Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sa inventat tren de rulare hibrid sau prostia nu are margini ???
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
vio
Volkswagen va dezvalui la Geneva, alaturi de versiunea de productie a modelului Scirocco, si un concept diesel-hibrid, in premiera mondiala, bazat pe actuala generatie Golf V.

Potrivit informatiilor oficiale emise de constructorul german, viitorul concept va fi echipat cu un propulsor diesel si un motor electric, conectate la o cutie DSG cu dublu ambreiaj si 7 rapoarte. Multumita trenului de rulare hibrid, conceptul reuseste sa atinga un consum foarte mic, de doar 3.4 litri la 100/km.

Viitorul concept Volkswagen va putea fi alimentat fie de ambele motoare fie doar de propulsorul diesel. De asemenea, vehiculul va putea rula doar cu ajutorul motorului electric, nivelul emisiilor fiind zero in aceasta situatie. Conceptul hibrid va fi echipat si cu tehnologie start-stop care va intrerupe functia motorului diesel in situatii statice cum sunt blocajele in trafic.

mike.omega
Presupun ca se refera la amoritzoarele alea cu lichidul care isi schimba vascozitatea. Stai sa caut link thumbsup.gif

Am gasit: http://www.masini.ro/forum/content/News-No...a-revolutionar/

Daca nu se refera la suspensia asta, ori VW a reinventat roata ori....

PS: de unde ai luat stirea?! Ca poate fi tradusa prost si in loc de propulsie hibrida sa fi tradus tren de rulare hibrid tongue.gif
vio
http://www.automarket.ro/stiri/oficial-vw-...00-km-9862.html
deci io asa am citit .. nu cred ca nu mai vad bine dar asa scrie ...


aia cu suspensie magnetica se folosete pe unele modele Lexus dupa cate stiu ... e ceva optional .. scump rau , dar f eficent smile.gif
mike.omega
laugh.gif
Automarket se mai face inca odata de ras! Foarte tare!

QUOTE
This car is big news, probably one of Geneva's most anticipated large volume production cars. By all means, it's got one heck of a reputation to live up to, if it is to step out of the shadow of its two memorable (Mk. 1 & Mk.2) 'Rocco fathers from the 1970s and 1980s.

These pictures, brought to you by autoscoops.eu, are seemingly the first official photos of the Volkswagen Scirocco, which will make its debut in Geneva as confirmed by is appearance today on the official premiere list of the Geneva Motor Show. The car (pictured) bears a strong resemblance to the aggressively styled VW Iroc concept, launched in August 2006, although the front end has been slightly toned down.

What do we know about the car so far, then? Since the launch of the teaser minisite at www.volkswagen.de just a few days ago, new information has appeared and these are the main details we expect to see:
VW Group's 2.0 TFSI four-cylinder turbocharged engine
A 1.4-litre TSI producing 122 bhp/ 91kW and a TDI choice
Seven-speed DSG gearbox
Proper sport seats (Audi S/RS style)


Link

Deci unde-i trenu ala de rulare revolutionar?! In dictionarul englez-roman!
vio
thumbsup.gif yeahhhhh
mike.omega
Daca tot ne-am lamurit eu inchid topicul ca nu-si are rostul smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.