Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sunteți donatori de sânge și sunteți de acord cu donarea de organe ?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Medicale
Pages: 1, 2
Mariustom
Titlul topicului spune cam tot wink.gif

Despre mine: nu pot fi donator de sânge (am avut hepatită de 2 ori sad.gif) dar sunt de acord cu donarea organelor mele, în caz că e posibil biggrin.gif

Voi ? rolleyes.gif smile.gif Ce păreri aveți ?
Oana
nu am greutatea necesara ca sa pot dona sange:( si chiar imi pare rau ptr asta... si sunt de acord cu donarea organelor...daca eu nu mai am nici o sansa, macar sa se poata bucura altii de viatza...
20krpm
dap.
James Kilowatt
Donator de sange nu, mi-e frica de ace si de halatele albe tongue.gif Nici macar nu stiu ce grupa sangvina am. As dona daca e neaparat nevoie, insa nu ma duc sa donez din proprie initiativa.

De organe da, nu am nimic impotriva sa le donez. Mai ales ca nu m-as putea opune biggrin.gif

Aici insa cred ca autoritatile pun problema gresit. Acum ca sa fii donator, tre' sa te duci, sa stai la coada, si sa te faci donator. Asta presupune ca in prealabil trebuia sa-ti pui problema ca ai sa dai poate coltul in viitorul apropiat, astfel incat drumul pana la un ghiseu sa fie totusi o prioritate.
Eu as face invers.... toata lumea e donator by default, mai putin cei care se gandesc ca or sa dea coltul, si au timp si chef si se duca la autoritati sa se retraga de pe lista...
Arheopterix
Un cunoscut a suferit un accident la o aplicatie miliatra.A fost in coma cateva zile si avea creierul mort.
Familia a decis sa il deconecteze de la aparate .Au avut de ales daca sa se doneze organele.
Au facut-o si au salvat mai multe vieti.Mai ales inima,care a salvat pe cineva in germania.Au ost prelevate si ficatull,rinichii,corneele si piele,
Cred ca e un lucru binevenit sa donam organele .
Eu am tranbsmis familiei ,ca in caz de moarte clinica,sa ma doneze.

MArius,dacva ai avut hepatita,nu poti fi donator nici de organe.Ai scapat.
Oana
QUOTE(James Kilowatt @ Mar 1 2008, 09:00 PM) *
Eu as face invers.... toata lumea e donator by default, mai putin cei care se gandesc ca or sa dea coltul, si au timp si chef si se duca la autoritati sa se retraga de pe lista...

am impresia ca exact asa este in romania...sau cel putin asa suna proiectul legislativ... ce s-o fi schimbat pe parcurs, pana la aprobare, nu mai stiu...
Mariustom
CITAT(Arheopterix @ Mar 1 2008, 09:03 PM) *
... MArius,dacva ai avut hepatita,nu poti fi donator nici de organe.Ai scapat.

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif Asta chiar n-am știut confused.gif

Și sincer îmi pare rău, căci vroiam ca barem după moarte să fiu util cuiva. down.gif sad.gif
Hoinar
QUOTE(oana87995 @ Mar 1 2008, 09:10 PM) *
..
am impresia ca exact asa este in romania...sau cel putin asa suna proiectul legislativ... ce s-o fi schimbat pe parcurs, pana la aprobare, nu mai stiu...


Nope, inca nu e asa...a fost un proiect parca...dar din cate stiu s-a renuntat.
T u d o r
CITAT(Mariustom @ Mar 1 2008, 09:18 PM) *
Și sincer îmi pare rău, căci vroiam ca barem după moarte să fiu util cuiva. down.gif sad.gif



Hahahahaha... Marius, pai sa intelegem ca pe perioada vietii ai cam fi inutil? Iti spun un secret, noua ne esti util. laugh.gif laugh.gif laugh.gif


La chestia cu sangele nu pot spune decat "bis" la postul lui JK. Si doar daca ar fi neaparata nevoie... ultima data cand am "donat" sange am lesinat. whistling.gif Am spus "donat" pentru ca de fapt fusesem la spital sa mi se faca analizele, dar acolo mi-au luat 2 eprubete imense...pline ochi. biggrin.gif

Organele le-as dona, in speranta ca mai sunt bune de ceva.
f1anatic
Vrea cineva sa se inscrie ca donator sau are cunostiinta de vreo nefericita situatie personala unde familia poate decide sa doneze organele ? Pot ajuta cu 100% eficienta.(In Romania evident).

