Help - Search - Members - Calendar
Full Version: De capul meu VS de capul altora
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
_Constantin_
Baieti, saptamana viitoare urmeaza sa imi iau masina. Nu spun ce, deocamdata. Ideea e ca va fi un second. Intrebarea mea este : Sa merg sa o iau eu din germania sau sa am incredere in samsari? Eu nu prea as avea dar se ivesc cateva probleme. Masina va fi una de maxim 1 an, euro 4, cam 30.000 km ... deci nu se pune problema de defecte majore.

1. Nu vorbesc germana.
2. Nu stiu sa vad mici defecte gen lonjeroane, etc
3. Nu stiu cum e cu actele.
4. Am nevoie de sfaturi, de la voi, de la prieteni, de la vecini, etc ... despre cum au luat ei masina SH din Germania. Sunt lucruri pe care trebuie sa le faci? Negocierea? Plata? Drumul? Sunt confuz si eu, aud diverse pareri si nu stiu in cine sa am incredere de aceea va rog ... dati-va cu parerea.


PS: moderatori, va rog macar 2 zile pinned ca oricum luni sau marti as vrea sa plec. Chiar sunt in pom si habar n-am ce sa fac. thumbsup.gif
20krpm
ochiul stapinului... stii tu. esti singurul care se poate razgindi in ultima clipa, daca e ceva ce nu-ti convine sau ceva care pare dubios. daca zici ca nu te pricepi si ca ai pe cineva care se pricepe, stai numa si chibitzezi. dar barem esti acolo. plus ca ai ocazia sa o aduci tu acasa, masina noua. cum sa nu te duci? io nici n-as sta pe ginduri.
James Kilowatt
Atentie ca tepe pot da si nemtii arieni, nu doar romanii sau turcii. Daca te duci, ia cu tine pe cineva care se pricepe.
HalbaSus
La capitolul costuri nu cred ca iesi mai ieftin daca mergi tu, asta e clar, cu tot comisionul samsarului probabil vei iesi putin mai ieftin daca masina e adusa de ei... DAR...
1. Ai ocazia sa alegi personal masina, te uiti la ea, incerci pozitia la volan, nu trebuie neaparat sa te pricepi la lonjeroane 'n stuff, o masina poate avea si alte probleme decat mecanice (poate nu iti place culoarea interiorului, stiu pe cineva care s-a dus in germania dupa un C-klass, in poze totul arata super bine, dar in realitate interiorul era urat, pe langa faptul ca era modelul entry level era si destul de uzat. Nu poti sa spui ca e o problema tehnica majora, dar totusi nu vrei sa ai o asemenea masina.
2. Imbini utilul cu placutul, pe langa masina noua te mai alegi si cu o mini-excursie.


Cateva sfaturi (din experienta prietenilor care au mai mers dupa masini).
- Rezerva de pe net mai multe masini, vorbeste de aici cu cei de la parcul auto, multe anunturi sunt expirate. Nu te limita la una singura. Nu te costa nimic. Daca nu vor sa-ti rezerve masina asta e, macar sa stii daca o mai au la momentul cand vorbiti.
- E bine sa ai o masina acolo, chiar daca mergi cu avionul merita sa-ti inchiriezi o masina... stiu pe cineva care s-a plimbat timp de vre-o saptamana prin toata germania ca sa-si gaseasca masina. De asemenea e bine sa-ti duci de acasa un PDA/PNA cu GPS.
- Nu trebuie sa stii germana ca sa cumperi o masina de acolo, desigur e in avantajul tau, si e adevarat ca multi nemti nu vorbesc boaba de engleza... dar pana la urma banii nu au nationalitate sau limba...
- Carnatii lor sunt absolut deliciosi, la fel si berea... restul bucatariei e asa-si-asa, eu as merge pe carnati si bere.
marius68582
Mergi linistit si cu capul sus.Eventual mai ia pe cineva cu tine,nu neaparat experimentat,dar oricum 4 ochi vor vedea mai multe (defecte) decat 2.Cu actele nu trebuie sa-ti faci probleme,cei mai multi vanzatori de masini cunosc biroul local de inmatriculari/radieri/asigurari si te vor ajuta cu placere,s-au obisnuit deja crede-ma.Asa cum s-a mai spus,cel mai bine ar fi sa-ti alegi o zona(Frankfurt de ex) si ca incerci sa rezervi cat mai multe masini pe o raza de vro 50 km sa zicem.Nu rezervat la modul "vin s-o cumpar" ci un tel inainte in care sa-i anunti de ziua in care vei sosi sa vezi masina.
_Constantin_
Mersi mult de raspunsuri, intentionam sa merg cu cineva, inca nu m-am hotarat daca merg cu masina sau avionul. Costul iese undeva la fel. Singura chestie e ca eu as prefera masina ca e mai "comod" acolo, nu mai cheltui cu inchiriatu ' , etc. Ca si chestie daca as lua un taxi din aeroport pana in gara sau o autogara ... sub 30 euro n-as plati .... asta inseamna undeva la 300 km cu masina.

