete de microfibra

Jantele au fost spalate cu Einszett Colourtec...








A urmat prespalarea cu Magifoam si 2BM cu Britemax Cleanmax si o manusa de blana Meguiar's, iar apoi decontaminarea cu argila Bilt Hamber Regular.



Dupa decontaminare am observat o multime de puncte de praf fixate in partea superioara a lacului de la o vopsire neglijenta...









Trecand la partea de corectie, aceasta a fost facuta cu rotativa Flex PE 14-2 150 si padurile Lake Country galben si portocaliu. Finisarea a fost facuta cu orbitala DAS6 si padul Lake Country alb.

Inainte...





50/50...







Dupa...



Pe partea dreapta a masini, pe ambele portiere, erau niste urme de cheie foarte adanci, pe anumite portiuni pana la tabla. Proprietarul a umplut pe alocuri aceste zgarieturi cu vopsea corectoare, iar eu am incercat sa le cosmetizez cat mai bine. Am folosit smirghel de 2500 si 3000, iar urmele de matuire le-am scos cu padul Sonus si Menzerna FG400. Smirghelul folosit a fost lasat in apa cu sampon timp de 12 ore inainte de a fi utilizat.

Inainte...







O parte din combinatia folosita...



Suprafata matuita...



Dupa...





Inainte...





50/50....











Inainte...





Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



50/50...









Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



O reflexie de pe parcursul lucrarii...



Inainte...









Dupa...







Inainte...







50/50...



















Inainte...



Dupa...



50/50...





Inainte...





50/50...













Dupa...



Farurile si stopurile au fost polishate cu padul portocaliu LC si FG400.





Finisajul a fost facuta cu orbitala DAS6 si Meguiar's #80 Speed Glaze.





Anvelopele au primit un strat de Finish Kare 108AS...





Carenajele au fost tratate cu Mafra Diamantplast pentru a usura spalarile ulterioare...





Tot Finish Kare 108AS a fost folosit si pentru a revitaliza putin plasticele exterioare...





Stoner Invisible Glass with Rain Repellant a fost folosit pe toate geamurile...



Iar pe caroserie au fost aplicate 2 straturi de Finish Kare #2685 Pink Wax si unul de Sonax Brilliant Shine Detailer...



La finalul celor 2 zile de munca, iata rezultatul final...

































OvidiuH
Model: Volkswagen Golf 6
Culoare: negru nemetalizat
Timp de lucru: 15 ore

Aspectul initial al masinii...









Urme de gazare de la o vopsire facuta neatent, holograme, panza de paianjen si RDS-uri. Masina are un lac mediu, insa, fiind nemetalizata, a fost foarte pretentioasa la partea de finisare, fiind foarte susceptibila la zgarieturi de la lavete si holograme de stergere. Per total am pierdut mai mult timp pentru a finisa decat pentru corectia efectiva.

Trecand la etapele de lucru, pentru exterior am folosit urmatoarele produse:

Prespalare - Autobrite Magifoam, Mafra Supermafrasol
Spalare - Britemax Cleanmax, Mafra Flux Lavasciuga, manusa blana Sonus
Uscare - prosop Huge Fluffy Drying Towel, laveta waffle Race Glaze One Pass
Decontaminare - Einszett Acrysol, Einszett Colourtec, argila Bilt Hamber Regular, pulverizator Kwazar Mercury
Corectie:
- Flex PE 14-2 150, Kestrel DAS6
- Menzerna PF2300 (3.02) si Meguiar's #80 Speed Glaze, Menzerna FG400 pe alocuri
- pad portocaliul Lake Country CCS, pad portocaliu Menzerna, pad alb Lake Country CCS, pad galben Menzerna
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

Jantele au fost spalate cu Einszett Colourtec...









A urmat prespalarea cu un mix de Magifoam si Supermafrasol, iar apoi 2BM cu Britemax Cleanmax, Flux Lavasciuga si o manusa de blana Meguiar's. Decontaminarea a fost facuta cu argila Bilt Hamber Regular.







Corectia a fost facuta cu rotativa Flex PE 14-2 150 si padurile portocalii Lake Country CCS si Menzerna. Finisarea a fost facuta cu orbitala DAS6, padul Lake Country CCS alb si cel galben Menzerna. Pastele folosite au fost Menzerna PF2300 (3.02) pentru taiere, pe alocuri si Menzerna FG400, iar finisarea a fost facuta cu Meguiar's #80 Speed Glaze.

Inainte...







50/50...













Inainte...











50/50...

















Dupa...



Combinatia folosita pentru a aborda majoritatea panourilor...



Inainte...



50/50...





Dupa...



Inainte...





50/50...



Dupa...





Ramele portierelor inainte...



50/50...



Dupa...



Tot niste cadre 50/50...







Si dupa...



50/50 pe o portiera cu o zgarietura foarte adanca...















Si dupa...



Inainte...



50/50...









Dupa...



Starea vopselei la final...







Iar la finalul lucrarii, masina se prezenta in felul urmator...



















Masina la inceput...



Si la final...

OvidiuH
Model: Mazda 6
An: 2013
Culoare: blue reflex, metalizat
Timp de lucru: 10 ore

Dupa pregatirea din martie, masina a ajuns la mine din cauza unor zgarieturi pe cele doua suprafete laterale si pe capota. Initial arata dupa cum urmeaza...













Pentru lucrare am folosit urmatoarele produse:

Prespalare - Bilt Hamber Auto-Foam, Valet Pro APC
Spalare - Meguiar's Gold Class Shampoo and Conditioner, manusa blana Meguiar's
Uscare - prosop Cobra Super-Plush Deluxe, laveta waffle Race Glaze One Pass
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, argila Bilt Hamber Soft, pulverizator Kwazar Mercury
Corectie:
- Kestrel DAS6
- Meguiar's D151 Paint Reconditioning Cream
- pad portocaliul Lake Country CCS, pad negru Meguiar's, pad negru Scholl Concepts
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Finish Kare #1000P, Natty's Blue Paste Wax
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

Ca de obicei am inceput prin a spala jantele, de aceasta data cu Sonax Full Effect...





A urmat prespalarea cu Bilt Hamber Autofoam, iar pe bara fata a fost pulverizat din abundenta Valet Pro APC pentru a usura curatarea urmelor de la insecte. Spalarea a fost facuta cu Meguiar's Gold Class si o manusa de blana Meguiar's, iar decontaminarea cu argila Bilt Hamber Soft.







Corectia defectelor izolate a fost facuta cu orbitala DAS6 si Meguiar's D151 Paint Reconditioning Cream.



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Pentru protectie am folosit ca baza Finish Kare 1000P, aplicat cu orbitala...





... iar pentru mai multa profunzime am aplicat un strat de ceara pe baza de carnauba Natty's Blue Paste Wax, tot cu orbitala.





Mafra Diamantplast a fost aplicat in zona contraaripilor, iar pe anvelope 2 straturi de Finish Kare 108AS Top Kote...





Iata si rezultatul final, imagini needitate, direct din aparat...





























Masina la inceput...



... si la final.

OvidiuH
Model: Kia Ceed
An: 2008
Culoare: rosu nemetalizat (So Red), interior textil negru/gri
Timp de lucru: 23 de ore



Pentru lucrare am folosit urmatoarele produse:

Exterior:

Prespalare - Autobrite Magifoam
Spalare - Britemax Cleanmax, manusa microfibra
Uscare - prosop Huge Fluffy Drying Towel, laveta waffle Race Glaze One Pass
Decontaminare - Einszett Acrysol, Einszett Colourtec, argila Bilt Hamber Regular, pulverizator Kwazar Mercury
Corectie:
- Flex PE 14-2 150, Kestrel DAS6
- Menzerna FG400, Menzerna PF2500 (203S), Meguiar's #80 Speed Glaze
- pad galben Lake Country CCS, pad portocaliul Lake Country CCS, pad alb Lake Country CCS, pad portocaliu Lake Country Cool Wave
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Optimum Opti Seal
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Einszett Kunststoff Intensive Pflege, Mafra Diamantplast

Interior:

Aspirator cu injectie-extractie Zelmer 919 ST
Gliptone Leather Cleaner
Valet Pro All Purpose Cleaner
Einszett Cockpit Premium pentru plastice, vinil si suprafetele neporoase
Prima Nero pe post de dressing pentru plastice si chedere
Meguiar’s Glass Cleaner pentru geamuri
Einszett Acrysol pentru balamale si portiere
Perii, periute, pensule si un teanc de lavete de microfibra

Jantele au fost spalate cu Einszett Colourtec...





A urmat prespalarea cu Magifoam si 2BM cu Britemax Cleanmax si o manusa de microfibra, iar apoi decontaminarea cu argila Bilt Hamber Regular. Astfel au iesit la iveala si o parte din defecte.













Zonele sensibile au fost acoperite cu banda de mascare 3M...



Iar sub reflector situatia se prezenta cam asa...





Cateva cadre 50/50 din diferite zone...



















Combinatia folosita pe majoritatea panourilor cu cateva exceptii unde a trebuit sa apelez la FG400 si padul galben LC...





Si dupa...



Alte cateva cadre comparative de pe parcursul lucrarii...















50/50...





Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Pasul de finish a fost facut cu orbitala DAS6 si Meguiar's #80 Speed Glaze...



Zonele de plastic degradate de la solutiile de spalare si soare au fost reconditionate cu mai multe straturi de Einszett Kunststoff Intensive Pflege...











Inainte...



Dupa...



Interiorul s-a prezentat intr-o stare mult mai buna decat exteriorul, fiind protejat aproape in permanenta cu huse, asa ca nu am facut poze de pe parcursul cosmetizarii.

Iar la finalul celor 2 zile de munca, iata cum se prezenta masina...









































OvidiuH
Model: Mazda 3 MPS
An: 2008
Culoare: rosu nemetalizat (Real Red), interior mixt piele/material textil
Timp de lucru: 30 de ore

Masina este una cu vechi state in clubul pasionatilor de Mazda din Bucuresti si nu numai, iar la mai bine de 5 ani de cand a iesit pe poarta fabricii i-a venit randul si pentru primul detailing.

Masina prezenta semne evidente de oxidare si matuire pe anumite portiune, multe RDS-uri, panza de paianjen si cateva julituri urate pe bara fata si in zona capacului de la rezervor. La interior tapiteria mixta din piele si material textil avea nevoie de asemenea de o curatare temeinica.

Iata cum se prezenta interiorul la inceput...



















S-au folosit urmatoarele produse:

Interior

Aspirator cu injectie-extractie Zelmer 919 ST
Leatherique Rejuvinator Oil
Leatherique Prestine Clean
Valet Pro All Purpose Cleaner
Valet Pro Heavy Duty Extraction Cleaner
Einszett Cockpit Premium pentru plastice, vinil si suprafetele neporoase
Prima Nero pe post de dressing pentru plastice si chedere
Meguiar’s Glass Cleaner pentru geamuri
Einszett Acrysol pentru balamale, portiere si adezivi
Quick detailer pe baza de Optimum No Rinse
Mafra Lubrimax
Perii, pensule si lavete de microfibra

Exterior

Prespalare - Autobrite Magifoam
Spalare - Maxi Suds, manusa microfibra
Uscare - prosop Elite Ultra Plush Drying Towel, laveta waffle Race Glaze One Pass
Decontaminare - Einszett Acrysol, Einszett Colourtec, argila Bilt Hamber Regular, pulverizator Kwazar Mercury
Corectie:
- Flex PE 14-2 150, Kestrel DAS6
- 3M Fast Cut Plus, Menzerna FG400, Menzerna PF2500 (203S), Meguiar's #80 Speed Glaze
- pad galben Lake Country CCS, pad portocaliul Lake Country CCS, pad alb Lake Country CCS, pad galben Sonus, pad negru Sonus, pad albastru Scholl, pad lana Scholl
- coala abraziva Smirdex P1000, P2000
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax, Collinite 476s
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Einszett Kunststoff Intensive Pflege, Mafra Diamantplast

Pe suprafetele din material textil s-au facut 3 spalari cu Valet Pro Heavy Duty Extraction Cleaner (diluat 1:20) si 3 clatiri.









Inainte...



