Help - Search - Members - Calendar
Full Version: prima oara cu masina spania-romania
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
daniel88712
salutare!
trebuie sa vin din spania (zona madrid) catre romania (zona brasov) sunt vreo 3000 km, si am mari emotii
imi pun zilele astea masina la punct, schimb filtre, ulei, pun cauciucuri, fac o verificare
cred ca am gasit niste harti cu radarele ptr gps;
voi veni doar eu cu sotia, care nu are permis, deci voi conduce singur tot drumul; bineinteles, noatpea trebuie sa opresc si sa dorm;

va rog mult; dati-mi indicatii sau ponturi;
cum e mai bine sa plec de aici, vineri-sambata sau luni-marti? ar fi deci ori sambata asta ori in ziua de luni ce vine; timpul este limitat; trebuie sa ma pregatesc
unde se platesc taxele de drum? stiti cat costa toate? despre radare ascunse ce puteti sa-mi ziceti (mai mult de 180 oricum nu vreau sa merg)
cum ar fi solutia sa dorm in masina o noapte (e un ford mondeo si e spatioasa, nu-i problema)
de ce sa ma feresc?
unde sa alimentez? aici motorina e 1.12 euro, am auzit ca in italia e scumpa rau
va multumesc mult de tot tuturor!
daniel
cod
Daca vrei sa iesi ieftin, nu o lua prin Italia. Mai bine ocolesti prin Franta(pe drumuri judetene)+Germania. Mai multi km, dar nu platesti taxele de autostrada din Italia. Cu tot cu benzina suplimentara iesi mai ieftin (+ ca in Germania nu ai limita de viteza pe unele portiuni).

Fratele meu a facut drumul: Arad - Sudul Spaniei si retur in 5 zile (o zi a stat acolo). Masina a mers non stop, 3 soferi. La dus a luat-o prin Italia si asta l-a costat cam 2/3 din toti banii cheltuiti.
daniel88712
voi analiza optiunea aceasta;
ce se aude cu masurile alea de securitate de la vama din 1 martie? a intrat cienva de curand in romania pe la nadlac?
se sta mai mult?
http://www.astazi.ro/gotostire.php?url=htt...ta%3D2008-03-01

ce-o fi si cu asta?
daniel88712
am auzit ca ar fi mai bine sa vin prin germania sa evit taxele de drum de la italieni care-s cam 30-40 euro (nu stiu sigur)
pe la nemti cum e?
a auzit cineva ceva concret despre controlul de la vama cu astia cu summit-ul?
cod
La nemti nu sunt taxe de autostrada.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.