Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Civic Sedan 1.8i, Civic Sedan Hybrid, Accord 2.0i, Prius, Avensis, Peugeot 308 1.6 THP
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
T u d o r
Mai baieti si fete, m-am hotarat sa deschid topicul asta pana la urma, dupa ce am poluat cu prostii diverse topicuri alea altora, carora le cer scuze. smile.gif Vreau sa spun ca nu m-am hotarat inca sa iau masina noua, dar vreau sa ma decid macar asupra viitorului model, daca tot nu stiu cand o sa fie. Iata si un poll, in care va rog sa votati, luand in calcul toate datele problemei. smile.gif

Modelele pe care le-as lua in calcul deocamdata sunt, in ordinea numerelor de pe tricouri, Accord 2.0 modelul aniversar sau Executive, Civic Sedan 1.8i ES, Civic Sedan Hybrid, Toyota Prius, Toyota Avensis Luna 2.0 d-4d, Peugeot 308 1.6THP.
mike.omega
Honda biggrin.gif Motorizarea hibrid. Sa nu platesti taxa de prima inmatriculare nu de altceva smile.gif E si cel mai ieftin hibrid de pe piata daca nu ma insel!
Daca vrei totusi sportivitate 308-ul ca din cate pricep are 1.6T pe benzina sau 2.0 HDI. Pentru Avensis cei 124CP din 2.0 D4D sunt cam putini, mai bine 2.2 D4D.

PS: ai deschis cutia Pandorei ninja.gif
T u d o r
Eu nu voi vota, desi am si o parere cat de cat conturata. Fiecare masina dintre cele de mai sus are avantajele si dezavantajele ei. Am inclus hibridele pentru a nu-i da lui Tariceanu nici un shfantz la taxa aia monstruoasa. biggrin.gif Avensis am bagat-o cu 2.0 d-4d pentru economia de carburant superioara, altfel ar fi fost surclasata de Accord (dpdv al meu de vedere) pe orice plan si nu mai avea rost sa o aduc in discutie. 2.2d-4d are taxe prohibitive, a se vedea fraza de dinainte. biggrin.gif
2.0 hdi e puternic, dar nu mult mai puternic decat 1.6-le meu de acum, pe testate. Caii se vad pe hartie multi, dar in realitate motoarele nu sunt foarte diferite ca si temperament, unde mai pui ca 2.0 e mai greu si atarna pe fatza rau de tot, de unde sportivitate? tongue.gif
S O R I N
Honda 2.0 editie aniversara sau toyota dar nu diesel ci 2.0 benzina.... thumbsup.gif
T u d o r
Sorine, o puneam, dar nu-mi place "lemnul de plastic" din interior. biggrin.gif
drabisan
QUOTE( T u d o r @ Feb 7 2008, 10:01 PM) *
Sorine, o puneam, dar nu-mi place "lemnul de plastic" din interior. biggrin.gif


Aici ai mare dreptate! Eu am invatat sa-l ignor! E, din punctul meu de vedere, cel mai slab lucru din masina!
Oricum, la ce poll larg ai pus...e greu! By default nu m-as uita decit la hibride! Numai sa nu manince cretionoizii din guvern si si parlament inca un ban de la mine!
Hoinar
QUOTE( T u d o r @ Feb 7 2008, 10:01 PM) *
Sorine, o puneam, dar nu-mi place "lemnul de plastic" din interior. biggrin.gif


Nici mie nu-mi plac...da' am inteles ca se pot inlocui usor cu alte insertii...si ar fi pacat sa scoti masina de pe lista doar din cauza asta.
Ma rog...parerea ta.

Desi stiu ca te trage ata catre Accord...eu propun tot Avensis...imi place mai mult..sau poate 308 asta ca e ochios tare, si umbla vorba ca au umblat mult la calitate...
Acuma daca nu te grabesti tare, ai putea astepta varianta noua de la Accord, ce ar trebui sa apara in cateva luni la noi(parca asa scria pe site-urile de stiri auto), ca Ave-ul nou vine abia la anul.
La fel...noua Laguna nu o incerci? Sau Mazda 6? Asta chiar merita o privire...emisiunile de calitate (5th gear) chiar le lauda.

Sa-ti spun drept, eu acuma la astea m-as uita.
Oricum, succes in alegere smile.gif
vio
io zic sa astepti inca un pic .. iese noua versiunde prius care este si mai economa ca actuala si cam da lectzii civicului la poluare daca tot vrei mashina verde ....

in alta ordine de idei , pune si tu alte mashini in poll , astea sunt mashini ???? blink.gif (exceptam hibri aici )
Legionaru'
Adauga si Avensis 2.0 ca rezolvam noi cumva insertiile alea! thumbsup.gif
S O R I N
Cand o fi ,pariu ca va fi honda ? ninja.gif
vio
o honda civic typt R hibrid smile.gif)
Hoinar
QUOTE(vio @ Feb 8 2008, 12:02 AM) *
o honda civic typt R hibrid smile.gif)


nu ma! lancer tdi!
teehee.gif
pardon de offtopic smile.gif.
T u d o r
Puschea pe limba, Hoinare. biggrin.gif

Vio, cre'ca sunt prea batran pentru type R, ai vrea acum sa ma alerge gagicile prin oras? ninja.gif

Mazda si Laguna nu le pun la socotela, ca au service naspa.