Chiar exista o aversiune marcata fata de romani? Ca sa intelegeti mai bine despre ce e vorba ... o sa iau C200 Kompresor, modelul cel nou. Am gasit vreo 20 in raza mea de pret si cu dotarile care le vreau. Oscilam intre C si E dar acum ... am ramas pe C, pentru ca E n-ar avea loc in garaj. In ceea ce priveste defectele v-am zis .. nu-mi fac griji, masina e practic noua, dar nu poti sti nicidata.
T u d o r
Si fereste-te de Hertz, am auzit undeva ca dau tzepe romanilor. biggrin.gif Mergi pe concurenta, mama lor de nasparlii...

Du-te tu si ia-ti si un prieten cu tine. BAFTA la cumparaturi!

LE: Acum am citit ca ai spus si ce masina vrei. C-classe model nou? O masina superba si din ce zic unii care au testat-o, si confortabila la nivel maxim. Dar... la varsta ta Mercedes? Nu intra si un 3-ar in bani? thumbsup.gif
_Constantin_
Sigur ca intra, e mult mai ieftin decat Mercedes dar :
1. Nu imi place spatele nici sa ma platesti.
2. Nu imi place spatele nici sa ma platesti.
3. Nu imi place interiorul.
4. Nu imi place spatele nici sa ma platesti.
5. E MICA rau.
6. O sa inlocuiasca avensis deci ... nu e chiar a "mea" daca ma intelegi. Eu am renuntat la masina pentru mine pentru a lua asa ceva. Eu zic ca decat Kia si Avensis ... mai bine C classe, chiar daca e una singura.
T u d o r
1. Nu-i vezi spatele prea des, altii da.
2. Nu-i vezi spatele prea des, altii da.
3. Nu-i vezi spatele prea des, altii da.
4. Nu-i vezi spatele prea des, altii da. biggrin.gif

Restul am priceput - pentru o familie C-classe e mai adecvata, iar pentru un domn serios la a doua tinerete e mult mai potrivita. Ofera ceea ce BMW nu poate, adica prestanta. Oricum, e o masina deosebita si inca nu au apucat toti dubiosii sa si-o ia, asa ca nu-ti confera si "imaginea" altor Mertzane. smile.gif

Inca o data, noroc la shopping, te asteptam cu ea inapoi. thumbsup.gif
Henry90720
Felicitari pentru alegerea facuta. biggrin.gif
Si eu te sfatuiesc sa mergi in Germania ... macar pentru bucuria de a sofa masina in drum spre casa.
In zona Nurnberg - Furth sunt destui dealeri auto second-hand, iar daca reusesti sa rezervi cateva masini inainte, cu atat mai bine.
Oricum, ar trebui sa mergi cu cineva care te-ar putea ajuta in alegerea masinii.
Faptul ca nu vorbesti germana nu e un impediment ... te vei descurca si asa.
_Constantin_
Mersi baieti. Acum ramane sa vad daca plec acum sau dupa ce vand Avensisu ... parca nu as vrea sa merg la Intalnirea de la Danes fara Toyota ... In orice caz e bine ca nu e chiar asa complicat cum credeam.
Colonelu'
La fel ca si cei de mai sus, sfatul meu este sa te duci cu inca o persoana in Germania si sa iti cumperi masina. Nu e problema cu limba, te descurci si prin semne, si apoi daca zici ca stii engleza, atunci germana va fi ca un fel de franceza pentru romani: furculita - furculision, water - waser; te descurci tu!

