Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Avensis - Mondeo -Lguna 3 - (Passat)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
ncristi
Bun. Probabil ca in sfarsit o sa vand meganul si o sa optez pentru ceva mai mare si (neaprat) diesel.

Avensis - 2L d4d. Cunosc masina, imi place (cu mici exceptii).
Mondeo - 1.8 tdci - tren de rulare Ok, diresctie super - calitate interior (la banii astia cel putin) slabuta.
Laguna 3 - (n-am mers cu ea) - dar ca atuuri - interiorul splendid, calitatea materialelor (si a fabricatiei) ireprosabila, motorul 2L si 150hp superb.
Passatul - singurul avantaj (din punctul meu de vedere) este faptul ca se vinde foarte bine la SH. Ca defect - cel mai nefiabil dintre tote (mai putin laguna care inca nu se stie cum se va comporta) si garantia de kkat.

Asa ca HELP!
Ovidiu108423
Mda...
Avensis - sfarsit de cariera, dar masina fiabila etc..
Mondeo - nu am incredere deloc in fiabilitatea lor, dar poate ma insel
Laguna - model proaspat, iarasi nu se stie nimic (si nici nu se va sti prea curand) la capitolul fiabilitate, in rest arata absolut decent
Passat - e drept ca se vinde bine SH, dar trebuie sa-ti placa si tie ce conduci whistling.gif
Daca chiar nu mai ai rabdare, eu as merge pe...accord... rolleyes.gif

T u d o r
Cristi, de ce neaparat diesel? Faci multi km pe an (peste 30000), sau iti place ideea de consum mic? smile.gif
Si "mai mare" inseamna ampatament mai mare, spatiu in spate mai mare, portbagaj mai mare?

Strict dintre cele puse de tine, as alege Avensis, pentru fiabilitate si garantie.
Laguna noua e cea mai aratoasa, motor excelent, dar... dupa ce ca e Reno, mai e si noua. biggrin.gif Service scump, piese scumpe, pentru garantie extinsa trebuie sa platesti, etc.
Mazda 6 noua cat e? Nu intra in bani?
Mondeo nou e huge si nu prea ma incanta aspectul lui de people carrier, plus ca motorul decent pentru masina asta ar trebui sa fie cel de 2.0 si nu mai intri in bani.
ncristi
Imi place accordul dar este mai scump cu vro 3 miare confused.gif
Plus ca cilindreea ma arunca cu taxele... mellow.gif

In rest masina super....
ncristi
Fac destul de multi...30000/an numai din naveta. Basca ce mai bag pe langa...

Sa sti ca nici avensisul nu mi-a rupt sufletul de emotoie cu fiabilitatea smile.gif. In vro 3 ani a cam batut drumul la service de cateva ori dar cei de la toyota sunt "baetasi" valabili. Te cheama ei fara sa te duci tu cu bazuca - ca la reno smile.gif

Este o placere sa vi de la braila la bucuresti sa-ti schimbe bateria sau sa-ti scoata cd-ul din - viziunea toyota - "combina auto" care , bineinteles nu are mp3 dar are casetofon.

Aaa si inca ceva ... laguna vine cu 3 ani garantie (integrala din cate am inteles) si 150000km. Pentru 500E o poti extinde la 5 ani...ceea ce nu-i rau de loc smile.gif.
S O R I N
Avensis . thumbsup.gif
adrian_flavius
Avensis zic si eu...

O parere personala, sper sa nu jignesc pe nimeni: francezii fac motoare diesel bune, eficiente, dar prea putin fiabile...iar mentenanta la ei este foarte scumpa.

Mondeo da, dar cu motor mai mare...avantajul major la ei (si printre singurele...) este ca, fiind proiectate ca motoare diesel universale (se folosesc si pe tractoarele agricole produse de Ford), merg cam cu orice motorina...fara prea multe fitze...nu prea-mi place spatele la asta nou...

Daca te hotarasti la ceva nemtesc, eu zic sa te duci sa vezi si Skoda Superb sau Octavia II, pe motorina...motorul de 2 l iti da la vreo 140 de caluti, si un cuplu spre 280 Nm...iar asamblarea este ok...parerea mea este ca Superb este un Passat mai ieftin...
AlexTM
Vezi ca Superb 2 tocmai se lanseaza la Geneva. Arata foarte foarte foarte bine.
Iar daca nu tii sa ai modele ultimul racnet, cred ca vei gasi Superb-ul actual la preturi foarte interesante smile.gif
ncristi
Nu sunt de loc interesante preturile. Sunt cam la fel ca cele ale masinilor enumerate mai sus.

