Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Mondeo Tdci
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Ciapsa108582
Salutare,

Am un Ford Mondeo TDCI si am o problema la el.
Distributia ii pe lant, si se aude ca bate ceva acolo la cureaua de alternator, se aude ceva zgomot, am duso in service, au schimbat toate rolele, fuliile, intinzatorul si tot se aude.
Oare ce ar fii baiu? confused.gif
Ceva poze sau ceva schema cum se pune cureaua aia de alternator nu se pot gasi?
Potzocul
salut, modul de aplicare a curelei este chiar simplu eu m-am uitat cand a pus-o la loc cu ocazia schimbarii alternatorului
chestia e ca trebuie miscat intinzatorul (mecanicii mei aveau o unealta speciala) si apoi cu intinzatorul "strans" au pus cureaua la loc, pe role.
si la mine exista bataia respectiva, dar eu stiu ca trebuie sa schimb rolele si sper sa rezolv situatia cu schimbarea respectiva.

sa te uiti daca cureaua culca bine in santul rolelor

cati km ai facuti cu masina? mecanicii imi spuneau ca la 200 000 km ar fi recomandat sa se schimbe lantul.


imi spui si mie cam la ce pret a fost intinzatorul, rolele si tot tacamul?
Ciapsa108582
Inca nu au gasit problema, au desfacut alternatorul, zice ca de acolo se aude bataia asta.
Ceva poze cu intinzator nu ai, ca zice ca ii de alt model si si aia ar fii posibil sa produca zgomotul.
preda_mire2006
am si eu o problema cu fordul mondeo de 2000 tdci...apa in localitate scade la temp de 60grade si in afara localitatii apa sta normal la 90 grade... ce se intampla??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.