Parerea mea este sa eviti autohaus-urile pentru ca s-a dovedit de catre ADAC ca una din 4 masini sunt manarite. Mergi direct la dealerii MB si cauta masini de showroom, care au fost folosite la drive-test. Am auzit foarte multi care au cumparat asa si au prins masini foarte bune si chiar full echipate. Acesti dealeri doresc sa isi inoiasca modelele din showroom si fac discounturi serioase - apropo, la cat zic ei primul pret, tu sa dai cu 5000 mai jos, iar cu vreo 3500 tot te scoti.
De la dealeri ai sa ai siguranta garantiei si a reviziilor facute la timp, plus siguranta istoricului masinii.


Parerea mea...
drabisan
Costache, cu un GPS te pot ajuta eu.
Cu sfaturi...nema.
O sa intreb pe la baietii de la job care au fost...
Ce stiu sigur ca la samsarii de masini nu prea merge cu cardul, iar ca sa scoti de la bancomate bani de o masina...te rupe la comisioane...
marius68582
CITAT(_Constantin_ @ Feb 16 2008, 06:31 AM) *
Chiar exista o aversiune marcata fata de romani?


Asta pare desprinsa mai degraba din threadul ala de j' de mii de pagini in care ne plangem care mai de care de mila.Ies cam de 3 ori pe luna in afara Romanniei si nu pot generaliza la modul ca exista vre-o aversiune.Daca mi-o arata cineva ii spun in fata :"IGNORANTULE!" whistling.gif Pe bune acum,toti nemtii cu care am intrat in contact-in limba engleza,in afara de untershrift nu stiu nici un cuvant in neamta- nu m-au facut sa ma simt oarecum altfel.
CITAT(Colonelu' @ Feb 16 2008, 11:15 AM) *
Parerea mea este sa eviti autohaus-urile pentru ca s-a dovedit de catre ADAC ca una din 4 masini sunt manarite. Mergi direct la dealerii MB si cauta masini de showroom


Bine spus.Recomand de asemenea cumpararea unei masini second din curtea unui dealer specializat pe acea marca si nu dintr-un autohous gen super market cu de toate.
cristsib
Acum un an am mers personal si nu regret nici acum. Cu limba nu-ti fa probleme, limba gimnastica este universala. Cauta showroom-uri (de preferinta specializate pe MB), te vor ajuta si cu actele. Vezi ca in centru spre NV sunt mai ieftine decat in sud. Nu uita sa negociezi pretul, va scadea destul de mult fata de oferta. Succes!
20krpm
daca pin al urma vrei sa mergi numa tu, si vrei sa iti faci singur negocierea, cumpara o masina care e la un pret bun (15-20% mai jos decit pretul *afisat* pe cele similare, sau 7-10% mai jos decit pretul *negociat* la ele). poti cumpara si o masina la care toate ti se par ok, dar e la juma de pret, dar asteapta-te sa te coste foarte mult exploatarea (ca sa ma exprim finutz) wink.gif si asa cum zice Tudor, daca te prindem la hertz strigam "huo" smile.gif
pmhoria
Uite un site de masini second din Germanica, de care am auzit ca sunt f seriosi. Sunt mai scumpi ca si ce gasesti pe mobile.de dar se pare ca nu sunt masini aranjate.