19.500 (fara tva) echiparea ride 1.9 tdi si 115 hp ...cat de cat decenta turned.gif
22nst
pana in 22000 euro avensis imi pare cea mai masina biggrin.gif
ncristi
QUOTE(23nst @ Mar 7 2008, 05:14 AM) *
pana in 22000 euro avensis imi pare cea mai masina biggrin.gif


Are conscurenta foarte puternica ...

Fordul mondeo mi se pare net superior la o gramada de capitole. Exemplu - partea de suspensie si directia la mondeo sunt excelente. Destul de greu de egalat ca performante la banii astia...
OvidiuH
Avensis fără doar și poate. Îmi place și Mondeo, însă pare să aibă ceva probleme.
adrian_flavius
QUOTE(23nst @ Mar 7 2008, 11:14 AM) *
pana in 22000 euro avensis imi pare cea mai masina biggrin.gif


Ionele, ar fi culmea ca tocmai noua sa nu ni se para cea mai "masina" dintre tot ce a enumerat omul pe acolo...lool...

drive.gif cu grija, ca e masina de luat amenzi pentru viteza...destul de usor...
AlexTM
QUOTE(ncristi @ Mar 7 2008, 11:13 AM) *
Nu sunt de loc interesante preturile. Sunt cam la fel ca cele ale masinilor enumerate mai sus.

19.500 (fara tva) echiparea ride 1.9 tdi si 115 hp ...cat de cat decenta turned.gif

Nu c-as fi eu suporter Skoda (imi place, dar Octavia) insa am vazut la ei pe site Superb 1.9 TDI echpare Extended la 16600 + TVA.
Si e decenta, adica geamuri el fata/spate, climatronic, etc... N-are ESP, dar e vreo 300 si-ala.
adrianr
Avensis of course. optiunea 2 - Mazda 6, CD140, echipare CE (un pic peste 22.000 euro DDP)
ncristi
Mazada 6 nu am vazut inca...

In schimb am citit ca ar avea un coeficient aerodinamic foarte bun si mai neplacut, calitatea interiorului ar fi scazut...plastice mai slabute.
O sa ma duc sa vad.
AZAZEL
parerea mea:
la mondeo trebuie sa astepti intre 4 si 6 luni. sunt pers pe forumul ford care asteapta si 8 luni. mondeo este o masina grea , disproportionata chiar urata in unele aspecte si consuma de rupe.
avensis este mai mult decat ok insa vezi ca in max un an va circula pe strazi noul model. daca nu ai o problema cu asta , eu zic sa dai inainte.
laguna este urata cu spume da ca o privesti din partea frontala . am auzit ca motorul 2.0dci este crima.
iar mazada 6 arata nene de te scapi pe tine. este frumoasa rau. iar pe alb este criminala.

skoda superb cu 115 cp este putin. plus ca in max juma de an va circula pe strazi noul model. daca poti astepta pana atunci este ok. masina va arata bine(noul model)

daca mai ai rabdare 6 luni poti lua un citroen C5 care este cea mai frumoasa din clasa medie
_Constantin_
Zic Avensis dar asa de amorul artei pentru ca nici una din masinile de mai sus nu mai sunt tentante. Inclusiv Mazda 6 e obscen de scumpa. Avensis in maxim 2 ani o sa ajunga ca Passat la Sh. E un moment bun sa o iei pentru ca e la sfarsit si ... preturile sunt bune. Desi are deja 5 ani designul e inca "ok", materialele sunt inca cele mai bune din clasa asta( excepetand ce a iesit acum de curand, gen Laguna 3) iar pretul e bun pentru ca e o reducere ce se desfasoara in perioada asta.
Dany_s
Laguna 3 mi se pare urata cu spume si historia ei de fiabilitatenu e teribila...


Mondeo mi se pare ce-a mai misto masina din grup, dar nu stiu daca la banii astia iei un model bine echipat si cu un motor decent, si decat sa fie submotorizata si cheala....mai bine altceva.

Avensis fiind la sfarsit de cariera o sa aiba preturi bune si e o masina excelenta.

Deci eu asta zic, Avensis (daca nu gasesti Mondeo decent la banii astia)

sau

Nici o Octavia n-ar fi rea, ar trebui sa poti lua un 2.0TDi destul de bine echipat la banii astia.
ncristi
Din ce am vazut (si pipait smile.gif ) laguna actuala nu mai are nici o treba cu vechea laguna. Masina in relitate nu este urata de loc iar interiorul este pur si simplu demential. Eu am vazut expusa la IPSO una din variantele cu trapa, piele apropae full cred.