50/50...



Dupa...



Iata si ce a iesit din tapiterie dupa primele doua spalari.





Pielea din interior, desi tratata periodic de proprietar cu produsele Mafra, incepuse sa prezinte semne avansate de uzura si o pierdere generala a elasticitatii...









Pentru a remedia aceasta problema am aplecat la kitul Leatherique format din Rejuvinator Oil si Prestine Clean.





Intitial a fost aplicat un strat consistent de Rejuvinator Oil ce a fost lasat sa actioneze timp de aproximativ 16-18 ore, cu usile inchise si cu masina expusa la temperaturi ridicate astfel incat sa fie eliminata mizeria din profunzimea porilor.









In timp ce am lasat produsul celor de la Leatherique sa actioneze la interior m-am ocupat de faruri, care si ele tipau dupa o reconditionare.

Initial aratau cam asa...











Au fost matuite cu smirghel Smirdex de granulatie 1000 si 2000...



Apoi au fost corectate cu 3M FCP impreuna cu padul de blana Scholl si finisate cu padul albastru Scholl si Menzerna PF2500, iar pentru protectie am folosit Collinite 476...



Si iata-le si la final...











A doua zi am revenit la interior pentru a termina reconditionarea pielii cu Leatherique Prestine Clean si iata ce a iesit din material...





Si aspectul pielii la final...







Balamalele au fost curatate cu Einszett Acrysol, iar la final a fost aplicat un strat de Mafra Lubrimax...





Ia vigneta...



Nu-i vigneta...



Plasticele usilor au fost tratate cu Prima Nero, bordul cu Einszett Cockpit Premium, geamurile au fost curatate cu Meguiar's Glass Cleaner, iar situatia arata la final cam asa...









Trecand la exterior, jantele au fost curatate cu Einszett Colourtec...





Dupa prespalarea cu Magifoam si 2B cu Maxi Suds am trecut la indepartarea depunerilor de bitum tot cu Acrysol...





Si mai mult bitum...





Si totusi bitum...



Am consumat in jur de 300 ml de solutie in total pentru aceasta problema.



Am continuat decontaminarea cu argila Bilt Hamber Regular...







Si trecand sub reflector situatia arata cam asa...







Dupa mai multe teste mi-am dat seama ca nu prea am de ales si trebuie sa apelez la FG400 si padul galben Lake Country. Masina a avut un lac ceva mai dur fata de ce ma asteptam, fiind mult mai tare fata de cel de pe noile modele 6 sau CX5. Pe fiecare panou s-au facut 3 pasi de corectie; 2 cu rotativa cu FG400 si PF2500, iar finishul l-am facut cu Meguiar's #80 si orbitala.

50/50...















De la portocaliu la rosu...















Si dupa...



Prima julitura despre care vorbeam anterior de pe bara fata a fost remediata cu vopsea corectoare, matuire si polish.

Asa arata initial...



Si dupa...



Inainte...



50/50...





Dupa...



Inainte...





50/50...







Dupa...





Inainte...



50/50...







Dupa...





A doua julitura a fost remediata prin aceeasi metoda mentionata putin mai sus.

Inainte...



Dupa...



50/50...







Dupa...



Stopurile au fost reconditionate si ele cu padul galben Sonus si FG400.

Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Finishul a fost facut cu Meguiar's #80 Speed Glaze, iar protectia caroseriei a fost asigurata de Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax, ambele aplicate cu orbitala.



Iar la finalul celor 30 de ore de munca, iata cum arata si exteriorul...



















































OvidiuH
Model: Mazda 3
An: 2013
Culoare: negru metalizat
Timp de lucru: 8-9 ore

Masina a ajuns mai de voie de nevoie la mine, avand doar 2 luni vechime de cand a fost luata de la dealer. Proprietarul a avut ghinionul sa se pricopseasca pe toata partea stanga cu o cheie dusa pana la tabla, astfel ca 2 panouri au trebuit vopsite aproape complet. Pana aici nimic neobisnuit, iata insa acum poate sa arate o masina proaspat vopsita la un dealer oficial al marcii...

























Pentru lucrare am folosit urmatoarele produse:

Spalare - Prima Mystique, manusa blana Meguiar's
Uscare - prosop Cobra Super-Plush Deluxe, laveta waffle Race Glaze One Pass
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, argila Bilt Hamber Soft, pulverizator Kwazar Mercury
Corectie:
- Kestrel DAS6
- Meguiar's Ultimate Compound, Menzerna SF4000 (106FA)
- pad galben Lake Country CCS, pad alb Lake Country CCS, pad portocaliu Sonus SFX3, pad negru Sonus SFX4
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Chemical Guys EZ Cream Glaze, Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

Masina a ajuns la mine destul de curata, asa ca am trecut direct la spalarea cu cele doua galeti si Prima Mystique, iar decontaminarea a fost facuta pe alocuri cu argila Bilt Hamber Soft.

Corectia generala a fost facuta cu Meguiar's Ultimate compound si Menzerna Super Finish 4000 (106FA), impreuna cu padurile Lake Country CCS si orbitala DAS6.



Inainte...



Dupa...





Inainte...



Dupa...





Cateva cadre 50/50 de pe parcursul corectiei...













50/50...















Dupa...







Inainte...



Dupa...



Cateva zgarieturi de pe capota rezolvate prin aceeasi metoda si cu ajutorul kitului de vopsea corectoare Mazda.

Inainte...





Dupa...



Protectia finala a fost asigurata de Chemical Guys EZ Cream Glaze si Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax, ambele aplicate cu orbitala si doua paduri Sonus.



Si masina la finalul lucrarii...



























OvidiuH
Model: Mazda CX5
An: 2012
Culoare: argintiu metalizat
Timp de lucru: 8-9 ore

In ultima vreme am tot fost prins cu felurite probleme personale, asa ca nu am mai prea avut mult timp alocat pentru detailing. Usor, usor insa a trebuit sa reiau laveta, aplicatorul si celelalte jucarii, fiind chemat "la datorie". Cum omul harnic isi face vara sanie si iarna car, proprietarul masinii din titlu a profitat de zilele frumoase ale acestui inceput de toamna pentru a face pregatirea de iarna a masinii. Aceasta are aproximativ 20.000 km la bord si ceva mai mult de un an vechime.

Cand a ajuns la mine, arata cam asa...











Pentru lucrare am folosit urmatoarele produse:

Prespalare - Bilt Hamber Auto Foam
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa blana Meguiar's
Uscare - prosop Cobra Super-Plush Deluxe, laveta waffle Race Glaze One Pass
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, argila Bilt Hamber Soft, pulverizator Kwazar Mercury
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Autoglym Radiant Wax Polish, Finish Kare 1000P Hi-Temp Sealant, Optimum Opti-Seal
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast
Altele - Kestrel DAS6, pad negru Sonus, pad portocaliu Sonus, Karcher K5.20M, lavete Meguiar's

Jantele au fost spalate cu Sonax Full Effect si cateva perii...









Prespalarea a fost facuta cu Bilt Hamber Auto Foam...







Inainte...



Dupa...



Un mic 50/50... smile.gif



Spalarea a fost facuta cu samponul Chemical Guys Citrus Wash & Gloss si o manusa de blana Meguiar's...



... iar decontaminarea cu argila Bilt Hamber, varianta soft....



Autoglym Radiant Wax Polish a fost folosit pe post de paint cleaner, aplicat cu orbitala DAS6 si un pad portocaliu Sonus...



Plasticele exterioare capatasera o tenta albicioasa destul de dubioasa, asa ca am aplicat pe fiecare zona 3 straturi de Finish Kare 108AS Top Kote...





Initial aspectul a fost unul lucios, insa acesta s-a estompat dupa vreo 2-3 ore...





Anvelopele inainte...



50/50...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Pentru carenaje am folosit Mafra Diamantplast...



Pentru geamuri am folosit solutie hidrofoba Stoner Invisible Glass...



Iar protectia finala a fost asigurata de Finish Kare 1000P Hi-Temp Sealant pentru caroserie si Optimum Opti-Seal pentru jante, faruri si alte cateva ornamente...



Iar la finalul lucrarii, iata cum arata masina...









OvidiuH
Model: Toyota Prius
An: 2007
Culoare: gri metalizat, interior material textil
Timp de lucru: 8-10 de ore

Masina a fost recent cumparata la mana a doua si a ajuns mine pentru o reconditionare a interiorului, in primul rand din cauza unui miros neplacut foarte persistent ce era impregnat in tapiterie.

Starea initiala a interiorului...

















Am folosit urmatoarele produse:

Aspirator cu injectie-extractie Zelmer 919 ST
Valet Pro All Purpose Cleaner
Valet Pro Heavy Duty Extraction Cleaner
Sonax Profiline Plastic Cleaner pentru plastice, vinil si suprafetele neporoase
Prima Nero pe post de dressing pentru plastice si chedere
Meguiar’s Glass Cleaner pentru geamuri
Gliptone Gentle Leather Cleaner pentru suprafetele din piele
Einszett Acrysol pentru balamale, portiere si adezivi
Quick detailer pe baza de Optimum No Rinse
Bilt Hamber Surfex HD
Mafra Lubrimax
Perii, pensule si lavete de microfibra
Metrovac Sidekick Blaster
Dodo Juice Sour Power
Race Glaze Safe Waffle Wash Sponge
Finish Kare #425 Extra Slick Final Body Shine

Initial toate suprafetele au fost aspirate, inclusiv scaune, mocheta si portbagaj. Gurile de aerisire au fost curatate cu lavete de microfibra, iar zonele inaccesibile au fost suflate cu Metrovac Sidekick Blaster.

A urmat spalarea scaunelor cu aspiratorul cu injectie-extractie Zelmer si Valet Pro Havey Duty Extraction Cleaner. Pe fiecare suprafata s-au facut 3 spalari si 3 clatiri.

Inainte...





Suprafata impregnata cu solutie Valet Pro si lasata sa actioneze...



Procesul de extractie...





Dupa...





Cateva cadre 50/50...





Inainte...



Dupa...



Si inaltatorul juniorului avea nevoie de putina atentie.

Inainte...





Dupa...



Starea tapiteriei dupa spalare...





Si ce a rezultat in urma...





Cateva cadre de pe parcursul curatarii pedalierului si zonelor inferioare...





Presurile de cauciuc au fost curatate cu Bilt Hamber Surfex HD...



Pragurile inainte...



Dupa...



Bordul fi plasticele din zona superioara au fost curatate cu Sonax Profiline Plastic Cleaner, iar la final, pentru protectie, am aplicat Prima Nero. Suprafetele din piele au tratate cu Gliptone Gentle Leather Cleaner, iar geamurile au fost curatate cu Meguiar's Glass Cleaner.

Exteriorul nu se prezenta nici el intr-o stare prea grozava, asa ca desi masina a ajuns la mine doar pentru pregatirea interiorului, am facut o usoara cosmetizare gratuita si la exterior. Aceasta a constat in prespalare, spalare cu samponul Dodo Juice Sour Power si la final 2 straturi de Finish Kare #425 Extra Slick Final Body Shine.





Putin beading lasat de Dodo Juice Sour Power...





Uscarea facuta cu Metrovac Sidekick Blaster...







Exteriorul la final...









Si interiorul la final...































OvidiuH
Model: Audi A4
An: 2008
Culoare: alb, interior piele crem
Timp de lucru: 20-22 ore

Masina a fost achizitionata destul de recent si a ajuns la mine in primul rand pentru o reconditionare a interiorului, insa am decis impreuna cu proprietarul sa facem si o revitalizare a exteriorului printr-un polish de finish intr-un pas.

Iata starea initiala a masinii...

























Daca exteriorul arata destul de decent, nuanta fiind de mare ajutor in mascarea anumitor defecte, interiorul se afla intr-o stare avansata de degradare. In primul rand mocheta crem se imbacsise de apa si noroi in urma craparii covoraselor de cauciuc. In zona soferului chiar incepusera sa apara urme de mucegai, intr-o anumita zona mocheta fiind perforata. Pielea crem a masinii avea o tenta negricioasa, iar pe mai multe zone prezenta semne de uzura avansata si uscare.

