Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vacanta pe drum
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
cod
Oameni buni, planuiesc ca vacanta de anul acesta sa o fac in state, dar nu oricum, ci strabatand continentul de la nord la sud (sau invers).

Planul: Inchiriez masina (de preferinta un mustang) in NY, fac un drum pana la Niagara si apoi cobor in Florida (Florida e obligatoriu inclusa in traseu).

Ce as vrea: sfaturi de unde pot inchiria masina cel mai convenabil (este destul de scump sa inchiriez masina intr-o parte a Americii si sa o las in alta parte), unde merita sa ma opresc, ce drumuri imi recomandati, hoteluri si orice alta informatie pe care o considerati relevanta.

Have fun planning with me.
Dany_s
Am facut deja drumul asta de cateva ori (bine, plecand din Montreal, nu din Niagara). De fapt luni am revenit dupa 9 zile in Florida.

Daca vrei sa vezi cat de cat zona, iti trebuie cam 3 saptamani.

Daca vrei sa vezi bine de tot, numai pt Florida ai nevoie de 1 luna +.

Masina te va costa mult. Mustangul nu e chiar ieftin de inchiriat. Iti mai trebuie si asigurare completa , iar daca ai sub 25 de ani, e un extra destul de substantial.

Ar trebui sa ne zici cu cine mergi (singur, in cuplu, sau si cu copii), cam ce gen de atractii te/va interesaza (still muzee/arta, landmarks, parcuri de distractie, natura, etc), cat timp vei avea la dispozitie din momentul in care ai aterizat in NYC si cam de cati bani dispui.

Hoteluri gasesti de la foarte ieftine la foarte scumpe (de la 30 in sus/noapte/camera), mancare la fel (de la 3$/masa/persoana in sus) dar depinde si de bugetul si gusturile tale.
f1anatic
Masina sa o inchiriezi de la BUDGET. Sa le cumperi asigurarea lor. Si o poti lua de la NYC si o abandonezi in florida. Eu zic sa iti faci temele si sa vezi daca nu iesi mai ieftin asa ... decit sa te intorci la NYC cu masina.

USA este prea mare pentru a o vedea toata. Ai nevoie de vreo 1-5 ani de stat pe drum ca sa vezi tot ce merita vazut.

Asa ca nu stiu cit timp ai la dispozitie. De la NYC la Niagara faci o zi. De la Niagara pina in Florida vreo 2. Asta condus nebuneste si fara sa te opresti pe drum - si sint locuri suficiente. Adica daca faci drumul - Memphis TN, Mammoth Cave - 2 lucruri care automat imi vin in minte.

Ideea este urmatoarea: daca Florida e punctul terminus si e musai - zboara in Florida. Altfel pierzi macar o saptamina pe drum.

Daca dai niste puncte de reper, si ne spui cit timp si bani ai la dispozitie, vom putea da mai multe detalii. Ca stii...poti face NYC-Niagara-Cleveland (poate chiar Buffalo) cu masina apoi zbori in Florida unde inchiriezi din nou masina. Daca te gindesti...poti zbura ATA sau Southwest Airlines - nu stai supercomod si nici avioanele nu sint construite azi dimineata, dar nici nu se prabusesc...zborul costa 150-200 one way de persoana...si in loc sa inchiriezi masina la 60 de dolari pe zi si sa pierzi 2 zile pe drum...mai bine ii dai pe avion.

Got it ?

cod
Mersi, exact astfel de sfaturi vroiam.

Vom fi 2 pe drum (eu si logodnica mea - va fi sotia mea atunci de cateva zile bune). Vrem sa stam aprox 10 zile, nu doar in masina. Mustang-ul e un moft pentru mine, nu cred ca e realizabil din cauza portbagajului.... Un chevrolet impala (or equivalent) este mai realistic.

Ca si buget? 4-5000 $ cu tot cu avion.

Scopul este sa simtim america. Evident nu vom vedea totul, e primul drum si daca ne place vom reveni. Prin Florida vrem sa trecem pentru ca avem acolo niste prieteni.

Am vazut ca taxa de lasat masina la o alta locatie este de la 500$ in sus. Deci, ori ma limitez la Florida, ori iau avionul.
20krpm
QUOTE(Daniel104187 @ Feb 27 2008, 06:14 AM) *
Oameni buni, planuiesc ca vacanta de anul acesta sa o fac in state, dar nu oricum, ci strabatand continentul de la nord la sud (sau invers).

Planul: Inchiriez masina (de preferinta un mustang) in NY, fac un drum pana la Niagara si apoi cobor in Florida (Florida e obligatoriu inclusa in traseu).

Ce as vrea: sfaturi de unde pot inchiria masina cel mai convenabil (este destul de scump sa inchiriez masina intr-o parte a Americii si sa o las in alta parte), unde merita sa ma opresc, ce drumuri imi recomandati, hoteluri si orice alta informatie pe care o considerati relevanta.

