Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Service Toyota / revizii Lexus Hybrid
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2
leroux
Lexus din SUA, un RX400h din 2006 cu 30000 mile (aprox. 48 mii km). Masina este CPO (Lexus certified pre-owned car). Imi mai acorda cineva garantie in Romania? Stie cineva la vreun service Toyota din Romania sa faca revizii si sa o repare daca e cazul? Ce service imi recomandati la care sa nu stau un an sa ma programeze? Eventual pot sa le fac eu rost de manualul de intretinere si reparatii in engleza. Daca este cazul, scrieti-mi va rog PM. Multumesc mult.
DAN
QUOTE(leroux @ Feb 26 2008, 09:24 AM) *
Lexus din SUA, un RX400h din 2006 cu 30000 mile (aprox. 48 mii km). Masina este CPO (Lexus certified pre-owned car). Imi mai acorda cineva garantie in Romania? Stie cineva la vreun service Toyota din Romania sa faca revizii si sa o repare daca e cazul? Ce service imi recomandati la care sa nu stau un an sa ma programeze? Eventual pot sa le fac eu rost de manualul de intretinere si reparatii in engleza. Daca este cazul, scrieti-mi va rog PM. Multumesc mult.

Salut si felicitari pentru alegere!
Din pacate nu ai garantie pe masina in Romania si nicaieri in europa.Asta e pentru ca masina ai cumparat-o din SUA, iar toyota acorda garantia pe continent.In principiu reviziile le poti face la orice service toyota din tara.
leroux
QUOTE(DAN @ Feb 26 2008, 09:31 AM) *
Salut si felicitari pentru alegere!
Din pacate nu ai garantie pe masina in Romania si nicaieri in europa.Asta e pentru ca masina ai cumparat-o din SUA, iar toyota acorda garantia pe continent.In principiu reviziile le poti face la orice service toyota din tara.


Multumesc, dar stii pe vreunii care se si pricep ? Nu de alta dar owner manual are 700 pagini si manualul de revizie si reparatii are, din cate am inteles de la americani, cca. 5000 pagini.
DAN
QUOTE(leroux @ Feb 26 2008, 09:50 AM) *
QUOTE(DAN @ Feb 26 2008, 09:31 AM) *
Salut si felicitari pentru alegere!
Din pacate nu ai garantie pe masina in Romania si nicaieri in europa.Asta e pentru ca masina ai cumparat-o din SUA, iar toyota acorda garantia pe continent.In principiu reviziile le poti face la orice service toyota din tara.


Multumesc, dar stii pe vreunii care se si pricep ? Nu de alta dar owner manual are 700 pagini si manualul de revizie si reparatii are, din cate am inteles de la americani, cca. 5000 pagini.

Poti incerca si la noi la IASI.Noi avem destule RX-uri hybrid vandute in Iasi si toti isi fac reparatiile la noi.Si baietii au specializari facute pentru hybride, deci nu a r trebui sa ai probleme.Daca mai ai intrebari sau nelamuriri iti pot lasa pe PM un id de mess sau un nr de tel si sa mai vb.
O zi buna!
leroux
QUOTE(DAN @ Feb 26 2008, 10:05 AM) *
Poti incerca si la noi la IASI.Noi avem destule RX-uri hybrid vandute in Iasi si toti isi fac reparatiile la noi.Si baietii au specializari facute pentru hybride, deci nu a r trebui sa ai probleme.Daca mai ai intrebari sau nelamuriri iti pot lasa pe PM un id de mess sau un nr de tel si sa mai vb.
O zi buna!


