Help - Search - Members - Calendar
Full Version: qashqai 1.6
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
solomonien
sal.de curand am achizitionat si eu un qashqai 1.6 . sunt foarte multumit dar am o mica nelamurire. de cate ori merg la peco si scot busonul de la rezervor, se intampla un fenomen de depresiune,si anume,rezervorul suge putin aer ca si cum in interior ar fi putin vacuum. aveti idee daca este normal fenomenul? am fost la service si mi-au spus ca e normal la masinile pe benzina, dar parca sunt putin in dubii. as vrea sa aud mai multe pareri.
Arheopterix
E absolut normal.
E bine sa nu stai cu fata cand deschizi busonul,mai ales vara.
Vacumul e mai mare cu cat rezervorul e mai gol.
AlexRe
Fenomenul este cat se poate de normal. Nu ai de ce sa iti faci griji wink.gif
GEPROTIM
LA VECHEA MASINA SE INTAMPLA ACELASI LUCRU MAI ALES PE TIMPUL CALDUROS. LA QQ NU AM OBSERVAT INCA, DAR NU CRED CA TREBUIE SA-TI FACI GRIJI thumbsup.gif
cod
Eu cred ca e doar nerabdator sa-i faci plinul si pe urma sa te joci cu el.

Cat de multumit esti de qashqai?
Arheopterix
E ca si cum ti-e foame si i-ti gioraie matele...
dragosg
Care este consumul (urban) pentru motorul de 1.6?
solomonien
multumesc mult,,,,m-ati linistit. eu personal sunt foarte multumit de masina. avand in vedere ca am condus pana acum un 2.5 litri benzina, teama ca o sa ma ajut si putin de picioare ca sa fac o depasire rolleyes.gif m-a cam framantat pana sa imi vina masina. pot sa spun ca m-am linistit. masina se comporta bine si dupa 2500 de ture chiar are un comportament ''sportiv''. consumul in oras sta undeva pe la 8-9.
GEPROTIM
QUOTE(dragosg @ Feb 21 2008, 11:01 AM) *
Care este consumul (urban) pentru motorul de 1.6?

Salut.
QQ-ul meu de 1,6 consuma in oras in jur de 8,5 l/100km. La drum intins am avut un consum miraculos dat de computerul de bord de 5,6. Cel mai real consum este cel dat intre doua plinuri de benzina. Dupa 780 km am avut un consum mediu de 7,3 la 100 thumbsup.gif
Acum am aproape 1500 km si trebuie sa fac plinul in curand si sunt curios daca a mai scazut! Consumul mediu dat de calculatorul de bord acum este de 6,8 l/100km.
Consumul este influentat foarte tare si de cat de tarre apesi pedala. Eu nu am prea forjato ( E INCA IN RODAJ !). La o vitaza maxima de 90 km/h, treapta aV-a turometrul indica 2500 rot/min, iar la 100 km/h treapta a V -a turatia este de 3000 rot/min.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.