Have fun planning with me.

daca pretul e mai important, uita-te si la alamo / national. daca vrei sa te dai cu una misto, incearca avis, au o flota care se numeste "cool cars". daca iei masina dintr-un magazin mai mititel (nu din aeroport) iti recomand, dupa ce faci rezervarea, sa vorbesti cu cineva de-acolo (email is ok), sa-i spui care e evenimentul fericit, si vor avea grija de tine mai altfel. mustang-ul e ok ca portbagaj, chrysler sebring la fel, doua genti din alea de dimensiuni pe care le poti lua in avion iti incap fara probleme. $500 pentru lasat masina in alta parte e enorm, un pret decent ar trebui sa fie pe la $30-$50.

pentru zboruri, hoteluri si inchiriat masini eu de obicei ma uit la kayak.com (hotels.com, travelocity si orbitz sint cam la fel de bune, e doar chestie de preferinta, pentru ca toate iti dau cam aceleasi preturi). hotels.com (nu stiu daca nu cumva si celelalte acum) au pe website si impresii ale persoanelor care au stat in hoteurile respective. rezervarile le fac insa direct de pe website-urile companiilor respective. motivul: daca faci asa, nu platesti banii cind faci rezervarea, ci doar atunci cind iei masina, sau cind ajungi la hotel. daca te-ai razgindit si iti anulezi rezervarea cu 1-2 zile inainte nu te costa nimic.

traseul pe care l-ai ales nu prea ma inspira, pentru ca afara de citeva puncte (niagara, nyc, dc, south florida) n-ai altceva de facut decit de condus. l-as face de la sud la nord, dac-ar fi sa fie, si as pune niagara pe traseu cam cu semnu intrebarii, asa. e un drum lung, foarte lung, iar fun-ul ala pe care il vezi tu in filme cum un cuplu conduce masina prin toata america se cam erodeaza dupa vreo 3-4 ore. in plus, al naibii fun apare nu pe autostrada, ci pe highway-urile mai mititele. eu nici nu m-as gindi sa pierd vremea pe drum.

sa ai o masina in spinare in nyc si washington dc e mai degraba pain in the ass. asteapta-te la $20-$40 parcarea, si NU parca pentru nimic in lume unde nu e voie, sau in parcarile magazinelor mititele, ale bancilor si ale fast food-urilor, fara sa stii exact unde duc masina aia care or sa ti-o salte.

daca ajungi in miami, cel putin 2 zile rezerva-ti pentru un drive pina in key west (spre sud, la capatul insulitelor alora inlantuite). acolo o convertible face toti banii. nu uita sa ii cumperi sotiei tale o basma sau o esarfa rosie cu puncte albe. sau alba cu puncte rosii. ma rog smile.gif

daca e sa ma pun in situatia ta, cred ca as zbura in MIA. as sta vreo 4-5 zile acolo, la inceput 2 de recuperare pe plaja, pe urma 2 condus pina-n key west si-napoi. (ok, sincer, io fix aici as insera fara discutie o zi pentru o partida de golf la myrtle beach smile.gif )cind as fi gata cu mimi, as zbura la o ora comoda pina-n washington dc, unde-as sta 2 zile si as bate muzee. (muzeele din dc nu-s ca in romania, iar 2 zile sint nimic...) trenul sau alt avion pina in nyc, si ce-a mai ramas din zilele de concediu petrecute acolo. din romania cred ca delta poate sa-ti dea cel mai bun pret pentru zborul transatlantic, daca stii ce sa ceri (se numeste "open jaw" chestia asta cu OTP-MIA la dus si JFK-OTP la intors).

have fun.
Dany_s
Buget ai mai mult decat destul. Daca nu vrei superlux(hotel si mancare), america e foarte ieftina si va ajung banii din plin.


Dar ai timpul foarte limitat. 10 zile e foarte putin totusi daca vrei sa faci toata coasta de est, mai ales conducand mult.

Mustangul are portbagajul destul de mare pt voi doi daca nu sunteti genul care sa vina cu toata casa in vacanta. Are portbagaj ok si are 2 locuri in spate pe care puteti pune lejer destule bagaje. Si la bugetul pe care il aveti, Puteti lua Mustang fara probleme.

Sa lasi masina in alta parte fata de unde ai luato eu stiam ca e ~150$ dar depinde de companie si locatii.

Unde in Florida sunt prietenii vostrii?

Eu zic, ca daca veniti doar 10 zile, sa faceti doar Florida. "Feel"-ul americii e greu de facut asa, mai ales pt ca gasesc eu ca Florida e destul de diferita de restul, dar e un stat superb, eu personal ma duc tot timpul cu placere acolo si nu stiu cum sa fac sa ma mut acolo.

Ca si traseu, eu recomand sa veniti cu avionul pana la Miami. Luat Mustangul de acolo, Budget e bun ca au in general numai Ford si nu te trezesti cu un Sebring sau Pt Cruiser decapotabil (nu ca ar fi rele, dar sunt cu totul altceva decat Mustang) cum se poate intampla la alte companii. Daca vrei Mustang GT , cred ca numai AVIS iti poate asigura, dar e scump.

De la Miami aveti N optiuni, care mai de care mai frumoase.

