Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cea mai frumoasa tara din lume: ROMANIA
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Laurentiu_007
http://www.youtube.com/watch?v=84dZjSkcRHE
ozz86651
Du-te ma d'aici biggrin.gif
20krpm
ai ma. in sfirsit un colaj realizat cit de cit. se refera ce-i drept numa la cladiri (doar vreo citeva, din multe unghiuri) si peisaje, si ar trebui scurtat dinaintea scenei cu harta care include republica moldoveneasca. dar e prezentabil.
Laurentiu_007
Nu va place?
Mie mi se pare misto. thumbsup.gif
Hoinar
Mie cel mai interesant mi se pare filmuletul asta: http://www.youtube.com/watch?v=zCf8NWJ8kzA
mike.omega
Mi se pare mie sau din primul filmulet lipseste Dobrogea de pe harta si parca nici poze din delta n-am vazut no.gif
Cipp
Tara e frumoasa, pacat ca e locuita...
f1anatic
Bai asa poti sa faci un colaj si cu Burkina Faso si iese super.
Uite varianta Americana
http://www.youtube.com/watch?v=4pPnQsYxOcs
Si uite coalea Burkina Faso
ozz86651
Daca spunea "filmulet de prezentare pentru Romania" era ok, dar cind aud "cea mai frumoasa tara", mi se face rau... de fapt insasi epitetul de frumoasa e discutabil. E ok. Sint lucruri dragute, interesante, unele chiar frumoase. Dar inecate in uritenii. Cladirile in Romania nu sint 5 biserici, 3 cetati, 4 castele, 2 centre istorice neintretinute si 100 de conace ci 100.000 de blocuri in cartiere comuniste care le inconjoara, 10.000 de palate cu turnulete, casele din chirpici in sate sarace samd.
Iar natura e ... well, nothing special. Sint multe tari care au mai mult, mai spectaculos si mai bine intretinut si mai putin aglomerat, murdar, stricat etc. Nu ca-i rau, dar ca tursit pur si simplu nu merita sa cheltui bani si timp cind se poate mai bine.

PS: excat la asta ce a pus F1 cu Burkina Fasso ma gindeam si eu doar ca tineam minte ca e Mauritania.
Potzocul
filmuletele sunt frumoase, chiar exista locuri foarte placute si cladiri sau monumente la care te uiti cu interes si care iti fura privirile.
am fost saptamana trecuta intr-un sat din Bihor, am ramas profund dezamagit! cei de acolo traiesc in niste casute din chirpici mici, nerenovate poate niciodata, din pacate oamenii care locuiesc in mediul rural, greu fac fata la conditiile de azi. locurile de munca sunt putine, nivelul lor de educatie redus, nu ii primeste nimeni pe un post fara sa aiba o anumita calificare.
sunt curios daca exista si un filmulet care sa ilustreze nivelul de trai al oamenilor de rand, cei care nu apar la televizor, cei care isi duc viata in liniste, traind din cativa saci de cartofi si niste legume pe care le cultiva in gradina si dintr-o pensie de 200 lei sau un ajutor social.

Romania e frumoasa! si Africa e frumoasa... dar locuitorii nu cred ca se pot bucura din plin de frumusetile care le ofera tara.
f1anatic
QUOTE(Potzocul @ Mar 12 2008, 02:23 AM) *
filmuletele sunt frumoase, chiar exista locuri foarte placute si cladiri sau monumente la care te uiti cu interes si care iti fura privirile.


Romania e frumoasa! si Africa e frumoasa... dar locuitorii nu cred ca se pot bucura din plin de frumusetile care le ofera tara.


1) Nu zice nimeni ca Romania nu e tara frumoasa. As zice chiar foarte frumoasa.

DAR CEA MAI FRUMOASA ?

Locuri frumoase si munti inalti ?
Well asta vara am fost pe Transfagarasan si mi-a placut. Unde mai ajungi cu masina la 2030 de metri si drumuri cu serpetine...intr-o caldare si un lac curat ? Check.
Pikes Peak (Colorado Springs USA). 4400 si ceva de metri cu masina. Pe un virf de munte care este cred ca pe locul 34 ca inaltime din Colorado. Si de acolo vezi...departe (sau Lake Tahoe, Lake Placid etc etc etc).

Castele, cetati, palate si cladiri frumoase ?
Romania are citeva chiar smechere. Check.
Probabil nu ai dat Google la Chicago sau cu siguranta nu te-ai plimbat prin Willmette / Winnetka IL unde ai sa vezi palate...Uite pt. doza anuala de zgirie nori...
http://www.youtube.com/watch?v=M_65yXT05bo...feature=related
fii atent la inceput cind arata citeva turnuri cum ies printre nori...de cind caut poza aia...


Sau Africa...sa il vad eu pe ala care nu stie de Muntele Kilimanjaro si de Cascada Victoria, de piramide sau de Cape Town ?

Sa stii ca nici Romanii, nici Africanii si nici Americanii nu se pot bucura pe deplin de tara lor frumoasa. Unii din cauza saraciei, altii din cauza saraciei si a razboiului, altii tot de saracie si din cauza distantelor.

Uite eu unul daca as putea, as muta Chicago undeva pe la San Francisco si as fi multumit.


ozz86651
Stai cu Chicagoul tau plin de midwesterneri departe de San Francisco smile.gif.
Acu pe bune, nu prea sint orase americane care merita vizitate. Ma rog, sint citeva, poate 5, dar daca esti in zona, nu sa cheltui timp si bani pentru ele. Europa are zeci, poate sute, de orase foarte frumoase si interesante.

