Help - Search - Members - Calendar
Full Version: underdog
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2
A K U
QUOTE(ozz86651 @ Feb 20 2008, 02:45 PM) *
Acu daca unu e smecher si nu stie unde e linia asta, nu insemna ca e vina celorlalti. Si nici nu insemna ca trebuie sa mergi ca pisica in jurul lui de frica sa nu-l superi, ca asa capata magarul curaj si te scuipa in fata. Daca ar fi mai multi oameni gata sa moara cu ala de git cind vine sa iti face ceva, cazurile astea ar fi mai putine.


Da, ai dreptate tu, dar nu se aplica si iti spun si de ce: romanii nu sunt nici mai lasi nici mai curajosi decat alte natii. Inainte sa-l apuci de beregata pe unul care-ti "face ceva", te gandesti de 2 sau mai multe ori pentru ca s-ar putea sa-si bage cutitul in tine, intelegi? Si in timp ce ala iese din puscarie dupa cativa ani "pe buna purtare", pe tine te mananca viermii si ai tai iti fac coliva pentru ca nu te-ai putut abtine si i-ai atras atentia ca nu e bine sa-l auda juma' de oras cand o reguleaza el verbal pe ma-sa lu' ala de l-a suparat pe el. Azazel postase pe-aici pe forum vreo doua povesti in care fusesera implicati un prieten de-al lui si chiar el. Esti dispus sa-ti sacrifici linistea personala, a familiei tale si chiar securitatea, sau chiar sa risti sa-ti ia gatul vreunul din asta cu un neuron jumate care oricum crede ca asa e corect, cum face el? Eu cred ca nu. Lasitate? Hm, nu i-as zice asa, desi pe undeva cam e...
klm
Insa nu te poate impiedica sa ii retii numarul si sa il raportezi autoritatilor competente impreuna cu detaliile intamplarii.
T u d o r
E vorba de probe. De ce te-ar crede politistul pe tine? Trebuie sa strangi martori, etc. Si poate tu ai treaba atunci si nu ai timp, sau poate "martorii" nu vor sa se incurce , etc.

Solutia: uite, e una, nu stiu cat e de buna. In Rm. Valcea s-au amplasat vreo 30 camere de supraveghere pe stalpii de iluminat, in locuri strategice. Iau si traficul, iau si ce se intampla pe trotuare. Si inregistrarile pot fi folosite ca si probe in instanta. smile.gif
A K U
Care autoritati, klm? Cumva alea din Romania? Ha! Cauta postul lui Azazel despre patania prietenului care a raportat un incident autoritatilor.
klm
Este vorba de spiritul civic, daca vezi pe un om in situatia descrisa de initiatorul topicului macar scoti telefonul mobil si faci cateva poze daca ti-e frica sa te bagi (toti se lauda ca au telefoane shmeckere cu 3geuri si 3 megapixeli) apoi ori le trimiti politiei ori le oferi victimei.
ozz86651
QUOTE
romanii nu sunt nici mai lasi nici mai curajosi decat alte natii


Poate ca nu, dar mai dezorganizati sint, sigur. Cel putin decit unele natii. Si 50 de ani de proprietate "colectiva" si frica de autoritati nu au ajutat.
AZAZEL
am vazut acum la protv niste imagini surprinse chiar de protv in zona razoare.
2 TIGANI nespalati au taiat calea unui sofer de utilitara. tot ei stiind ca sunt filmati, s-au dat in spectacol si au iesit din masina : un passat, probabil tdi, cu jante cromate si in acelasi timp probabil adus Sh din germania. unul din ei avea un pistol in mana si a inceput sa-l loveasca pe soferul utilitarei cu piciorul.

later edit. uite ca am gasit si un link cu filmuletul
http://www.protv.ro/stiri/eveniment/unii-s...u-pistolul.html
Legionaru'
Ce borati! sick.gif
Hoinar
Si uite asa nu se mai face deosebirea intre omul pesterilor si omul evoluat (?) de azi... wallbash.gif
cod
Am asistat la o alta faza la KFC Victoriei (acum aprox o luna). O domnisoara si-a luat meniul, dar din cauza ca inca se mai fac lucrari inauntru, s-a impiedicat de o treapta foarte inalta si a imprastiat mancarea peste tot. A venit femeia de servici, a curatat, a intrebat-o daca s-a lovit, etc... Asta e ok si normal. Dar fata a izbucnit in lacrimi si a luat-o spre iesire. Noroc ca logodnica mea a vazut toata faza, a luat-o de mana, a dus-o la casa si, bine inteles, i-au inlocuit meniul.