Eu as merge la Orlando 2 zile, 1 zi la un parc Disney, 1 zi la noul parc de apa Aquatica, a lui Sea World, care pare nemaipomenit(se deschide in cateva zile), o zi pe coasta de est la Kennedy Space Center, daca te pasioneaza putin asa ceva nu vei fi dezamagit, Miami...2, maxim 3 zile. O seara la club in South Beach, ceva plaja, vizitat art deco si eventual un muzeu ceva, si eventual aquarium, un drum prin everglades cu airboat si show de aligatori. Mers clar in Key West pt minim 1 noapte. Apoi mai tre sa va vedeti si prietenii. Coasta de vest nu-i asa impresionanta si dar peste tot gasesti ceva de vazut. Pt o plaja mirifica cum vezi prin pozele cu Bora Bora (ma refer la culoarea nisipului), gasesti in Sarasota, la plaja Siesta Key care e putin la sud de Tampa.
Si cred ca e cam gata vacanta. Asa, daca va plac parcurile, in zona Orlando sunt gramada! Noi am stat la Orlando 13 zile, si tot n-am facut tot. SI zilnic am "alergat" de colo colo.

----------

EDIT: deci inteleg ca asta va fi luna de miere! Interesant e faptul ca si eu vara asta ma insor si vom face luna de miere in Florida (o parte, cealalta parte in Mexic sau Caraibe). Ar fi haios sa ne intalnim pe acolo! In ce luna vreti sa mergeti?
ozz86651
10 zile e foarte putin si daca vrei sa le petreci in masina incremenit in trafic, in umezeala si caldura, well... good luck. Mi se pare o metoda excelenta de a pierde timpul si banii si a deveni zombie. Vezi ca america nu e aia din anii 70, masina decapotabila decapotabila, libertate, par in vint, sosele drepte cit vezi cu ochii si singuratate, cel putin nu in est. Acum e populata, trafic si iar trafic, autostrazi , aglomeratie, camioane, intrari si iesiri de pe autostrada.
Acu gusturile nu se discuta dar eu cred ca sud est ul si coasta de est sint locurile care chiar au de oferit destul de putin din pdv turistic. Pe de alta parte sa nu ai incredere in mine: n-am fost niciodata in Florida dupa 7 ani de US (desi am vazut un mare procent din rest), ceea ce arata interesul smile.gif (de asemenea n-am fost in nici o statiune cu plaja mai mult decit in trecere, fie ea in mexic, caraibe, hawaii). Daca vrei opinia mea, incearca vestul, sint o multime de vazut, munti, canioane, desert, stinci, lacuri, orase (probabil SF e singurul oras sub 1 milion care merita vizitat de un european si, impreuna cu NY, intre cele mai interesante din USA), paduri impresionante, ocean, yosemite, yellowstone, zion, death valley, las vegas. Daca ma intrebi pe mine si Alaska e foarte interesanta. Intre Alaska si Florida I'd take Alaska any day, fie vara fie iarna.

Ce spui tu e ca si cum ar veni un american in Romania si ar spune: vreau la Mamaia la plaja si m-am gindit sa strabat Romania de la noird la sud: aterizez la Iasi si iau la rind Vaslui, Galati, Braila, Ialomita, Calarasi, Constanta, trec prin orasele Birlad, Vaslui, Braila, Faurei, ce ma sfatuiti sa vizitez? Pai i-as spune ca e pierdere de timp cu mici exceptii, dar deh face ce vrea.
Acu daca iti place marea si numai asta conteaza, pe continental US can't beat Florida. Palm Beach, Key West, sa nu-ti scape. Pe de alta parte mare e in tot restul lumii, asa ca nu vad motivul.
Masini: in general din experienta mea cele mai ieftine masini le are Dollar, dar nu stiu daca au Mustang. Varianta buna si sanatoasa e cu avionul, si te plimbi imprejur dar conteaza mult citi ani ai si cit de blazat esti smile.gif. Poti sa iei open jaw, sa pleci din loc diferit decit la venire. Ideea de a inchiria chiar in NY nu stiu daca e cea mai buna, acolo masinile de inchiriat sint mai scumpe.
Cu asigurarea, eu nu o iau niciodata pe aia de la rental ca e jaf la drumul mare, dar mi-e teama ca tu nu ai de ales.

QUOTE
Mustangul nu e chiar ieftin de inchiriat.


In general da, dar am fost o data la un inreviu in Austin si aia s-au oferit sa-mi dea upgrade la mustang aproape pe gratsi (5$ pe zi in plus sau asa ceva)... deci depinde de noroc.

QUOTE
de la foarte ieftine la foarte scumpe (de la 30 in sus/noapte/camera), mancare la fel (de la 3$/masa/persoana in sus)


In principiu da, dar in luna de miere nu te poti duce la hoteluri sub 3 stele, deci eu as puna cam 100$/noapte la hotel, cu cautat si planificat poate chiar 70-80$, si daca mai vrei si o cina decenta, 40-60$ in doi cu o bere sau fara bautura. Mai vrei o discoteca, un bar ca doar esti in vacanta si preturile se pot duce oriunde. In bar o bautura e 5-15$ functie de bar si bautura, dar in general poti sta lejer sub 10$. Numai ca sint mici.