S-au folosit urmatoarele produse:

Interior

Aspirator cu injectie-extractie Zelmer 919 ST
Leatherique Rejuvinator Oil
Leatherique Prestine Clean
Valet Pro All Purpose Cleaner
Valet Pro Heavy Duty Extraction Cleaner
Einszett Cockpit Premium pentru plastice, vinil si suprafetele neporoase
Prima Nero pe post de dressing pentru plastice si chedere
Meguiar’s Glass Cleaner pentru geamuri
Einszett Acrysol pentru balamale, portiere si adezivi
Quick detailer pe baza de Optimum No Rinse
Mafra Lubrimax
Collinite 476s
Perii, pensule si lavete de microfibra

Exterior

Prespalare - Autobrite Magifoam
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa microfibra
Uscare - prosop Elite Ultra Plush Drying Towel, laveta waffle Race Glaze One Pass
Decontaminare - Einszett Acrysol, Einszett Colourtec, argila Bilt Hamber Regular, pulverizator Kwazar Mercury
Corectie partiala:
- Flex PE 14-2 150, Kestrel DAS6
- Einszett Hochglanz, Einszett Pasta Intensiv
- pad galben 3M, pad alb Lake Country, pad negru Sonus, pad albastru Scholl
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Finish Kare 1000P
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Einszett Kunststoff Intensive Pflege, Mafra Diamantplast

In primul rand toate suprafetele de la interior au fost aspirate. A urmat spalarea mochetei prin injectie-extractie folosind Valet Pro Heavy Duty Extraction Cleaner diluat 1:10. Pe fiecare zona de mocheta s-au facut 8 pasi de injectie-extractie, iar in zona soferului 10 (7 cu detergent, 3 cu apa pentru clatire). Chiar si asa, anumite zone unde amestecul de mizerie a ramas prea multi ani in profunzimea materialului nu au mai putut fi curatate complet.







Iata si ce a iesit dupa primele spalari... mizerie grosiera cu o consistenta apropiata de cea a malului.





Mocheta in urma procesului de curatare...





Si apa ce a rezultat in urma clatirii...





Tracand la tapiteria din piele, dupa cum spuneam anterior, prezenta semne destul de severe de uzura si deshidratare, iar nuanta crem devenise aproape neagra pe alocuri.

Pentru reconditionare am folosit kitul Leatherique. Initial pe toate suprafetele am aplicat Rejuvinator Oil si l-am lasat sa actioneze aproximativ 10 ore, interval dupa care am revenit pentru a masa usor cu o perie din par natural si am aplicat inca un strat de solutie ce a fost lasata pana a doua zi dimineata. A doua zi dimineata am aplicat Prestine Clean si am facut curatarea cu niste lavete de microfibra umezite.

Starea suprafetei la inceput...





50/50...











50/50 in zona spatarului...











Dupa...









Bancheta din spate, scaunul din plan apropiat fiind primul curatat...





50/50 pe cotiera soferului...









Dupa...



Comparatie intre scaunul soferului (curatat) si cel al pasagerului...







Scaunul pasagerului la inceput...





Mizeria impregnata in porii materialului...



RO in actiune...







Dupa...









Starea suprafetelor din piele la final...







Starea mochetei inainte si dupa...





Covorasele au fost curatate cu sampon, iar la final au primit un strat de Prima Nero...





Cateva cadre 50/50 pe portiera soferului...









Dupa...





Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Interiorul la inceput...



Si la final...

































Plasticele usilor au fost tratate cu Prima Nero, bordul cu Einszett Cockpit Premium, geamurile au fost curatate cu Meguiar's Glass Cleaner, iar ornamentele din lemn au primit un strat de Collinite 476s.

Trecand la exterior, am inceput prin a spala jantele cu Einszett Colourtec.









Masina a fost spalata cu Magifoam si Chemical Guys Citrus Wash & Gloss...



Masina prezenta semne avansate de contaminare pentru a carei indepartare am folosit argila Bilt Hamber Regular si Einszett Acrysol...









Urme de bitum inainte...



Dupa...



Pentru a oferi un plus de luciu si pentru a revitaliza usor nuanta, am aplicat Einszett Hochglanz cu rotativa Flex PE14 si un pad galben 3M. Am incercat sa fac niste cadre 50/50, insa din cauza nuantei m-am lasat pagubas dupa cateva incercari, mai ales ca afara era foarte intunecat.



Ramele geamurilor tipau si ele pentru atentie si au fost reconditionate cu padul albastru Scholl si Einszett Pasta Intensiv.

Inainte...



50/50...





Dupa...



Protectia finala a fost asigurata de 2 straturi de Finish Kare 1000P, aplicate la interval de o ora cu orbitala DAS6 si un pad negru Sonus.



Efect hidrofob oferit de protectie la scurt timp dupa aplicare...





Geamurile au fost tratate cu Stoner Invisible Glass with Rain Repellant...



Iar la finalul lucrarii exteriorul arata cam asa...

























OvidiuH
Model: Mazda 6
An: 2010
Culoare: Copper Red, interior mixt textil/piele
Timp de lucru: ~ 18-20 ore

Masina mai trecuse pe la mine in urma cu mai bine de un an, iar proprietarul a revenit pentru o revitalizare a exteriorului si interiorului si o pregatire temeinica de iarna.

Initial asta era starea masinii...









Am decis impreuna cu proprietarul sa facem o usoara corectie a defectelor usoare si medii, fiind cateva destul de urate capatate in urma unei vizite la vopsitorie, pregatirea de iarna, iar la interior prioritatea a fost un tratament de mentenanta si conservare al suprafetelor din piele.

S-au folosit urmatoarele produse:

Interior

Aspirator Zelmer 919 ST
Leatherique Rejuvinator Oil
Leatherique Prestine Clean
Valet Pro All Purpose Cleaner
Einszett Cockpit Premium pentru plastice, vinil si suprafetele neporoase
Meguiar’s Glass Cleaner pentru geamuri
Einszett Acrysol pentru balamale, portiere si adezivi
Quick detailer pe baza de Optimum No Rinse
Mafra Lubrimax
Perii, pensule si lavete de microfibra

Exterior

Prespalare - Autobrite Magifoam
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa microfibra
Uscare - prosop Elite Ultra Plush Drying Towel, laveta waffle Race Glaze One Pass
Decontaminare - Einszett Acrysol, Valet Pro Blue Gel Wheel Cleaner, argila Bilt Hamber Soft, pulverizator Kwazar Mercury
Corectie partiala:
- Flex PE 14-2 150, Kestrel DAS6
- Menzerna FG400, Einszett Hochglanz
- pad portocaliu Lake Country CCS, pad alb Lake Country CCS, pad portocaliu Sonus
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Chemical Guys EZ Cream Glaze, Optimum Opti-Seal
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

La interior pentru inceput toate suprafetele au fost aspirate cu ajutorul aspiratorului Zelmer 919ST. Ulterior am trecut la tratamentul suprafetelor din piele folosind kitul Leatherique. Am protejat marginea suprafetei textila cu banda de mascare 3M, iar apoi am intins Leatherique Rejuvinator Oil cu un aplicator din burete...









Solutia a fost lasata sa actioneze aproximativ 24 de ore...





In acest timp m-am ocupat de exterior. Pentru inceput jantele, bine intretinute, au fost spalate cu Valet Pro Blue Gel Wheel Cleaner...





A urmat prespalarea cu Magifoam si spalare cu samponul Chemical Guys Citrus Wash & Gloss...





Tineam minte de ultima data ca masina a prezentat o contaminare severa, iar acest lucru s-a intamplat si de data asta, indeosebi pe suprafetele orizontale. Cam asta am scos de pe capota, plafon sau din zona portbagajului...









Trecand la corectia defectelor, dupa cum spuneam masina prezenta in general zgarieturi fine-medii, unele capatate din urma spalarilor, altele primite cadou dupa o lucrare de tinichigerie/vopsitorie in service. Corectia a fost facuta cu Flex PE 14-2, iar pasul de finish cu orbitala DAS6.

Iata cateva cadre 50/50 de pe parcursul lucrarii...











Inainte...





Dupa...



50/50...



Inainte...





Dupa...



Inainte...



Dupa...



Tot la service s-au gandit baietii sa faca un pustiu de bine si au gresat in dusmanie balamalele.



Mizeria a fost curatata cu Einszett Acrysol, iar ulterior am aplicat un strat de Mafra Lubrimax...



Inainte...



Dupa...



Revenind la suprafetele din piele, a urmat curatarea cu Leatherique Prestine Clean, iar rezultat final arata cam asa...











Si starea interiorului la final...













La exterior, dupa partea de corectie, am trecut la aplicarea protectiei de iarna. Initial a fost aplicat un strat de Chemical Guys EZ Cream Glaze, iar dupa stergere 2 straturi de Optimum Opti-Seal. Pentru suprafetele de sticla am folosit Stoner Invisible Glass with Rain Repellant.





Iar la finalul lucrarii, iata care era starea masinii...









































Si o mica poza cu sora mai mare...

OvidiuH
Model: Mazda 3
An: 2013
Culoare: gri metalizat
Timp de lucru: 10-12 ore

Masina are 5 luni vechime si a ajuns la mine pentru corectia catorva defecte si o pregatire de iarna.

Iata starea initiala a masinii...





















Pentru lucrare am folosit urmatoarele produse:

Prespalare - Bilt Hamber Auto-Foam
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa blana Meguiar's
Uscare - prosop Cobra Super-Plush Deluxe, laveta waffle Eurow
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, argila Bilt Hamber Soft, pulverizator Kwazar Mercury
Corectie:
- Kestrel DAS6
- Meguiar's D151 Paint Reconditioning Cream, Menzerna SF4000 (106FA)
- pad galben Lake Country CCS, pad alb Lake Country CCS, pad negru Sonus SFX4
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Finish Kare 1000P, Finish Kare 2685 Pink Wax
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

Jantele au fost spalate cu Sonax Full Effect...







Ce a iesit in urma spalarii...



Contaminare deosebit de severa pentru o masina ce are doar 5 luni vechime...









O parte din combinatia folosita pentru corectia defectelor...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Pentru protectia pe parcursul iernii s-au aplicat un strat de sealant Finish Kare 1000P si unul de ceara Finish Kare 2685, ambele cu orbitala...





Pe geamuri am aplicat Stoner Invisible Glass with Rain Repellant...



Iar pe anvelope s-a aplicat un strat de Finish Kare 108AS...



Iata si rezultatul final...

















Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...

OvidiuH
Model: Mazda 6
An: 2008
Culoare: negru nemetalizat, interior textil
Timp de lucru: ~ 20-22 ore

Masina a fost recent cumparata la mana a doua si a ajuns la mine pentru un detailing complet. Interiorul se prezenta intr-o stare decenta, insa exteriorul vazuse si zile mai bune.

Iata starea masinii cand a ajuns la mine...















S-au folosit urmatoarele produse:

Interior

Aspirator Zelmer 919 ST
Gliptone Gentle Leather Cleaner
Valet Pro All Purpose Cleaner
Einszett Cockpit Premium pentru plastice, vinil si suprafetele neporoase
Meguiar’s Glass Cleaner pentru geamuri
Einszett Acrysol pentru balamale, portiere si adezivi
Quick detailer pe baza de Optimum No Rinse
Mafra Lubrimax
Perii, pensule si lavete de microfibra

Exterior

Prespalare - Autobrite Magifoam
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa microfibra
Uscare - prosop Elite Ultra Plush Drying Towel, laveta waffle Race Glaze One Pass
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, argila Bilt Hamber Soft, pulverizator Kwazar Mercury
Corectie:
- Flex PE 14-2 150, Kestrel DAS6
- Menzerna FG400, Einszett Hochglanz, CarPro CeriGlass
- pad galben Lake Country CCS, pad alb Lake Country CCS, pad negru Sonus, pad pasla
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Finish Kare 2685 Pink Paste Wax
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

SFE actionand pe jante...



Nivelul de contaminare ramas chiar si dupa o trecere cu Einszett Acrysol pe toata caroseria...











Cam asa aratau toate suprafetele vopsite...







Combinatia folosita pentru corectia defectelor...



50/50...



















Inainte...