Romania? Pai e asa: ce ni se pare noua frumos li se pare altora banal. Daca vii din Giurgiu la Bucuresti sau Brasov e fantastic. Da daca vii din Munich, Londra sau Paris?
Carpatii sint super daca vii din Bucuresti, dar daca vii din Alpi sau cum zice F1, din Colorado?
Litoralul? Hai sa fim seriosi. Litoralul e naspa chiar dupa standarde romanesti, nu mai mai chinui sa-l compar cu Coasta de Azur, Thailanda, Grecia, Turcia, Caraibe sau Hawaii.
Eu sint legat de Romania sufleteste, dar obiectiv, nu prea sint motive. Sigur este o nisa de turisti care ar vedea Romania interesanta, dar nu merge pentru turism de masa.
Laurentiu_007
Nimic din link-urile postate nu m-a impresionat.Pe bune. In orasele din America in afara de zgaraie-nori nu ai mare lucru de vazut. America nu are foarte multe resurse turistice, insa acelea pe care le are stie foarte bine sa le valorifice(ex:la Disneyland vin si oameni in toata firea in vizita;pare amuzant dar asta e adevarul). Daca intrebi un roman ce ar vizita in America ar sti sa-ti spuna niste obiective foarte cunoscute. Dar daca intrebi un american ce ar vizita in Romania, multi te-ar intreba unde este tara asta. turned.gif Singurul (foarte mare) dezavantaj intre turismul din tarile dezvoltate si cel din Romania este acela ca strainii investesc foarte mult in industria turismului. In lume sunt foarte multe tari al caror buget national este datorat in mare masura turismului.
In plus in Romania se poate practica foarte bine o forma de turism care in America este aproape imposibil de practicat:turismul rural si agroturismul. Bine, asta poate se datoreaza si tendintei culturii" americane de a fi mereu cat mai modern.
Ceea ce vroiam sa subliniez prin acest link este ca si noi putem avea cu ce sa ne laudam. Acum lasand la o parte problema legata de turism, pentru ca nu la asta se referea topicul, din multe puncte de vedere Romania poate fi mai sus de America(cultura, traditie, religie, arhitectura, istorie etc-iar pentru ca suntem pe un forum legat de masini: numele de Aurel Persu va spune ceva? thumbsup.gif Sau Iustin Capra? thumbsup.gif )
Asa ca eu sustin in continuare ca Romania este cea mai frumoasa tara din lume(cu bune si cu rele, ca deh, nimeni nu e perfect biggrin.gif -cu siguranta ca si americanii au saracii, cersetorii lor, cartiere marginase murdare unde au loc crime, furturi etc., caini vagabonzi etc.,etc,)
In speranta ca nu am suparat pe nimeni, va salut cu respect de pe plaiuri mioritice biggrin.gif
f1anatic
QUOTE(Laurentiu_007 @ Mar 13 2008, 06:26 PM) *
Nimic din link-urile postate nu m-a impresionat.Pe bune. In orasele din America in afara de zgaraie-nori nu ai mare lucru de vazut. America nu are foarte multe resurse turistice, insa acelea pe care le are stie foarte bine sa le valorifice(ex:la Disneyland vin si oameni in toata firea in vizita;pare amuzant dar asta e adevarul).


Ma scuzi dar esti pe din afara complet. Numai statul Illinois este ca suprafata cit Romania. Banuiesc ca s-or gasi lucruri de vazut - nu or fi toate in Illinois sau Chicago dar iti spun sincer...daca vii la Chicago NU o sa iti ajunga 10 zile sa vizitezi zona. Mi-ai spus de Disneyland; altceva mai stii ? De ce nu imi spui de Field Museum sau de Museum of Science and Industry sau de Art Museum sau de Brookfield Zoo (nu e mah ca aia de la Baneasa unde trebuie sa mute un urs in rezervatie ca sa aiba ailalti spatiu la normele Europene). Aici o zi la muzeu incepe lejer la ora 9 si se termina la 4-5 seara si nu iti arata flururi de 8000 de feluri. Daca ai inclinatii tehnice probabil iti vei vrea sa vizitezi unul dintre singurele 3 submarine nemtesti din al 2-lea Razboi Mondial inca netopite sau nescufundate. Intimplator, la vreo 350 de km de Chicago, in Wisconsin, se afla o fosta fabrica de submarine americane - si au si ei unul in display - de intri in el - inca pluteste (cel din Chicago l-au bagat in cladire acum 2 ani). Sau poate alegi Florida si te duci la Cape Canaveral nu la Disney Land. Asta ca sa nu mai mentionam cit este de frumoasa America in Vest cu munti si canioane si parkuri nationale pe care le vezi la TV. Iar daca ajungi vreodata in Alaska, ai sa iti aduci aminte de vorbele alea ale lui Nenitescu sau cum l-o chema
"Acolo eu să mor aș vrea,
Acolo vreau eu să trăiesc!"
si ai sa ajungi la concluzia ca omu se gindea de fapt la Alaska.

QUOTE
Daca intrebi un roman ce ar vizita in America ar sti sa-ti spuna niste obiective foarte cunoscute.


No shit. Ia frumos tu masina si mergi in door County Wisconsin ? sau la Cape Cod Massachusets ? sau in Upper Michigan Peninsula...sau Sudul Wisconsinului. Ce vei vedea nu este pe nici un ghid de turism international ...de fapt te pot duce prin "Amish Country" si vei fi complet impresionat cum in cea mai industrializata tara din lume pot trai oameni intr-un mod mai simplu decit cei mai saraci Romani.

QUOTE
In plus in Romania se poate practica foarte bine o forma de turism care in America este aproape imposibil de practicat:turismul rural si agroturismul. Bine, asta poate se datoreaza si tendintei culturii" americane de a fi mereu cat mai modern.


Se numeste "bed and breakfast" si sint CITE VREI ! Ti le spune si GPS-ul. Nu cred ca iti vine sa crezi insa cultura americana e foarte PRO calatorii, pro-outdoors, pro turism. Acum clar ca sint si exceptii sau zone unde lumea nu e primitoare dar per total americanii sint oameni foarte prietenosi. Mult mai adevarat pt Midwest decit say...sudul tarii unde lumea se poarta cam ca Bucurestenii. Vino la Chicago si daca intrebi "cum ajung acolo ?" se vor opri 5 insi sa iti dea instructiuni si cel putin unul se va oferi sa mearga cu tine o bucata de drum (presupunind ca e de mers pe jos si relativ aproape) ca sa fie sigur ca o apuci pe drumul cel bun.
QUOTE
In speranta ca nu am suparat pe nimeni, va salut cu respect de pe plaiuri mioritice biggrin.gif


Nu ai fost pe aici - se vede din ce scrii. Nu ma supar; nu am de ce...dar sincer, ar trebui sa fii mai deschis si altor idei. Romania cu siguranta e o tara frumoasa si cu locuri ce merita sa fie vizitate dar sa nu exagerezi. Si apoi...fara sa imi atribui eu aere de superioritate chiar daca vor fi interpretate exact asa, dupa ce ai mai fost si prin alte locuri, parca totusi iarba e mai verde la altii.