Pt hotel incearca hotwire.com. Din pdvul meu, cel mai tare. Nu lua nimic sub 3 stele, 2 stele e motel, 3 stele e foarte decent de obicei (mai sint cazuri de naspa) 3.5, 4 stele e mereu misto. Ai grija insa ca la hotwire nu stii ce cumperi pina cind platesti, nu stii nici pozitia exacta, ceea ce poate fi o problema pentru unii. Mai exista multe siteuri mari si foarte vestite: expedia, orbitz, travelocity.

PS: acu vad ca am cam repetetat ce a spus 20krpm. Sau macar am gindit. Vrei Florida, zboara direct in Florida, stai 7-8 zile, si stai vreo 2 zile in DC sau NY dupa gust (prefer NY). Niagara e misto, dar e misto pentru o ora, si prea iti incurca planurile. Nu condu, nu merita. Una avion costa 100 sau 200$/presoana, depinde cind. Pentru avioane incearca sidestep.com care face comparatii intre majoritatea liniilor si completeza cu Southwest (personal recomnand JetBlue cu care am zburat mult la viata mea, dar vezi ca au locatii limitate, iar pentru 3 ore chiar nu conteaza).
Dany_s
Pai atunci cand ziceam de cazare la 30 samd nu stiam ca e in luna de miere.

Intradevar, in situatia asta tre sa te respecti putin si as zice si eu la fel, 80 minim minim pt cazare si 20 minim pt mancare, sau 40 minim daca vreti numai la restaurant mai elegant putin.

Pt iubitorii de natura si munti, Ozz are dreptate, vestul are mult mai multe de oferit. Depinde fiecare ce-i place. Si mie imi plac dar prefer marea, plaja, distractiile.

Oricum e putin deplasata comparatia lui NY cu Iasi, DC cu Galati , Miami cu Constanta si Key West cu Mamaia.
ozz86651
Nu am comparat orasele intre ele smile.gif, ci zona de strabatut: asa cum estul Romaniei nu merita sa-l strabati si sa pierzi timpul cu el, si nu e cel mai reprezentativ din pdv turistic, nici estul americii nu prea merita strabatut. Nu e valabil pentru tine, dar pune-te in locul cuiva care vine pentru 10 zile, si zboara de la mama naibii, deci ar putea sa ajunga oriunde in lume de banii astia. Tu daca te-ai duce 10 zile in China (as fi zis Japonia, dar China e mai mare) nu cred ca ai vrea sa pierzi nu stiu cite zile conducind in locuri numai mildly interesting. Ai vrea maximul care se poate obtine.
Nu ca n-ar fi NIMIC de vazut, dar trebuie pus in perspectiva timpului/banilor. Pentru noi poate merita, dar pentru el nu.
Cu destinatia finala n-am nimic: desi nu e neparat prima pe lista mea de prioritati, nu pot nega nici o clipa atractia Floridei din pdv turistic.
cod
Super tare. Mersi mult pentru sfaturi. Am sa-mi rog logodnica sa citeasca si ea thread-ul si ne punem diseara sa ne facem planuri....
cod
QUOTE(Dany_s @ Feb 27 2008, 08:49 PM) *
deci inteleg ca asta va fi luna de miere! Interesant e faptul ca si eu vara asta ma insor si vom face luna de miere in Florida (o parte, cealalta parte in Mexic sau Caraibe). Ar fi haios sa ne intalnim pe acolo! In ce luna vreti sa mergeti?


La sfarsitul lui Mai. Mi-ar facea placere sa ne intalnim. Si noi ne gandim la Caraibe ca un plan B
f1anatic
Well ma vad in pozitia de a oferi prea putine sfaturi dupa ce ai dat tu detaliii si au raspuns Ozzie si 20krpm.

Ideea este: vrei Florida - atunci te duci in Florida si cele 7-8 zile pe care le petreci acolo vor fi pline. Vrei sa simti ca ai vazut si NYC - zbori de la Miami/Jacksonville etc la NYC si bagi si tu repede o zi-zi jumate la Statuie, WTC, Empire State Bldg etc si asta a fost. Mai multe - data viitoare. Un sfat in priviinta muzeelor: aici nu sint cam in Romania: ca exemplu din Chicago: Field Museum sau Science and Industry iti vor ocupa lejer 8-10 ore din viata: de cite ori in viata ai sa intri printr-un subamarin german adevarat cind mai sint doar 3 in lume iar restul ori sint scufundate ori topite in altceva ?

Vestul Americii e mai frumos - munti, canioane, desert - e mai salbatic, e mai putin aglomerat. Daca esti iubitor de natura...UITA Florida. Eu planuiesc o mega excursie - si un circuit in West - South-West pt anul asta excat cu punctele de reper mentionate de Ozz..

Daca vrei Niagara - atunci schimbi traseul si uiti Florida. Nord-Estul Statelor unite va fi mai scump financiar dar si un circuit acolo va oferi satisfactii: Niagara, Washington, NYC, Philly, Boston, Adirondacks, Lake Placid, Cape Cod.

Ca ghiduri de calatorie - cauta pe siteuri gen Rand McNally
http://www.randmcnally.com/rmc/explore/exp...e=FL&cmty=0
sau
http://www.visitflorida.com/

(am oferit ca exemplu Florida) pentru lista completa de atractii si destinatii in fiecare stat sau oras. De multe ori ei vor oferi si sugestii in priviinta traseului ideal.

