Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Muzica in Avensis
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
vlademir
Cred ca cele 8 boxe ale Avensisului trebuiau pomenite separat intr/un topic. Sunetul e foarte tare.
De aceea mi/am propus sa va dau un spatiu in care sa recomandati si altora muzica cea mai audibila rolleyes.gif
Astazi, la un drum spre Lehliu am audiat cu incantare
DJTiesto, Parade of the Athletes.
Va recomand cu caldura Heroes si Forever Today.
A se asculta fara copii in masina, pentru ca iti vine sa ii iei la bataie.
Hoinaritza
Stai asa... de ce doar in Avensis, vlademir? Sa vezi ce misto se aude in Hauris Conjure One - Tears from the moon wub.gif Iti da o pofta de plimbare.... drive.gif
Adevarat ca are doar 6 boxe sad.gif , dar sunetul e foarte bine redat.
adrian_flavius
jazz clasic...merge cum nu se poate mai bine...in w/e trecut am ascultat ceva selectii mai vechi, printre care Dizzie Gilespie, Louis Armstrong, Aretha Franklin, Harry Belafonte, si inca vreo cativa, pe care nu mi-i mai aduc aminte acum... ca si melodii, merg extraordinar Hit the road Jack, My way, Gimme all your lovin', etc...

Blues-urile clasice, de orice varsta, iarasi merg foarte bine...

Si mie imi place DJ Tiesto, dar mai merge si Scooter (chiar daca e mai vechi), ATB, DJ Aligator...mai spuneti si voi...smile.gif
adrianr
Linkin park, within temptation, apocalyptica
Colonelu'
Eu sunt un pic mai critic cand e vorba de sunetul din masina. Sistemul audio (head unit + boxe) fiind unul stock, nu prea ai ce-i cere, pentru ca e facut in primul rand dupa criteriul performante/pret pe care l-a trasat caietul de sarcini.

Sunetul din Avensis se ridica la nivelul de calitate pe care il platesti masinii. Nu este unul naspa, dar nici nu te da pe spate. Poti sa spui cel mult ca este unul aproape corect in banii platiti pe masina.
Cele 8 boxe de care amintiti sunt fix nimic. Este un banal sistem pe 2 cai (1 dif. tweeter + 1 dif. medii/bass) dispus simetric stg/dr, fata/spate.

Deoarece ascult mai mult radioul in masina, pentru ca sunt interesat de stiri, am fost nevoit sa setez EQ cu -2 la bass si +3 pt inalte, altfel sunetul apare bubuit si nu mai inteleg nimic. Per total sunetul este unul relativ sters, cu tendinta spre bubuiala.

De altfel nici nu prea ai ce-i cere unui sistem de masina in conditiile in care 90% dintre soferi asculta muzica in format mp3 in diverse grade de comprimare, radiourile emit doar muzica mp3 si in plus conditiile totale de zgomot datorate rularii masinii sunt de la 70dB in sus, in functie de calitatea drumului, viteza/turatie motor, vant etc.
T u d o r
Sunt perfect de acord cu parerea colonelului. Cu foarte putine exceptii, sistemele stock puse pe masini de clasa si pretul asta sunt mediocre. A scoate ceva mai tare nu e egal cu a scoate bine. Majoritatea au niste tweetere care iti zgarie timpanul si 80% se aud doar pe medii.
Am ascultat si sistemul Premium de pe Accord-ul lui Sorin, care cred ca e mai performant decat stock-ul de pe Avensis si pot spune ca e mediu. Adica are putere din plin, dar claritatea si inaltele parca se puteau si mai bine. Bine, el a zis ca sunt nebun, dar eu am pretentii mari de la instalatia audio din masina. La a mea sunt disperat, idiotii de proiectanti francezi erau in pauza de french fries cand au gandit head unitul de la 307, pentru ca au pus pe el si comenzile BC. biggrin.gif Si am putut schimba doar dif-urile, dar fara headunit e doar 50% mai bine.
OCTAN_95
Deep Purple, AC-DC, ZZTop, Depeche, PINK FLOYD, Guns n'Roses
Legionaru'
Avensis-ul are un sistem stock destul de bun fata de concurenta!
drabisan
Nu e cel mai bun sistem audio, asta clar.
Dar e unul decent, asta cind nu se accentueaza anumite frecvente.
De ex. pentru house e prost. Acolo doare cit e de slab! Dar oricum nu e genul meu de muzica, pentru ca ma excita pe neuron degeaba, ca nu are un efect wink.gif
La metale nu foarte grele se aude chiar foarte bine. Rammstein de ex este un sound care se gusta bine in Avensis. Ar mai merge un bass, dar cu woofer si atunci incepe nebunia cu schimbat sistemul audio, boxe etc...