Da te rog, id de yahoo si nr. de telefon. Raman dator vandut la tine. Sper sa ma revansez daca vii la Denes. Merci mult
DAN
QUOTE(leroux @ Feb 26 2008, 10:09 AM) *
QUOTE(DAN @ Feb 26 2008, 10:05 AM) *
Poti incerca si la noi la IASI.Noi avem destule RX-uri hybrid vandute in Iasi si toti isi fac reparatiile la noi.Si baietii au specializari facute pentru hybride, deci nu a r trebui sa ai probleme.Daca mai ai intrebari sau nelamuriri iti pot lasa pe PM un id de mess sau un nr de tel si sa mai vb.
O zi buna!


Da te rog, id de yahoo si nr. de telefon. Raman dator vandut la tine. Sper sa ma revansez daca vii la Denes. Merci mult

Ai PM
Legionaru'
Vedem hybrid la Danes?
Si RX. wub.gif
leroux
QUOTE(Legionaru' @ Feb 26 2008, 10:48 AM) *
Vedem hybrid la Danes?
Si RX. wub.gif


Daca intrebarea nu e capcana ... raspunsul e da, varianta full cu vehicle dynamic integrated management si rear entertainment system
Legionaru'
Daca nu rezolvi cu camera ti-o dau eu pe a mea si eu dorm in RX! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
leroux
QUOTE(Legionaru' @ Feb 26 2008, 11:42 AM) *
Daca nu rezolvi cu camera ti-o dau eu pe a mea si eu dorm in RX! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


Desi se pare ca m-a rezolvat Vio cu camera (am si platit-o), s-ar putea sa facem trocul ... intrebarea e: vii singur? bunny.gif
Legionaru'
Da.
Sotia ramane acasa cu a mica.E perioada caninilor si e cumplit.
leroux
QUOTE(Legionaru' @ Feb 26 2008, 12:13 PM) *
Da.
Sotia ramane acasa cu a mica.E perioada caninilor si e cumplit.


Mii de scuze. A fost o gluma cam neinspirata. Nu m-am gandit ca esti insurat, sau ca vii cu sotia... stupid.gif Iertare
M A R I A N
Leroux, nu te supara ca te intreb: esti domn sau doamna? Pentru ca daca esti domn, nu cred ca Legionaru se supara pentru ca nu e gay... laugh.gif
drabisan
Iar daca esti doamna, esti cumva la 1.70, blonda? Si ai venit cu rx-ul hibrid luni in Pipera?
Era unu crem (parca)...

Glumim thumbsup.gif

Garantie nu prea se acorda de pe un ocean pe celalalt. Nu ca ar fi alt obiect ci pentru ca isi protejeaza piata.
Dar, de umblat la hibride umbla service-urile autorizate, ca doar de aia sint autorizate. Sint optimist si presupun ca daca nu ar avea oameni pregatiti nu ar trebui sa se bage. Ca nu e prea greu sa-i dai in judecata, la o adica...
leroux
QUOTE(drabisan @ Feb 26 2008, 09:57 PM) *
Iar daca esti doamna, esti cumva la 1.70, blonda? Si ai venit cu rx-ul hibrid luni in Pipera?
Era unu crem (parca)...

Glumim thumbsup.gif

Garantie nu prea se acorda de pe un ocean pe celalalt. Nu ca ar fi alt obiect ci pentru ca isi protejeaza piata.
Dar, de umblat la hibride umbla service-urile autorizate, ca doar de aia sint autorizate. Sint optimist si presupun ca daca nu ar avea oameni pregatiti nu ar trebui sa se bage. Ca nu e prea greu sa-i dai in judecata, la o adica...


Esti prea optimist:
1. Romanului ii place sa se bage si sa strice ... exact acolo unde stie mai putin, sau deloc
2. Ai idee cat dureaza si cat costa un asemenea proces?
3. Chiar daca cheltuielile cu taxi (autobuz, tren etc.) de pe intreaga perioada a procesului sunt eligibile a fi imputate inculpatului ... mersul pe jos nu e
4. Simultan: 1,70 ... si blonda ... si fata

Cert este faptul ca pe baza "service & maintenance records" pe care le am de la americani, ma inarmez cu rabdare si ceva "atentii" si am sa ma duc pe la Pipera, chiar si pe Splai sau, daca nu, la Pitesti, Iasi etc. Pana iau eu la rand toate service-urile din tara se duc naibii si 100.000 km si 3 ani... Dar macar incerc. Ii bombardez cu e-mail-uri pe aia de la Lexus Europa si pe Toyota.co.jp pana ma plictisesc.

