Help - Search - Members - Calendar
Full Version: inmatriculare masina in alt oras
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
AZAZEL
probabil este o prostie ce intreb eu:
daca voi cumpara o masina pe o firma cu sediul in bucuresti si intentionez sa o inmatriculez in alt oras , se poate? practic, firma din bucuresti care este proprietara masinii poate sa-si inmatriculeze masina in vaslui?
de asemenea pot sa ii fac casco si RCA in bucuresti si sa nu aiba probleme din acest motiv in cazul in care are un accident in trafic si trebuie sa-si repare masina in iasi de ex?
mike.omega
Daca firma de Leasing are sucursala in orasul in care vrei, tu ar trebui sa se poata, daca nu, nu!
Firma de leasing este propietar(temporar pana platesti masina) si deci masina trebuie inmatriculata unde are firma de leasing sediu(exemplu: am un coleg cu un Logan care are numere de CJ desi el e constantean din tata-n fiu teehee.gif ) Pana la urma firma de leasing inmatriculeaza masina si nu tu. Dupa ce o termini leasing-ul e treaba ta wink.gif
Revenind.... Tu vei fi trecut ca si utilizator cu adresa din acel moment iar Casco si RCA poti sa-ti faci oriunde, nu conteaza de care sucursala este facuta polita wink.gif
AZAZEL
hai sa presupunem ca o alta firma nu una de leasing este proprietarul masinii . firma respectiva are sediul in bucuresti dar utilizatorul masinii locuieste in vaslui. intrebarea este, se poate inmatricula masina in vaslui si sa poarte numere de vaslui daca firma care detine masina respectiva are sediul in bucuresti si nu are filiala in vaslui. de asemenea firma care este proprietara masinii este de acord sa se inmatriculeze masina in VS. dar, se poate?
daca RCA-ul si casco se fac in bucuresti , care sunt implicatiile negative care le genereaza acest fapt. cum vor mai fi decontarile la firma unde are casco masina daca eventualele reparatii se fac in vaslui? nu vor fi greoaie sau imposibile?
mike.omega
Cu inmatricularea din cate stiu eu nu merge dar poti intreba la un birou de acte auto.
Cat despre asigurari, ti-am zis! Nu conteaza daca tu locuiesti in Vaslui si polita a fost facuta de cineva din Galati(sa zicem). E valabil la oricare surcursala din tara a asiguratorului.

In CT sunt brokeri de asigurari care colaboreaza cu filiale ale firmelor de asigurari din tara si nu sunt probleme!
cristsib
In certificatul de inmatriculare trebuie sa apara adresa proprietarului, deci daca firma respectiva nu are un sediu in acel oras, ce adresa se trece in certificat? Asta este singura problema, asigurarile nu conteaza unde sunt incheiate si unde este inmatriculata masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.