Ce merge beton de tot este Mozart! Se aude perfect la volume destul de mari. La volume decente imi linisteste ciinele, la volume mari conduc extrem de "bine". Poate sa para ciudat, dar Mozart cu volum mai mare ma face sa conduc foarte rapid! Si tot pe Mozart am realizat ca ar merge o cutie cu padele in loc de mestecator in benzina...

La fel albumul Feliciei Filip. Pina la Roman, in august, am ascultat exclusiv Felicia Filip. Dupa care, fiind la a 3-a ascultare am schimbat...Si n-am mai avut asa chef de condus...
bhp
Mie mi se pare o sonorizare de bun simt. Nu mi se pare asa de tare, insa sunt multumit. rolleyes.gif
vlademir
Nu le am cu tweeterele si alte alea. Stiu ca ceilalti soferi care au stat in dreapta s-au aratat incantati si au recunoscut ca se aude mai bine muzica la mine.
Oricum topicul era in general despre muzica ce se aude bine in masina nu despre calitatea boxelor neaparat.
Iar datorita unui concert de pian de pe Romania Muzical sau Cultural, am ramas fara carnet (110 in localitate, ma furase un pasaj allegro ma non tropo) .
Si rog moderatorul sa schimbe denumirea in Muzica in Toyote, pentru a face loc tuturor.
klm
Da' un laif din ala cu "aus, aus" n-ai incercat?!
Orice muzica se aude bine in orice masina cu conditia sa-ti placa acea muzica, degeaba imi spui tu mie ca Tiesto se aude bine daca mie imi place Beethoven si Sofia Vicoveanca.
adrian_flavius
@ Colonelu: ai dreptate cu basii...si mie mi s-au parut mult prea puternici pe radio...eu am incercat sa-l ascult cu balansul la 0 pe joase, si tot am primit reclamatii "din spate" ca "ne bubuie chestiile astea in cap"...asa ca merg, in general, cu ceva jazz sau blues, care se aude bine, indiferent cum setezi sunetul...

din cate observ, gusturi diverse, dar bune...sa fie tot asa...denota ceva cultura muzicala...ca-s satul de altele...zilele trecute, dintr-un ML din parcarea din fata blocului, care avea DVD-uri in tetiere, si deschisese geamurile din spate, sa se vada, cantau unii pe Taraf TV de mama focului...si mi s-a acrit instantaneu...pacat de masina...
vlademir
Nu canta aia cu "Daca esti tigan, sau oltean, sau ardelean..."? O canta un puradel, vai steaua lui. Voi da in pancreatita acuta...

On topic, incercati un Jesus Christ Superstar - cd audio original. Nu veti regreta.
adrian_flavius
Nu mai stiu ce era la DVD-ul ML-istului...ca am trecut repede...chiar o sa incerc ce spui tu...ma duc sa vad ce CD-uri originale au astia pe la Diverta...sunt singurii din Pitesti cu o colectie de muzica ceva mai "dezvoltata"...am gasit niste selectii de jazz clasic, si la niste preturi, acum prin iarna...l-am intrebat si eu pe gagiul ala de pe stand de ce sunt asa de ieftine..."pai daca nu se vand?"...m-am lamurit instantaneu...smile.gifbiggrin.gif
AMP
Ce fericiti sunteti voi!!!! confused.gif ......De luni pana vineri eu ascult in masina combinatia asta:"Cutiutza muzicala" si radio 21.Sambata si duminica combinatia este radio,nu conteaza numele si "Budha Barr".Iar la drum lung ce-o fi....nu conteaza genul(mai putin manele verymad.gif ),numai sa fie ritmata,ca sa nu adorm..... rolleyes.gif
StefanVVTi
Cateva melodii pe care-mi place la nebunie sa le ascult cand sunt la volan:
Brian Tyler feat. Slash - Mustang Nismo
Dj Robyn-Guyro Shake (Dj Konte remix)
Vaya Con Dios - Nah Neh Nah
Moby - Flower
Chicane - Come Tomorrow
Bon Jovi - It's my life
Queen - cam orice, in special theme song Highlander
My Chemical Romance - Welcome to the black parade
Survivor - Eye of the tiger
Despre sistemul din Corolla, numai de bine; distorsioneaza la >50 si vibreaza portierele destul de rau! thumbsup.gif
adrian_flavius
Fane, Eye of the tiger e si printre preferatele mele!!! imi place la nebunie...ca si Vaya con Dios...hai ca vedem cum ne intalnim noi pe regiune, undeva spre vara...un grataras, ceva, la iarba verde...Pitesti, Craiova, Bucuresti, Valcea, care mai e prin sud, ne adunam cu totii...pe undeva pe la jumatate...macar sa ne si vedem, nu numai pe forum... thumbsup.gif
StefanVVTi
QUOTE(adrian_flavius @ Mar 12 2008, 05:08 PM) *
Fane, Eye of the tiger e si printre preferatele mele!!! imi place la nebunie...ca si Vaya con Dios...hai ca vedem cum ne intalnim noi pe regiune, undeva spre vara...un grataras, ceva, la iarba verde...Pitesti, Craiova, Bucuresti, Valcea, care mai e prin sud, ne adunam cu totii...pe undeva pe la jumatate...macar sa ne si vedem, nu numai pe forum... thumbsup.gif