Dupa...



50/50...









Dupa...



50/50...





Inainte...



Dupa...



Inainte...





Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



50/50...





Dupa...



Si farurile au avut nevoie de putina atentie, corectia fiind facuta cu rotativa. Inainte...



Dupa...



Exteriorul la final...



























La interior, de pe geamurile fata tocmai fusesera indepartate foliile in urma unei treceri pe la RAR, iar in incercarea de a indeparta adezivul s-a folosit un burete de bucatarie. Rezultatul a fost acesta...











Mai intai am indepartat resturile de adeziv cu Acrysol si niste lavete de microfibra...





Ulterior am incercat sa atenuez putin din zgarieturile foarte adanci ramase...



Am folosit CarPro CeriGlass aplicat cu un pad de pasla si rotativa.





Pozitia de lucru a fost extrem de incomoda, insa am reusit sa obtin o usoara imbunatatire, mai ales raportat la situatia initiala.



Pe partea soferului, aceeasi situatie. Inainte...







Dupa...





Si interiorul la final...













Inainte de predarea masinii am mai prins putin soare, asa ca am zis ca mai este rost pentru inca niste poze la exterior...



















Starea initiala...



Final...

OvidiuH
Model: Toyota GT86
An: 2013
Culoare: negru metalizat
Timp de lucru: 14-15 ore

Toyota GT86 este probabil una dintre cele mai frumoase masini aparute pe piata in ultimii ani (poate fi gasita si sub numele de Subaru BRZ). Colaborarea Toyota-Subaru a fost una fructuoasa, iar masina rezultata reprezinta un produs deosebit, nu neaparat prin putere bruta, cat prin senzatia de sportivitate oferita la volan, feeling si nu in ultimul rand design. Masina de fata a fost cumparata de catre proprietar asta vara, la mana a doua, si avea nevoie mare de o reconditionare a exteriorului, neglijat destul de rau de fostul proprietar, dar si "binecuvantat" de diversi binevoitori cu zgarieturi de cheie si alte asemenea.

Iata starea masinii cand a ajuns la mine...























Pentru lucrare am folosit urmatoarele produse:

Prespalare - Bilt Hamber Auto-Foam
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa blana Bilt Hamber
Uscare - prosop Cobra Super-Plush Deluxe, laveta waffle Eurow
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, argila Bilt Hamber Soft, pulverizator Kwazar Mercury
Corectie:
- Flex PE 14-2, Kestrel DAS6
- Meguiar's Ultimate Compound, Einszett Hochglanz
- pad galben Lake Country CCS, pad alb Lake Country CCS, pad negru Sonus SFX4
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Finish Kare 1000P, Finish Kare 2685 Pink Wax
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

Mai intai jantele au fost curatate cu Sonax Full Effect. Am remarcat o contaminare deosebit de severa a acestora, fiind necesare 2 treceri si utilizarea mai multor perii pentru a le scoate la liman.







A urmat decontaminarea cu argila Bilt Hamber Soft si apoi partea de corectie propriu-zisa, facuta cu Meguiar's Ultimate Compound, iar pasul de finish cu Einszett Hochglanz.

Iata cateva cadre 50/50...











Inainte...



50/50...





Inainte...



Dupa...



A urmat portiera pasagerului din dreapta, unul dintre cele mai afectate elemente ale masinii. Inainte...









50/50...









De la gri la negru...



Dupa...



In partea din spate domnea o frumusete de zgarietura de cheie, foarte adanca, pe care am incercat insa sa cosmetizez pe cat se poate prin polish.

Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



50/50...





Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Dupa aplicarea protectiei, iata si rezultatul final.





































Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...

OvidiuH
Model: Volkswagen Passat
An: 2012
Culoare: maro metalizat
Timp de lucru: 10-12 ore

Masina are ceva mai mult de un an vechime si a ajuns la mine pentru corectia catorva defecte izolate si pregatirea de iarna. Iata starea initiala a masinii...











Pentru lucrare am folosit urmatoarele produse:

Prespalare - Bilt Hamber Auto-Foam
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa blana Meguiar's
Uscare - prosop Elite Ultra Plush, laveta waffle Eurow, Metrovac Sidekick Blaster
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, argila Bilt Hamber Soft, Mafra Puliresina, pulverizator Kwazar Mercury
Corectie:
- Kestrel DAS6
- Meguiar's Ultimate Compound, Einszett Hochglanz, Autosol Metal Polish
- pad galben Lake Country CCS, pad alb Lake Country CCS, pad negru Sonus SFX4, Wire Wool
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Prima Amigo, Finish Kare 1000P, Finish Kare 2685 Pink Wax
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

Masina a fost spalata cu Bilt Hamber Auto-Foam si samponul Chemical Guys Citrus Wash & Gloss...





Uscarea a fost facuta cu Metrovac Sidekick Blaster si prosoape Elite Ultra Plush si Eurow...







Pe plafon erau prezente niste urme grosiere de rasina si seva pentru indepartarea carora am folosit Mafra Puliresina, iar decontaminarea generala a fost facuta cu argila Bilt Hamber Soft...







Corectia defectelor severe a fost facuta cu Meguiar's Ultimate Compound si un pad galben LC, iar pentru improspatarea generala a lacului am folosit Einszett Hochglanz pe un pad alb LC.

Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Pata de gainat patrunsa in lac...



Dupa...



Inainte...





Dupa...





Inainte...





Dupa...





Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...







Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Evacuarile nu se prezentau intr-o stare prea grozava, asa ca am folosit putin Autosol Metal Polish si wire wool pentru a le revitaliza.

Inainte...





Dupa...







Ornamentele lucioase de la exterior prezentau pete de la solutiile de spalare si au fost curatate cu ajutorul lui Meguiar's Ultimate Compound aplicat cu o laveta de microfibra. Iata un mic 50/50 cu starea de dinainte si dupa.



Protectia finala a fost asigurata de Prima Amigo, Finish Kare 1000P si Finish Kare 2685 Pink Wax, toate aplicate cu orbitala.



Iata si rezultatul final...



































OvidiuH
Model: Alfa Romeo Giulietta
An: 2012
Culoare: rosu nemetalizat
Timp de lucru: ~ 18 ore

Masina are aproape un an si jumatate vechime si, fiind lasata parcata pentru o perioada destul de indelungata de timp, au aparut o multime de pete si defecte de suprafata, indeosebi pe elementele orizontale. Ca o nota personala, nuanta de rosu este una dintre cele mai frumoase din cate am vazut pana acum, insa vopseaua este extrem de sensibila la finisare si stergere.

Iata starea initiala a masinii...









Am folosit urmatoarele produse:

Prespalare - Bilt Hamber Auto-Foam
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa blana Meguiar's
Uscare - prosop Elite Ultra Plush, laveta waffle Eurow, Metrovac Sidekick Blaster
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, argila Bilt Hamber Soft, pulverizator Kwazar Mercury
Corectie:
- Flex PE14-2, Kestrel DAS6
- Menzerna PF2500, Einszett Hochglanz, Autosol Metal Polish
- pad galben Lake Country CCS, pad alb Lake Country CCS, pad portocaliu Menzerna, pad negru Sonus SFX4, Wire Wool
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Finish Kare 1000P, Finish Kare 2685 Pink Wax
Dressinguri – Optimum Opti-Bond Gel

Jantele au fost curatate cu Sonax Full Effect...









Dupa...



Prespalata si spalata cu Citrus Wash & Gloss si manusa de blana Meguiar's...





Am folosit 1Z Acrysol pentru a elimina urmele de bitum...



Dupa decontaminarea cu argila Bilt Hamber Soft, iata petele despre care vorbeam anterior si care erau prezente pe toate suprafetele orizontale.



O parte din combinatia folosita pentru corectie...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...





Dupa...



Inainte...



Dupa...



50/50...









Inainte...







Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...





50/50...









Inainte...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Optimum Opti-Bond a fost folosit pe toate suprafetele exterioare de cauciuc si plastic.



Si rezultatul de la finalul lucrarii...

















































OvidiuH
Model: Land Rover Range Rover Vogue
An: 2005
Culoare: interior piele crem/albastra
Timp de lucru: ~ 10-12 ore

La scurt timp dupa ce a fost cumparata la mana a doua, masina a ajuns la mine pentru o reconditionare a interiorului, aflat intr-o stare destul de avansata de degradare.

Iata starea initiala...

















Am folosit urmatoarele produse:

Interior

Aspirator cu injectie-extractie Zelmer 919 ST
Gliptone Gentle Leather Cleaner
Gliptone Leather Conditioner
Valet Pro All Purpose Cleaner
Valet Pro Heavy Duty Extraction Cleaner
Einszett Cockpit Premium pentru plastice, vinil si suprafetele neporoase
Prima Nero pe post de dressing pentru plastice si chedere
Meguiar’s Glass Cleaner pentru geamuri
Einszett Acrysol pentru balamale, portiere si adezivi
Quick detailer pe baza de Optimum No Rinse
Mafra Lubrimax
Collinite 476s
Perii, pensule si lavete de microfibra

Presurile de plastic au fost curatate cu Valet Pro APC.





Toate suprafetele de piele au fost mai intai aspirate, apoi curatate cu o laveta umezita cu apa, a urmat aplicarea lui Gliptone Gentle Leather Cleaner cu o perie moale, lasat sa actioneze 10-15 minute, sters cu o alta laveta curata umezita, iar la final au fost aplicate 2 staturi de Gliptone Leather Conditioner.













Cateva cadre 50/50...













Inainte...



50/50...





















Dupa...









50/50...





Dupa...



50/50...





Dupa...



Setul Gliptone in actiune...



Dupa...



Inainte...



Dupa...



Inainte...



50/50...















Dupa...





Portiera inainte...



50/50...









Dupa...





50/50 pe bord...







Dupa...



Spatarul scaunului...





Dupa...





Cam ce a iesit de pe fiecare suprafata...



Toate suprafetele din lemn au primit un strat de ceara Collinite 476s...







Pedalierul nu a fost uitat nici el...



Balamalele au fost curatate si apoi gresate cu Mafra Lubrimax...



Iar la final interiorul arata cam asa...







































OvidiuH
Model: Mazda 3
An: 2014
Culoare: gri metalizat
Timp de lucru: ~ 4-5 ore

Masina a fost ridicata la finele saptamanii trecute de la dealer si a ajuns la mine pentru pregatirea initiala. Praf, urme de adeziv de la folii, neasteptat de mult bitum de pe trailer si alte maruntisuri ca la orice masina noua.









Produse folosite:
Jante - Valet Pro Bilberry
Prespalare - Karcher K5.20M, lance HD, Autobrite Magifoam
Spalare - Britemax CleanMax, manusa blana Bilt Hamber
Uscare - 2 x Elite Ultra Plush, laveta waffle Eurow
Decontaminare/degresare - Einszett Acrysol
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Prima Amigo, Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax
Dressinguri – Optimum Opti-Bond Gel, Prima Nero
Bord, plastice - Einszett Cockpit Premium
Altele - Valet Pro APC, paduri Sonus, Kestrel DAS6

Am inceput cu prespalarea cu Magifoam...











A urmat 2BM folosit Britemax CleanMax si o manusa de blana Bilt Hamber...



Clatit si uscat cu doua prosoape Elite Ultra Plush...







Urmele de adeziv de la folii si multiple pete de bitum de pe laterale au fost eliminate cu Einszett Acrysol. Iar protectia a fost aplicata in 2 pasi cu Prima Amigo ca baza, iar apoi doua straturi de de Meguiar's #26, ambele aplicate cu orbitala si paduri Sonus.





Stoner Invisible Glass with Rain Repellant a fost aplicat pe toate geamurile...



Optimum Opti-Bond Gel pe suprafetele de plastic si cauciuc...



Iar la finalul lucrarii masina arata cam asa...

































OvidiuH
Model: Toyota Auris
An: 2014
Culoare: gri otel metalizat
Timp de lucru: ~ 4-5 ore

O scurta prezentare a catorva dintre etapele pregatirii unei masini noi. Modelul in cauza fusese ridicat de cateva zile de la dealer si din pacate prezenta deja cateva defecte de pe urma manipularii improprii a celor de la reprezentanta.