A propos, voi de unde stiti ca nu se transfera garantia intercontinental?
DAN
QUOTE(leroux @ Feb 27 2008, 08:57 AM) *
A propos, voi de unde stiti ca nu se transfera garantia intercontinental?

Asta e garantia toyota in lume.se acorda pe continent.stiu de la producator asta.ca deh..doar lucrez la toyota.
vio
CITAT(leroux @ Feb 27 2008, 08:57 AM) *
4. Simultan: 1,70 ... si blonda ... si fata



nu vreau sa par rautacios .... dar poti fi si Blonda Baiat blink.gif blink.gif ??? !!!!!
drabisan
QUOTE(leroux @ Feb 27 2008, 08:57 AM) *
A propos, voi de unde stiti ca nu se transfera garantia intercontinental?


Din pacate nu numai la masini se aplica politica asta:(
leroux
QUOTE(vio @ Feb 27 2008, 09:30 AM) *
QUOTE(leroux @ Feb 27 2008, 08:57 AM) *
4. Simultan: 1,70 ... si blonda ... si fata



nu vreau sa par rautacios .... dar poti fi si Blonda Baiat blink.gif blink.gif ??? !!!!!

Da. Transvestiti, hermafroditi etc. Sunt prevederi ale Asociatiei Americane pentru drepturile minoritatilor sexuale (preluate ulterior si in cateva Directive ale Comisiei Europene) care spun, in linii mari, ca in exprimarea oficiala formulele de adresare catre acesti ipochimeni trebuie sa fie similara cu cele asociate sexului frumos. Cam greu dupa opinia mea... dar ce sa faci? Oricum e off topic
Legionaru'
Eu cred ca cele mai potrivite ar fi niste poze cu masina! rolleyes.gif
leroux
QUOTE(Legionaru' @ Feb 27 2008, 09:51 PM) *
Eu cred ca cele mai potrivite ar fi niste poze cu masina! rolleyes.gif


Promit solemn. Dar duminica. N-am cu ce deocamdata ca n-am aparatu foto acasa, l-am imprumutat si abia duminica vine. Cu telefonu nu se cade.
leroux
QUOTE(Legionaru' @ Feb 27 2008, 09:51 PM) *
Eu cred ca cele mai potrivite ar fi niste poze cu masina! rolleyes.gif


Imi pare rau ca asa de tarziu... Tipul caruia i-am imprumutat aparatul foto nu mi l-a adus inca. Dar am gasit fotografiile trimise de dealer din US inainte de a o cumpara.
Legionaru'
Superba! thumbsup.gif
Abia astept sa o vad live!
leroux
QUOTE(Legionaru' @ Mar 5 2008, 09:03 AM) *
Superba! thumbsup.gif
Abia astept sa o vad live!


La cat de incantat pari, promit ca te las sa dai si o tura-doua (cu mine in dreapta).
22nst
foarte misto smile.gif
ce stie sa faca B-ul de la citia de viteze biggrin.gif
DAN
QUOTE(23nst @ Mar 5 2008, 09:35 AM) *
foarte misto smile.gif
ce stie sa faca B-ul de la citia de viteze biggrin.gif