Uite, daca vrei sa spun sincer - eu invidiez Bucurestenii pt ca pot conduce o ora - o ora jumate si sint la munte. Si eu...conduc 15 ore si poate de abia ii vad in departare (ok aia de la New York sint numai la 10 ceasuri). Iar eu ador muntele, natura. Si imi lipsesc muntii la Chicago. Dar asta nu e singurul criteriu - insa daca chiar vreau natura...Door County este la 4 ore departare.

http://www.doorcounty.com/

Uite coalea, cauta Bed and Breakfast - tursimul tau agrar - unde omul te primeste la el in casa sau in casa de oaspeti. Apoi exista moteluri, pensiunile private - nu "chains"...alea sint si mai multe.

http://www.doorcounty.com/gallery/

Hai fi sincer...care Roman din Romania sau turist european imi va spune de Door County Wisconsin ? Sau de Mackinaw Island (& Bridge) din upper Michigan Peninsula ?

http://www.mackinac.com/

http://www.mackinac.com/content/gallery/index.html
http://www.mackinac.com/content/general/presentation.html
Iar Podul Mackinac este cel mai lung pod suspendat (cu cabluri) din emisfera vestica. Iar insula este intre lacuri, in "tara" lui Fenimore Cooper si a Ultimului Mohican si ajungi la ea cu vaporul - un fost fort englezesc. Hai zi-mi de cite ori ai invatat la geografie despre asta ?

Keep it real homie. Iarba poate fi mai verde la altii.
Oricum bafta si mai vorbim.
ozz86651
QUOTE
din multe puncte de vedere Romania poate fi mai sus de America(cultura, traditie, religie, arhitectura, istorie et


Pui problema gresit. Romania nu concureaza cu America ci cu Ungaria, Cehia, Austria, Grecia etc. Adica de ce m-as duce sa vad vreun oras romanesc in locul Budapestei sau Pragai? Sau Parisului? Sau Florentei? De costat ma costa la fel, daca nu mai mult, serviciile cum le stim, si atunci? Istorie? Istoria se gaseste pe wikipedia smile.gif si e la istorie in toata lumea asta ca n-ai timp sa o vezi. E plina lumea de ruine, temple, piramide, ziduri mari, orase antice, statui, castele, cetati samd. Sint tari de genul Chinei si Indiei care au 4-5000 de ani de continuitate pe acelasi loc. Ce preferi intre Cuzco si Tirgoviste sau Cetatea Sucevei?
Cultura? Ce cultura are Romania? Are vreun muzeu misto, vreun teatru misto? Cafenele in strada, mincare buna? Ce imi propui sa fac "cultural" in Romania? Vechea poveste: cetati, minastiri. Sigur, frumoase, unice, dar cam putin ca sa justifice efortul.
Traditii alea alea, poate nu ai fost tu la tara ca eu de cite ori ma duc vad tarani in blugi si cizme de cauciuc. Ce-i traditional, caruta cu suspensii si roti de masina? Sint vacari in elvetia care sint mai traditionali ca maramuresenii nostri.
Cit despre turimul agricol, eu cred ca se supraestimeaza din greu atit numarul vesticilor dispusi sa-si faca putina vacanta cosind iarba cit si numarul romanilor gata sa traiasca traditional de dragul lor.
marius68582
So what ? Cu cateva castele construite de sasi nu se face primavara....
Si dupa cum spunea si Ozz,peisaje/cladiri& stuff vezi peste tot mai la Vest de Budapesta,si mai vezi si altceva ce la noi e imposibil: trafic fara claxoane,santiere care nu inneaca orasele in praf,oameni educati si politicosi prin natura lor.
R o b e r t
un slide facut de mine. sper sa va placa... http://www.youtube.com/watch?v=Zo7OpPAKVoY
Mariustom
Bravo Robert, foarte frumos slide-ul thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif


ninja.gif
20krpm
mai tare al lu Robert. si mai civilizat.

Laurentiu, tre sa te gindesti si la varianta ca nu o sa cistigi vreo apreciere a romaniei batindu-te cu america la poze de calendare si vederi de-un leu cinzeci. si nici batindu-te cu poze din orice alta tara, de fapt. toti au pozele lor frumoase, si inedite. daca amesteci toate pozele din toate tarile, cineva o sa zica la sfirsit "am vazut niste poze frumoase", si greu imi inchipui ca o sa intrerupa la un moment dat slide show-ul sa zica "stai! asta de unde e?" daca pui 10 slide show-uri din 10 tari diferite, bucura-te daca o sa poata sa-si aduca aminte la sfirsit ca era si unul cu poze din romania. cam asa stau lucrurile...

ploiestiul oricum e palid in comparatie cu seattle, sierras sint de aproape 2 ori mai inalti ca fagarasul, si daca asta nu-i de-ajuns, ceva echivalent cu vegas inca nu exista in romania, asa ca 1-0 pentru americani. asa ca nu te baga acolo, mai bine zi si tu ca america e mult mai mare, si implicit, matematic, e normal sa aiba mult mai multe locuri misto.

ati vazut vreunul dintre voi mult-dezbatutul episod din "no reservations" al lu anthony bourdain, filmat in romania?
guerilla
sa o luam pe rand.
1.muntii - foarte frumosi, dar incomparabili cu Alpii. la toate capitolele: cazare/masa, acces (drumuri, marcaje turistice), curatenie, liniste, servicii (ski, trecking, mountain-bike, SPA, etc)
2.litoral - varza. ne intrec grecii, turcii si mai nou si bulgarii. sintem jos la mai toate capitolele, in afara de preturi.
3.orase - mizerabile in marea majoritate. deficit mare de locuri de cazare. acces insuficient (aer, auto, tren, navlu). servicii din parti (multe orase nici cinema nu mai au, restaurante bune de la numeri pe degete, etc). recomand vizite in orase din vest, incepand cu ungaria si terminand cu scandinavia. vedeti diferenta si faceti comparatie.
4.a tzara - cate tzepe se dau numai cei care colinda tara stiu. putine pensiuni ce merita vizitate. insuficienta cunoastere, legislatie proasta. de asta au aparut pensiuni una langa alta ca ciupercile de n-ai loc sa respiri (pensiuni agroturistice in curti de 200mp, wtf ?!?! ). recomand Tirol spre educare (sa vedeti ce inseamna pensiuni turistice si conditii oferite - nu toate, ca au si ei exceptii). preturi mari pt conditiile oferite.
5.servicii turistice - foarte faine dar lipsesc cu desavarsire. incercati turism in tzari mai civilizati ca sa puteti face comparatie in cunostinta de cauza.
6.delta - jecmaneala pe fata. degeaba ai sf gheorghe, sulina daca nu poti ajunge comod (vapor de 2-3 ori pe saptamana). conditii de cazare si masa numai daca ai prieteni care sa-ti recomandate altfel risti (sanatate, nervi).