Cand a ajuns la mine, masina arata cam asa...











Produse folosite:
Jante - Valet Pro Bilberry
Prespalare - Karcher K5.20M, lance HD, Autobrite Magifoam
Spalare - Britemax CleanMax, manusa blana Meguiar's
Uscare - Elite Ultra Plush, laveta waffle Eurow
Decontaminare/degresare - Einszett Acrysol
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Prima Amigo, Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax
Dressinguri – Optimum Opti-Bond Gel, Mafra DiamantPlast
Altele - Valet Pro APC, paduri Lake Country, Menzerna PF2500, Kestrel DAS6

Etapele de prespalare si spalare...







Cam ce ramane dupa metoda celor doua galeti, chiar si pe o masina aparent curata dupa prespalare...



Uscarea facuta cu Elite Ultra Plush...



Defect portiera inainte...



Dupa...



Alta zona, alt defect. Inainte...



Dupa...



Portiera pasager inainte...



Dupa...



Combinatia folosita pentru corectie...



Pe caroserie au fost aplicate Prima Amigo si doua straturi de Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax, ambele cu orbitala, iar pe geamuri Stoner Invisible Glass...



Pe anvelope si plasticele exterioare am aplicat Optimum Opti-Bond Gel...





Si masina inainte de predare...















OvidiuH
Model: Volkswagen Golf 6
An: 2011
Culoare: negru nemetalizat
Timp de lucru: ~ 20-22 ore

Masina a fost cumparata la mana a doua si a ajuns la mine pentru o reconditionare completa a exteriorului. Culoarea e una pe cat de frumoasa, pe atat de pretentioasa si sensibila la aproape orice atingere, negrul nemetalizat fiind probabil cea mai dificila nuanta pe care se poate lucra.

Iata starea initiala a masinii...









Am folosit urmatoarele produse:

Prespalare - Autobrite Magifoam
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa blana Meguiar's
Uscare - prosop Elite Ultra Plush Drying Towel, laveta waffle Eurow
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, argila Bilt Hamber Regular
Corectie:
- Flex PE 14-2 150, Kestrel DAS6
- Menzerna FG400, Einszett Hochglanz
- pad portocaliu Lake Country, pad alb Lake Country, pad portocaliu Menzerna, pad galben Menzerna, pad negru Meguiar's
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Einszett Finish Wax + Meguiars #26 Hi-Tech Yellow Wax
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

Jantele au fost spalate cu Sonax Full Effect...





Caroseria a fost splata cu Magifoam si Chemical Guys CItrus Wash & Gloss si o manusa de blana Meguiar's...



Urme de contaminare prezente pe majoritatea panourilor...





A urmat o stergere integrala cu Acrysol si decontaminarea facuta cu argila Bilt Hamber Regular...





Starea generala a masinii...







50/50...











Combinatia folosita pentru corectie. Rotativa Flex PE14-2 150 + Menzerna FG400 si paduri portocalii Lake Country si Menzerna, iar finisajul a fost facut cu orbitala, Einszett Hochglanz, paduri albe Lake Country si Menzerna.



Inainte...



Dupa...



Inainte...





50/50...











Dupa...





Inainte...





50/50...











Dupa...





Inainte...





Dupa...





50/50...





50/50 pe bara spate...







Si stalpii au avut nevoie de putina atentie...











Iar dupa aplicarea protectiei, iata si rezultatul final...





















OvidiuH
Model: BMW E90
An: 2010
Culoare: negru metalizat
Timp de lucru: ~ 24 ore

Masina a fost adusa relativ recent din tarile nordice si a ajuns la mine pentru o reconditionare completa a exteriorului. Acesta nu se afla intr-o stare prea grozava, fiind plin de panza de paianjen, zgarieturi izolate, defecte de vopsire, holograme de la corectii anterioare facute necorespunzator si alte asemenea.

Am folosit urmatoarele produse:

Prespalare - Autobrite Magifoam
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa blana Meguiar's
Uscare - prosop Huge Fluffy Drying Towel, laveta waffle Eurow
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, argila Bilt Hamber Regular
Corectie:
- Flex PE 14-2 150, Flex XC3401 VRG, Kestrel DAS6
- Menzerna FG400, Einszett Hochglanz
- pad galben Lake Country, pad portocaliu Lake Country, pad alb Lake Country, pad negru Sonus
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Protectie – Collinite 476s + Meguiars #26 Hi-Tech Yellow Wax
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

Jantele au fost curatate cu Sonax Full Effect...

DSC_6141 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6142 by ovidiuhdc, on Flickr

Caroseria a fost spalata cu samponul Citrus Wash & Gloss de la Chemical Guys si o manusa de blana Meguiar's....

DSC_6143 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6145 by ovidiuhdc, on Flickr

Decontaminarea a fost facuta cu argila Bilt Hamber Regular, iar pentru depunerile de bitum am folosit Einszett Acrysol...

DSC_6146 by ovidiuhdc, on Flickr

Uscarea finala a fost facuta cu un prosop de microfibra...

DSC_6147 by ovidiuhdc, on Flickr

Trecand sub reflector, cam asa se prezenta situatia pe unul din panourile "mai bine interetinute"...

DSC_6150 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6152 by ovidiuhdc, on Flickr

Corectia a fost facuta folosind rotativa Flex PE 14-2 150 impreuna cu paduri galbene si portocalii Lake Country, iar pasul de finish cu Flex 3401 VRG si paduri albe Lake Country. Pentru partea de protectie am apelat la "batranul" Kestrel DAS6.

DSC_6157 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6154 by ovidiuhdc, on Flickr

50/50...

DSC_6164 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6166 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6159 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6168 by ovidiuhdc, on Flickr

50/50...

DSC_6171 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6175 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6176 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6182 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6183 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6185 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6186 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6188a by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6188c by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6189 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6196 by ovidiuhdc, on Flickr

50/50...

DSC_6200 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6203 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6205 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6208 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6208a by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6209 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6214 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6211 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6209a by ovidiuhdc, on Flickr

50/50...

DSC_6216 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6217 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6222 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6229 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6233 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6234 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6237 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6238 by ovidiuhdc, on Flickr

50/50...

DSC_6240 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6242 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6243 by ovidiuhdc, on Flickr

50/50 pe bara spate...

DSC_6244 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6245 by ovidiuhdc, on Flickr

Si farurile au avut nevoie de putina atentie. Pentru a nu indeparta tot lacul de fabrica, am folosit smirghel de 3000 si FG400.

Inainte...

DSC_6246 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6247 by ovidiuhdc, on Flickr

Proiectoarele se aflau intr-o stare deplorabila si am incercat sa le retusez putin manual, atat cat s-a putut.

Inainte...

DSC_6248 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6249 by ovidiuhdc, on Flickr

Starea masinii dupa etapele de corectie...

DSC_6253 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6254 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6255 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6255a by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6258 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6261 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6262 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6265 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6268 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6270 by ovidiuhdc, on Flickr

Si dupa aplicarea protectiei finale...

DSC_6271 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6272 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6273 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6274 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6275 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6278 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6279 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6283 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6284 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6285 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6287 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6288 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6286 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6290 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6291 by ovidiuhdc, on Flickr
OvidiuH
Model: Renault Laguna
An: 2007
Culoare: negru metalizat, interior piele neagra
Timp de lucru: ~ 30 ore

Masina are peste 7 ani vechime si a trecut de borna celor 100.000 km si a ajuns la mine pentru un detailing complet. Anii nu au fost prea blanzi cu ea, lucru vizibil inca de la inceput. Exteriorul era plin de RDS-uri, panza de paianjen, pete patrunse complet in lac, urme de la copaci, farurile complet mate samd, iar interiorul nu a primit un tratament complex in toti acesti ani.

Iata starea masinii cand a ajuns la mine...

DSC_7333 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7334 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7335 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7336 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7337 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7338 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7339 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7340 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7341 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7343 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7344 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7345 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7346 by ovidiuhdc, on Flickr

Am folosit urmatoarele produse:

Prespalare - Autobrite Magifoam
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa microfibra Lupus
Uscare - prosop Elite Ultra Plush Drying Towel, laveta waffle Eurow
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, CarPro Iron-X Paste, argila Bilt Hamber Regular
Corectie:
- Flex PE 14-2 150, Flex 3401 VRG
- Menzerna FG400, 3M Fast Cut Plus, Einszett Hochglanz
- paduri Lake Country (galben, portocaliu, alb), pad negru Sonus
- smirghel 3M - P1000, P2000, P3000
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Duragloss #751 Rain Repellant
Protectie – Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax, Optimum Opti-Seal
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast
Piele - Leatherique Rejuvinator Oil, Leatherique Prestine Clean
Interior - Valet Pro All Purpose Cleaner, Einszett Cockpit Premium, Prima Nero,
Lavete - Meguiar's, Bilt Hamber
Altele - Mafra Supermafrasol, Bilt Hamber Surfex HD, Mafra Lubrimax

Masina a fost prespalata cu un mix de Magifoam si Supermafrasol, iar ulterior folosind metoda celor doua galeti si samponul CG Citrus Wash & Gloss.

In multe zone ale masinii existau depuneri masive de pamant, frunze si crengi ce au fost indepartate folosind un set de pensule si lavete de microfibra.

Inainte...

DSC_7347 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7347a by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7348 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7348a by ovidiuhdc, on Flickr

O mica parte din ce-am scos doar din zona parbrizului...

DSC_7348b by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7348c by ovidiuhdc, on Flickr

Jantele au fost spalate cu Sonax Full Effect, iar pentru depunerile persistente am folosit si CarPro Iron-X Paste...

DSC_7349 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7350 by ovidiuhdc, on Flickr

Decontaminarea a fost facuta cu argila Bilt Hamber Regular...

DSC_7355 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7356 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7357 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7358 by ovidiuhdc, on Flickr

Multiplele urme de bitum au fost indepartate folosind Einszett Acrysol...

DSC_7359 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7360 by ovidiuhdc, on Flickr

Stare generala a caroseriei dupa decontaminare...

DSC_7364 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7365 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7366 by ovidiuhdc, on Flickr

Insa inainte de caroserie, am decis sa ma ocup de faruri, care erau aproape complet mate. Pentru corectie am folosit smirghel 3M, 3M Fast Cut Plus si Einszett Hochglanz, iar ca protectie am aplicat Optimum Opti-Seal la final...

Inainte...

DSC_7367 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7367a by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7368 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7368b by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7371 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7371a by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7372 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7372b by ovidiuhdc, on Flickr

Starea lacului...

DSC_7381 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7382 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7383 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7384 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7385 by ovidiuhdc, on Flickr

50/50....

DSC_7386 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7387 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7388 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7389 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7390 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7393 by ovidiuhdc, on Flickr

De la gri la negru...

DSC_7398 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7399 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7400 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7401 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7402 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7404 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7405 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7406 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7407 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7407a by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7408 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7410 by ovidiuhdc, on Flickr

Starea exteriorului dupa etapa de corectie...

DSC_7412 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7413 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7414 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7415 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7416 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7417 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7418 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7420 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7422 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7424 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7425 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7426 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7427 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7428 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7429 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7431 by ovidiuhdc, on Flickr

Starea initiala a interiorului...

DSC_7436 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7437 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7438 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7439 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7440 by ovidiuhdc, on Flickr

Suprafetele textile au fost aspirate, curatate folosind Valet Pro APC si lavete de microfibra, iar la final au fost aspirate din nou...

DSC_7441 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7442 by ovidiuhdc, on Flickr

Suprafetele din piele au fost tratate folosind setul Leatherique ce a fost lasat sa actioneze in jur de 14-15 ore...

DSC_7443 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7444 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7445 by ovidiuhdc, on Flickr

Cam ce a iesit de pe fiecare zona...

DSC_7446 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7447 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7449 by ovidiuhdc, on Flickr

Starea suprafetelor la final...