Face o frana de motor si in acelasi timp incarca bateriile mai rapid.se foloseste DOAR pentru frana de motor.Se interzice a se accelera in treapta respectiva a cutiei.
vio
misto mashina ... din 2006 ai mashina ??? este asa neagra ???
22nst
Ai dreptate... daca ma gandesc bine si prius are pozitia b si asa-i b inseamna frana de motor biggrin.gif
Vad ca nu are turometru (nici prius biggrin.gif) dar are indicator de putere rolleyes.gif abia astept sa vad masina
leroux
QUOTE(DAN @ Mar 5 2008, 09:38 AM) *
QUOTE(23nst @ Mar 5 2008, 09:35 AM) *
foarte misto smile.gif
ce stie sa faca B-ul de la citia de viteze biggrin.gif

Face o frana de motor si in acelasi timp incarca bateriile mai rapid.se foloseste DOAR pentru frana de motor.Se interzice a se accelera in treapta respectiva a cutiei.


Eu n-am folosit B pana acum, dar in manual scrie ce-a postat si Dan.
leroux
QUOTE(vio @ Mar 5 2008, 09:54 AM) *
misto mashina ... din 2006 ai mashina ??? este asa neagra ???


ttt... eu abia am luat-o. Sunt al doilea proprietar. Primul proprietar a fost american. Pozele sunt reale si sunt ale masinii in cauza.
Toyxen
Leroux, beton masina. Sa o stapanesti sanatos. Poti sa imi dai ceva detalii despre cum ai adus-o din US? Cat te-a costat masina, transportul, inmatriculatul? Cum ai rezolvat cu navigatia de europe?

multumesc
Legionaru'
CITAT(leroux @ Mar 5 2008, 09:29 AM) *
CITAT(Legionaru' @ Mar 5 2008, 09:03 AM) *
Superba! thumbsup.gif
Abia astept sa o vad live!


La cat de incantat pari, promit ca te las sa dai si o tura-doua (cu mine in dreapta).


Mi-ai infipt un cutit in inima!
Acum asteptarea devine si mai grea! down.gif down.gif down.gif
leroux
QUOTE(Toyxen @ Mar 5 2008, 10:54 AM) *
Leroux, beton masina. Sa o stapanesti sanatos. Poti sa imi dai ceva detalii despre cum ai adus-o din US? Cat te-a costat masina, transportul, inmatriculatul? Cum ai rezolvat cu navigatia de europe?

multumesc


Multumesc. Exista firme in Bucuresti care se ocupa cu gasit si adus masini. Daca vrei pot sa-ti dau detalii despre cei care mi-au adus-o in PM. N-am rezolvat inca cu navigatia. DVD-ul cu harti pentru Europa de la Lexus (pan-Europe) nu merge pe masina americana. Le-am scris celor de la Lexus US si astept inca raspuns.
Toyxen
QUOTE(leroux @ Mar 5 2008, 05:14 AM) *
Multumesc. Exista firme in Bucuresti care se ocupa cu gasit si adus masini. Daca vrei pot sa-ti dau detalii despre cei care mi-au adus-o in PM. N-am rezolvat inca cu navigatia. DVD-ul cu harti pentru Europa de la Lexus (pan-Europe) nu merge pe masina americana. Le-am scris celor de la Lexus US si astept inca raspuns.


Daca ai vreme da-mi un PM cu detalii. Despre DVD mi-e teama ca va trebui sa schimbi unitatea cu totul ca sa poata citi DVD-uri europene. Cazul cel mai fericit ar fi ca americanii sa-ti dea un DVD compatibil. Sa ne ti la curent daca iti raspund...
Lexy
Da superba! Multi, multi km fara incidente!
Eu propun sa te gandesti la o taxa modica de plimbare ca sigur o sa fie muuulti doritori rolleyes.gif

Legionare te-ai scos thumbsup.gif
leroux
QUOTE(Lexy @ Mar 5 2008, 01:07 PM) *
Da superba! Multi, multi km fara incidente!
Eu propun sa te gandesti la o taxa modica de plimbare ca sigur o sa fie muuulti doritori rolleyes.gif

Legionare te-ai scos thumbsup.gif


Multumesc. (...) Despre partea inchinarii insa Doamne sa ne ierti (...) Treaba cu taxa modica e tricky... si nu se cade ...
Dar mai vedem noi cum facem la Danes.
Dany_s
foarte misto masina

exact asa mi-ar place si mie una pt iarna!