Si DA sint de acord.
mike.omega
Eu sunt cel mai apt pentru a dona organe si sange. De baut nu beau, de fumat nu fumez, la restu discutam teehee.gif

Ma gandesc serios sa ma duc sa donez sange insa am o retinere cand vine vorba de sistemul medical din RO si de posibilitatea infectarii cu HIV. Stiu ca suna a paranoia dar eu sunt adeptul problemelor pe care mi le fac eu si nu altii dry.gif
Alex-F1
N-as putea spune ca sunt donator....n-am donat niciodata, dar as face-o cu placere daca ar fi cazul, ca am de unde da!!! Poate o sa donez cand voi avea nevoie de niste zile libere de la job, ca am citit in contractul nostru colectiv de munca {virgula} ca, cel care doneaza sange (si face dovada acestui fapt), primeste liber 3 sau 5 (nu mai tin minte) zile lucratoare.....platite! whistling.gif Asa ca merg si donez de vreo 3 ori si-o pun de-un concediu.....si platit pe deasupra!!! biggrin.gif Cat despre donarea de organe....hmmm....aici se bat cap in cap 2 idei: 1. organele dupa moarte oricum putrezesc, deci mai bine salvezi cu ele una sau mai multe vieti! 2. in ciuda ideii ca trupul e muritor, dar sufletul/spiritul nu, ai vrea totusi ca tu sau cel din familie pt. care trebuie sa decizi, sa fie inmormantat intreg, fara sa fie ciopartit in prealabil....suna cam sinistru sa dai mortu la prelevat de organe, ei sa-si ia din el ce au nevoie si apoi sa-ti dea ce-a mai ramas din el ca sa-l ingropi.... confused.gif Ma rog....una peste alta cred ca si io as tinde {teoretic} spre donarea organelor.....damn.... mellow.gif
mike.omega
Cateva clarificari:
1. Nu poti dona sange decat odata pe luna daca nu ma insel biggrin.gif
2. Organe ti se pot preleva cand esti in moarte clinica, am dreptate?
Legionaru'
Daca ar fi nevoie as dona sange.
La chestia cu organele nu vreau sa ma gandesc!
drabisan
Felicitari pentru subiect! Super tare frate!
Incep cu a doua intrebare: DA. Am si vorbit cu sotia si amindoi sintem deacord; daca nu ne-o fi sa traim, poate are o alta fiinta bafta...
Cu donatul de singe e mai complex. Eu am 0, curat. Si as fi foarte bun.
Dar sint niste DAR-uri:
1. Frica. Asta e usor de stapinit - am dat singe de 3 ori pina acum, dar nu as putea sa fac asa ceva in spitalele alea imputite, cu mirosul lor ala imposibil. Daca s-ar face donarea in clinici civilizate mi-as putea invinge frica. E chiar usor cind e ok personalul si cind nu pute a spital;
2. Ar trebui sa imi pot justifica intr-un fel timpul pierdut de la job si nervii arsi in traficul din Buc. Nu ma intereseaza banii, dar ar fi frumos sa fie libera ziua in care te duci sa donezi;
3. Ce scuza as avea in fata proceselor de constiinta ca as degusta o intreaga sticla de vin...