Mai sugerez ceva: GPS. Aici opiniile difera intre mine si ceilalti colegi - si fiecare dintre noi se va descurca decent fara GPS prin locurile unde traim. Si probabil ca dinsii se vor descurca mai bine ca mine numai dupa semnele rutiere. Mie insa imi place sa merg la fix. Nu iti recomand sa cari o gramada de harti dupa tine si sa le insiri pe bord si sa te certi cu sotia ca trebuia luat Exit 41B pe dreapta cind 41A a fost pe stinga la 2 mile in spate iar acum tocmai ati trecut de 43A-B. Ori il inchiriezi atunci cind inchiriezi masina - ori vii cu el din Romania (daca ai) si ii incarci hartile (electronice, deci trebuie cumparat CD-ul sau descarcat de pe net). Sa spunem asa: nu o sa ai pe cine sa intrebi pe autostrada decit daca te opresti la vreo benzinarie - si probabil o sa iti dea explicatii pe care nu o sa le aprofundezi imediat. Iar daca te ratacesti prin niste zone gen Bronx - nu o sa iti vina sa deschizi geamul si sa intrebi de sanatate si directii pe leaderul de colt de strada. O unitate portabila - e in jur de 200 de dolari (Garmin). Ma rog parerea mea - eu vad GPS-ul ca o resursa extradordinara impotriva durerilor de cap, timpului pierdut - ca sa nu mai mentionez ca sporeste siguranta personala si iti va gasi locurile de haleala, dormit, puncte de interes etc.

Stiu ca Mustangul e o fascinatie dar iti recomand o masina mai economica.
Dany_s
QUOTE(ozz86651 @ Feb 27 2008, 05:06 PM) *
Nu am comparat orasele intre ele smile.gif, ci zona de strabatut: asa cum estul Romaniei nu merita sa-l strabati si sa pierzi timpul cu el, si nu e cel mai reprezentativ din pdv turistic, nici estul americii nu prea merita strabatut. Nu e valabil pentru tine, dar pune-te in locul cuiva care vine pentru 10 zile, si zboara de la mama naibii, deci ar putea sa ajunga oriunde in lume de banii astia. Tu daca te-ai duce 10 zile in China (as fi zis Japonia, dar China e mai mare) nu cred ca ai vrea sa pierzi nu stiu cite zile conducind in locuri numai mildly interesting. Ai vrea maximul care se poate obtine.
Nu ca n-ar fi NIMIC de vazut, dar trebuie pus in perspectiva timpului/banilor. Pentru noi poate merita, dar pentru el nu.
Cu destinatia finala n-am nimic: desi nu e neparat prima pe lista mea de prioritati, nu pot nega nici o clipa atractia Floridei din pdv turistic.



Categoric

Dar el cred ca s-a orientat la est/florida si in ideea ca isi va vizita prietenii din zona. Nu stiu cat de importanta e vizita la prieteni pt el. Poate ei au facut invitatie deci ar cam trebui sa mearga....nu stiu, poate ne zice el

Intradevar, 10 zile sunt putine si de asta am zis ca mai bine se axeaza pe o anumita zona. Ori doar Florida, ori doar orasele din nord est + eventual Niagara (chiar daca Niagara e mai misto de vizitat din partea Canadiana).
Pt un pasionat de muzee, orasele mari din est au totusi multe de oferit.

vestul este superb pt pasionatii de natura. In Florida inafara de Everglades si ceva zoo mai interesante n-ai mare lucru la capitolul asta. In nord est ai ceva ceva prin adirondaks si cape cod, cum zice si F1, dar oricum nu se compara cu vestul. SI eu deabea astept sa ajung in vest, mai ales ca totusi am vazut estul cat de cat, dar e greu ca e departe si vreau un minim de 3 saptamani ca sa vad cat mai multe.

-----------

Daniel - noi mergem in iunie la sfarsit. Ultimele 2 saptamani. 1 saptamana prin Florida si 1 saptamana probabil in Mexic(sau Turks) cu zbor de la Miami.


GPS-ul e intradevar folositor. Companiile de inchiriere ofera pt 10-12$/zi (dar cred ca iti po face reducere pt 10 zile). Mai ai de asemenea varianta unei harti mari care sa aiba toata america. Daca planuiesti sa revii, n-ar fi o idee rea sa achizitionezi si asa ceva si daca ai putin spirit de orientare si stii sa citesti bine o harta, n-o sa ai probleme sa ajungi unde ai nevoie. Gps e totusi mai usor de utilizat.

-----------

Uite, am fost pe Budget si am facut pretul pt masina.

Un Mustang Convertible, pt 10 zile (am pus 23 mai-2 iunie), cu GPS, cu asigurarea pe care din pacate tre s-o iei chiar daca e un rip-off, si cu toate taxele masina iti revine la 958.67$ luata de la sucursala de pe Collins Ave. Daca o iei de la aeroport, revine la 1192.06$. Foarte mare diferenta. Daca o iei din North Miami Beach, te costa 888.48, deci si mai ieftin. Deci vezi unde va cazati, multe hoteluri au shuttle gratis de la aeroport. Dupa care cei de la inchiriere va pot lua de la hotel fara probleme. Poate chiar si de la aeroport. Tre vorbit cu ei. De ce sa dai 200-300$ in plus doar ca sa iei masina de la aeroport.