Dupa admitere, cu siguranta! beer.gif
adrian_flavius
s-a notat...smile.gifbiggrin.gif
bhp
QUOTE(StefanVVTi @ Mar 12 2008, 04:09 PM) *
Cateva melodii pe care-mi place la nebunie sa le ascult cand sunt la volan:
Brian Tyler feat. Slash - Mustang Nismo
Dj Robyn-Guyro Shake (Dj Konte remix)
Vaya Con Dios - Nah Neh Nah
Moby - Flower
Chicane - Come Tomorrow
Bon Jovi - It's my life
Queen - cam orice, in special theme song Highlander
My Chemical Romance - Welcome to the black parade
Survivor - Eye of the tiger
Despre sistemul din Corolla, numai de bine; distorsioneaza la >50 si vibreaza portierele destul de rau! thumbsup.gif


Eye of the tiger este BESTIALA
adrian_flavius
mai ales intr-o depasire in forta si la limita pe un drum national...pe langa un camion luuung...de nu se mai termina...parca-ti da aripi...si zau daca fac reclama... biggrin.gif:D
kate
Salut,
ascult in 80% din timp heavy metal, iar in restul de 20% ceea ce va recomand si voua:Floyd, U2, Marillion, Peter Gabriel etc. Recomand in Avensis(si nu numai)pentru metalisti Incorporated a lui Grip Inc si pentru restul Amused to death a lui Waters. O seara excelenta va doresc! thumbsup.gif
FAR EASTERN
Si mai merge Enya, Tracy Chapman, Coldpaly, Mike Oldfield, J.M. Jarre, B.B. King, Sade, Queen, Jamiroquai, Schiller, Falco...... Cel putin la mine... Dar recomand... band.gif drive.gif
vlademir
Verificati Ternipe, dar nu singuri in masina...
vio
Fanfare Ciocarlia wink.gif) thumbsup.gif
FAR EASTERN
Sau OST-ul din Gothic 3. sorcerer.gif whoops.gif
FAR EASTERN
QUOTE (vio @ Apr 9 2008, 10:33 PM) *
Fanfare Ciocarlia wink.gif ) thumbsup.gif



Da' Bregovici ?! ohmy.gif
bebelacus
eu fac parte din cei incintati de sistemul audio. pt mine este unul dintre punctele forte ale masinii, desi mai nimeni nu cumpara o masina de genul asta pt sistemul audio. insa este unul dintre lucrurile pe care le laud tot timpul. eu zic ca sta cel mai bine din clasa ei pe sisteme standard. am avut vectra C, am condus passatul nou vreo citeva luni, m-am mai urcat in mazda 6 prima serie, laguna, C5 si 407. oricum, nu doar prin comparatie dar avensisul chiar suna bine. am un prieten cu Octavia RS, modelul nou si si-a pus la optionale si sistemul audio special creat pt RS. a platit cam 6-800 euro dar pe avensis se aude mai bine.
bassul este foarte puternic si curat, eu unul, in viata de zi cu zi, stau cu bassul la 0 sau -1 si cu treble la +3, +4, caci mai mult pe radio si daca mai baga o stire nu intelegi nimica daca ai basi prea multi. la drum lung cres bassii la +2 sau +3, in functie de piesa si trble la maxim. am mai observat ca daca ii dau si faderul sa bage cu o unitate mai mult pe spate atunci sunetul e si mai placut. incercat si voi asta, sa imi spuneti cum e.
oricum, sunetul in avensis e unul plin si de buna calitate.
cam toate se aud bine dar parca muzica asta mai linistita merge mai bine. cred ca asta au si vrut. or fi studiat si targetul lor dpv al preferintelor muzicale. eu unul ascult cam orice, acum am pata pusa pe un disc cu muzica tip cafe-concert, de alde grigoras dinicu si altii. se aude beton. insa n-am mai ascultat de mult muzica de pe cd, abia astept sa plec la un drum lung. daca saptamina viitoare ajung la craiova, cum mi-am planificat, imi iau si niste cd-uri.
mai am o boala, atunci cind imi place o muzica anume, imi iau cd-ul original. am facut comparatie si cu mp3-uri trase excelent.parca exista o diferenta.
ce mi-a placut foarte mult la drum lung, un album Massive Attack, Protection se numeste. merita luat.
auditie placuta.