Dar cum deocamdata nu sint clinci civilizate care sa aiba program de donare de singe...pas!
Alex-F1
QUOTE(mike.omega @ Mar 1 2008, 05:56 PM) *
Nu poti dona sange decat odata pe luna daca nu ma insel


Si la pariu ca pot de mai multe ori? biggrin.gif Damn, s-a dus concediul meu.... verymad.gif

Drabisan, chiar "nu sint clinci civilizate care sa aiba program de donare de singe", te-ai interesat tu sau ai zis-o asa la plezneala? Nu zic c-ar trebui sa fie la tot pasul, dar macar cateva acolo mai rasarite, particulare, ma gandesc c-ar trebui sa fie prin tot Bucurestiul ala si sa aiba si program de donare de sange...sau?! Chiar o sa ma interesez si io in Timisoara sa vad, ca m-ai facut curios acuma... smile.gif
Potzocul
felicitari pt initiativa!
chiar ma gandeam de ceva timp sa donez si eu sange
acum insa am inceput sa fac cercetari si ma gandesc serios sa ma duc cat mai recent

iata ce am gasit la Autoritatea de sanatate publica Bihor

citez:
donatorul trebuie sa se prezinte la donare fara sa fi mancat inainte
inainte de donare se efectueaza un control medical general al donatorului
se recolteaza 400 ml sange utilizandu-se CELE MAI MODERNE SISTEME DE RECOLTARE STERILE, urmarindu-se ca recoltarea sangelui SA NU REPREZINTE NICI UN RISC PENTRU SANATATEA DONATORULUI


intervalul minim intre doua donari succesive este de 70 de zile

cateva criterii pt donatori:
citez:
Totusi, pentru protejarea sanatatii si securitatii donatorului si a primitorului de sange, este necesara indeplinirea catorva conditii:

varsta intre 18 ? 65 ani
fara antecedente de hepatita, tuberculoza, boli cu transmitere sexuala, malarie, alergie la medicamente, unele boli cronice (boli nervoase si cardiovasculare)
greutate corporala mai mare de 60 de kilograme

smile.gif este un gest frumos ... si binevenit!

si partea frumoasa : 2 zile libere platite de la locul de munca smile.gif pe mine nu m-ar afecta din pacate biggrin.gif
Arheopterix
Sa mergem putin mai departe;
Se pot dona organe nu numai cand este cineva in moarte clinica ci si cand e in viata.
Se pot dona rinichi,lobi din ficat,piele,maduvasi presupaun ca si altle.
De obicei se fac aceste interventii cand o persoana din familie are nevoie de un organ vital.Atunci si riscurile de respingere sunt mai mici,compatibiliatea fiind mai mare si necesitatea unor imunosupresoare e mult mai mica.

Am vazut o emisiune,cum un pastor american a donat 2 din cei 3 lobi ai ficatului la 2 persoane bolnave de cancer hepatic.
In 3 luni,toti 3 aveau ficatl complet regenerat si erau sanatosi.
A salvat practic 2 vieti riscandu-si propria viata.Cei 2 erau persoane necunoscute.
Oana
QUOTE(Arheopterix @ Mar 2 2008, 12:59 AM) *
...un pastor american...

aici e cheia...noi nu avem o "cultura" a donarii de organe, ci doar un simt al afacerii...sunt sute de anunturi in ziare cu vanzari de organele, de parca am fi la piatza... o fi, pana la urma, tot un gest care poate salva o viatza, dar cu el nu eu prea sunt de acord...
ozz86651
Eu stiam ca ficatul nu "creste" sau se "regenereaza".
QUOTE
suna cam sinistru sa dai mortu la prelevat de organe, ei sa-si ia din el ce au nevoie si apoi sa-ti dea ce-a mai ramas din el ca sa-l ingropi....