La sucursala de pe collins ave, poti inchiria si Pontiac Solstice, roadster cu 2 locuri (pe care e facut si Opel GT din europa) cu siguranta ceva mai fun-to-drive ca si mustangul pe drumuri virajate. Costa 988.66. Dar e foarte mic si n-ai loc mult de bagaje. Deci eventual merge inchiriat asa 1 zi de distractie.

Ca sa poti face o comparatie, la ei(succursala de pe Collins), daca iei o masina economy, adica un Accent cu 2 usi, costa pt aceeasi perioada 693.59$(cu gps si asigurare). Prea mica diferenta parerea mea ca sa nu-ti satisfaci o placere in luna de miere.

Oricum, daca vreti si hoteluri mai bune si mancare mai scumpa, si mustang, sunteti cam la limita cu bugetul. Nu stiu cat e avionul Buc-Miami dar daca e ~1000$/pers, v-ar trebui cam 6000 in total (5100 pt astea + un 900 pt atractii/suveniruri/shopping)
20krpm
QUOTE(Dany_s @ Feb 28 2008, 09:50 AM) *
La sucursala de pe collins ave, poti inchiria si Pontiac Solstice, roadster cu 2 locuri (pe care e facut si Opel GT din europa) cu siguranta ceva mai fun-to-drive ca si mustangul pe drumuri virajate. Costa 988.66. Dar e foarte mic si n-ai loc mult de bagaje. Deci eventual merge inchiriat asa 1 zi de distractie.

woww-woww-woww... pontiac solstice nu are loc nici macar de o umbrela in portbagaj smile.gif

Daniel, daca va ginditi la caraibe, pai... cam in caraibe sinteti de la miami incolo. daca mergeti pe coasta de est a floridei, sau pe keys, in sud ("keys" le zice la insulele alea insirate - the 2nd best drive of my life, and i had some) sinteti in caraibe. posibil sa fie mai ieftin acolo decit in insulele din caraibe. sfirsitul lu mai e o perioada foarte buna, cam la limita de inceput a perioadei de uragane, dar cred c-o sa fiti ok. atentie la o chestie cu planificarea biletelor de avion si a rezervarilor de hotel: ultimul weekend din mai (vineri-simbata-duminica-luni) e mare sarbatoare mare, iar preturile sint hiked up considerabil. asta poate insemna si o chestie buna totusi - daca zbori simbata sau duminica respectiva, preturile vor fi mai convenabile wink.gif iar din alt punct de vedere, daca va pica bine, aia ar fi cea mai buna perioada sa o petreceti cu prietenii vostri. zilele lor de vacanta sint probabil foarte pretioase, si s-ar bucura sa fiti si voi in sync cu ele.

altfel... si eu subscriu, in general, la ce-au spus ceilalti: daca vrei un mini-drive thru america, apai california, arizona, nevada ii zice. si coasta de est e frumoasa, cu munti, paduri, riuri, animale salbatice... dar e cam tot ca in romania. peisajele alea le stii. daca ne spui care-s preferintele voastre, cum vreti sa va petreceti timpul, ce v-ar place sa vedeti... cred ca mai avem munitie smile.gif ca parca vad ca deja esti in stadiul de "bai, gata cu muzeele... in luna de miere..."
ozz86651
Oregon/Washington sint foarte frumoase de asemenea, vulcani, zapazi vesnice, sosele neumblate prin paduri adinci, lacuri, Columbia River, St. Hellen, Crater Lakes... nu mai zic la canadieni in sus. Utah iarasi e superb. Wyoming/Idaho/Montana la fel, desi n-am fost inca.
Pe bune, din Alaska in Tara de Foc vestul Americilor e super. Sint de acord cu muzeele (in metropolitan am petrecut vreo 10 zile pline din viata si nu l-am terminat) dar nu-s de acord cu niciciunul din planurile lui F1. Circuitul cu estul nu merita. Din pdv natural vezi mai mult daca te duci la 2-4 ore de bucuresti. Din pdv al oraselor, iarasi nu merita... nu sa zbori peste ocean special pentru asta. De altfel Philly l-as pune pe lista locurile de evitat, nu de vizitat smile.gif iar Bostonul e placut ca e "mai european" da nu sa vii din europa sa-l vezi.
Nici cu turul in forta al NYC nu sint de acord. Daca decizi sa petreci 2 zile acolo ia-o usor, plimba-te cit poti (daca nu ploua sau e o caldura sufocanta si umeda, ca vine vara, desi in mai inca e racoare dar foarte ploios), ia masa la un restaurant in strada in Greenwich, ia-o prin Central Park, du-te la un teatru/musichall pe boadway (ai ocazia sa vezi actori celebri live, e drept nu ieftin), seara du-te la un bar cu jazz live (sau ce alta muzica iti tuna, "e" de toate), China town, little italy, de-astea. Nu iesi din Manhattan si nu inchiria masina, e inutila. Du-te pe empire state (si in alte locuri turistice) dar NUMAI daca nu e coada... nu-ti petrece 2-3 ore din doua zile sa opbosesti si sa te urci pe un bloc pe care stai juma de ora. WTC o sa-l vezi oricum ca trebuie sa te duci si in sud, da e o groapa/santier. Vezi insa ce faci cu hotelul ca e tricky... NY e foarte scump la hoteluri si daca nu vrei scump e riscanta sa ajungi intr-o zona nepotrivita cu ideea de luna de miere (nu neaparat periculoasa, dar urita/murdara). Daca iei prin agentii si siteuri recunoscute sansele sint mai mici sa nimeresti aiurea.
Muzeele sint foarte frumoase, superbe, dar as zice ca nu-si gasesc locul intr-o vacanta asa scurta mai ales ca sint foarte oboitoare... daca vrei insa sa petreci 4-5 ore in picioare pina anchilozezi, vezi Metropolitan, e un muzeu superb si interesant si deloc plictsitor.
Pt masina, incercati si Dollar... la mine mereu iese mai ieftin. Daca nu-i mustang, au alte americane "clasice" (challenger cred ca au).
cod
Sunt literalmente coplesit.

