Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sistemul de racire
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
cristi28812
am o dacie din 1986
acum 2 ani m-am hotarat sa-i fac motorul
totul bun si frumos
inainte sa-i fac motorul nu aveam probleme cu sistemul de racire
imediat dupa ce l-am schimbat a inceput sa-mi cresca temperatura apei. de atunci am schimbat garnitura de chiuloasa, pompa de apa, radiator, furtunurile sunt noi si cu toate acestea tot am probleme.
Daca merg cu 80Km /h apa sta pe 95 grade iar daca cresc viteza la 90,100Km/h temperatura apei creste si incepe sa fiarba
sincer nu stiu ce sa-i mai fac, iar mecanicul imi spune ca nu este din motor. Precizez ca nu mananca ulei si nu consuma peste masura benzina, iar motorul merge frumos.
astept pareera dvs
James Kilowatt
Termostatul l-ai schimbat? Radiatorul se incalzeste tot, sau numai partea de sus?
Ar mai putea fi avansul la aprindere prea mic, insa in cazul asta nu ar merge frumos motorul....
cristi28812
termostatul i l-am scos
James Kilowatt
Daca radiatorul se incalzeste uniform, inseamna ca nu e infundat... fara termostat, merge rotund si se supraincalzeste. MA depaseste problema. Poate e prea mic debitul pompei de apa? O fi pompa paradita sau patineaza cureaua... Ma gandesc ca daca era o problema de ungere nu mai apucai sa faci atatea teste....
cristi28812
cineva mi-a spus ca ar fi niste circuite de apa prin blocul motor si poate astea sunt infundate.
mecanicul mi-a spus ca le-a curatat (a dat chiuloasa jos), altii spun ca nu pot fi curatate decat daca dai motorul jos.
Habar n-am cine are dreptate.
referitor la curea sau pompa de apa astea sunt noi
James Kilowatt
si ce, n-ai mai vazut piese proaste de noi?!
Tot nu mi-ai zis daca radiatorul se incalzeste, si daca se incalzeste uniform.
cristi28812
radiatorul se incalzeste uniform
dar nu cred ca este din radiator fiindca i-am pus unul nou si problema a persistat
James Kilowatt
parerea mea atunci e ca problema vine fie de la pompa de apa, fie de la ceva montat aiurea.
Gociu75
ventilatorul e pus pe fulie sau e electric?. Daca e electric, vezi sa fie alimentat cum trebuie, sa se invarta ventilatorul in sensul care trebe. Ai antigel sau apa in instalatie?. Daca ai antigel si e prea vascos creste iar temperatura
cristi28812
ventilatorul este pe fulie
in momentul asta am antigel, dar am incercat si cu apa dar rezultatul era acelasi(doar ca se incalzea putin mai greu)
nu ma deranjeaza ca imi creste temperatura ce este mai rau este ca daca merg cu o viteza mai mare de 80km/h imi fierbe
Adrian28896
1. cu radiatorul vechi e explcabil prin faptul ca depunerile de calcar din apa folosita de-a lungul timpului in amestec sau nu cu antigel micsoreaza considerabil transferul de caldura radiator-mediu.. cu cel nou daca este din aluminiu cu bazine din plastic facut la Romradiatoare Brasov ,schimba-l repede(nu are garantie?) ca nu e bun de nimic ,are multe deficiente la alveo lele de racire (mai precis la separatoare)....te sfatuiesc sa cauti unul din cupru cu suprafata marita de racire.
2. foloseste apa distilata cu antigel si nu scoate termostatul decat in situatii extreme!
3. aerisirea circuitului a facut-o un profesionist?.....incearca si la altul....
4. trebuie sa ma crezi ca ventilatorul electric este mult mai eficient(nu intru mai mult in detalii,daca vrei sa stii de ce scrie-mi).
5. fi atent , daca temperatura creste si scade rapid in functie de regimul in care mergi ,ai garnitura de chiulasa arsa! ( verifica planitate chiulasa, atentie la calitatea garniturii, mai schimba si tu mecanicu!
BAFTA!
Ion
Problema de care vorbesti am mai auzit-o la cineva. Omul era inebunit, fiindca inainte de reparatie, desi motorul consuma ulei... si nu tragea bine, nici nu se incalzea ca acuma, asa cum observi si tu. E destul de curios. A, mi-am amintit ca tipul de care iti spun isi schimbase si blocul motor. Cineva i-ar fi spus ca e posibil ca blocul nou sa aiba niste bavuri ramase de la turnare si necuratate ca lumea, care micsoreaza debitul de apa. Insa inteleg ca la tine nu este cazul.

Daca rezolvi problema, scrie aici fiindca sunt mai multi cu astfel de probleme
Daniel32762
[. Ai antigel sau apa in instalatie?. Daca ai antigel si e prea vascos creste iar temperatura[/
Nu sti ce vorbesti.Este indicat sa mergi si vara si iarna cu antigel.Are punct de fierbere mai scazut decat apa.
Radu_
verifica daca e intinsa cureaua la pompa de apa - ca daca nu o invarte klumea - degeaba - nu ai racire
pune eventual o curea mai lata - poate aia a ta intra prea mult in canalul fuliei, si patineaza - putin, dar face ca motorul sa se incalzeasca
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.