deci, de ce e romania cea mai faina tara din lume???
hai sa completam si cu altele, de ex manastiri. fabrica de facut bani pe seama babelor si mosnegilor. niste inchistati care in mare majoritate se comporta de parca sint numai ei prieteni cu Dumnezeu. ce ofera ei nu se cheama servicii turistice! (am vazut manastiri in alte parti in care au la intrare "echipament" si indicatii pt turisti neortodoxi, ca sa nu mai zic de nimicuri ce pot fi cumparate ca suveniruri)
casa poporului. cred ca asta e singura chestie din bucuresti care impresioneaza un turist strain. nu m-am lamurit daca in bine sau rau.
mai e ceva pe lista cu care sa ne laudam?!
sa spui in ziua de azi ca romania e cea mai frumoasa tara din lume inseamna sa fii ignorant (no hard feelings). exista internet, nici macar nu mai tre sa colinzi lumea ca sa vezi si alte locuri mai frumoase.
dupa cum vedeti am comparat ale noastre doar cu echivalente din europa. ca daca bag in schema o caraiba sau un nepal sarim calul.
cya

LE. frumos slideul lui Robert, dar muzica desi e frumoasa, parca nu se pupa cu specificul locului.
NGZ
Frumoase "videoclipe".
Laurentiule, e bine sa fim patrioti si sa vedem tara asta un pic mai frumoasa decat este in realitate.
Da, da' doar un pic, altfel riscam sa picam in ridicol.

20krpm, ce-ai bre cu Ploiestiul ? Pai se poate ?
DRAGOS
Ploiestiul oricum mi se pare in plus in primul videoclip!

Si o spun sincer ca mie mi se pare unul dintre cele mai murdare si urate orase mari ale tari! yucky.gif
NGZ
Dragos, ai incurcat-o ! ninja.gif
Pai unde e nene patriotismul local ? Pai ce tu nu esti republican ?
Tare s-ar mai necaji nenea Iancu daca te-ar auzi !
DRAGOS
Cat de patriot oi fi eu, sunt om si nu-mi place sa traiesc in mizerie si poluare.
Ploiestiul le are pe amandoua la cate maxime... ermm.gif
Laurentiu_007
Se pare ca nu m-ati inteles bine la ce ma refeream. Am zis ca Romania are un potential turistuc foarte ridicat. Dar pentru ca se investesc foarte putini bani nu are cum sa fie promovat. Una dintre conditiile primordiale pentru practicarea turismului este o infrastructura cat mai buna. Acum cateva luni vorbeam cu un prieten care este vames la Portile de Fier I si imi zicea ca sunt multi care trec granita la noi pentru ca vor sa mearga la Herculane. Dar dupa nici o jumatate de ora se intorc si spun ca ei nu vor sa-si distruga masina pe drumurile noastre.
Nu contest valoarea turismul din America(ar insemna sa fiu ridicol) pentru ca si acolo sunt obiective turistice deosebite, unice(Niagara, Marele Canion, regiunea Marilor Lacuri etc.) care se impun mai mult prin spectaculosul lor. Eu sunt de parere ca, pentru a practica un turism deosebit nu trebuie sa fi neaparat intr-o zona cu forme de relief foarte impunatoare. In sensul asta in Romania sunt cea mai mare parte a lor( nu sunt neaparat impozante). In plus, Ozz, nu stiu daca ai auzit de vulcanii noroiosi sau focurile vii de exemplu-sunt putine zonele unde au loc fenomenele intalnite acolo. Din cate stiu in America nu sunt prezente asemenea fenomene. Obiective deosebite ar mai fi Delta Dunarii(care este si rezervatie a biosferei-in cazul in care nu sti te las sa cauti pe net sa vezi de ce este), ar mai Portile de Fier I (cea mai mare hidrocentrala de pe Dunare), Podul lui Dumnezeu din Pod. Mehedinti(din nou te las sa afli de ce este unic (in lume)) etc.
In privinta turismului rural si agroturismului imi sunstin in continuare parerea ca ar putea foarte bine sa "prinda" in Romania, cu unele excetii(interes scazut, lume neprimitoare, mai ales in sud,est, vest). Pare greu de crezut dar inca mai sunt si la noi locuri in care traditiile se mai respecta, mai ales in Maramures si nordul Bucovinei, ceva mai putin in zona Sibiului, Brasovului si culuarului Rucar-Bran). Incepand de la modul de intampinare al turistilor(in costume nationale, cu mancaruri si bauturi traditionale, cu cantece specifice zonelor respectie), traditiile si obiceiurile zonelor respective(traditii de sarbatoirle de iarna, sarbatorirea unor sfinti, nedei, targuri etc.) pana la aspectul rustic al camerelor in care vor fi cazati, toate acestea inca se mai practica.
Deci sunt anumite lucruri care dau unicitate turismului din Romania. Singurul lucru dureros este ca acest potential deosebit de mare nu este valorificat cum trebuie si unde trebuie. Insa atata timp cat si deputatii spun, citez:"ma --- in el de turism"(il rog pe administrator sa ma scuze) nu vad ce rost mai au dezbaterile noastre sau, mai bine zis, cred ca am facut o greseala cand am deschis acest subiect. sad.gif
f1anatic
Aceasta discutie NU este o greseala.
Insa tu acum ti-ai schimbat "cintecul".

In fine.

