Help - Search - Members - Calendar
Full Version: dacia second hand sau...tert hand?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Berlina/Break/Pick-up
krondet
Am cumparat anul trecut dacia 1310 Li, second hand din 2001 (kilometrajul indica 42.700 km).
problemele manifestate din august 2007 la zi - o "disparitie" masiva de antigel si un consum exagerat (10-11 l urban) de benzina ninja.gif
problemele anului 2007 - schimbat (cu vecinul, in fatza blocului) rulmenti si garnituri frana, roata dreapta spate. pentru ca era tarziu, nu mai avuram timp sa aeriseasca instalatia de franare...si nu am mai avut curaj sa apara iar vecinul, si m-am dus la dacia service. dupa ce mi-au rezolvat-o, am solicitat si verificarea electronica a injectiei. dupa ce si-a bagat senzorii, in 2 minute tehnicianul de serviciu imi spune zambind ca nu poate sa verifice nimik...a sunt pierderi iar senzorii nu primesc nici un fel de date. spune el ca trebuie schimbate urmatoarele:
- bujii
- filtru benzina
- filtru aer
- garnitura ochelar
- garnitura admisie evacuare
si, aici intervine marele dubiu - amortizor zgomot DE LA camera detenta (in suma de 15-20 lei) sau amortizor de zgomot SI camera detenta (505 lei)?!?
manopera - aprox 200 lei
am intrebat la doua pravalii cu piese de schimb (originale) dacia - pretul materialelor a fost de 172 lei la unul si 600 la altul - diferenta reiesind de la acea camera detenta (ea trebuie schimbata, sau garnitura ei?!?!?!?) unsure.gif

hm..ACUM mi-am dat seama de ce a vandut-o proprietarul anterior!
krondet
nimeni...nu-mi poate spune care ar fi variantele corecte? la pret de reparatii si la camera detenta?
NGZ
Am avut si eu Dacie, dar nu am patit asa ceva. Am incercat sa-l caut pe mecanicul la care ma duceam cu masina, dar am aflat ca este plecat din tara.
Ai incercat sa intrebi si pe forumul celor de la Dacia ?
Imi pare rau ca nu pot sa te ajut mai mult.
krondet
QUOTE(NGZ @ Mar 2 2008, 07:30 PM) *
Am avut si eu Dacie, dar nu am patit asa ceva. Am incercat sa-l caut pe mecanicul la care ma duceam cu masina, dar am aflat ca este plecat din tara.
Ai incercat sa intrebi si pe forumul celor de la Dacia ?
Imi pare rau ca nu pot sa te ajut mai mult.


PROBLEMA aceasta camera detenta, ce este, si ESTE nevoie sa fie schimbata? acum vin de la un alt service, care mi-a spus ca nu-i neaprata nevoie!
krondet
QUOTE(krondet @ Mar 12 2008, 01:05 PM) *
PROBLEMA aceasta camera detenta, ce este, si ESTE nevoie sa fie schimbata? acum vin de la un alt service, care mi-a spus ca nu-i neaprata nevoie!


schimbat, intr-un final - TOBELE de esapament..care erau mancate de rugina, ceva de speriat. plus garniturile si filtrele respective.
dar, poate mi se pare mie, am simtit in masina un vag miros de ars...ca de lemn sau carton ars. ninja.gif e normal asha ceva???
krondet
din ciclul..."ce vraji a mai facut masina mea?!"

portiera dreapta spate:
1.prin luna ianuarie - nu se mai inchide...centralizat. doar din interior. am fost la mecanc, am dres-o
2.inceputul lunii martie - geamul cade...in mod constant. inchid usa, il ridic manual, cand inchid portiera din fatza, cade iar.. verymad.gif masina cu inchidere centralizata si cu geam mereu deschis unsure.gif am fost la mecanic, l-am rezolvat.
3.ieri seara - nu se mai inchidea deloc....parca incuietoarea era respinsa de masina. am pus o hartie intre incuietori (sperand sa nu mi-o "sperie" cineva pana dimineata). Dimineata, cand ma duc la service - era deajuns un minim impuls, iar portierea se inchide usor si foarte etans....la fiecare incercare pinch.gif
ma baga in mormant carutza asta
krondet
QUOTE (krondet @ Mar 17 2008, 11:32 AM) *
din ciclul..."ce vraji a mai facut masina mea?!"

portiera dreapta spate:
1.prin luna ianuarie - nu se mai inchide...centralizat. doar din interior. am fost la mecanc, am dres-o
2.inceputul lunii martie - geamul cade...in mod constant. inchid usa, il ridic manual, cand inchid portiera din fatza, cade iar.. verymad.gif masina cu inchidere centralizata si cu geam mereu deschis unsure.gif am fost la mecanic, l-am rezolvat.
3.ieri seara - nu se mai inchidea deloc....parca incuietoarea era respinsa de masina. am pus o hartie intre incuietori (sperand sa nu mi-o "sperie" cineva pana dimineata). Dimineata, cand ma duc la service - era deajuns un minim impuls, iar portierea se inchide usor si foarte etans....la fiecare incercare pinch.gif
ma baga in mormant carutza asta


4.am schimbat uleiul la motor, la 7.000 km...ca se cam terminase. mi s-a spus ca trebuie schimbate semeringuri la distributie si la planseu - pe acolo ar pierde ulei.
5.mi s-a spus sa verific periodic (la 3-4 luni) uleiul de la cutia de viteze - preventiv verymad.gif
deja ma gandesc la ...Remat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.