Mi s-a parut un comportament tipic romanesc. Fata nici macar nu s-a gandit ca ar putea sa-si ceara meniul inapoi, ea nu stia cum sa fuga mai repede de acolo pentru ca avea impresia ca s-a facut de rusine. Suntem noi romanii atat de prosti incat ne umilim singuri si atunci cand nu e cazul?

Daca nu am fi intervenit, ea ar fi plecat cu buza umflata ca si pedeapsa ca e destul de proasta incat sa nu-si ceara drepturile, dar nu ar fi invatat nimic. Asa, poate, data viitoare isi va pune problema ca nu trebuie sa suporte orice.
A K U
He, he, intr-o tara civilizata aripioarele picante ar fi fost date in judecata si probabil ca multi pui si-ar fi gasit sfarsitul ca sa plateasca amenda. Da' nenea Badea de la Dinamo nu-si inchide restaurantul de junk food ca sa renoveze ca pierde bani, nu? Clientii pot sa-si rupa curu' ca oricum patronu' e 'otz.
cod
Cine spuneai ca e patronul? E posibil sa fi stat odata la masa cu el si sa ma fi enervat (evident ca i-am trantit cateva replici).
Hoinar
QUOTE(Daniel104187 @ Mar 13 2008, 04:07 PM) *
Cine spuneai ca e patronul? E posibil sa fi stat odata la masa cu el si sa ma fi enervat (evident ca i-am trantit cateva replici).


Nicolae Badea, presedintele clubului de fotbal Dinamo smile.gif.
cod
Nope, nu era el. Era doar un cretin care se pretindea patronul restaurantului. Oricum, ma bucur, deoarece nivelul de inteligenta a celui cu care m-am contrat era echivalent cu a unui copil normal de 9 ani. Argumentul lui suprem in discutie (folosit exhausiv) fiind "bai, mai mai cresti pana sa vorbesti cu mine".

Oricum, am intalnit o multime de oameni, de altfel foarte agresivi, care daca sunt incoltiti intr-o situatie defavorabila se blocheaza pe o singura fraza stereotip pe care o repeta intruna din clasa a 2-a, gen cea de mai sus, sau "imi respiri aerul", sau "ba, tu nu vorbesti cu mine", sau etc...

Ma uimeste cum pot niste oameni slab intelectuali si fara nici o tarie de caracter, bazandu-se doar pe papagal, sa castige vre-un argument sau sa intimideze vre-o persoana inteligenta.

Eu dau vina in continuare pe mediul in care am fost crescuti, in care am fost invatati sa evitam cu ORICE PRET confruntarile, ca e mai bine sa iti iei picioare in cap si sa taci decat alternativa, oricare ar fi fost aia.
AZAZEL
stau si ma gandesc ca eu ma pun f des in gura cu acesti dobitoci si s-ar putea sa o patesc si eu intr-o buna zi.

alta intamplare in colentina:
http://www.protv.ro/stiri/exclusiv-protv-r...-colentina.html

suntem o natie sub orice critica.
Mariustom
Azazel, aceeași "întâmplare" a fost postată și aici whistling.gif thumbsup.gif

ninja.gif
20krpm
asta nu-i treaba curata, ma. adica ala a stat si s-a uitat la ceilalti cum ii distrug masina?... nu prea-mi vine sa cred. orice om cu scaun la cap se urca in masina, incui usile, si da-i, nene. daca reusesti sa retii numarul de inmatriculare a celorlalti, ok, daca nu, zi mersi c-ai scapat de nebuni. zau, mi-aduce aminte de un film cu stan si bran, cind isi spargeau geamurile si-si rupeau farurile de la masini...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.