Portile de Fier ? - Hover Dam
Dunare - Mississippi
Delta Dunarii - Florida Everglades
Vulcanii Noroisoi - Geizerele din Yellowstone


Really man. Daca te-ai limita la cealalta parte a afirmatiei - ca Romania are un potential turistic foarte bun DAR prea putin exploatat - ai avea FOARTE MULTI suporteri inclusiv moi.
ozz86651
Laurentiu, mare parte din farmecul Romaniei pre-2000 era exact nevalorificarea acestor "obiective". Delta Dunarii era misto exact pentru ca nu se putea ajunge acolo cu una cu doua si pentru ca nu stia nimeni de ea. Gura Portitei pe vremuri era un fel de mini rai (ma rog, la scara romaneasca) si uite cum s-a dus dracu si o sa se mai duca. Creasta Fagarasului era misto pe vremuri cind era cit de cit curata si te intilneai cu un om la 6 ore si puneai cortul in singuratate deplina nu acum cind e coada la trecerile mai dificile si pui cortul in acelasi loc cu 168 de alte corturi intr-un loc mizer. Pesterile sint misto daca intri tu si inca citiva oameni pe an, nu sa stai la coada la culoare si sa calci in rahati. Monumentele naturale sint misto daca e greu de ajuns la ele si nu-s oameni acolo, nu daca e ca la Babele un gard pe un podis inalt si mizer si milioane de cocalari.

Turismul e autodistructiv asta e adevarul. Chestiile de top vor atrage vizitatori chiar daca e inghesuiala, sudoare, injuraturi, cozi, lipsa de locuri de parcare sau din contra parcari gigantice. Chestiile mai putin spectaculoase isi pierd insa rapid din farmec la invazia turistilor, cu sau fara constructia infrastructurii aferente. Singurele care cistiga oarecum din turism sint orasele si statiunile (uneori) pentru ca un oras aglomerat nu isi pierde neaparat din farmec.
In concluzie parerea mea e ca Romania avea potential turistic pe vremuri cind nu era mobilitate, era necunoscuta si nevalorificata. In ziua de azi nu transportul e problema, ci mai ales TIMPUL. Romania e in competitie cu toata lumea. Cind ai 2-3 spatamini libere pe an si vrei la mare e foarte usor sa alegi intre Tahiti si Mamaia, si nu in favoarea Mamaiei.
Ai insa dreptate ca cu ajutorul unei infrastructuri bune, masurilor de protectie, renovarilor, serviciilor bune, turismul in Romania se poate multiplica. Dar nu te amagi ca o sa ajungem vreodata la nivelul Frantei, Elvetiei sau Spaniei la banii din turism. Pina la urma cum a zis si F1, problema in mesajul tau nu e aia cu potentalul turistic, ci folosirea aiurea a gradelor de comparatie ("cea mai", "foarte ridicat").
PS: Am vazut cam toata Romania, si inca mai vad din ea din cind in cind, asa ca nu-i nevoie sa-mi explici obiectivele.
20krpm
romania *nu* are potential turistic. o fi avut vreodata, da acuma nu mai are. nu exista cai de comunicatii, nu exista investitori, nu exista planuri de viitor, nu exista interesul dezvoltarii vreunei industrii de genul asta. exista doar interesul storsului pina la epuizare a resurselor existente, si-atit.

nu mai cred povestea aia pe care ne-o spuneau la scoala, cu romanii care-s un popor ospitalier: nu sint. sint cu ochii pe valiza ta, sa vada ce pica. nu mai cred nici povestea cu frumusetile naturale nebanuite ale romaniei: sint asa de ingropate in pungi si sticle de plastic goale, incit motivul unei excursii ramine doar ocazia de a te imbata fara sa te vada parintii. nu-mi spune de tirgurile populare - blugi si dvd-uri se gasesc si la magazinele din oras, nu trebuie sa mergi pina-n creierii muntilor dupa ele. care mod de intimpinare in costume nationale?... asta asa, poate daca-ti aranjezi din timp o descalecare din asta fastuoasa, a la "senatorul melcilor".

traditiile le respectam si noi aici, sa stii. nu cred ca stiu vreo familie de romani care sa nu mearga la biserica de Pasti, care sa nu-si impodobeasca cel mai frumos brad de Craciun, si care sa nu primeasca preotul sa le binecuvinteze casa de Boboteaza. nu vorbesc de nunti si botezuri. si le facem pe cinstite, nu numa de ochii lumii.

romania e o tara, ca si america, si ca si oricare alta. e cea mai frumoasa prin ochii tai, pentru ca traiesti acolo, si bag sama si pentru ca-ti sint cunoscuti doar termenii de comparatie dintr-o singura parte a egalului. (nu vreau sa fie o ofensa, dar nu pot sa cred ca ai vazut aceleasi lucruri ca cele din film in alte tari, si ca le-ai ignorat.) incearca sa spui "uite ba ce avem noi", pentru ca daca spui "ale noastre-s cele mai frumoase, ale voastre-s ..." n-o sa cistigi aprecierea pe care-o vrei, si n-o sa-ti faci prieteni. cheers wink.gif

NGZ: ploiestiul mi-a venit la indemina de data asta, zau daca stiu de ce smile.gif de obicei folosesc cu succes slobozia. nu te supara, n-a fost vreo intentie, si nici macar n-a fost peiorativ.
NGZ
20krpm, remarca mea a fost in gluma.
Chiar daca ai spus-o la intamplare, sa sti ca s-a cam potrivit. thumbsup.gif
Laurentiu_007
20krpm, te contrazic!
Romania ARE potentil turistic. Iar ceea ce ai spus tu de cai de comunicatii, investitori, planuri de viitor, astea nu tin de potentialul turistic. Sunt elemente care duc la dezvoltarea turismului.
Dar atata timp cat ai spus ca blugi si dvd-uri gasesti si in orase se pare ca nu ai inteles la ce ma refer. NU era vorba de targuri unde se vand lucruri furate din Germania, Franta sau mai stiu eu de unde. Era vorba de targuri traditionale(daca sti ce inseamna asta).
Asa ca, fara suparare( smile.gif ) prefer sa nu mai raspund la acest topic pentru ca vorbesc degeaba. Traim in doua lumi diferite cu mentalitati si conceptii diferite. Lucru care e normal pana la urma. Sper ca nu se supere nimeni pe mine si sa inteleaga motivele mele.
Vorbim la alte topicuri thumbsup.gif
Skywalker
Pai cam este cea mai frumoasa din lume, cati dintre voi ati ajuns in Caraibe? sa vedeti ce senzatie e aici. Nu zic ca suntem buricul pamantului dar nu comparam tari din EU cu RO care traiesc mai mult de pe seama turismului.
Am vizitat Florida si Key West (Miami, FT Lauderdale) Mexic (Cancun, Cozumel) Honduras (Roatan) Belize (Belize City) Bahamas (Great Stirrup Cay, Nassau, Freeport) - pur si simplu nu m-au impresionat deloc, au cateva locuri faine si gata.
Miami e de toata jena, cei fain aici sunt insulitele de pe Pennsylvania DR ce duc pe plaja si cartierele de bogatasi.
Daca crezi ca numai in Ro te jecmanesc localnicii va inselati amarnic astia de aici sunt profesori, tre sa luam lectii de la ei.
Bafta !!
20krpm
Laurentiu, dupa parerea mea, elementele care duc la dezvoltarea turismului se numesc, pe scurt, potential turistic. cind ai vorbit de tirguri traditionale, primul care mi-a venit in gind a fost tirgul de pe muntele gaina - peste deal de unde statea nevasta-mea, si unde imi incheiam pe vremuri excursia anuala prin apuseni. daca nu la genul asta de tirguri traditionale te refereai, scuze. daca vrei sa parasesti discutia doar pentru ca avem mentalitati diferite, si traim in tari cu dezvoltare diferite, fie; eu credeam ca tocmai de-asta e interesanta o discutie, ca nu e ca atunci cind toata lumea da din cap si zice "da, da, asa e..."

