Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cateva sfaturi ptr o O1 1.6
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 1
SaCalu
Salut m-ar interesa achizitionarea unei Octavia tour 1.6 si as doricateva pareri asupra fiabilitatii si asupra costurilor reviziilor. Si nu in ultimul rand cam ce consum urban are? il depaseste cu mult pe cel din cartea tehnica?
DORU
Consumul urban este 10-12%, insa pt diferenta de bani in plus - daca te-ai decis deja asupra acestei motorizari - iti recomand sincer echiparea Trend pe Octavia 2 !
Motorul este fiabil, 8v, pe piata din 1999 pe Skoda. Deci nu ofera surprize neplacute, fiind f convenabil din acest pdv, comparativ cu alte motorizari noi, inca insuficient testate.
SaCalu
Ms mult ptr promptitudine si pt sfaturi. Nu ca -m-am decis dar motorizarea de 1.4 sincer mi se pare mult prea mica pt gabaritul masinii si dieselul nu m-a incantat niciodata datorita regimului de condus si costurilor mari de intretinere. Si in al doilea rand cam astia sunt banii de care as dispune si e singura varianta din clasa ei cu un pret foarte accesibil ( si plus o istorie in spate). O sa mai fac niste calcule si sa mai iau in calcul si ofertele celorlalte marci de masini....sper sa raman la skoda thumbsup.gif ; dar momentan imi faceam o parere. Ms inca odata
DORU
Cu placere !

Daca ai un stil de condus mai sportiv, in banii unui Trend 1.6MPI poti opta pt Tour 1.8T - un motor adevarat cu prestatii bune si rezerve pe masura, pt un consum cu numai 2 litri maxim in plus in ciclu urban...de Bucuresti...
SaCalu
Problema e ca eu inca sunt student, si iti dai seama ca bugetul este limitat in toate, si carburant si asigurari si tot, nu numai bugetul masinii si am ales motorul de 1.6 ca 1.4 e mic;1.8 suna prea frumos dar stii cum e cand nu ai bani esti prost. Si sincer prefer ceva s ale impace pe toate nici sa ma chinui cu el si nici sa imi iau mashina si sa nu am posibilitati sa ma deplasez cu ea. Oricum ms de sfaturi. Inca ma documetez. Te mai anunt pe parcurs ce am decis, eventual cateva sfaturi. Ms inca odata. Bafta
DORU
OK, stiu ca vei discerne corect. thumbsup.gif
SaCalu
QUOTE(DORU @ Feb 16 2008, 04:12 AM) *
OK, stiu ca vei discerne corect. thumbsup.gif

Ms ptr increderea acordata. Si pt ajutorul dat. Apreciez
DORU
Daca te decizi pt Skoda, la momentul respectiv te pot ajuta si cu mai mult decat sfaturi. Da-mi de veste daca nu uiti...
SaCalu
QUOTE(DORU @ Feb 18 2008, 02:45 PM) *
Daca te decizi pt Skoda, la momentul respectiv te pot ajuta si cu mai mult decat sfaturi. Da-mi de veste daca nu uiti...

Pana sa ma decid poti sa ma mai ajuti cu o intrebare? Cam care este pretul primei revizii informativ ptr motorizare pe benzina?
DORU
Revizie mica (filtru ulei, ulei, filtru aer + polen) - manopera si materiale - maxim 500 RON, TVA inclus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.