Inlocuieste "sa ingropi" cu "sa arunci" si ai sa-ti schimbi optica.
Problema psihologica aici e ca in Romania se considera ca ingroparea e o chestie nobila, misto, te duce la rai (te fapt de imputi, puterzesti si ingrasi viermi galbui buni de momeala la peste), in timp ce la donare vine un doctor si te hacuie. De fapt e pe dos, oragnul donat traieste in continuare iar corpul ingropat e parte sinistra ca e aruncat sa-l manince animalele. Ca animalele alea nu sint hiene si tigri ci viermi si bacterii, nu conteaza.
Cultura asta e atit de inradacinata ca si necredinciosilor/ateilor etc romani li se pare nu stiu cum sa fie incinerati (cum se face des in America), cu toate ca focul e infinit mai "nobil" si spiritual decit sa-ti intre viermi in fund pe intuneric.
drabisan
QUOTE(Alex-F1 @ Mar 2 2008, 12:18 AM) *
Drabisan, chiar "nu sint clinci civilizate care sa aiba program de donare de singe", te-ai interesat tu sau ai zis-o asa la plezneala?


La Medsana si CMU. Prin august 2007 am intrebat si nu.

Ozz, esti cel putin extremist! Nu-i neaparat doar o problema a Romaniei sau a Somaliei! Religiile ultimilor citeva mii de ani au "promovat" ingroparea mortilor in detrimentul incinerarii. Asta nu este neaparat un lucru rau, dar cert nu e nici cea mai desteapta solutie.
Arheopterix
Eu stiam ca ficatul se regenereaza ,dar nu ca intr- un ritm atat de rapid.
Sa speram ca in urmatorii 20 de ani,v-a evolua treaba cu celulele stem si nu o sa mai avem nevoie de donatori.
Am vazut intr-o emisiune cum au prelevat de la un pac. cateva celule cardiace,"le-au pus la treaba" si in cateva zile/sapt era o inima minuscula care batea.Asta in conditii de laborator.Deci e posibil sa fim proprii donatori si sa scapam de imunosupresoare/respingeri de organe.
James Kilowatt
Problema cu celulele stem (am inteles ca in romaneste se cheama "matca") e ca oarecum e un subiect tabu... pentru ca e asociata cu prelevarea de la embrioni, si cu clonajul... nu prea e bine p-aici sa spui la o bere sau un interviu ca te ocupi cu astea si am senzatia ca nici prea multi bani (publici) nu se baga in subiectul asta.
E multa lume care sufera de sindromul Frankenstein, si nu doar referitor la medicina. Cam tot ce inseamna progres in vreo directie e asociat cu "nenatural" si cu "periculos", desi cand au o problema uita instant toti de ceaiul de musetel si feng shui si dau iama in cele mai moderne clinici...

Pe aici e la moda incinerarea, iar crematoriile (sau crematoarele, habar n-am cum se zice biggrin.gif) sunt supraincarcate. La fostul job eram vecin cu un crematoriu si uneori ma intalneam la masa la cantina cu patronul. Un personaj foarte interesant.... avea o mica plantatile de canabis cu care mai trata gratuit vre-o familie mai incordata... iar cand era o zi de iarna insorita, insemna mult de munca in zilele urmatoare... pentru ca doctorii pleaca la ski, iar pensionarii incep sa iasa din casa si sa dea pneumoniile peste ei...
Arheopterix
Celulelel stem sunt prelevate din cordonul ombilical.
Idewal e ca la nasterea fiecarui bebe,sa se congeleze cordonul ombilical ptr un viitor mai evoluat dpdv medfical.

Treaba cu clonarea si ea e ok;
Avem sa zicem nevie de o inima.Clonam un porc cu celule de la individul respectiv.Gestatia porcului e scurta,la fel si maturitatea.Se sacrifica,inima se implanteaza la pacient.Respingerea e 0 si durata de viata a unui porc e 7-8 ani.In conditii de om,poate tine si 10.Zic ca e o treaba buna.
Chestiile asdtea cat timp sunt facute de oameni responsabili si in folosul omenirii sunt bune.MAre asemanare cu energiile nucleare.
T u d o r
Am senzatia ca in Romania s-a inceput de mult cu imprumutarea de organe clonate pe porci. biggrin.gif Altfel cum s-ar explica abundenta lor pe pajistile mioritice?! wink.gif
Mariustom
Vă mulțumesc pentru felicitări smile.gif
Chestia e că o aveam pe suflet mai demult și, în urma vizionării unor știri la tv în care se punea problema donării de sânge, mi-am luat "inima-n dinți" și am deschis acest subiect