DSC_7450 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7451 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7453 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_7455 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7461 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7461a by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7464 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7464a by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7464b by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7464c by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7464d by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7464e by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7464h by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7464i by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7464j by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7464k by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7464f by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7464g by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_7464l by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_7464m by ovidiuhdc, on Flickr
OvidiuH
Model: Toyota Aygo
An: 2007
Culoare: negru metalizat
Timp de lucru: ~ 15 ore

Masina de fata nu a fost prea rasfatata de-a lungul timpului. Spalata de mantuiala, in dese randuri cu peria, curatata cu felurite carpe si ustensile minune. Ca urmare, dupa 7 ani, majoritatea suprafetelor exterioare se aflau intr-o stare deplorabila. Extrem de multe zgarieturi severe, mare parte trecute de stratul de vopsea, zone matuite ce nu mai luceau deloc, vopsea ciupita, julituri si portiuni unde negrul se transformase in gri.

Iata cum arata masina cand a ajuns la mine...

DSC_6294 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6295 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6296 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6297 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6298 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6299 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6300 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6301 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6302 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6304 by ovidiuhdc, on Flickr

In mod normal anumite elemente ar fi avut mare nevoie de o revopsire completa, insa cum nu a fost o optiune, am incercat sa aduc masina intr-o stare "omeneasca" prin detailing.

Am folosit urmatoarele produse:

Prespalare - Autobrite Magifoam
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, Race Glaze Safe Waffle Wash Sponge
Uscare - prosop Elite Ultra Plush Drying Towel, laveta waffle Eurow
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, CarPro Iron-X Paste, argila Bilt Hamber Regular
Corectie:
- Flex PE 14-2 150, Kestrel DAS6
- Menzerna FG400, 3M Fast Cut Plus, Menzerna PF2300, Einszett Hochglanz
- paduri Lake Country (galben, portocaliu, alb), pad negru Sonus
- smirghel 3M - P2500
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Duragloss #751 Rain Repellant
Protectie – Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax, Optimum Opti-Seal
Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast
Lavete - Meguiar's, Bilt Hamber

Masina a fost prespalata cu Magifoam si spalata folosind Chemical Guys Citrus Wash si un burete Race Glaze.

DSC_6305 by ovidiuhdc, on Flickr

Decontaminarea a fost facuta cu argila Bilt Hamber, iar contaminarea prezenta a fost extrem de severa.

DSC_6306 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6307 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6308 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6309 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6310 by ovidiuhdc, on Flickr

Toate portiunile au fost sterse cu Einszett Acrysol, insa am insistat indeosebi in zona inferioara...

DSC_6311 by ovidiuhdc, on Flickr

Si starea lacului sub reflector...

DSC_6312 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6313 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6315 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6316 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6317 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6318 by ovidiuhdc, on Flickr

Constient de faptul ca anumite defecte sunt imposibil de scos fara a sacrifica complet lacul, am incercat sa le rezolv sau atenuez folosind diferite combinatii abrazive. Pasii principali de corectie i-am facut cu Menzerna FG400, iar pe capota am folosit 3M Fast Cut Plus, impreuna cu paduri galbene Lake Country. Ulterior am lucrat cu Menzerna PF2300 si Einszett Hochglanz, de asemenea cu paduri LC.

Cateva cadre 50/50 de pe parcursul lucrarii...

DSC_6329 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6340 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6342 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa un pas cu 3M FCP...

DSC_6343 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa alti 2 pasi cu FCP si PF2300 a inceput sa arate mai decent...

DSC_6344 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6353 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6356 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6359 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6360 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6369 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6369a by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6371 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6372 by ovidiuhdc, on Flickr

Iar dupa aproximativ vreo 15 ore de lucru impartite pe parcursul a doua zile, iata si masina la final. Rezultatul nu este perfect, insa a fost maximul posibil, avand in vedere starea initiala. (dressingul pe carenaje a fost aplicat ulterior fotografiilor de la final).

DSC_6374 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6377 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6380 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6381 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6382 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6386 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_6388 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_6392 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_6393 by ovidiuhdc, on Flickr
OvidiuH
Model: BMW 325d Cabrio
An: 2008
Culoare: negru metalizat / interior piele alb-crem
Timp de lucru: ~ 24 ore

BMW-ul cabrio din prezentare este, din punctul meu de vedere, unul dintre cele mai frumoase modele ale producatorului german. Masina in cauza, ajunsa la "venerabila" varsta de 7 ani, a trecut pe la mine pentru un detailing complet. Avand in vedere ca nu a avut parte de vreo cosmetizare temeinica de-a lungul anilor, masina se prezenta intr-o stare relativ decenta comparativ cu altele ce mi-au trecut prin mana. Panza de paianjen, urme de matuiala si ceva zgarieturi severe la exterior, iar interiorul din piele alb-crem incepea usor usor sa isi arate varsta.

Iata cum arata masina cand a ajuns la mine.

DSC_8364 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8365 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8366 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8367 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8368 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8369 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8370 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8371 by ovidiuhdc, on Flickr

Am folosit urmatoarele produse:

Prespalare - Autobrite Magifoam
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa microfibra Lupus
Uscare - prosop Elite Ultra Plush Drying Towel, laveta waffle Eurow
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, CarPro Iron-X Paste, argila Bilt Hamber Regular
Corectie:
- Flex PE 14-2 150, Flex 3401 VRG, Kestrel DAS6
- Menzerna FG400, 3M Fast Cut Plus, Menzerna PF2300, Einszett Hochglanz, Einszett Chrome and Metal Polish
- paduri Lake Country CCS si flat (galben, portocaliu, alb), pad verde Detailer's Domain, pad negru Sonus
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass
Protectie – Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax
Dressinguri – Stoner More Shine
Lavete - Meguiar's Supreme Shine, Bilt Hamber

Jantele au fost curatate cu Sonax Full Effect.

DSC_8374 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8375 by ovidiuhdc, on Flickr

A urmat spalarea cu Magifoam, samponul Citrus Wash & Gloss de la CG si o manusa de microfibra Lupus.

DSC_8372 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8377 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8378 by ovidiuhdc, on Flickr

Urmele de bitum le-am scos cu Acrysol, iar decontaminarea generala a fost facuta cu argila Bilt Hamber regular si apa pe post de lubrifiant.

DSC_8379 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8380 by ovidiuhdc, on Flickr

Pentru corectia defectelor am folosit toata gama de jucarii pe care le-am avut la dispozitie, respectiv rotativa Flex si orbitalele Flex si DAS6, ultimul fiind folosit cu spot paduri. Lacul a fost unul dur, iar combinatia de paduri si paste a variat in functie de defectele prezente. Am utilizat in principal pastele Menzerna FG400 / PF2300 si Einszett Hochglanz, iar padurile folosite au fost de la Lake Country, Detailer's Domain si Sonus.

Inainte...

DSC_8383 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_8383a by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_8384 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_8388 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_8389 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_8389a by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_8390 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_8390a by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_8392 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8396 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_8396a by ovidiuhdc, on Flickr

Niste cadre 50/50 de pe parcursul corectiei...

DSC_8402 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8404 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8408 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_8410 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8415 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8416 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_8421 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8422 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8423 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

DSC_8424 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

DSC_8425 by ovidiuhdc, on Flickr

50/50 pe portbagaj...

DSC_8427 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8428 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8431 by ovidiuhdc, on Flickr

Evacuarile au fost curatate cu Einszett Chrome and Metal Polish si sarma de otel.

DSC_8432 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8433 by ovidiuhdc, on Flickr

Exteriorul la final.

DSC_8436 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8437 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8438 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8439 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8441 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8445 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8446 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8448 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8450 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8452 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8455 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8458 by ovidiuhdc, on Flickr

Si niste reflexii care mi-au placut. smile.gif

DSC_8463 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8466 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8467 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8470 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8471 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8472 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8473 by ovidiuhdc, on Flickr

Pentru interior am folosit urmatoarele produse:

Piele - Leatherique Rejuvinator Oil, Leatherique Prestine Clean
Interior - Valet Pro All Purpose Cleaner, Einszett Cockpit Premium, Prima Nero
Aspirator injectie-extractie + Valet Pro Heavy Duty Extraction Cleaner
Perii, pensule si lavete de microfibra

Setul Leatherique a fost lasat sa actioneze aproximativ 24 de ore.

DSC_8474 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8475 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8476 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8477 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8478 by ovidiuhdc, on Flickr

Si niste cadre 50/50 ce arata diferenta intre starea initiala si cea finala.

DSC_8479 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8480 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8481 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8483 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8484 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8485 by ovidiuhdc, on Flickr

Si interiorul la final.

DSC_8486 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8487 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8488 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8489 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8490 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8491 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8494 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8495 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8496 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8497 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8498 by ovidiuhdc, on Flickr

Rezultat final.

DSC_8499 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8500 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8502 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8503 by ovidiuhdc, on Flickr

DSC_8507a by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

f1 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

f2 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

f3 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

f4 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

f5 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

f6 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

f7 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

f8 by ovidiuhdc, on Flickr

Inainte...

f9 by ovidiuhdc, on Flickr

Dupa...

f9a by ovidiuhdc, on Flickr

iHondafan
faina miscare... daca o tin si injectoarele, turbosuflanta, pompa de injectie, apa, etc. pe cat de bine arata e super...
AlexTM
Am crezut ca si pozele cu cainele sunt ... inainte ... si dupa smile.gif
OvidiuH
Mazda 6 - detailing complet, inclusiv aplicare nano protectie Wolf Chemicals Bodyguard
Durata: ~ 25 ore

Starea initiala a masinii...

20150603_093120 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_093131 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_093150 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_093211 by Ovidiu H, on Flickr

Lucrari efectuate - prespalare, spalare, decontaminare Acrysol, decontaminare argila, paint cleaner Einszett PolishWax, corectie partiala cu Menzerna PF2500 si paduri Buff & Shine, degresare cu alcool izopropilic, aplicare Wolf Chemicals Bodyguard in dublu strat, inclusiv pe jante, cu orbitala si un pad rosu Buff & Shine, solutie hidrofoba pe parbriz si geamuri, dressinguri pe suprafetele de plastic si cauciuc, tratament Leatherique la interior.

20150603_124838 by Ovidiu H, on Flickr

Si rezultatul final...

20150603_133203 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_133213 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_133250 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_133315 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_133331 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_133341 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_133421 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_133421a by Ovidiu H, on Flickr

20150603_133421b by Ovidiu H, on Flickr

20150603_133514 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_133553 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_133612 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_133641 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_134833 by Ovidiu H, on Flickr

20150603_134841 by Ovidiu H, on Flickr
OvidiuH
Model: Volkswagen Tiguan
An: 2011
Culoare: albastru metalizat / interior piele neagra
Timp de lucru: ~ 30 ore

Starea initiala a masinii cand a ajuns la mine...

DSC_8530 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8531 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8532 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8533 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8534 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8535 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8536 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8537 by Ovidiu H, on Flickr

Exteriorul se prezenta intr-o stare decenta, avand in vedere varsta de 4 ani a masinii, insa prezenta anumite defecte ce-i stirbeau din frumusete: niste rds-uri si julituri urate, panza de paianjen si ceteva zone cu vopsea ciupita unde se dezvoltase deja rugina.

Am folosit urmatoarele materiale:

Prespalare - Autobrite Magifoam, Valet Pro APC
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa microfibra Lupus
Uscare - prosop Elite Ultra Plush Drying Towel, laveta waffle Race Glaze
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, CarPro Iron-X Paste, argila Bilt Hamber Regular
Corectie:
- Flex PE 14-2 150, Flex 3401 VRG, Lupus 6100 Pro CPS
- Menzerna FG400, Menzerna PF2500, Einszett Hochglanz, Autosol Metal Polish
- paduri Lake Country flat, Buff & Shine si Sonus
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass
Protectie – Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax, Sonax Brilliant Shine Detailer
Dressinguri – Stoner More Shine, Einszett Kunststoff Intensiv Pflege
Lavete - Meguiar's Supreme Shine, Bilt Hamber

Jantele au spalate cu SFE.

DSC_8538 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8539 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8540 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8540a by Ovidiu H, on Flickr

Insectele au fost indepartate folosind un mix de Valep Pro APC si Magifoam, iar spalarea a fost facuta cu CG Citrus Wash & Gloss si o manusa de microfibra.