skywalker, fiecare cu gusturile lui. banui c-ai lucrat pe vreun cruise ship, si intr-adevar, cind cobori de pe vapor, nauc si nestiind unde te duci, nimeresti in cele mai curate tourist traps. daca insa bagi ochii in pamint si treci prin toata liota aia de indivizi spunind thank you, thank you, cind ai ajuns mai incolo cu vreo suta de pasi e cu totul alta viata. incearca sa si stai intr-unul din locurile pe care le-ai enumerat vreo saptamina - situatia se schimba dramatic. felul in care insularii aia te jecmanesc e pe fata si de la-nceput. in romania se-ntimpla invers: la inceput nu se prind ca te pot jecmani, dar pe masura ce stai mai mult incep sa-si scoata pirleala smile.gif nu difera rezultatul, ci doar stilul.
ozz86651
QUOTE
Traim in doua lumi diferite cu mentalitati si conceptii diferite.


Poate, dar inteleg ca tu vrei sa atragi pe cei din lumea aia diferita sa vina la tine in tara... Pai daca nici e noi nu ne convingingi care sintem subiectivi, cum o sa convingi un vestic cu care nici macar nu poti comunica pentru nu vorbestii aceeasi "limba". Si prin limba nu inteleg engleza, ci altceva.
Hai pune-te in locul unui... francez sa zicem, sa vezi ce sprincene ridicate si zimbete jenate ar stirni un filmulet cu titlul asta si cu continutul ... care este. Si care e totusi departe de realitate.
Mariustom
CITAT(f1anatic @ Mar 14 2008, 06:08 AM) *
... Daca ai inclinatii tehnice probabil iti vei vrea sa vizitezi unul dintre singurele 3 submarine nemtesti din al 2-lea Razboi Mondial inca netopite sau nescufundate. Intimplator, la vreo 350 de km de Chicago, in Wisconsin, se afla o fosta fabrica de submarine americane - si au si ei unul in display - de intri in el - inca pluteste (cel din Chicago l-au bagat in cladire acum 2 ani). ...

E vorba cumva de ăsta ? smile.gif

ninja.gif
T u d o r
Cu tot patriotismul meu binecunoscut, nu pot sa-i dau dreptate lui Laurentiu. smile.gif

Romania numai potential turistic nu are, zau. Nici macar nu ma gandesc sa o compar cu USA, ca ar fi jenant pentru noi. Ro pica la comparatii cu Grecia, Austria, Elvetia, Franta, Italia, adica tari care au un venit din turism cel putin mai mare decat PIB-ul nostru. Acolo se face turism, nu la "agroturismul" nostru. Agroturismul e turism de nisa, pentru cei care nu mai stiu cum miroase balega proaspata si nu stiu diferenta dintre ratza si gasca. smile.gif Ai mers in Maramu, ai vazut 3 zile cum e treaba si goodbye Romania, ma duc pe Coasta de Azur la anu'. Asta e mentalitatea strainului.

Ce zice Laurentiu e urmarea inocularii sistematice cu "virusi" in perioada scolii comuniste, am suferit si eu de ea. Am invatat la geografie ca muntii sunt doar Fagaras, marea e doar pe litoralul insorit al patriei si apa mai frumoasa ca Dunarea nu gasesti decat pe Olt si Mures. smile.gif

Btw, am fost la Herculane acum vreo 4 ani... Dumnezeule, ce-au putut face "investitorii" romani din perla statiunilor antebelice din Europa de Est...
f1anatic
QUOTE(Mariustom @ Mar 21 2008, 12:41 PM) *
QUOTE(f1anatic @ Mar 14 2008, 06:08 AM) *
... Daca ai inclinatii tehnice probabil iti vei vrea sa vizitezi unul dintre singurele 3 submarine nemtesti din al 2-lea Razboi Mondial inca netopite sau nescufundate. Intimplator, la vreo 350 de km de Chicago, in Wisconsin, se afla o fosta fabrica de submarine americane - si au si ei unul in display - de intri in el - inca pluteste (cel din Chicago l-au bagat in cladire acum 2 ani). ...