Am primit sfaturi mult mai multe si mai bune decat speram. Am mai redus putin din scop: Florida 7 zile si NY 3 zile. Masina doar in Florida. GPS este clar un "must have". Mustangul.... mai vedem, dar daca nu, va trebui sa fie o alta masina cu feeling.

Prietenii nostri sunt langa Orlando, deci chiar in centrul Floridei.

Zilele astea ma intalnesc cu o agentie de turism sa vad ce oferte de avion imi poate da.

Inca odata va spun ca daca ne iese bine, puteti sa va asumati linistiti o parte (mare) din credit thumbsup.gif .
Dany_s
nu stiu ce sa zic

eu precum ti-am zis, in cazul tau as renunta la New-York. Nu zic ca nu merita, dar va cresteti considerabil costurile cu popasul la NY si va fi obositor si vedeti si destul de putin din fiecare.

Ozz are dreptate cu NY, nu merita masina acolo si nici sa iesi prea tare din manhattan. 3 zile, daca nu sunteti shopaholics (aici presupun ca tre sa vorbesti cu logodnica biggrin.gif) ar fi de ajuns, mai mult sau mai putin. Dar cum zice Ozz, hotelurile in manhattan sunt exagerat de scumpe(sa nu te mire 200-300$/noapte si asta nu la ritz), taxiul la fel. Asa dac vreti si shopping, in NY nu-ti ajunge o saptamana. Apoi mai e deturul cu avionul Florida-NY....alti bani. Daca tot v-au dat viza, o sa mai puteti veni si eu zic sa lasati pe data viitoare...cel putin eu asta as face ca devine prea complicat si scump. Si data viitoare faceti NY-DC-Boston sau vestul sau....sunt masa multe de vazut.

Daca totusi mergeti in continuare pe varianta 3NY-7Fl, planul lui Ozz pt NY e bun. Eu as mai include statuia libertatii si eventual o tura in taxi prin cartierele mai "neprimitoare".

Pt Florida, 7 zile sunt putine ca sa ajungi si in Key West care totusi nu trebuie ratat. Eventual zburati la Orlando si luati masina de acolo....sau Miami....nu stiu exact cum v-ati facut planul cu avionul. De asta zic ca NY complica mult toata excursia. Ce mai pui ca v-ar cam trebui bilet cu Open jaw, care in general, e mai scump...

La prietenii vostrii vreti sa stati cu ei cateva zile sau doar sa va vedeti la o terasa intr-o seara si cam atat?

Cu masina ai vazut ca diferenta de pret intre cea mai ieftina(Accent) si un Mustang Decapotabil e mica. Cel putin asa e la Budget. Incearca si DOllar de care zice Ozz, si eu am auzit ca-s foarte ieftini. Altceva cu "vana" nu prea ai decat daca nimeresti un Charger, care e pus ca full-size. Numai ca poti sa nimeresti Impala care nu-i rea dar nu-i Charger. Si oricum CHargerele de la inchirieri sunt de cele mai multe ori model de baza, cu motorul ala de 190 cp care nu prea e potrivit pe o masina asa mare. Mustangul V6 fuge mult mult mai bine.

Ce altceva pot sa-ti sugerez este sa arunci un ochi peste www.goorlandocard.com. Ai si gomiamicard.com si http://www.explorerpass.com/newyorkcity/index.html.
Noi am folosit aceste carti cand am fost in Orlando si daca-ti planifici bine timpul merita fiecare banut. Vezi multe atractii mult mai ieftin. Noi le-am luat de pe net, dar se pot cumpara si de acolo.
f1anatic
Well Ozz vad ca nu ar fi de "Accord by Honda" cu mine Doamne-fereste.
El e mai naturalist si vad ca e neam cu Ansel Adams. Dar trecem peste acest aspect. Tu te cunosti mai bine - stii clar daca vrei spatiu deschis, soare si plaja (Florida) sau preferi metropolele Nord Americane. Pt. o prima vizita in State va asigur ca veti fi impresionat de ambele.