DSC_8541 by Ovidiu H, on Flickr

Masina prezenta semne de contaminare servera, astfel incat dupa o stergere totala cu Acrysol am optat pentru argila Bilt Hamber Regular. Destul de greu de impaturit si utilizat, insa extrem de eficienta. Iata cam ce-a iesit de pe fiecare panou...

DSC_8543 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8544 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8545 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8546 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8547 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa cum am mentionat si anterior, masina prezenta ceva julituri si RDS-uri, zone unde corectia a fost facuta cu rotativa Flex PE14 si paduri galbene Lake Country, iar pentru restul zonelor am folosit paduri portocalii LC si Buff & Shine in combinatie cu Menzerna PF2500.

DSC_8548 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8549 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8549a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8551 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8559 by Ovidiu H, on Flickr

O mica reflexie dupa corectia plafonului.

DSC_8560 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8561 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8563 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8563a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8564 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8564a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8567 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8568 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8569a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8571 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8571b by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8571c by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8572 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8572a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8573 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8576 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8582 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8588 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8588a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8589a by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8589b by Ovidiu H, on Flickr

Si sub LED. Inainte...

DSC_8591 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8591b by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8594 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8595 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8602 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8602b by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8603 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8608 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8609 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8609a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8611 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8611b by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8612 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8613 by Ovidiu H, on Flickr

Cateva ciupituri de pe diferite laturi ale masinii incepusera sa dezvolte rugina.

DSC_8613a by Ovidiu H, on Flickr

Pe fiecare am aplicat Iron X Paste si am lasat sa actioneze cateva minute.

DSC_8613b by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8613c by Ovidiu H, on Flickr

Suprafata dupa eliminarea ruginei.

DSC_8613d by Ovidiu H, on Flickr

Iar pentru izolarea zonei am folosit vopsea corectoare OEM.

DSC_8613f by Ovidiu H, on Flickr

Pentru reconditionarea plasticelor am apelat la Einszett Kunststoff Intensiv Pflege.

DSC_8613g by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8613h by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8613i by Ovidiu H, on Flickr


Pentru interior am folosit:

Piele - Leatherique Rejuvinator Oil, Leatherique Prestine Clean
Interior - Valet Pro All Purpose Cleaner, Einszett Cockpit Premium, Prima Nero
Aspirator injectie-extractie + Valet Pro Heavy Duty Extraction Cleaner
Perii, pensule si lavete de microfibra

Dupa aspirarea integrala, am aplicat Leatherique Rejuvinator Oil pe toate suprafetele de piele, respectiv: scaune, volan, schimbator, frana de mana si fetele usilor. Solutia a fost lasata sa actioneze peste 24 de ore.

DSC_8616 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8617 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8619 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8620 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8621 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8622 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8626 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa acest interval am folosit Leatherique Prestine Clean si lavete de microfibra pentru a indeparta mizeria rezultata.

DSC_8626a by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8626b by Ovidiu H, on Flickr

Starea interiorului la final (conditiile de iluminare nu a fost prea prielnice).

DSC_8626c by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8626d by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8626g by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8626h by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8626i by Ovidiu H, on Flickr

Starea exteriorului la final.

DSC_8627 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8628 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8629 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8630 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8631 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8632 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8633 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8634 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8636 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8638 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8640 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8641 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8715 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8717 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8718 by Ovidiu H, on Flickr
SamGold
Salutare,

Cat costa un detailing pentru un Yaris 2007 interior + exterior + ceara?
OvidiuH
Ti-am raspuns la mesajul privat.
OvidiuH
Model: Mercedes C280
An: 2008
Culoare: argintiu metalizat
Timp de lucru: ~ 20 ore

Masina a ajuns la mine pentru un detailing exterior, fiind primul tratament vazut dupa mai bine de 5 ani. La prima vedere situatia nu parea prea dificila, insa dupa spalare, sub reflector, au inceput sa iasa la iveala problemele. Iata starea masinii cand a ajuns la mine...

DSC_8726 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8727 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8728 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8729 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8730 by Ovidiu H, on Flickr

Am folosit urmatoarele materiale:

Prespalare - Autobrite Magifoam, Valet Pro APC
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa microfibra Lupus
Uscare - prosop Elite Ultra Plush Drying Towel, laveta waffle Race Glaze
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, CarPro Iron-X Paste, argila Einszett, Dodo Juice Born Slippy pe post de lubrifiant
Corectie:
- Flex PE 14-2 150, Flex 3401 VRG, Lupus 6100 Pro CPS
- Menzerna FG400, Menzerna PF2500, Einszett Hochglanz, Autosol Metal Polish
- paduri Lake Country flat, Buff & Shine si Sonus
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass
Protectie – Finish Kare 2685 Pink Paste Wax, Sonax Brilliant Shine Detailer
Dressinguri – Stoner More Shine, Einszett Kunststoff Intensiv Pflege
Lavete - Meguiar's Supreme Shine, Bilt Hamber

La jante a fost destul de mult de furca, insa dupa 3 treceri cu Full Effect am reusit sa le scot la liman.

DSC_8735 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8736 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8738 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8742 by Ovidiu H, on Flickr

Pentru spalare am folosit un mix de Magifoam si Valet Pro APC, iar apoi am trecut la manusa de microfibra si samponul Citrus Wash.

DSC_8742a by Ovidiu H, on Flickr

In urma a ramas o adevarata cultura de bitum ce a fost eliminat prin treceri repetate cu Einszett Acrysol.

Inainte...

DSC_8743 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8743a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8744 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8744a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8745 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8745a by Ovidiu H, on Flickr

O mica parte din ce-am reusit sa scot.

DSC_8749 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8750 by Ovidiu H, on Flickr

Ulterior am sesizat cateva zone unde vopseaua a fost ciupita si incepuse sa se formeze rugina. Pentru a pregati suprafata pentru aplicarea vopselei corectoare am utilizat Iron X.

Inainte...

DSC_8751 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8752 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8755 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8755a by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8755c by Ovidiu H, on Flickr

Decontaminarea generala a masinii a fost finalizata cu argila Einszett si Dodo Juice Born Slippy pe post de lubrifiant. Desi masina a fost stearsa integral cu Acrysol, se poate observa ca inca existau semne severe de contaminare, indeosebi pe panourile orizontale.

DSC_8756 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8758 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8759 by Ovidiu H, on Flickr

Trecand la partea de corectie, in general am avut de-a face cu niste zgarieturi destul de adanci, o parte corectate complet, iar cele trecute de lac cosmetizate partial. In rest obisnuita panza de paianjen si ceva semne de matuire pe ici pe colo.

Inainte...

DSC_8769 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8769a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8773 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8774 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8778 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8780 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8781 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8782 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8783 by Ovidiu H, on Flickr

Pe laterala din dreapta masinii era o stersatura destul de urata, eliminata insa complet in 2 pasi de corectie (culoarea nu evidentieaza exact starea initiala). Inainte...

DSC_8785 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8786 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8787 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8788 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8789 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8790 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8791 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8791a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8792 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8792a by Ovidiu H, on Flickr

Evacuarea a fost reconditionata folosind Autosol Metal Polish si niste sarma de otel...

DSC_8793b by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8794 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8794a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_8794b by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_8794f by Ovidiu H, on Flickr

Starea lacului la final.

DSC_8797 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8801 by Ovidiu H, on Flickr

Si cateva poze cu masina inainte de predare, dupa aplicarea protectiei finale, dressingurilor si solutiei hidrofobe pe suprafetele vitrate.

DSC_8804 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8805 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8806 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8807 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8808 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8809 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8810 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8812 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8813 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8814 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8815 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8817 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8818 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8820 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8823 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8824 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8825 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8826 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_8833 by Ovidiu H, on Flickr
OvidiuH
Noua Mazda CX3 - detailing exterior (inclusiv aplicare nano protectie Wolf Chemicals Bodyguard)

20150630_163614 by Ovidiu H, on Flickr

20150630_163621 by Ovidiu H, on Flickr

20150630_163633 by Ovidiu H, on Flickr

20150630_163640 by Ovidiu H, on Flickr

20150630_163648 by Ovidiu H, on Flickr

20150630_163712 by Ovidiu H, on Flickr

20150630_163738 by Ovidiu H, on Flickr

20150630_164008 by Ovidiu H, on Flickr

20150630_164034 by Ovidiu H, on Flickr

20150630_164051 by Ovidiu H, on Flickr

20150630_164108 by Ovidiu H, on Flickr

20150630_164136 by Ovidiu H, on Flickr

20150630_164341 by Ovidiu H, on Flickr

20150630_164355 by Ovidiu H, on Flickr
OvidiuH
Seat Leon - detailing exterior

20150703_140756 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_140809 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_140830 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_140840 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_140851 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_140901 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_140917 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_140941 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_141031 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_141052 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_141138 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_142140 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_142154 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_142212 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_142225 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_142308 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_142545 by Ovidiu H, on Flickr

20150703_142352 by Ovidiu H, on Flickr
OvidiuH
Model: Mazda 3
An: 2015
Culoare: Titanium Flash
Timp de lucru: ~ 6-7 ore

La prima vedere, o masina noua nu pare sa ceara prea multa atentie cand vine vorba de intretinerea exteriorului. Insa, de cele mai multe ori, durata transportului sau perioada in care masina sta in parcul dealerului isi lasa amprenta asupra exteriorului. Astfel primul detailing devine imperativ mai rapid decat au impresia multi proprietari.

Iata starea unei noi Mazda 3 in momentul in care a ajuns la mine...

20150708_084700 by Ovidiu H, on Flickr

20150708_084711 by Ovidiu H, on Flickr

20150708_084722 by Ovidiu H, on Flickr

20150708_084740 by Ovidiu H, on Flickr

Produse folosite:
Jante - Valet Pro Bilberry
Prespalare - Karcher K5.20M, lance HD, Autobrite Magifoam
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa microfibra Megiuiar's
Uscare - 2 x Elite Ultra Plush, laveta waffle Eurow
Decontaminare/degresare - Einszett Acrysol, Einszett PolishWax
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
Corectie - Menzerna PF2500
Protectie – Wolf Chemicals Bodyguard
Dressinguri – Optimum Opti-Bond Gel, Prima Nero
Bord, plastice - Einszett Cockpit Premium
Altele - Valet Pro APC, paduri Lake Country, Lupus 6100 Pro CPS

Dupa prespalarea, spalarea, indepartarea urmelor de adezivi de la folie si decontaminarea generala facuta cu 1Z PolishWax, au iesit la iveala pe caroserie felurite zgarieturi si defecte. Cateva exemple.

Inainte...

20150708_111546 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

20150708_112135 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

20150708_112225 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

20150708_112357 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

20150708_112548 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

20150708_112548a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

20150708_112558 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

20150708_112952 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

20150708_113134 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

20150708_113434 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

20150708_113709 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

20150708_113709a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

20150708_113736 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

20150708_114137 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

20150708_121913 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

20150708_122346 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

20150708_125941 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

20150708_130224 by Ovidiu H, on Flickr

Starea exteriorului dupa aplicarea Wolf Chemicals Bodyguard pe caroserie si jante, dressinguri pe suprafetele de plastic si cauciuc si solutie hidrofoba pe geamuri.

20150708_132201 by Ovidiu H, on Flickr

20150708_132210 by Ovidiu H, on Flickr

20150708_132217 by Ovidiu H, on Flickr

20150708_132224 by Ovidiu H, on Flickr

20150708_132231 by Ovidiu H, on Flickr

20150708_132423 by Ovidiu H, on Flickr

20150708_132438 by Ovidiu H, on Flickr

20150708_132501 by Ovidiu H, on Flickr

20150708_132651 by Ovidiu H, on Flickr

20150708_132702 by Ovidiu H, on Flickr

20150708_132731 by Ovidiu H, on Flickr

La final, masina inainte si dupa detailing.

Inainte...

20150708_132731a by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

20150708_132731b by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

20150708_132731c by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

20150708_132731d by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

20150708_132731e by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

20150708_132731f by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

20150708_132731g by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

20150708_132731h by Ovidiu H, on Flickr


OvidiuH
Audi A4 - detailing exterior

Prespalare, spalare, decontaminare, corectie in 2 pasi, nanoprotectie Wolf Chemicals Bodyguard, tratament hidrofob geamuri si dressinguri Stoner.