E vorba cumva de ăsta ? smile.gif

ninja.gif


Nu. Al nostru este U-505
http://www.msichicago.org/whats-here/exhibits/u-505/

Ala de l-ai pus tu este U-534
Her Salvage in 1993

The U-534 was raised in the Kattegat, out of Denmark, in 1993 and almost ended up in a scrap yard before being taken over by the Warship Preservation Trust. She was brought to England in May 1996 and she is on display at the Nautilus Maritime Museum in Birkenhead, Wirral near Liverpool in England.
Bodi
Se spune ca frumusetea se gaseste in ochii celui care priveste. Deci, subiectiv, Romania poate fi cea mai frumoasa tara din lume la un moment dat pentru o anumita persoana (nu neaparat bastinas). La fel de subiectiv eu sunt de acord cu Laurentiu.
Potentialul turistic al Romaniei este remarcabil chiar daca, asa cum se spunea mai inainte, nu suntem noi buricul pamantului. Pur si simplu, obiectiv vorbind exista locuri in Romania care merita cu adevarat vizitate, fara a fi "cele mai" din lume.
Valorificarea lui este insa submediocra. Infrastructura este deficitara si prostia congenitala a majoritatii reprezentantilor autoritatilor locale si centrale este frapanta. Pentru mine cel mai deranjant ramane insa sentimentul unui turism facut de parca ziua de maine nu ar exista.
Se vorbea de tari cu venituri din turism mai mari ca PIB-ul nostru. Mare parte din respectivele venituri sunt aduse de un marketing inteligent facut. Am vazut multe locuri unde ambalajul este mai frumos ca produsul. Noua ne lipseste si acest marketing.

@ozz
QUOTE
"Hai pune-te in locul unui... francez sa zicem"

Ca o paranteza - Nu stiu daca ai observat dar dupa invazia din Irak si scandalul monstru facut de francezi, la Hollywood a aparut un nou trend: "baietii rai" sunt francezi sau vorbesc franceza thumbsup.gif si-si propun sa arunce diverse chestii in aer prin US of A. Deci eu, ca francez suparat pe americani, as prefera sa vad vulcanii noroiosi si nu gheizerele de la Yellowstone...dar cum ajung acolo, unde stau si dupa ce vad vulcanii in 10 minute apoi ce fac?




ozz86651
Bodi:
1. subiectiv se poate. Chestia e ca subiectivul il tii in sufletul tau, nu-l pui pe internet, daca esti constient ca e subiectiv.
2. Vorbeam de turism, turismul nu e subiectiv.
3. Valorificarea potentialului romanesc (cit e) e proasta. Pai de ce crezi ca e aceasta valorificare atit de proasta? Iti spun eu, pentru ca nu exista gusturi, pentru ca nu exista viziune. Aceeasi oameni care iti spun ce misto e mincati-as. Ai incredere in ei?
4. Ambalaj vs. produs, de acord ca exista, si se poate face si la noi pina la un punct. Dar una e sa minti fraierii in pliante alta e sa ne mintim noi. Asta nu e topic de reclama, ci de discutii.
5. Pe de alta parte as vrea sa vad citeva exemple de ambalaj din asta fals... pentru ca iarasi nu am incredere in gustul romanului. Nici macar in al meu mereu.
6. Eroii negativi au fost de multe ori europeni, de exemplu germani (die hard?), dar nimeni nu pune botul la filme de cacao. Numai iranienii (300) si kazahii (borat) de care face misto acum toata lumea. E plin de francezi in USA si se bucura de primire foarte buna. Mai buna decit americanii in Franta, iti garantez.
James Kilowatt
QUOTE(Bodi @ Mar 21 2008, 09:02 PM) *
Ca o paranteza - Nu stiu daca ai observat dar dupa invazia din Irak si scandalul monstru facut de francezi, la Hollywood a aparut un nou trend: "baietii rai" sunt francezi sau vorbesc franceza thumbsup.gif si-si propun sa arunce diverse chestii in aer prin US of A. Deci eu, ca francez suparat pe americani, as prefera sa vad vulcanii noroiosi si nu gheizerele de la Yellowstone...dar cum ajung acolo, unde stau si dupa ce vad vulcanii in 10 minute apoi ce fac?



Hm, asa sunt francezii, plini de principii.... pana la bani biggrin.gif Adica, datorita deavalorizarii dolarului, de anul trecut pana acum s-a dublat numarul de francezi care merg in vacanta in SUA. Iar la belgieni, a crescut cu 280%... wink.gif Evident, nu se duc la Yellostone, se duc la shopping in marea lor majoritate.

Ceea ce inseamna ca turismul asta inseamna si o oarece economie. Pentru un occidental mai tampitel, care n-are chef sa se chinuie singur sa-si organizeze vacanta si prefera sa mearga la o agentie de turism, Romania nu exista. Oferta e foarte limitata si foarte scumpa.

Acum cateva saptamani a fost organizat un targ de turism in Bruxelles, la care se spune ca ar fi participat si Romania. Probabil cineva a baut banii, ca standul nu l-am gasit. Am gasit sarbii, ungurii, slovacii, bulgarii, macedonenii.... care si pusesera mana de la mana si facusera si un restaurant langa standuri cu mancaruri traditionale. Noi, cu potentialul nostru, n-avem nevoie sa participam la chestii din astea.
T u d o r
Patriotismul asta care ne tine noua de foame, sete si de altele se pare ca nu e apreciat la justa lui valoare de strainii astia infumurati. biggrin.gif Adica cum sa aiba ei nesimtirea sa umple litoralul bulgaresc (auzi... bulgarii aia inapoiati, ca doar a scris si Eminescu de ei, cu cefele lor!) si nu stiu ce e bun? Pai Mamaia, se compara cu Nisipurile de Aur? biggrin.gif Astia n-au gusturi, sa-i lasam dreaq...

Eu zic sa inchidem granitele pentru turisti, ca nu au ei nas de bogatiile noastre. Sa va mai dau un citat - doua din marii nostri poeti si scriitori? Pai ei stiu mey cine e Pisicuta si pe ce munti incredibili a umblat copita ei?

Cum nu inteleg ei justificarea preturilor din turismul romanesc, cum nu pricep de ce o camera de 4 stele la Neptun sau Mamaia costa mai mult decat una la Cannes? Cum nu inteleg de ce revelionul facut la Poiana Bv e dublu la pret fata de unul in Alpi? Pai au ei partiile noastre? Au ei brazi? Muntii nostri aur poarta... tongue.gif Sa-i lasam cu ignoranta lor! Oricum nu veneau ei... biggrin.gif
Bodi
Eu sunt optimist in privinta turismului romanesc.

@ozz
QUOTE
3. Valorificarea potentialului romanesc (cit e) e proasta. Pai de ce crezi ca e aceasta valorificare atit de proasta? Iti spun eu, pentru ca nu exista gusturi, pentru ca nu exista viziune. Aceeasi oameni care iti spun ce misto e mincati-as. Ai incredere in ei?