Iar cu Ave de 2.0... nu-mi dati in cap, dar o consider cam "za seim car" cu Accordul, iar in ochii mei pierde din start duelul cu acesta. Sunt subiectiv... biggrin.gif

Iar de asteptat, o sa astept pana prin toamna, ca am alte "investitii" de facut acum. Nu-i asa ca nu sunt chiar atat de nebun cum par? whistling.gif
xamez
ce pret are honda accord aniversary?varianta type s
T u d o r
Accord 2.0 SE - vreo 21000 ddp

Accord 2.0 Executive - ~23000 ddp

Type S 2.4 - 25000 ddp
Daniel Bogdan
S-a mai schimbat treaba cu service-ul la Mazda, e un director nou acum la Mazda Romania ( care si ea e noua, ca firma ), care a triplat vanzarile in 2007 fata de 2006, si e super pus pe treaba - si rezultatele se vad, inclusiv la service-uri. Din cele 2 service-uri care sunt acum, nici unul nu exista in 2006.

Iti spun pentru ca stiu - am inceput cu Mazda in 2003 si sunt la a 3a, daca o socotim si pe a sotiei.

Horror story-urile cu service la Mazda sunt adevarate, dar nu mai sunt de actualitate. Aceeasi situatie a fost de fapt si la Honda, nu? cu C****** *****s care isi bagau picioarele?

As fi votat Honda Accord, dar mai are putin si moare, asa ca ce rost are? si despre noul model nu stiu destule. In rest, cunosc versiunea 2.0, o masina minunata, dar pentru oameni care pun mai mult pret pe relaxare decat pe sportivitate.

Iti urez inspiratie, si nu scoate Mazda de pe lista de acum, fa o vizita la un showroom intai.
Bianca81932
Honda Accord exe cred ca poate reprezenta o optiune fiabila biggrin.gif Dar sincer, sfatul meu e sa mai reduci putin lista de optiuni, iar pe "finaliste" sa le scoti la cate un test drive, sa vezi care crezi ca ti se potriveste cel mai bine smile.gif


pick HONDA, pick HONDA teehee.gif
Paul105855
Am votat Prius pe considerentul ca pentru motoarele Otto/Diesel se anunta zile negre. In cativa ani probabil pretul carburantului si masurile guvernamentale vor fi argumente suficiente pentru a te orienta spre o masina verde.

Altfel, echiparea foarte bogata si performantele dinamice suficiente pentru mine compenseaza look-ul nu foarte atragator al masinii.
Si, de asemenea, pentru mine conteaza ca e mai "de familie" decat celalalt hibrid din prezentul versus.
xamez
merg pe honda accord aniversary pret bun la cate dotari are .
AlexTM
Ma bag si eu in seama. Avensis.

Accord-ul nu-mi place cum arata, asa ca a cazut din start.
Civic sedan la fel, Prius-ul arata chiar nasol. Poate 308-le ar merge, dar de Avensis am auzit numai de bine.
(vezi, sint subiectiv, deci nu e o parere pe care sa te poti baza smile.gif )

Cum merg, fiabilitate, etc...? I don't fucking care, sint masini noi.
Revizii? Ma si distreaza unii care vor sa dea 15-20 KEU pe o masina dar se intereseaza cit face revizia, 400 sau 800 RON?
Henry90720
Honda Accord Aniversary. Arata bine, pretul e bun, fiabilitatea binecunoscuta si confort in media clasei ... In plus, suna frumos i-VTEC-ul ala la peste 5.000 rpm. biggrin.gif
HalbaSus
Este simplu... cand ai de ales intre mai multe masini relativ bune trebuie sa o alegi pe cea cu cea mai multi cai putere... in cazul de fata Honda Accord 2.0 155 cp... de dragul comparatiei merita sa pastrezi in lista si 308-ul care are doar cu 5 cai in minus dar greutatea e mai mica. Le testezi pe cele doua... probabil o sa-ti placa mai mult peugeot-ul (pt ca e un hatch compact cu motor turbo) iti dai 2 palme peste fata, si dai avansul pentru Accord Type S biggrin.gif

1. Sterge din lista hibridele (mai bine dai cativa euroi la guvern si injuri o zi/doua sau pana iti trece supararea, decat sa iei un motor anemic si sa injuri 3 ani pana iti schimbi masina)
2. Sterge din lista dieselul care e mult prea anemic pentru caroseria avensisului
3. Sterge din lista civicul sedan - costa aproape cat un accord dar e ceva mica si cu motor ceva mai mic... care-i rostul acestei masini ?