Citesc la unii că nu donează sânge că le e frică confused.gif Frică ca și stare, frică de condițiile de recoltare, etc
Vreau să vă zic că în Reșița donarea sângelui se face într-un Centru specializat și independent de Spitale. Am fost acolo cu alt scop și este foarte curat, fără mirosuri

Da, ficatul se regenerează. Folosiți gugălul și vă veți convinge tongue.gif (pt cei care nu știu sau nu cred) whistling.gif
Da, se pot dona anumite organe în viață și în moarte clinică (adică atunci când organele încă funcționează) wink.gif
Nu comentez despre modalitatea unora și altora de a se despărți de trupul celui decedat, ci de oportunitatea de a ajuta pe altcineva fără a fi recompensat. Asta în contra traficului de organe verymad.gif

Vreau să vă spun că de la Revoluție, de când se dă liber + bonuri de masă + scutire pe mijloacele de transport în comun (în unele orașe) pentru donații de sânge, marea majoritate a donatorilor (mă refer la cei ce donează frecvent) este formată din oameni nevoiași și tuciurii (fără a fi rasist).

Vreau să vă mai spun că atâta timp cât lipsa de sânge în spitale a ajuns o problemă națională, dacă aș fi putut aș fi mers să donez sânge considerând acest fapt o datorie morală și o mândrie sufletească știind că prin gestul meu am ajutat pe alții, poate dragi unora dintre voi. Căci, din păcate, uneori drumurile noastre ne poartă prin spitale la unii dragi ce trec prin situații când viața lor depinde de o pungă de sânge sad.gif

Nu am scris aceste rânduri ca o emfază dar chiar am simțit nevoia să vă spun și vouă ce am pe suflet smile.gif

Toate cele bune și D-zeu să vă ferească pe voi și pe cei dragi să aveți nevoie de sânge și organe, iar doctorii să șomeze thumbsup.gif


ninja.gif
Arheopterix
Apropo de traficul de organe;
Prin 2001 aveam un pacient care era dintr-o tara occidentala si era responsabil cu securitatea ambasadei sale.
Cand era la mine primeste un telefon.Apoi i-mi spune ca o tanara din tara lui,in timp ce se plimba intr-un mall (capitala est europeana-nu e vorba de Buc) a fost adormita,luata cu o salvare ,si s-a trezit a doua zi,in un depozit parasit ,fara un rinichi.
S-a lucrat profesionist.MArtorii au spus ca imediat cum tanara a lesinat,2 femei sau repezit sa o ajute.Una a si sunat la salvare ,care a venit extrem de repede.Restul am scris.Iau facut sa vede repede analize,au vazut ca e sanatoasa,si au luat ce aveau nevoie.
Ar trebuii pedeapsa cu moartea si organele sa fie donate,ptr acestia.
Alex-F1
QUOTE(ozz86651 @ Mar 1 2008, 10:27 PM) *
sa-ti intre viermi in fund pe intuneric


laugh.gif laugh.gif laugh.gif .... prea tareeee....ahahaha.....asta o fost gluma saptamanii.....am ras cu lacrimi....you made my day thumbsup.gif ....hohohoho....
mike.omega
Arheopterix: Sofia? ninja.gif