http://www.autohusb2b.de/cms/

Cum procedezi ca sa iei de la ei .... arunca un ochi la urmatorul link:


http://forum.softpedia.com/index.php?showt...&hl=autohus


Bafta.
iulian_1976
...doresti sa cumperi o masina cu o vechime de maxim 1 an ,sfatul ti-a fost dat ,ferestete de autohausuri si nu te lasa atras de pretul ispititor.
...iti recomand o reprezentanta in Munchen fiind a doua in Germania ca volum .
Arnulfstr. 61-71,80636 München,tel 089/12061500 se vorbeste si franceza ,engleza si +49 pref Germ
Reprezentanta este imensa,are 20 etaje aproximativ .Au service si masini folosite sau chiar nerulate dar nevandute.
Multe dintre ele sunt asa zis la mana a doua ,sunt de fapt de pe stoc noi care nu s-au vandut astfel ei prefera sa piarda cateva mii de euro dar sa aiba rulaj.
Toate aeroporturile sunt legate de orasele mari cu metro sau S-bahn, in Munchen anul trecut costa 2,5e in orice directie
o calatorie ,Bucurestiul este o exceptie si nu invers thumbsup.gif
Aversiune fata de romani nu exista,dar daca nu stii germana esti privit un pic de sus asta este valabil ptr orice nationalitate
de pe glob.La nivel de reprez auto ,gara,aeroport nu sunt probleme daca rupi un pic engleza.
Cumparaturi placute thumbsup.gif

Legionaru'
Sa ai bafta Costache!
Si eu zic la fel, mergi la reprezentante.
_Constantin_
Normal ca as vrea sa merg la reprezentante dar pretul creste exponential. O sa caut un dealer care mono-marca pentru ca acolo am de unde alege. Logic ar fi ca in Stuttgart MB sa fie cel mai ieftin ... NU?
Oricum se amana putin plecarea ca au intervenit niste probleme, prietenul cu care mergeam a avut asta seara un deces in familie si va dati seama ca nu poate sa mearga ... . Multumesc in continuare pentru sfaturi si continuati sa postati, 100 de pareri sunt mai bune decat una singura. thumbsup.gif

LE: in ceea ce priveste masina ... e prea noua ca sa imi fac griji de probleme majore. Eu personal n-am probleme daca a fost schimbata o bara sau vopsita o bucata. Mecanic din nou ma indoiesc sa fie probleme si oricum daca sunt ... cred ca le-as putea identifica. TOATE masinile beneficiaza de garantie Mercedes in Romania in limita a 2 ani de la data inmatricularii deci iarasi ... FARA GRIJI din punctul asta de vedere. Sunt zeci de site-uri care ofera autohausurilor loc de vandut masini. 99% din masinile de pe net sunt Sh ale Autohausurilor. Masinile de reprezentanta sunt exagerat de scumpe iar la 30.000 km nu se pune problema verificarii reviziilor ... adica ... a facut 1 sau chiar deloc. Oricum mai caut ... thumbsup.gif rolleyes.gif
_Titus_
QUOTE(pmhoria @ Feb 16 2008, 07:12 PM) *
Uite un site de masini second din Germanica, de care am auzit ca sunt f seriosi. Sunt mai scumpi ca si ce gasesti pe mobile.de dar se pare ca nu sunt masini aranjate.

http://www.autohusb2b.de/cms/

Cum procedezi ca sa iei de la ei .... arunca un ochi la urmatorul link:


http://forum.softpedia.com/index.php?showt...&hl=autohus


Bafta.



am fost si eu la respectivii acum aproape 2 ani cu un amic dar sunt departeeee...

altfel seriosi , cred ca e cel mai mare parc de sh din Germania...au si anunturi in lb romana sa te pazesti de diversi tepari romani care s-au aciuiat prin zona

chiar acu am vazut ca au un cklasse nou benzina cu 2500 km la bord smile.gif)) super masinuta

poti sa-i intrebi pe mail amanunte in legatura cu masina care te intereseaza , cand am fost eu erau vreo 2 tipi care vorbeau fluent engleza
_Constantin_
Am mai intrebat in stanga si in dreapta si parca nu mai sunt asa hotarat pe benzina. Versus intre 200Kompressor si 220 CDI.

Tehnic avem:

184 cp VS 170CP
250Nm VS 400Nm
8.4s VS 8.5s pana la 100/Kmh
1490kg VS 1595kg
1800CMC VS 2200 CMC ( taxa)
15 L% VS 9 L % ( consum probabil in oras)
4 L ulei VS 8-9L ulei
Acceleratie VS Reprize
Senzatii VS Consum
A simti ca traiesti VS a simti ca usor usor de apropii de final
Erectia cand 3000-6500rpm VS 1000-2000rpm cu nici un feedback penian.