Inainte...

DSC_9626 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_9626b by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_9627 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_9627a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_9628 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_9628a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_9629 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_9629a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_9630 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_9630a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_9632 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_9632a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte...

DSC_9633 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa...

DSC_9633a by Ovidiu H, on Flickr

Inca niste cadre cu rezultatul final.

DSC_9644 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9645 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9646 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9650 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9651 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9654 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9656 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9655 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9660 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9663 by Ovidiu H, on Flickr
OvidiuH
Model: Toyota GT86
An: 2012
Culoare: negru metalizat / interior mixt piele / alcantara
Timp de lucru: ~ 24 ore

Starea initiala a masinii.

DSC_9216 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9217 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9218 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9219 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9220 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9221 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9222 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9223 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9224 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9225 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9228 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9228a by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9229 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9229a by Ovidiu H, on Flickr

Materiale folosite la exterior:

Prespalare - Autobrite Magifoam, Valet Pro APC
Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa microfibra Lupus
Uscare - prosop Elite Ultra Plush Drying Towel, laveta waffle Race Glaze
Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, CarPro Iron-X Paste, argila Einszett
Corectie:
- Flex 3401 VRG, Lupus 6100 Pro CPS
- Menzerna FG400, Menzerna PF2500, Einszett Hochglanz, Autosol Metal Polish
- paduri Lake Country flat, Buff & Shine si Sonus
Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass
Protectie – Wolf Chemical's Bodyguard
Dressinguri – Stoner More Shine, Einszett Kunststoff Intensiv Pflege
Lavete - Meguiar's Supreme Shine, Bilt Hamber

Materiale folosite la interior:

Piele - Leatherique Rejuvinator Oil, Leatherique Prestine Clean
Interior - Valet Pro All Purpose Cleaner, Einszett Cockpit Premium, Prima Nero
Aspirator injectie-extractie + Valet Pro Heavy Duty Extraction Cleaner
Perii, pensule si lavete de microfibra

Initial scaunele au fost aspirate, iar pe toate suprafetele de piele am lasat sa actioneze Leatherique Rejuvinator Oil.

DSC_9230 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9232 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9233 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9234 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9237 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9239 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9240 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9242 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9243 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa aplicare, am trecut la curatarea jantelor cu Sonax Full Effect.

DSC_9264 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9266 by Ovidiu H, on Flickr

Caroseria a fost spalata cu o manusa de microfibra Lupus si sampon Chemical Guys.

DSC_9268a by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9269 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9270 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9271 by Ovidiu H, on Flickr

Masina prezenta urme severe de contaminare ce au fost indepartate cu Einszett Acrysol si argila de la acelasi producator.

DSC_9272 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9273 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9274 by Ovidiu H, on Flickr

Corectia abraziva a defectelor a fost facuta cu polishuri Menzerna si paduri Lake Country.

Inainte.

DSC_9277 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9277a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9280a by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9280b by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9281 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9281a by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9281b by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9282 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9282a by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9284 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9286 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9286a by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9289 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9291 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9291b by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9291c by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9292 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9292a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9293 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9293a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9294 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9294a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9295 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9295a by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9295b by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9296 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9299 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9306 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9306a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9311 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9311a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9314 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9317 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9320 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9323 by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9325 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9326 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9328 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9329 by Ovidiu H, on Flickr

Cateva reflexii dupa etapa de corectie.

DSC_9330 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9337 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9338 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9340 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9343 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9344 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9347 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9354 by Ovidiu H, on Flickr

Wolf Chemical's Bodyguard a fost aplicat manual pe jante folosind un aplicator de spuma.

DSC_9371 by Ovidiu H, on Flickr

Aceeasi solutie a fost aplicata si pe caroserie, insa folosind orbitala si un pad rosu Buff & Shine.

DSC_9371a by Ovidiu H, on Flickr

Rezultand asta.

DSC_9372 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9373 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9381 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9382 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9383 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9385 by Ovidiu H, on Flickr

Revenind la interior, covorasele textile au fost aspirate si spalate.

DSC_9425 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9425a by Ovidiu H, on Flickr

Cam ce a scos Rejuvinator Oil de pe fiecare element de piele.

DSC_9426 by Ovidiu H, on Flickr

Restul interiorului a fost aspirat si spalat, inclusiv suprafetele de alcantara. Astfel la final interiorul se prezenta asa.

DSC_9427 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9428 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9429 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9430 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9431 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9432 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9438 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9440 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9441 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9443 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9444 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9445 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9446 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9447 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9448 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9449 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9456 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9457 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9458 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9459 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9460 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9461 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9466 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9467 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9468 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9469 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9475 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9477 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9478 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_9479 by Ovidiu H, on Flickr

Si ca incheiere, cateva cadre cu masina inainte si dupa detailing.

Inainte.

DSC_9481 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9481a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9481b by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9481c by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9481d by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9481e by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9481f by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9481g by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9481h by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9481i by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9481j by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9481k by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9482 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9482a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9482b by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9482c by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9482d by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9482e by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9482f by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9482g by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9482h by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9482i by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

DSC_9482j by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

DSC_9482l by Ovidiu H, on Flickr

Final.

DSC_9482n by Ovidiu H, on Flickr


OvidiuH
Mazda CX5 - detailing exterior

Prespalare, spalare, decontaminare, indepartare urme vechi de ciment, corectie partiala, protectie Prima Amigo + Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax, dressinguri Stoner si Einszett, solutie hidrofoba geamuri Stoner.

Inainte.

1 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

1a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

2 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

2a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

3 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

3a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

4 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

4a by Ovidiu H, on Flickr

Inainte.

5 by Ovidiu H, on Flickr

Dupa.

5a by Ovidiu H, on Flickr

Final.

6 by Ovidiu H, on Flickr
OvidiuH
BMW 335D - detailing exterior

20150813_134506 by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134512 by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134524 by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134531 by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134539 by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134547 by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134554 by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134602 by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134635 by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134700 by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134700a by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134700b by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134732 by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134740 by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134911 by Ovidiu H, on Flickr

20150813_134751 by Ovidiu H, on Flickr
DORU
Da si cainelui ceva de facut ca picoteste de plictiseala biggrin.gif

Eu am facut in cateva randuri polish la masini dar...niciodata nu tine mai mult de 3-4 luni. Si am grija de ele...asa ca munca ta este una, iar factorii care agaseaza rezultatul muncii tale o fac invizibila dupa cateva luni. Din pacate sad.gif
OvidiuH
Polishul si detailingul sunt doua chestii diferite, polishul fiind doar una dintre etapele unei lucrari de detailing. Referitor la polish, depinde cum si cine il face, depinde si de modul de intretinere al masinii. In mod normal, corectia defectelor odata facuta corespunzator este permanenta (e o diferenta intre polishul facut pe fuga in 3-4 ore la spalatorie si unul facut ca la carte in 1-2 zile). Iar cu o intretinere adecvata (fara spume active alcaline indoite cu soda, fara stergere cu piele de caprioara si alte minunatii, cu o protectie decenta aplicata macar o data pe an) rezultatul se mentine in timp. Am destule masini ce revin anual pentru decontaminare, reaplicarea protectiei si mentenanta si iti pot spune ca avand putina grija poti mentine acel aspect de showroom.
OvidiuH
Ford Mustang - detailing exterior, inclusiv nanoprotectie Wolf Chemicals Bodyguard

DSC_0435 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0436 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0438 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0439 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0440 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0441 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0442 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0443 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0444 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0448 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0450 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0451 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0452 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0453 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0454 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0455 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0456 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0458 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0459 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0461 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0462 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0463 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0464 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0465 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0466 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0470 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0473 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0477 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0479 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0481 by Ovidiu H, on Flickr

DSC_0478 by Ovidiu H, on Flickr
AlexDany
Salutare Ovidiu,



Felicitari pentru munca depusa. Sunt profund impresionat de rabdarea pe care o ai. Momentant mai ai timp de astfel de proiecte. Am luat de curand o masina si ar avea nevoie de un astfel de tratament. Daca mi-ai putea spune si pretul ar fi super. Este vorba de un VW Golf 5
adriangabriel20
tapiterie auto, curatare tapiterie, detailing auto, curatat tapiterie, spalare tapiterie

Servicii profesionale de cosmetica auto curatare tapiterie auto, detailing interior si exterior - Doar la www.Curataretapiterieauto.com
starman
Salutare, a fost cineva la atelierul High Class Detailing ( www.highclassdetailing.ro) ? aveti ceva pareri, am o programare in perioada urmatoare pt un detailing exterior si eram curios daca ma puteti ajuta cu informatii. Va multumesc
tutajvadasz
QUOTE (OvidiuH @ Mar 19 2008, 11:22 AM) *
QUOTE (mike.omega @ Mar 14 2008, 12:00 AM) *
Ideal ar fi ca cei care deja au o gama de produse de intretinere/curatenie(vezi Vio smile.gif ) sa isi prezinte fiecare produs imparte cu detalii cat mai complete.

Revenind la produse, o să încep cu ce am de la Turtle Wax.

- Turtle Wax Safe Cut Scratch Remover = e o pastă groasă pentru eliminarea zgârieturilor superficiale (care nu agață unghia) și a efectului de "pânză de păianjen". În general, am fost mulțumit de rezultate, am reușit să scot ceva zgârieturi ușoare de pe Corolla, cât despre efectul de pânză de păianjen, și acesta îl atenuează, însă tre' să ai braț puternic.

- Turtle Wax Hard Shell Car Wax = ceară sintetică solidă ce vine însoțită de un burete aplicator. Se folosește foarte ușor, are un parfum plăcut, se aplică în strat subțire, se lasă să se usuce 2-3 min și se șterge. Luciul este unul deosebit, însă nu foarte durabil (ceara nu ține mai mult de 3-4 săptămâni). Prețul e de asemenea unul mic.

- Turtle Wax Cockpit Cleaner = soluție de întreținut bordul și suprafețele de plastic din mașină. L-am folosit cu succes și pentru curațarea suprafețelor de cauciuc nevopsit din exterior. Are efect antistatic, parfum plăcut, maschează ușor micile zgârieturi și lasă un aspect mat, plăcut plasticului.

- Turtle Wax Tap, Tree Sap & Insect Remover = soluție consistentă pentru îndepărtarea petelor dificile de pe mașină. Dă rezultate bune la găinațul de pasăre și petele de la insecte, însă ca să scoți bitumul și alte urme de la drum nu e așa grozav, mai înmoaie, însă tot trebuie să folosești ușor unghia.

- Turtle Wax Wheel Cleaner = soluție de curațat jantele. Nu e mare lucru de zis, curață bine, lasă un luciu puternic, aveți grijă însă să nu lăsați soluția să se usuce pe jantă, poate lăsa pete.

- Turtle Wax Protective Extra Gloss = e probabil soluția de la Turtle Wax de care sunt cel mai încântat. E o ceară de sigiliu lichidă (are un aspect apos, subțire) ce se aplică pentru a proteja vopseaua timp îndelungat. Se aplică doar când sunteți mulțumit de starea vopselei (eventual, cu o zi înainte de a aplica această soluție, puteți da un strat de ceară pe mașină). Din ce-am încercat până acum, efectul acestei ceri ține pe puțin 6 luni, luciul e foarte puternic, iar apa alunecă foarte ușor de pe mașină.

- Turtle Wax Colour Restorer = e o combinație de ceară lichidă și elemente foarte fin abrazive, indicată pentru vopselurile mai vechi, ce au început să se oxideze și să se mătuiască. Maschează ușor zgârieturile superficiale și oferă un luciu puternic. V-o recomand dacă aveți mașini mai vechi de 2 ani.

PS: Poate face un moderator sticky acest topic.



Ne poti ajuta cu un link de unde achizitionezi aceste produse ? Multumesc
andrewcarfan
Am fost eu la cei de la high class detailing a doua oara, prima oara am fost acum vreo 3 ani, si-au schimbat locatia , totul arata profi si rezultatele sunt foarte bune + ce mi-a placut la ei este ca mi-au zis de la inceput cam ce rezultate or sa fie, necreand asteptari pe care nu le puteau indeplini.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.