Problema clonarii organelor este cu doua taisuri, mai bine prevenim nevoia de organe decat sa o "tratam". Nu stiu de ce am impresia ca de la clonarea de organe pana la clonarea de oameni nu e cale lunga si parca n-as vrea sa ajungem acolo, dar deja incepem sa divagam de la subiectul de baza wink.gif
Arheopterix
Culmea nu e Sofia.
Ai un pm cu raspunsul daca esti curios.
ozz86651
@JK: domle ce dezamagire, eu tot tin prelegeri cu ce civilizati sint europenii si ce progresisti si ce nereligiosi etc da vad ca-s clisee in capul meu smile.gif.
Cit despre clonat, daca esti sef si ai un subalten foarte bun, nu l-ai vrea in mai multe copii? smile.gif
James Kilowatt
La urma urmei clonarea e la fel de naturala ca si fertilizarea in vitro... cu singura diferenta ca nu mai exista rolul hazardului in stabilirea bagajului genetic. Oricum hazardul incepe treptat sa fie eliminat, deocamdata suntem in stadiul in care eliminam fetusii care prezinta riscul unor maladii genetice (urate, gen trisomie sau down), poate maine ii eliminam si pe aia care-s doar imperfecti, iar poimaine le comandam caracteristicile din catalog.
Vita-de-vie se "cloneaza" de pe vremea dacilor, si uita ca nu a disparut ca specie, dimpotriva biggrin.gif ca butasirea sau marcotajul sunt la urma urmei tot o forma de clonaj, se obtin indivizi identici genetic cu "parintii"

Europenii nu-s neaparat batuti in cap... sunt insa cam pasivi. Adica ajunge o mana de isterici frustrati care sunt impotriva orice care sa acopere o majoritate echilibrata insa tacuta.
In plus au cam pierdut startul cu cercetarea in ultima vreme si nici nu baga banu' sa recupereze.... cercetarea e intotdeauna ultima la impartirea bugetului iar cea privata se face doar in cateva domenii. La procentul din GPD bagat in cercetare UE e ultima din tarile cu apa calda.

Voiau sa bage in constitutia Frantei "principiul precautiei" care sa stopeze orice directie de cercetare POTENTIAL periculoasa... inainte de a se obtine dovezile ca ar fi periculoasa. De fapt inca vor, n-au renuntat... Cand au inceput sa latre politicienii despre chestia asta, a fost un exod de cercetatori spre SUA.

Alt exemplu de cretinatate si demagogie in Europa - au votat o lege in Franta prin care criminalii pot fi tinuti in detentie si DUPA ce si-au ispasit pedeapsa wallbash.gif ... a trecut prin parlament ca prin unt, boborul e de acord, noroc ca se opune consiliul lor constitutional.... demagogia e atat de puternica incat devine teribil de periculoasa. Si-i privesc de sus pe americani cu pedeapsa lor cu moartea si cu 'patriot act'-ul lor.... eu ma intreb cat o sa dureze pana cand primii francezi or sa ceara azil politic in Iran...

ozz86651
QUOTE
Adica ajunge o mana de isterici frustrati care sunt impotriva orice care sa acopere o majoritate echilibrata insa tacuta.


A, deci fix ca peste tot. Ce nu-mi plac mie astia galagiosii e ca tot repetind o aiureala, pina la urma le-o sadesc bine in cap majoritatii nu prea inteligente.

QUOTE
Si-i privesc de sus pe americani cu pedeapsa lor cu moartea si cu 'patriot act'-ul lor.... eu ma intreb cat o sa dureze pana cand primii francezi or sa ceara azil politic in Iran...


Americanii au un defect care poate fi privit ca o calitate uneori. Ii doare in fund. Pur si simplu n-au ei treaba cu cum ii privesc altii, nici nu-s atenti, ridica din umeri. De cele mai multe ori asta duce la ignoranta, dar uneori ignoranta e ok.