am uitat sa spun ca imi place si ca nu distorsioneaza sau ca nu paraie boxele nici cind le dai foarte-foarte tare. nu imi place deloc muzica tare dar e placut sa simti ca poti asculta mai tare fara ca boxele sa caraie sau sa crape.
vlademir
Avensisul a fost desenat de un japonez obsedat de muzica clasica. Prioritatea lui a fost de a pune boxele necesare si de a antifona(asa se zice?) masina astfel incat intr-o simfonie sa auzi toate instrumentele. Eu personal pot sa confirm ca la un cd original cu muzica de vioara (intr-adevar exista diferenta intre mp3 si cduri originale) se aude respiratia violonistului. Nu vorbesc aici de Nigel Kennedy care oricum gafaie ca o balena in chinurile facerii.Nu mai gasesc acum pe net articolul respectiv dar ma puteti crede pe cuvant.
adrianr
QUOTE (FAR EASTERN @ Apr 10 2008, 02:09 AM) *
Sau OST-ul din Gothic 3. sorcerer.gif whoops.gif


nici coloana sonora din Oblivion nu e de lasat.... si merge bine in avensis
FAR EASTERN
N-am prea apucat s-o ascult, am jucat un pic V-ul si m-am enervat. Nu se compara cu Gothic, dupa mine. Scuze pentru off-topic. confused.gif

adrian_flavius
am incercat Rapsodia romana, de Enescu...se aude foarte bine...idem pentru niste solo-uri de chitara semnate Jimmi Hendrix...live...se aude fiecare nota in parte, fiecare ciupitura, fiecare icnet al chitaristului...ff fidela redarea...mentionez ca CD-urile au fost originale de data asta, nu mp3...se pierde, intr-adevar, din calitate, la compresie, indiferent de metoda aleasa...
vio
de ce spuneam io ca cei care se plang ca vor mp3 uri nu preau au ce pierde daca nu are mashina asa ceva..
giximan
Incercati Chris Spheris. Suna grozav in masina.
vlademir
Multam fain de idee, intr-adevar suna grozav si relaxant.
hc robert75
Cea mai tare melodie pentru orice japoneza: Bon Jovi-Runaway yes.gif , da la 0-250km/h drive.gif .
vio
relaxant in mashina ...???!!! azi mi am cumparat un cd din Edinburgh , Red Hot Chilli Pipers - o trupa de cimpoieri scotieni cantand preluari rock ... deci e fantastic belea sa decedeza cine oti vrea voi si asa mai departe .... pacat ca in A6 sistemu audie e o varza cu carne si se aude ca un kk... abia astept sa il pun pe Toyote biggrin.gif ... cat despre 0-250 ... un Metallica sau Soulfly , ceve in genu iti zic ca scoti pedala pe jos. thumbsup.gif


o mo(N)stra http://www.youtube.com/watch?v=0rcMHGUr7Vs ....biggrin.gif:D:D:D
DRAGOS
vio.....FOARTE TARE FRATE biggrin.gif

cum se numeste cd-ul? oare il gasesc in Ro?
AMP
QUOTE (vio @ Aug 18 2008, 01:13 AM) *
relaxant in mashina ...???!!! azi mi am cumparat un cd din Edinburgh , Red Hot Chilli Pipers - o trupa de cimpoieri scotieni cantand preluari rock ... deci e fantastic belea sa decedeza cine oti vrea voi si asa mai departe .... pacat ca in A6 sistemu audie e o varza cu carne si se aude ca un kk... abia astept sa il pun pe Toyote biggrin.gif ... cat despre 0-250 ... un Metallica sau Soulfly , ceve in genu iti zic ca scoti pedala pe jos. thumbsup.gif


o mo(N)stra http://www.youtube.com/watch?v=0rcMHGUr7Vs ....biggrin.gif:D:D:D



Vio...zau de nu te caracterizeaza perfect muzica celor de Hot Chilli ... biggrin.gif