Splendida...
Pacat ca nu se poate face drive test inca. Oricum daca se va comporta asa de bine precum arata si este finisata masina va fi un succes. Mai pui si garantia destul de mare (in afara de mondeo cred ca este ce-a mai mare ) si oferta devine foarte tentanta.
Dany_s
atunci, go for it

daca iti place, ai si garantie mare, ia-o si cum se termina garantia o vinzi ca sa fi sigur.
ncristi
Da ... numai ca am intrat in impas cu vanzarea meganului ... confused.gif

Sa vad cat imi ofera si cei de la IPSO.

Oricum inca nu m-am hotarat si oricum fara drive test nu iau nici o masina oricat de frumos ar fi interiorul. Am avut exemple cu noul accent (5 ani garantie) si kia cee'd (7 ani) care au ceva probleme pe la la directie si oricat ar schimba piesele fac la fel.

Asa ca uneori garantia nu prea ajuta.
James Kilowatt
Io as merge pe Laguna, cu extensia de garantie. La cat mergi, probabil ca o sa o tii mai putin de 5 ani deci scapi de ea inainte sa iasa din garantie. In plus e un model mai nou si un design mai reusit decat Mondeo si Avensis.

Avensis tot 125CP lesinati are pe dizalul de 2L? Cam slabut pentru o masina de +1500kile whistling.gif
Colonelu'
QUOTE(James Kilowatt @ Mar 11 2008, 08:59 PM) *
Avensis tot 125CP lesinati are pe dizalul de 2L?

Da, dar ii are cand ii trebuie si nu ca la altii la turatii ridicate, cand cuplul e in garla.
Avensis-ul de 2L diesel are cuplul constant de 300Nm intre 2.000-3.000 de ture, iar in intervalul asta puterea creste de la 75CP/2.000rot/min la 120CP/3.000 rot/min.
AZAZEL
eu zic ca 126 cp sunt suficienti pt avensis.

de ce nu ai rabdare sa comanzi noul citroen C5? este o masina super.
T u d o r
Noul C5 l-am vazut azi la emisiunea Turbo, daca o stiti, e pe MotorsTV acum. Seamana cel putin suspect cu Audi A4, ceea ce nu e neaparat rau. Oricum, tipii acolo nu erau chiar entuziasmati de masina, ma refer la comportament si ,ciudat, la silentiozitatea interiorului. Au mai criticat motoarele pe benzina si cutiile cu doar 5 trepte.
ncristi
Ma cam doare in cot de ce spun toti tampitii prin tot felul de emisiuni. Daca-mi place imi place si gata.

Mie noul C5 imi place smile.gif...si oricum daca l-as lua l-as lua cu motor de 1.6 hdi...
T u d o r
Aia ziceau ca masina pare submotorizata cu 2.0i de 143 cai. biggrin.gif Cica ar fi cam supraponderala, pe undeva pe la 1500+ kile. 110 cai ai 1.6 hdi nu cred ca i-ar ajunge, puterea asta e suficienta la clasa compacta. Stiu ca si pe 407 se comporta doar decent. Daca iti doresti hdi si C5, mai bine incerci la 2.0 si 138 cai, care am senzatia ca vine si cu 6 trepte.
ncristi
Adevarul este ca-n romania trebui motor baban...mai ales in cazul meu sa alerg babele si betivii care traverseaza dn1 ca pe tarla chiar daca statu' le-a facut pasarele.

Este jenant...aum 1 saptamna am vazut un lamborghinii ultimul ragnet (galben) care statea la coada in aglomeratia de la baneasa...se chiniua sa iasa din B...merge 1metru...mai statea 5 minute.

Toata lumea zambea smile.gif... acolo in aglomeratia de la iesire (si intrare) toata lumea este egala...asta cred ca bucura pe toata lumea...inclusiv pe mine smile.gif
James Kilowatt
Eu te contrazic... intotdeauna cand am fost in Romania am avut nevoie sa trag cel mai tare de motor si am simtit efectiv nevoia unuia mai puternic.
P-aici 133CP pe 1250kile mi s-au parut suficienti, din motivul asta acum am ma multumesc cu doar 88, in Ro insa unde cand incerci sa depasesti papagalu' accelereaza, sau ai de depasit un camion fumigen intr-un trafic destul de dens ajungi mai des cu turometrul la redline chiar daca nu mergi cu cine stie ce viteze. In plus, din fericire, Romania mai are si niste munti, si niste serpentine, din nefericire p-acolo mai ai de depasit si cate un junghi cu cate un motor care mai mult scoate fum decat putere....

Banuiesc ca nu cauti o masina din clasa medie ca sa faci +30k km/an doar in oras, asa ca niste CP in plus nu strica niciodata.
ncristi
Bine...nici o blegaciune de motor...

