Help - Search - Members - Calendar
Full Version: astra H combi diesel 2006 vs golf4 diesel 2003
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
valentin38883
Am un golf 4 din 2003 1.9 TDI PD 101CP. in stare f buna.. De cand a aparut astra H pot spune ca designul ei m-a impresionat. Ma tenteaza sa fac un schimb. Sa dau golful si cu banii de pe el sa iau astra h mai nou 2005-2006. Credeti ca merita la drumurile din romania, avand in vedere ca 99% din km se fac in oras. Tine astra? E ok si interiorul chiar daca materialele nu sunt de aceeasi calitate ca la golf....dar ca fiabilitate, pret la piese, .....si altele, cum sta? Merita schimbul?
xamez
QUOTE(valentin38883 @ Feb 17 2008, 08:00 PM) *
Am un golf 4 din 2003 1.9 TDI PD 101CP. in stare f buna.. De cand a aparut astra H pot spune ca designul ei m-a impresionat. Ma tenteaza sa fac un schimb. Sa dau golful si cu banii de pe el sa iau astra h mai nou 2005-2006. Credeti ca merita la drumurile din romania, avand in vedere ca 99% din km se fac in oras. Tine astra? E ok si interiorul chiar daca materialele nu sunt de aceeasi calitate ca la golf....dar ca fiabilitate, pret la piese, .....si altele, cum sta? Merita schimbul?

in primul rand este subiect de versus .si mie tot astra imi place dar nu imi dau seama de ce sunt asa de multe de vanzare in germania .sa nu fie opel fiabil??sa aiba ceva defectiuni ?
florin55503
eu zic ca merita schimbul. in oprimul rand e o masina mai noua. preturile pieselor la astra sunt mai mici decat la u golf similar. calitatea materialelor din interior a scazut fata de astra g (au bagat si plastic tare). dar nici la golf 5 materialele nu mai sunt asa cum erau. inca o chestie. probabil astra e tot diesel si cu motor de 1.7 de 100CP si aceste motoare au cuplul ceva mai sus decat tdi-urile. asta inseamna ca va motorul se va simti mai bine undeva peste 2500 rpm. abia atunci o sa simti puterea. genul asta de motor are avantajul ca la viteze mari raspunde mai repede la acceleratii. dar in oras pleaca mai greu de pe loc.

cat despre fiabilitate la modelul cu motor de 1.7 nu au fost probleme. probleme au aparut la cele de 1.9 care sunt destul de sensibile la calitatea motorinei
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.