Help - Search - Members - Calendar
Full Version: filtru ignis
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
ignisGLX
Salut!
Am si eu o intrebare de baraj:
Voi ati avut montat filtru de polen pe ignis cand l-ati cumparat?
Eu, cand am fost in service la 1000 de km mi-a spus mecanicul de acolo
k nu au din fabrica filtul (de polen cred) montat, au spatiu unde sa fie pus, dar nu il au.
Cica costa cam 2 mil si mi-a spun ca pana la vara nu are rost sa-mi pun..
Nu prea am dat importanta, insa tot observ ca pe bord imi aduna praf..
(si totusi eu tin masina destul de curata)...si ma gandesc daca n-o fi avut dreptate omul!
Stie cineva ceva legat de asta??
Sau unde as putea sa verific daca e asa.?
Merci anticipat!!
enemarian
CITAT(ignisGLX @ Feb 26 2008, 08:24 AM) *
Salut!
Am si eu o intrebare de baraj:
Voi ati avut montat filtru de polen pe ignis cand l-ati cumparat?
Eu, cand am fost in service la 1000 de km mi-a spus mecanicul de acolo
k nu au din fabrica filtul (de polen cred) montat, au spatiu unde sa fie pus, dar nu il au.
Cica costa cam 2 mil si mi-a spun ca pana la vara nu are rost sa-mi pun..
Nu prea am dat importanta, insa tot observ ca pe bord imi aduna praf..
(si totusi eu tin masina destul de curata)...si ma gandesc daca n-o fi avut dreptate omul!
Stie cineva ceva legat de asta??
Sau unde as putea sa verific daca e asa.?
Merci anticipat!!


Eu am cumparat Ignis la 1 martie 2007, de la B&S Motors si era echipata cu filtru de polen. Sigur nu l-a sustras mecanicul anterior?
Florin50070
Eu am luat masina de la SM si nu avea filtrul de habitaclu la locul lui, era gol desi in specificatiile cu care am ridicat masina era trecut. Nestiind la vremea aceea pe unde e localizat nici nu m-am obosit sa ma uit. Abia cand am studiat manualul am descoperit cutia...goala. Nu stiu daca e o manevra a dealerilor dar la revizie mi-a fost "schimbat" si acum il am. Nu se poate sa fie 2 milioane, ai grija, mie mi-au facturat in jur de 40 de lei, nu mai stiu sigur dar pot sa caut factura

Andrei Suzuki
Filtrul de polen e ~180RON cu TVA
Florin50070
Deci nu acelasi lucru cu filtru de habitaclu? mi-au facturat "filtru habitaclu" - 22 lei
Sorin104552
Salut,
Dupa cele spuse la service, filtrul de polen se schimba la 20.000 km. Sigur mi l-au schimbat la 10.000(in deviz scrie ca l-am platit). La 20.000, am platit cu 100 RON mai putin, nu figura F.P. Ma astept sa-l schimb din nou la 30.000.
O zi buna,
S.
linx
QUOTE(Florin50070 @ Feb 26 2008, 08:44 PM) *
Eu am luat masina de la SM si nu avea filtrul de habitaclu la locul lui, era gol desi in specificatiile cu care am ridicat masina era trecut. Nestiind la vremea aceea pe unde e localizat nici nu m-am obosit sa ma uit. Abia cand am studiat manualul am descoperit cutia...goala. Nu stiu daca e o manevra a dealerilor dar la revizie mi-a fost "schimbat" si acum il am. Nu se poate sa fie 2 milioane, ai grija, mie mi-au facturat in jur de 40 de lei, nu mai stiu sigur dar pot sa caut factura

Faina treaba sa-ti schimbe ce n-ai. Apropos, unde se afla exact?
Si daca veni vorba, intreb si eu ca prostu' in gara, in afara de cric si cheie de roti nu am primit nimic: triunghi reflectorizant , trusa medicala, bricheta si scrumiera (cica Suzuki descurajeaza fumatorii), este normal? Eu, cel putin, nu am gasit o lista cu prima dotare a masinii. Oricum si perechea cric+cheie de roti mi se pare incompatibila. Chiar trebuie sa invarti cricul cu cheia sau la cric ar fi necesara o manivela ca la orice alta scula de asa tip?
ignisGLX
Multumesc pentru informatii!
Insa e unde se gaseste acest filtru ca sa incerc sa verific si eu???
Nu e tot una filtru de habitaclu cu cel de polen?