Ai mers deja cu ea prin Bucuresti? Cam cat a consumat pana acum? Si cat te-a costat cu totul?
drabisan
QUOTE(leroux @ Mar 5 2008, 09:29 AM) *
QUOTE(Legionaru' @ Mar 5 2008, 09:03 AM) *
Superba! thumbsup.gif
Abia astept sa o vad live!


La cat de incantat pari, promit ca te las sa dai si o tura-doua (cu mine in dreapta).



Ai grija ce-ti doresti! whistling.gif
M A R I A N
Eu recunosc, sunt un ofticat...
Cand m-a luat amicul meu la drum cu Lexus LS pe moment am fost foarte entuziasmat si realmente bucuros pentru el, dar cand am revenit la Corolla mea am incercat sa obtin aceleasi performante si sa simt exact acelasi confort, ceea ce e o stupizenie, evident.
De aceea, prefer sa nu mai fac drive-test cu japoneze de astea superluxoase.
Pe de alta parte, pot sa ma urc oricand intr-o germana (azi am mers cu un Audi V10 RS8, parca asa se cheama) ca nu ma intereseaza nici performante, nici confort.
leroux
QUOTE(Dany_s @ Mar 5 2008, 04:45 PM) *
foarte misto masina

exact asa mi-ar place si mie una pt iarna!

Ai mers deja cu ea prin Bucuresti? Cam cat a consumat pana acum? Si cat te-a costat cu totul?


Da, highway 15mpg /city 19 mpg (depinde cat de tare te rastesti la ea, eu sunt genul de psihopat care am nevoie de demaraje in forta in oras si de depasiri de BMW-uri pe autostrada). EUR 43k (TVA, vama si comision importator incluse)
22nst
blink.gif cine ma ajuta si pe mine sa transform consumul in litrii/100km ?
sa pot sa imi dau seama daca este mult sau putin biggrin.gif
sau macar formula de trasformare biggrin.gif
ms biggrin.gif
Legionaru'
Cred ca americanii de pe forum te pot ajuta!
Hoinar
QUOTE(Legionaru' @ Mar 7 2008, 11:07 AM) *
Cred ca americanii de pe forum te pot ajuta!


Nu numai...si romanii stiu sa ajute tongue.gif

uite un convertor: http://www.eforecourt.com/l_100km_mpg_convert.htm
19 MPG = 12.38 L la 100 km
16 MPG = 15.68 L la 100 km
adrian_flavius
QUOTE(leroux @ Mar 5 2008, 08:50 AM) *
QUOTE(Legionaru' @ Feb 27 2008, 09:51 PM) *
Eu cred ca cele mai potrivite ar fi niste poze cu masina! rolleyes.gif


Imi pare rau ca asa de tarziu... Tipul caruia i-am imprumutat aparatul foto nu mi l-a adus inca. Dar am gasit fotografiile trimise de dealer din US inainte de a o cumpara.


s-o conduci iubit...ca invidiat esti in mod sigur...wow! e cam tot ce pot spune...si inca un wow! thumbsup.gif
Dany_s
QUOTE(23nst @ Mar 7 2008, 03:44 AM) *
blink.gif cine ma ajuta si pe mine sa transform consumul in litrii/100km ?
sa pot sa imi dau seama daca este mult sau putin biggrin.gif
sau macar formula de trasformare biggrin.gif
ms biggrin.gif



1 mila = 1.609 km

1 galon = 3.78 litri

=> la 19 mpg face 30.57 km cu 3.78 litri => la mers calm de oras 12.36 l/100 care pt un SUV mediu cu 270 cp e extraordinar. Sunt convins ca intr-un oras normal se poate scoate si 10.