Eu cred ca 110-115hp in ro sun cam la limita smile.gif
T u d o r
110-115 cai sunt la limita pe o "medie", suficienti pe o compacta si destul de multi pe o clasa mica. Nu ca nu ar fi totdeauna loc de mai bine. biggrin.gif
James Kilowatt
Eu din motivul asta am recomandat Laguna, mai ales daca exista si extensia de garantie. Mediile au acum +1500kile, singura care a slabit odata cu schimbarea de generatie fiind Mazda6. Fata de avensis, Laguna are 25CP in plus si 100kg in minus... si se vede, scoate suta cu o secunda mai repede.
Hoinar
QUOTE(James Kilowatt @ Mar 12 2008, 11:15 AM) *
Eu din motivul asta am recomandat Laguna, mai ales daca exista si extensia de garantie. Mediile au acum +1500kile, singura care a slabit odata cu schimbarea de generatie fiind Mazda6. Fata de avensis, Laguna are 25CP in plus si 100kg in minus... si se vede, scoate suta cu o secunda mai repede.


off-topic, conform globalautoindex:
Avensis, 2.0 diesel: Curb weight 1435-1500 kg
Laguna, 2.0 diesel: Curb weight 1462 kg

Banuiesc ca depinde de echipare, dar eu nu vad 100 de kg diferenta intre cele 2 smile.gif.

Sunt la preturi comparabile?
James Kilowatt
Ai dreptate, sunt numai 50. Insa cei 25CP raman, ca si cele 1.1s diferenta la demaraj.

Eu luasem datele de aici si m-am uitat in viteza
http://webcarcenter.com/cgi-bin/guide?acti...7&idv=14814
http://webcarcenter.com/guide/fiche/toyota...nsis/G2481.html

Interesant e ca intre avensisul de 115CP si cel de 126CP e o diferenta de 130kile in "favoarea" celui de 126...
adrian_flavius
Subscriu la ce a scris Colonelu mai devreme: Avensis 2.0 are cuplul si puterea exact pe aceleasi turatii...se simte imediat...depasirile se executa in forta si rapid...iar demarajul este destul de rapid...cuplat cu o antifonare care mie mi se pare peste medie, nu-ti dai seama cand atingi viteze de luat amenzi...sau de ramas fara carnet...

Eu, cu riscul de a ma repeta, zic sa faci drive-test cu toate 3, si nu doar cativa km...minim 20-30 cu fiecare, conditii de drum variate...si depasiri, si urcari, si oras, tot tacamul...pe urma vezi ce-ti place...sincer... thumbsup.gif yes.gif
AZAZEL
subscriu la ce spune tudor. 110 cp sunt suficienti pt o compacta si cam putini pt o medie.
si intr-adevar in romania ai nevoie de mai multi cp pt ca nu ai autostrada, si trebuie sa depasesti masini multe pe drumurile noastre deci ai nevoie de cp. plus ca asa cum mai spunea cineva , in ro, cand intri in depasire te trezesti ca cel pe care il depasesti accelereaza. serpentine samd.
eu am patit-o cu un santa fe diesel care cred ca avea si ceva tuning la motor( se poate ajunge la 185 cp) ce m-a stresat aprox 20 km cand incercam sa il depasesc. iar cand stateam in spatele lui , mergea domol ca un logan . era musai sa trec de el. am retrogradat si am ajuns aproape de o curba avand aprox 170 km la ora. abia am reusit sa franez ca sa intru in curba si imi era team ca tembelul intra in mine lovindu-ma in spate.
deci, sa nu faci greseala sa iti iei masina cu 110 cp si cu peste 1400 kg. eu zic ca un optim de greutate putere ar fi 10 kg/ 1 cp.
laguna 2.0dci la 150 cp este super ok. de asemenea si noul C5 la 136(138 cp ) este ok. avensis la 126 cp cred ca este de asemenea decenta
ncristi
Fara drive test nici nu discut sa dau banu'.

Cu avensis am mers destul de mult - dar doar cu benzinarul de 1.8
Cu mondeo iarasi ama mers dar cu cel de 2L si 140 hp
Cu laguna nu am am mers de loc - am mers in schimb cu x-trailul cu motorul de 2l si - motorul cel putin - mi s-a parut extrem de reusit. Daca misca magaoaia aia in asa hal sunt curios cum o sa miste laguna smile.gif
Cu passat am mers cu cel de 105hp...era cam nedotat...mare impresi nu a facut de cat ca romanii mor dupa W si acum imi dau seama ce bine este sa vinzi masina rapid atunci cand trebuie. Este un MARE atu chiar daca multi neglijeaza (si eu am facut parte si acum imi dau seama de gresala).
AZAZEL
Ncristi:

da un ochi aici. inclusiv la poze. mai jos ai si specificatii tehnice
http://www.autobild.de/artikel/fahrbericht...-c5_583145.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.