3.65 RON benzina 95 VS 3.8 RON motorina.

*Primele valori sunt pentru modelul pe benzina.

Avantaje si dezavantaje stiu si eu. Ambele sunt motoare fiabile cu precizarea ca 220 CDI e temerar, motor recunoscut pentru anduranta, pe cand 200 K e ceva mai nou dar cu review-uri bune. Revanzare mai buna la diesel.
Watcher
QUOTE
Erectia cand 3000-6500rpm VS 1000-2000rpm cu nici un feedback penian

Nu stiu cum e la mercedes da daca la avensis zburda de la 2500-4500 nu vad de ce ar trebui sa mergi cu 1000-2000 rpm cu 220CDI.
Ba chiar cu siguranta l-ai cam ucide cu turatiile astea sad.gif

StefanVVTi
Costache, stii deja ce vreau sa spun nu?
Benzina, all the way! Sa vezi ce te urechez zilele astea... verymad.gif
HalbaSus
Treaba e simpla: iti permiti consumul benzinarei ? Da ? Pai atunci de ce mai stai pe ganduri ? Nu ? Din nou acelasi raspuns...
E clar ca benzina iti ofera senzatii mai "tari", si e evident ca si tu iti doresti tot benzina... singura intrebare e daca iti poti permite diferenta de consum. Aici depinde cati km faci pe an si bugetul lunar al familiei. Eu la cati km fac pe an probabil mi-as putea permite si 20% fara sa trebuiasca sa vand frigiderul... dar daca as face 50.000 pe an deja as face nazuri si la 15%.
_Constantin_
Sincer, nu vreau sa sune aiurea dar nu m-am uitat niciodata cati bani dau pe benzina. Doar pun cand e nevoie. Uneori se termina in 2 zile, alteori tine 1 sapt. Eu fac 20-25.000 pe an si chiar si 30% nu m-ar face sa vand frigideru.

Singura chestie e ca modelele pe benzina sunt mai rare. Caut ... thumbsup.gif
22nst
atunci mergi pe benzina smile.gif
HalbaSus
Pai atunci nu te mai uita la diesel... poate ca se gasesc mai greu, dar merita din plin...
Alex-F1
QUOTE(_Constantin_ @ Feb 19 2008, 01:27 PM) *
nu m-am uitat niciodata cati bani dau pe benzina.....chiar si 30% nu m-ar face sa vand frigideru


Ma mut si io in Craiova atunci.... biggrin.gif Nah ce-ai mai facut? Du-te odata, ca primavara-vara preturile mai urca nitel....toamna-iarna se cumpara masinile! Ai putea sa o iei si de aici, dar doar daca cunosti (sau ai un prieten care cunoaste) un "samsar" de incredere....s-ar putea sa iesi chiar cu pana la 1000 de Euro mai ieftin si inca stand acasa in fotoliu biggrin.gif ! Samsarii astia au filierele lor bine protejate si iau masinile la niste preturi la care tu niciodata n-ai putea s-o faci....de exemplu: samsaru da pe ea acolo 15.000 si ti-o da tie cu 17.000, iar daca mergi tu acolo, o iei cu 17.300 + drumul si alea alea 700, rezulta 18.000.... Nu prea ar fi cazul la tine, masina fiind relativ noua, dar aici poti si verifica masina mult mai amanuntit! Io asa am facut, printr-o cunostinta care era prieten cu samsarul, am verificat-o aici la sange (ceea ce dincolo n-as fi putut s-o fac, adica laptop, tinichigiu, mecanic, test service, tot tacamul), totul a fost brici, banu jos, masina la usa, fara drum, cautari, stres, batai de cap, oboseala si toate alea....si pretul mai mic sau cel mult egal cu cel daca m-as fi dus eu dupa masina in Germania!!! Acuma mai e si faza ca modelul dorit de tine nu e chiar pe toate gardurile ca si al meu.... arigato.gif Bafta maxima oricum si sa ne tii si pe noi la 220 cu noutatile... thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.