Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BUJIILE DE CE SE INEGRESC ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia
criss2007
DE CE OARE SE INEGRESC BUJIILE LA DACIE ?
Mariustom
1. Bine ai venit pe forum smile.gif
2. Nu mai scrie cu majuscule !
3. Nu deschide/scrie mai multe topicuri cu același subiect. Celălalt l-am șters eu wink.gif
4. În sfârșit On topic biggrin.gif: verifică aprinderea adică distanța la platină, la bujii, etc.

Mai multe despre reglajul aprinderii (link-uri) ai primit pe mp thumbsup.gif

Baftă și spor la lucru smile.gif
florin55503
de obicei bujiile se inegresc in momentul in care motorul incepe sa consume ulei.
mike.omega
La dacii de obicei bujiile se inegresc din cauza unei aprinderi proaste sau a amestecului din carburator, la fel de prost biggrin.gif
Mariustom
offtopic.gif Mă văd nevoit să vă urechez: cuvântul înegresc nu există în limba română, doar înnegresc.

Așa că, ori scrieți corect ori mai bine citiți doar tongue.gif
Nu mai pociți limba română, că și așa sunt alți academicieni ce se ocupă cu asta confused.gif
mike.omega
Tu esti Patapievici si Pruteanu la un loc! ninja.gif
cucuci
cu ce s-ar presupune ca afecteaza aceasta "innegreala"?
mike.omega
Bujia nu mai da scanteie destul sau chiar deloc, benzina nu se mai aprinde, explozia nu mai are loc, si tot ciclul motorului Otto da rateuri wink.gif
rafaello5
Bujiile se innegresc atunci cand amestecul de carburant cu aer (oxigen) este defectuos (de obicei pe carburatie) dar cauza mai poate fi si calitatea benzinei, o aprindere defectuoasa, o platina oxidata care sa nu transmita impulsul electric (scanteia ) bine.In principal tine de ardere incompleta si o aprindere proasta (astea rezultand din diferite motive).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.