la aglomeratie si mers sportiv a zis 15 mpg deci 15.66 l/100, din nou, foarte respectabil as zice eu. Sunt oameni care fac asta cu SUV-uri diesel manuale de 150-180 cp.
StefanVVTi
QUOTE(Dany_s @ Mar 7 2008, 06:00 PM) *
QUOTE(23nst @ Mar 7 2008, 03:44 AM) *
blink.gif cine ma ajuta si pe mine sa transform consumul in litrii/100km ?
sa pot sa imi dau seama daca este mult sau putin biggrin.gif
sau macar formula de trasformare biggrin.gif
ms biggrin.gif



1 mila = 1.609 km

1 galon = 3.78 litri

=> la 19 mpg face 30.57 km cu 3.78 litri => la mers calm de oras 12.36 l/100 care pt un SUV mediu cu 270 cp e extraordinar. Sunt convins ca intr-un oras normal se poate scoate si 10.

la aglomeratie si mers sportiv a zis 15 mpg deci 15.66 l/100, din nou, foarte respectabil as zice eu. Sunt oameni care fac asta cu SUV-uri diesel manuale de 150-180 cp.

Pai eu daca merg sportiv cu a mea, sub 12 in oras, nu scade! biggrin.gif
Legionaru'
Eu am 11.5 acum.Mers destul de sportiv.
leroux
QUOTE(leroux @ Mar 5 2008, 11:14 AM) *
QUOTE(Toyxen @ Mar 5 2008, 10:54 AM) *
Leroux, beton masina. Sa o stapanesti sanatos. Poti sa imi dai ceva detalii despre cum ai adus-o din US? Cat te-a costat masina, transportul, inmatriculatul? Cum ai rezolvat cu navigatia de europe?

multumesc


Multumesc. Exista firme in Bucuresti care se ocupa cu gasit si adus masini. Daca vrei pot sa-ti dau detalii despre cei care mi-au adus-o in PM. N-am rezolvat inca cu navigatia. DVD-ul cu harti pentru Europa de la Lexus (pan-Europe) nu merge pe masina americana. Le-am scris celor de la Lexus US si astept inca raspuns.


Mi-au raspuns cei de la Lexus US. Daca va bate gandul sa va luati masini din US, sa stiti ce v-asteapta cu navigatia:

"...

Dear Mr. Miron:

Thank you for contacting Lexus Customer Satisfaction. Your concern is important to Lexus, and we appreciate the time you have taken to share your thoughts. We are dedicated to providing superior service. In circumstances that require our attention, we will assist in the resolution process.

I apologize, Mr. Miron, if your vehicle is operated outside of the United States, we are unable to assist you with a resolution. We are the warrantor and distributor of the Lexus product within the United States. Therefore you need to contact a distributor within your country for assistance. For your convenience, I have attached the international distributor link for you: http://www.toyota.co.jp/worldwide/lexus/index.html. If the country you reside in is not listed, we do not have any additional information for you at this time. I do apologize for any inconvenience this may cause you.

If you require further assistance, please respond to this e-mail, or contact Lexus Customer Satisfaction at 1-800-255-3987, Monday through Friday, 5:00 a.m. to 6:00 p.m., or Saturday, 7:00 a.m. to 4:00 p.m., Pacific Time.

Sincerely,

Stefanie N. Oda
Lexus Customer Satisfaction

..."
Legionaru'
Cam nasol!
Dar sa fie asta singura problema! thumbsup.gif
Dany_s
trebuia sa te astepti totusi.

EE cam aceeasi treaba daca cineva vine cu o masina din europa cu navi pt europa, n-o sa mearga in America.

Deci tre sa vorbesti la Toyota sa vezi cat costa o unitate de Navi pt RX european si daca e prea scump, lasa-l asa si daca vrei neaparat navi, ia unu portabil.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.