Acu revenind la subiect: in USA ti se pune o "pastila" un abtibild rotund roziu pe carnet daca vrei sa fii donator. Faci accident, le cauta la carnet, ai pastila pe el, dau telefonul, vine echipa (de-a elicopterul), scoate cutitul, te traseaza, te pune la gheata.
Singura chestie e ca prin lege aia care fac transplaturi si se ocupa cu prelearea de organe nu au voie sa fie tot aia cu doctorii care se ocupa de sanatatea ta. Asta ca sa nu existe conflicte de interese smile.gif. Cu alte cuvinte ai <cel putin> un doctor care nu are nici o treaba cu organele tale, si e complet separat care trebuie sa te declare bun de casapit.
In Romania as avea niste ... indoieli cu privire la separarea asta. "Hai domle ca era aproape mort... cum adica l-ai vazut fugind si doi cu halate dupa el? Hai, taci, ca-ti dau si tie jumate, stii cu cit dau kilu de ficat?"
Ovidiu108423
QUOTE(ozz86651 @ Mar 4 2008, 08:50 AM) *
In Romania as avea niste ... indoieli cu privire la separarea asta. "Hai domle ca era aproape mort... cum adica l-ai vazut fugind si doi cu halate dupa el? Hai, taci, ca-ti dau si tie jumate, stii cu cit dau kilu de ficat?"

Nu e chiar asa. Inca de la inceputurile activitatii de transplant la noi au existat temeri legate de traficul de organe si, tocmai de aceea, au fost luate masuri foarte eficiente de prevenire. Cat priveste declararea mortii cerebrale (si nu clinice, cum am mai vazut postat incorect pe aici), legea romana a donarii de organe detaliaza lucrurile foarte clar. E nevoie de o comisie in acest sens, nu poate orice medic cu care te intalnesti sa te declare bun de hacuit...in plus, exista teste care trebuie sa demonstreze absenta activitatii creierului si care se repeta la un anumit interval de timp.
Una peste alta, activitatea de transplant in Ro e relativ usor de controlat, pentru ca sunt foarte putine centre care o practica. Fie din lipsa de dotare, fie din lipsa de interes. Iar aici este inclusa si activitatea de mentinere in viata a donatorului de organe, care nu e deloc una simpla
Mariustom
CITAT(Ovidiu108423 @ Mar 4 2008, 11:29 AM) *
... Cat priveste declararea mortii cerebrale (si nu clinice, cum am mai vazut postat incorect pe aici) ...

Da Ovidiu, ai dreptate, mea culpa confused.gif
Dovada este aici thumbsup.gif


ninja.gif
Oana
http://www.protv.ro/stiri/social/exista-vi...-de-organe.html

il cunosc pe sorin, suntem colegi de breasla... iar ce a facut el, in cumplitele momente prin care trecea, imi intareste convingerea ca e nevoie de o oarecare "educatie" pentru a avea puterea sa ia astfel de decizii... a nu se intelege ca tre sa fii destept ca sa accepti donarea de organe...
Mariustom
Oana, crede-mă că am căutat această știre pe site-ul lor după vizionarea lui la tv, precum și altele, cam în fiecare seară, dar nu l-am găsit.
Îți mulțumesc că l-ai "pus" smile.gif thumbsup.gif

Oricum, suntem deficitari la educația civică și nu numai rolleyes.gif
Oana
din cate stiu, pro tv-ul a inceput o campanie pe tema asta, de aici si numeroasele stiri din ultima vreme ce sprijina donarea organelor ... ptr educatie, constientizare, numiti-o cum vreti, dar important e ca exista si sunt singura ca va avea rezultate bune... si inca ceva, daca a ajuns pro tv-ul sa faca si stiri de genul asta, inseamna ca presa din romania e pe drumul cel bun:)
20krpm
QUOTE(Arheopterix @ Mar 2 2008, 04:50 AM) *
Celulelel stem sunt prelevate din cordonul ombilical.
Idewal e ca la nasterea fiecarui bebe,sa se congeleze cordonul ombilical ptr un viitor mai evoluat dpdv medfical.

aici nu se salveaza tot cordonul ombilical. inainte de nastere cumperi un asa zis "cord blood collection kit" (am unul pe masa chiar in fata mea). la nastere ii spui medicului ca vrei sa extraga singe din cordonul ombilical, si ii dai kit-ul - stie el ce tre sa faca. imediat dupa aia chemi agentul firmei de la care ai cumparat kit-ul, si el ia de la tine eprubetele si nu mai stiu ce si le duce la prelucrat. in continuare firma respectiva iti pastreaza singele (sau ce-o fi rezultat din el) in condiii criogenice, etc. costa cam $1500 kitul initial, cam $120 pe an pastrarea. cind ai nevoie, ti-l aduc in citeva ore.