Ai dreptate acum asa e dar lucrurile se vor schimba.
Romanii au inceput sa circule in Europa si in lume. Ochii se deschid si gusturile se educa. Dupa ce iti faci o vacanta in Austria sau Grecia vei privi cu alti ochi tigania din turismul romanesc.
Pe de alta parte daca vor sa supravietuiasca patronii actuali trebuie sa-si schimbe strategia, trebuie sa inceapa sa gandeasca pe termen lung. Incet incet vor aparea si marii investitori care vor schimba regulile jocului. Observ deja ca multi "capsunari" - scuze pt apelativ, s-au intors in tara si au deschis restaurante sau pensiuni asa cum au vazut ei in tarile in care au lucrat si asta e bine.

QUOTE
5. Pe de alta parte as vrea sa vad citeva exemple de ambalaj din asta fals

Un exemplu: insula Santorini/Grecia. Pliant care spune :"Vizitati minunata plaja X. Finul nisip vulcanic de culoare neagra inegalabil in lume bla bla". Finul nisip era de fapt pietricele - pe toata plaja nu gaseai nisip nici sa umplii o galetusa.

@Tudor

Bulgarii au facut un lucru genial de simplu. Au renuntat sa (re)inventeze apa calda. Pur si simplu in turism au mers pe mana celor care stiu sa faca turism, in cazul de fata marii tour-operatori germani.

QUOTE
Cum nu inteleg ei justificarea preturilor din turismul romanesc, cum nu pricep de ce o camera de 4 stele la Neptun sau Mamaia costa mai mult decat una la Cannes? Cum nu inteleg de ce revelionul facut la Poiana Bv e dublu la pret fata de unul in Alpi? Pai au ei partiile noastre? Au ei brazi?


Legea cererii si ofertei. In ciuda pretului nejustificat de mare hotelul din Neptun sau Poiana Brasov este plin (peste puterea mele de intelegere). Tu ca patron ai reduce pretul in conditiile astea?

Intrebare ajutatoare: daca litrul de benzina in Romania este mai scump decat in Austria, carnea de vita in Ro este cea mai scumpa din UE, etc etc ne poate mira ca e mai scump la Sinaia ca in Alpi?
T u d o r
Pe mine, din pacate, nu ma mai mira nimic in Romania. Am decis sa nu mai merg la mare la noi, dupa 4-5 ani de continuitate. Vorba ta, mi s-au deschis si mie ochii. smile.gif Nu ma intereseaza ce motive au unii sa umple statiunile EXTREM de scumpe din tara, in afara de fitze si figuri tipice romanesti. Ce placere imensa poti avea cand te dai cu decapotabila pe strasse la Mamaia, constient de invidia altor prosti care casca gura la tine. Ahh, si desigur, proaste gramada, disperate sa sara in masina ta la primul claxon, available for only a dinner... biggrin.gif Incet incet ajungem la discutia de pe topicul "mandria de a fi roman". Pentru ca toate duc de fapt la mentalitatea noastra nationala gaunoasa. Turismul romanesc, in proportie imensa, e turism de tip "tzeapa". Te-am prins - te-am ars, ferm convins ca oricum nu mai veneai la mine la hotel/pensiune/restaurant.
Din fericire, au mai aparut cateva investitii in turism care sfideaza tiparul asta. Dar cei care le-au facut nu au forta financiara necesara sa faca mai mult de o pensiune, dar totusi se vede diferenta. Daca ai informatii, poti gasi locuri frumoase si nu regreti dupa 5 minute de cand ai ajuns acolo.
ozz86651
Bodi, n-am nimic de contrazis la mesajul tau, nici macar optmismul (sint si eu convins ca lucrurile se vor schimba) dar.. esti off topic pentru ca nu are nici o legatura cu CEA MAI bla bla...
mike.omega
Cum nu se compara statiunea Mamaia cu Nisipurile de Aur?! biggrin.gif Nu cred ca a asistat careva de aici la o actiune de curatenie a plajelor. Tin minte ca eram in Mamaia pe plaja asta vara, asteptam sa inceapa un concert(era 8-9 seara) si ma uitam pe plaja cum era PLIN de PET-uri, hartii, ambalaje, coji, tot ce va puteti imagina!!! Si vad cum rasar de unde nu's angajatii firmei de salubritate. Bietii oameni nu faceau fata! Parca munceau in zadar, atat de multe aveau de strans confused.gif
Concluzia mea fiind, ca oricat de scump ar fi, oricate conditii s-ar oferi, oricata seriozitate ar arata autoritatile, DEGEABA!!! Cat timp o sa ne mai fie lene sa aruncam gunoiul la cos(vezi topicul cu reciclarea), nu o sa evoluam, ba din contra!

Acum e extrasezon si daca vrei sa te plimbi pe malul marii(romantic cica) dai peste scoici si alge urat mirositoare, dai la orice pas peste gunoaie si tot felul de chestii.

Deci da! Cand voi avea banii necesari o sa ma duc in alta parte la plaja, numai in Mamaia, sau in RO nu smile.gif

Eu stau la 10 min de mers cu masina de mare si as putea oricand sa merg dar prefer sa nu! Asta vara nu stiu daca am fost de 3-4 ori la plaja!

PS: am si o poveste si despre cate gunoaie am gasit dupa ce am urcat cu telecabina din Poiana Brasov ninja.gif (apropo! 15roni biletul la telecabina...)
T u d o r
Mike, esti la 1 ora si 1/2 de Albena. Ti-o recomand cu caldura, plus ca e mai ieftin ca la noi. biggrin.gif
mike.omega
Lasa ca nici la Albena nu ma asteapta cainii cu covrigi in coada! Plus ca sunt oameni care se plang de conditiile oferite acolo, si sunt altii care au fost superincantati! Acum eu ce sa mai cred?!

PS: astia in Albena fura Daewoo??? Ca cu Citronelu n-am curaj ninja.gif
T u d o r
Nu se fura decat nemtesti. biggrin.gif Poti merge cu Citronelul linistit.
Bodi
E greu sa fii off-topic la sectiunea "off-topic" dar nu imposibil...smile.gif
Optimismul meu venea ca o reactie la pesimismul "mioritic" al unor opinii si simteam nevoia sa echilibrez putin balanta.
Din nou off-topic, cu scuzele de rigoare: Oare in Bulgaria la topicul "germane vs japoneze" cine castiga?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.