Andrei Suzuki
In partea dreapta a bordului,dedesubt.E o cutie care se desface. (sub torpedo,ca sa intelegeti exact).
Mircea109037
Bau! Guess what ?
Am fost azi la revizia de 10k, o sa postez si cat am platit si cum fu dar... am verificat inainte de revizie daca am acest celebru filtru despre care e vorba in topicul de fata si ... SURPRIZA, era GOL. Adica nu, mint, nu era gol... erau frunze intrate prin gaurile de aspiratie. Zic... o fi vreun filtru si nu ajung cu dejtele la el, imposibil sa nu fie !
Dupa revizie, vad pe factura trecut filtru de polen ! Ma gandesc, AHAA, l-au schimbat! Scot capacul, bag mana... SURPRIZA! Nu mai incap dejtele in gaura! Mi-au pus filtrul de polen ! Bine macar ca nu e trecut doar pe factura!
Una peste alta, sunt fericit ca am filtru de polen pana la urma, ca imi tot intra praf in habitaclu.
Sorin71828
Da si eu am constatat dupa 2 ani ca n-avem filtru de polen. Se pare ca asa vin din fabrica. Abia la a doua revizie mi-au montat unul. Nu mai stiu pretul dar parca vreo 40 ron... am dat, voi verifica sa vad exact.
Cit priveste bricheta, scrumiera, erau in dotare si la locul lor.
lorivankenobi
QUOTE (Mircea109037 @ Mar 10 2008, 11:29 AM) *
Bau! Guess what ?
Am fost azi la revizia de 10k, o sa postez si cat am platit si cum fu dar... am verificat inainte de revizie daca am acest celebru filtru despre care e vorba in topicul de fata si ... SURPRIZA, era GOL. Adica nu, mint, nu era gol... erau frunze intrate prin gaurile de aspiratie. Zic... o fi vreun filtru si nu ajung cu dejtele la el, imposibil sa nu fie !
Dupa revizie, vad pe factura trecut filtru de polen ! Ma gandesc, AHAA, l-au schimbat! Scot capacul, bag mana... SURPRIZA! Nu mai incap dejtele in gaura! Mi-au pus filtrul de polen ! Bine macar ca nu e trecut doar pe factura!
Una peste alta, sunt fericit ca am filtru de polen pana la urma, ca imi tot intra praf in habitaclu.

Salutare, Ignisistilor!
SI eu am 1.3 DDIS.
Am schimbat si eu filtrul de polen(habitaclu) cu manutele mele.
E foarte simplu: click jos capacul paralel cu usa, situat in partea dreapta a coloanei volanului, scos filtrul vechi, curatat, bagat filtru nou, click inapoi capacul, gata!
Filtrul l-am cumparat de la Unix Trade, si a costat apr. 50 Ron.

Atentie, insa, filtrele de motorina de la Unix, nu se potrivesc la Ignis DDIS !!!!!
Sorin104552
Bun lucru!
Problema e pe timpul cit e masina in garantie. Si in Ungaria, la service Suzuki, filtrul de polen a fost tot atit, nesocotind manopera.
O zi buna,
S.
cobra21
Stie cineva de unde se poate procure filtrul asta?
mihaitza2007
QUOTE (cobra21 @ Dec 7 2008, 07:41 PM) *
Stie cineva de unde se poate procure filtrul asta?

Il gasesti la aproape orice magazin de piese auto. Pret recomandat 40-50 ron.
cobra21
ms mult sper ca deja am umblat toate magazinele din oras si nimic, amu urmeaza alt oras poate am mai mult noroc pe acolo, daca stii sau stie cineva un magazin on-line de unde poate comanda il rog sa ma anunte mmersi
cobra21
Salutare stie cineva dupa cat timp se schimba filtrul de habitaclu/polen (depinde cine cum o zice)? am gasit astazi doua tipuri unu normal si unu cu carbon actic numai ca la un pret cam piperat 170 lei ala cu carbon. Multam mult
mihaitza2007
QUOTE (cobra21 @ Dec 9 2008, 03:25 PM) *
Salutare stie cineva dupa cat timp se schimba filtrul de habitaclu/polen (depinde cine cum o zice)? am gasit astazi doua tipuri unu normal si unu cu carbon actic numai ca la un pret cam piperat 170 lei ala cu carbon. Multam mult

Lumea zice ca la 10mii se schimba. Mi se pare cam scump cel de carbon, avand in vedere ca eu am dat 45 pe unul de hartie nemtesc. Totusi, cred ca cel de carbon, la pretul asta, rezista mai mult.
Eu il schimb odata cu cel de aer, la 10mii.
cobra21
mersi deci ramane ala simplu la 50 ron si schimb la fiecare 10mii Km
ignisGLX
Salut!
Pana la urma m-am lamurit ce si cum....
La revizia de 10K am vorbit cu cei de la service si mi-au montat si acel filtru....insa la un pret ca piperat....vre-o 150lei...
In schimb se simte diferenta la interior...nu ma mai afuma camioanele...si nici praful nu mai apare pe bord ca inainte...
cobra21
nu stii ce filtru au pus? simplu sau cu carbuni activi? eu astazi am luat unu normal si maine il instalez
cobra21
nu am mai asteptat ziua de maine m-am dus jos si am si montat problema ii ca "airflow"-ul in ce directi vine???? catre usa din dreapta?
danker62
Si totusi nu poate nimeni sa posteze un desen ca sa intelegem si noi mai bine unde se afla acest filtru de polen.
mihaitza2007
QUOTE (danker62 @ Dec 13 2008, 06:33 PM) *
Si totusi nu poate nimeni sa posteze un desen ca sa intelegem si noi mai bine unde se afla acest filtru de polen.

Vezi asta
mihaitza2007
QUOTE (danker62 @ Dec 13 2008, 06:33 PM) *
Si totusi nu poate nimeni sa posteze un desen ca sa intelegem si noi mai bine unde se afla acest filtru de polen.

Vezi si asta
danker62
Multumesc 'mihaitza2007'! eu zic ca este foarte clar, cum se linisteste vremea o sa contolez si eu locasul ala! rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.