Mai nou, noi ascultam Tiesto...are bucati care sunt tare antrenante si...vii... wink.gif si,ata ete!,uneori facem un mic rabat si o mai dam si pe Cutiuta Muzicala... tongue.gif blush.gif
vio
ehe ,,,, multe nu ma caracterizeaza asa la prima vedere:D ... acu sunt blocat pe Death Magnetic .. peste vreo 2 luni asa o sa schimb cd ul;)) pana atunci numa Metallica.
StefanVVTi
Eu in ultima perioada am evitat pe cat posibil melodii gen It's my life, Thunderstruck, Eye of the tiger si altele, pentru ca urmeaza sa ma mut la Bucuresti si am mare nevoie de permisul de conducere! rolleyes.gif
9er
Pentru un efect maxim - suspendare pe trei luni - recomandam oricare dintre urmatoarele: Bolt Thrower / Carcass / Napalm Death. Pentru mai multe detalii va stam oricand la dispozitie. Nu ezitati sa ne contactati.
Hoinaritza
QUOTE (Niner @ Sep 16 2008, 04:14 PM) *
Pentru un efect maxim - suspendare pe trei luni - recomandam oricare dintre urmatoarele: Bolt Thrower / Carcass / Napalm Death. Pentru mai multe detalii va stam oricand la dispozitie. Nu ezitati sa ne contactati.


Singurul cd sub a carui influenta acustica imi e frica sa conduc e cel cu Nightwish. Piciorul drept o ia razna si capata o greutate subita peste pedala de acceleratie. Reversul medaliei: Gotan project.
9er
CITAT(Hoinaritza @ Sep 16 2008, 05:56 PM) *
CITAT(Niner @ Sep 16 2008, 04:14 PM) *
Pentru un efect maxim - suspendare pe trei luni - recomandam oricare dintre urmatoarele: Bolt Thrower / Carcass / Napalm Death. Pentru mai multe detalii va stam oricand la dispozitie. Nu ezitati sa ne contactati.


Singurul cd sub a carui influenta acustica imi e frica sa conduc e cel cu Nightwish. Piciorul drept o ia razna si capata o greutate subita peste pedala de acceleratie. Reversul medaliei: Gotan project.



Evanescence ai incercat???
Hoinaritza
QUOTE (Niner @ Sep 16 2008, 07:19 PM) *
QUOTE (Hoinaritza @ Sep 16 2008, 05:56 PM) *
QUOTE (Niner @ Sep 16 2008, 04:14 PM) *
Pentru un efect maxim - suspendare pe trei luni - recomandam oricare dintre urmatoarele: Bolt Thrower / Carcass / Napalm Death. Pentru mai multe detalii va stam oricand la dispozitie. Nu ezitati sa ne contactati.


Singurul cd sub a carui influenta acustica imi e frica sa conduc e cel cu Nightwish. Piciorul drept o ia razna si capata o greutate subita peste pedala de acceleratie. Reversul medaliei: Gotan project.


Evanescence ai incercat???

Ma oboseste ninja.gif
drabisan
Ca de Raimmstein nu mai zic.
Recent am descoperit o inregistrare re-re-re-masterata cu Maria Callas dindu-se drept Violietta in Traviata. Din '55 sau '56.
Esenta maxima! Atunci sa vezi cum ti se albesc degetele de volan!
adrian_flavius
Rock around the clock, la trompeta, cantat de Duke Ellington...CRIMINAL...ca sa intelegeti ce spun, pe melodia asta m-am ars cu radar-ul la Lunca Corbului... gasiti detalii pe aria juridica...
giximan
Salut,
Sper sa mai cititi forumul si sa ma ajutati cu o informatie:
Nu mai merg boxele pe spate dreapta la Ave 2007, nici cea de sus nici cea de jos.
Pentru ca vreau sa desfac cat mai putin as dori sa stiu cum vin firele in portiera, daca boxa mica de sus e legata de cea de jos sau vin fire separat pentru ea, daca exista un loc unde ar trebui sa ma uit (daca se intampla de obicei de acolo sa se rupa firele) sau daca poate fi altceva (e posibil sa fie ars un canal). Nu stiu cum e sistemul audio din masina. E cu 2 canale cu 4 boxe pe canal sau altfel?
Multumesc!
zymotic
!!!! cool, acum folosesc si eu avensisu', pen'ca... LandCruiser-ul moare la peste 30 grade C. Omoara bateriile, iar daca ai noroc, nu iei foc, in strict conditii de oras.

fiabilitate, dottore...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.