Cred ca ai primit suficiente sfaturi pt. a evita niste greseli tipice de turist venit in State pentru prima data. Noi insa sintem aici ca sa iti dam in continuare idei oarecum contradictorii dar bine-intentionate !
ozz86651
Domle eu-s de acord cu cea mai mare parte si tu te impiedici de cele 10-20%? smile.gif
Parte din dezacord vine si de la virsta... cind am fost prima oara in NY am stat 20 de ore in picioare si am mers macar vreo 30 de km pe jos, da crezi ca mai pot? smile.gif
Partea a doua vine de la faptul ca nu-mi plac "obiectivele turistice", asta e chestie personala (sint aglomerate, scumpe si rar sint interesante cu adevarat).
@Dany, taxiurile nu-s scumpe in Manhattan, mai ales daca imparti in mai multi. Foarte multe drumuri se incadreaza in 10$ si mare majoritate sint sub 20. Oricum asta e ultima problema: NY are transport in comun bun si nu prea exista vreun motiv serios sa iei taxiul in afara de cazul in care "sari" dintr-un loc in altul care nu-s aproape de statii.
@Daniel: noapte sa iei bacul se Staten Island. Nu numai ca e gratis dar ofera o panormala interesanta asupra orasului, desi cu economia de energie nu mai e ce a fost. Si tot noaptea sa te duci in Times Square. E misto si ziua, dar noaptea e un must. Asta daca ramii la planul cu NY. Eu zic ca desi te costa, e interesant si e o variatie binevenita dupa 7 zile de Florida.
Daca te intereseaza mincarea, NY is the place. Pentru inceput iti recomand Lombardi's, cea mai buna pizza din lume zic ei, eu nu stiu daca din lume dar cea mai buna pizza pe care am mincat-o eu... incearc-o pe aia simpla, blat, sos de rosii, briza, e superba (in cazul asta carnea strica "puritatea").
f1anatic
Acum cred ca nu ai vazut PIZZA WARS p;e Discovery Channel. Dar Pizza cea mai buna este Chicago Style (thin crust) - Pizzeria Uno FTMW (For The Majorest Win !)
Dany_s
ozz - eu auzisem ceva la modul 2.5$ km, care mi se pare totusi foarte mult. Gandestete numai la cele 2 drumuri JFK-hotel si se aduna. Dar e adevarat, metroul e bine pus la punct.
ozz86651
Chicago style nu-i pizza, e pur si simplu alta mincare. In NY maninci pizza new yorkeza, asta e.
@Danny: da, asa e, daca socotesti aeroportul. Pe de alta parte hotelurile mari au un serviciu de microbuze care pot fi chiar gratis.
20krpm
pinch.gif chilometru? in new york? hmm. au inventat americanii chilometrul si nu stiu io? smile.gif
Dany_s
QUOTE(20krpm @ Feb 29 2008, 05:17 PM) *
pinch.gif chilometru? in new york? hmm. au inventat americanii chilometrul si nu stiu io? smile.gif



picky esti mai biggrin.gif

echivalentul bineinteles. Stiu si eu ca e in mile teehee.gif
Skywalker
La Miami e super, ai o gramada de chesti de vazut. iti recomand si faci vizite in Key West, Ft. Lauderdale, Jacksonville. hoteluri in Miami ai destule pe preturi bune, eu am stat La Howard-Jonson o noapte. Intradevar toate hotelurile au shutle-uri de la aeroport la Hotel si sunt gratis. taxiul in Miami costa $4.50 pornirea, extra $2 daca pui ceva la portbagaj, pretul este pe juma' de mila undeva pe la $0.30 (daca mai tin minte, am fost doar odata cu taxi). Hoteluri ieftine si super bune gasesti in downtown (centru) pe langa Bayside.
Tips & Trics:
1. in marea majoritate a localurilor nu se fumeaza
2. se poate fuma pe strada
3. nu recomand plimbari noaptea cu masina sau pe jos mai ales ca turist
4. noaptea, opresti doar doar la semnalele Politiei
5. nu fa semne obscene in trafic
6. astia din Florida nu le prea au cu sofatul asa ca fi cu ochii in patru
7. Magazine bune pentru cumparaturi haine de firma (Nike, Adidas, Nautica, Puma, etc) este "Marshall" chiar in centru linga cladirea Sun Thrust vis-a-vis de "Walgreens" si tot pe strada aia ai doua magazina mari de pantofi de firma: Footlocker si Atletics Shoes. Pentru electronice recomand Best Buy, din centru vreo 40 min cu metroul.
8. Bayside este un fel de Mall cu multe magazine, restaurante si fast food-uri. De aici poti face croaziere in jurul insulelor de bogatasi.
9. daca vrei Caraibele esti cam la limita sezonului de uragane (la sfarsitul lui Aprilie mai toate vasele de croaziera pleca din Miami). Din Caraibe iti recomand Mexic insula Cozumel in main land ai Cancun, Tulum, Costa Maya. Caraibele de vest sunt naspa, mai bine vizitezi estul Caraibelor si aici ai Samara, Tortola, Antigua, Barbados, St. Lucia, St Thomas.

Acum ceva de incalzire:
Pozele 1 - 5 = Miami (Bayside, Downtown, South Beach.
poza 6 in Roatan, Honduras pe plaja Mayan Princess
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.