ce e mai interesant e ca nimeni nu se baga sa-ti spuna explicit la ce foloseste chestia asta. nici firma care iti face storage-ul nu-ti spune, ba mai mult, trebuie sa semnezi tot felul de hirtii ca sa nu ii poti da in judecata daca trebuie (legal) sa distruga probele recoltate, daca probele recoltate se degradeaza, sau mai stiu eu ce.

Mariustom
În perioada 5-9 mai a fost o campanie națională pentru donare de sânge .
Ați participat ? rolleyes.gif

Un alt link interesant: http://www.doneazasange.ro/
klm
CITAT(Potzocul @ Mar 2 2008, 12:42 AM) *
citez:
donatorul trebuie sa se prezinte la donare fara sa fi mancat inainte

Inseamna ca ar trebui sa donez sange inainte de ora 7:30 si pana la maxim 7:30 - si nu am unde - ca altfel mor de foame (cum am facut anul trecut cand mi-am facut analizele medicale de 2 ori - pe cele de la stat si pe cele de la job).
Dupa moarte pot sa-mi ia si dintii si sa ii traplanteze, mai ales ca voi da dispozitie sa fiu incinerat (si parca dintii nu ard).
Hoinar
QUOTE (Mariustom @ May 27 2008, 08:24 AM) *
În perioada 5-9 mai a fost o campanie națională pentru donare de sânge .
Ați participat ? rolleyes.gif

Un alt link interesant: http://www.doneazasange.ro/


Da. Si nici macar nu stiam de campanie biggrin.gif.
Ne-am luat cativa colegi de la servici si am zis ca ar fi bine sa mergem si noi la donat sange...si dupa ce ne-am lalait vreo luna...pana la urma ne-am miscat fundurile si ne-am dus la donat.

KLM: eu din cate stiu tre' sa te duci cu papica la bord, ca altfel lesini acolo. Am vazut cativa omuleti respinsi la verificarea initiala pt ca n-au mancat in dimineata aia. Intr-adevar nu ai voie sa fi baut alcool in ultimele 24 de ore sau sa fi fumat cateva ore inainte de donare.
FAR EASTERN
Am donat si voi dona sange ori de cate ori va fi nevoie. Nu am donat niciodata pentru avantajele materiale oferite sau pentru ziua libera. Totusi imi doresc sa nu fie cazul, pentru ca asta inseamna ca cineva este in suferinta, iar asta nu imi place. Si cred ca nimanui altcuiva.
Cat despre organe, stiam si eu ca esti donator, by default. Si sunt de acord.
klm
Dar de sex nu zice nimic?
krondet
QUOTE (klm @ May 27 2008, 09:23 AM) *
Dar de sex nu zice nimic?


ba da...nu poti sa-ti donezi sexul whistling.gif
Baby Blues
Sa speram ca legislatia ne va ajuta si vom putea sa salvam mai multe vieti , indiferent de vointa noastra sau a rudelor noastre care probabil in durerea avuta nu vor fi de acord cu donarea de organe. Inca suntem un popor foarte conservator, dar numai cand vine vorba de prostii si nu de chestii care ne afecteaza cu adevarat valorile traditionale.
Mariustom
Pentru cei ce nu se uită la ... Pro TV, ceva de actualitate wink.gif

http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/
James Kilowatt
Apropo de sange, in Romania sangele placentar se doneaza in schimbul inscrierii la banca sau se stocheaza in folos propriu? Stiu ca sunt tari unde doar se doneaza, sau unele unde nu se doneaza si atunci faci ce vrei pe banii tai, sau mixt, unde poti alege daca donezi si te inscrii la banca sau il stochezi de capul tau....
James Kilowatt
Asta inseamna ca le pastrezi pentru tine?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.