P.S: La accord eu as merge pe variantele sport sau type s, cu suspensii sport, fara suspensii sport aminteste usor de avensis.
ncristi
De acord cu halba thumbsup.gif ...foarte bine pusa problema.

Este intr-un fel amuzant ...de la accordul de 2L care haleste de rupe la anemicele dar economicele hibride smile.gif
Eu am stampilat accordul dar peugeotul este extrem, extrem, extrem de interesant smile.gif
ktullu
Perfect de acord cu Halba, a filosofat bine, dar am votat 308, de ce?

1. Arata minunat in interior mai ales cu piele visinie este whistling.gif (la exterior e mai bine accord, dar eu merg in masina), calitatea in interior se vede;
2. Motor turbo, puternic pentru o compacat si cred ca da mai multe senzatii, mai ales ca e si mai usor per total, cred consum mai bun, daca nu merge turbina ai 1.6 aspirat care in oras consuma mai putin ca 2l, loc de parcare mai usor(asta asa ca un minuscul plus)
3. Accord apare cel nou care e alta mancare de peste, si tu ramai cu modelul vechi, desi la unele masina nu e chiar rau, dar incazul de fata, cel nou arata pe hartie, desktop, altceva.
4.Ar mai fi si taxele aferente mai mici la 308.
T u d o r
Am plecat in poll de la ratiune la pasiune, ce vreti? biggrin.gif Am pus si ce as vrea, si ce ar trebui, si ce ar vrea nevasta-mea. wink.gif

Si credeti-ma, la Accord aniversar (ca si Type S) ma cam ingrijoreaza combinatia 17' plus suspensie sport. Nu prea avem drumuri de calitate pe la noi, asta e. Am observat ca valea Oltului si Rm.Valcea - Pitesti, candva etalon de calitate, s-au umplut de gropi. Ce vreti... au tinut 10 ani.. excelent, dar la noi intretinerea drumului e o notiune abstracta, pe care cei de la CND nu o inteleg in totalitate. biggrin.gif

Si 307-le are o tinuta de drum ferma, dar cand trece peste denivelari imi vine sa plang. Pe un drum bun, e o placere sa il conduci, dar unde naiba gasesc eu drumul ala bun?!

In fine, o sa ma intalnesc cu Sorin, sa-mi arate exact ce inseamna suspensia sport si cum calca 17'. Oricum, va trebui sa caut si hibridele undeva, sper sa le gasesc pentru test, macar la Bucuresti. 308-ul il stiu, sunt incantat de amortizare, net superioara fata de 307.

Daca stiti un dealer Toyo si Honda care au hibridele la test, ziceti-mi, va rog. smile.gif
_Constantin_
Acum 2 ani ti-as fi dat dreptate cu o chestie "ma cam ingrijoreaza combinatia 17' plus suspensie sport." ... dar acum da-mi voie sa te contrazic. E o chestie pur irelevanta. Am mers cu masini cu jante de 18 si talon aproape "vopsit"deasupra jantei, arcuri sport( adevarate nu compromisuri de strada) si bari de rigidizare si in afara de GROPI adevarate pe care le simt si eu in Avensis ... altceva nu a fost deranjant. Eu am mers cu a lu SORIN si mi s-a parut mai confortabila decat Avensis pe acelasi drum ( un drum care il fac zilnic cu Avensis).

Sincer as alege cele mai mari roti posibile oferite de producator. Atata timp cat Lexus si Mercedes ofera pentru navele lor amiral ( LS si S classe) jante de 18-20 cu talon 35 inseamna ca ideea de confort nu sta in dimensiunea jantei sau taria suspensiei. Repet Accord cu jante de 17 si suspensie sport e mai confortabil decat Avensis si Vectra cu jante de 16". Deci nu lasa un asemenea amanunt sa iti influenteze alegerea.

Pitesti. Toyo are sigur hybride dar nu sunt sigur de Honda.
Dany_s
Accord 2.0 sau Prius daca vrei masina pt consum.

308-ul mi se pare urat cu spume (la exterior). Presupun ca e mai ieftin ca Accordul ca altfel nu vad de ce ai mai sta pe ganduri, clasa medie vs compacta. Plus un motor pe benzina Peugeot , turbo si nou aparut.....n-as avea deloc incredere. Honda a trecut de mult de prima tinerete, mai au si reputatie buna la motoare, e un safe bet pur si simplu.
T u d o r
Dany, nu-i chiar asa cum spui tu despre 308. Adica sunt curios dupa ce standarde spui ca e urat cu spume, mie mi se pare foarte frumos. Si nun umai mie, e o opinie generala. La chestia cu masina compacta vs medie iti dau dreptate. Dar motorul e BMW, 1.6 turbo de 150 cai. BMW il monteaza si pe Mini Cooper. In fapt asta e motivul pentru care 308 e pe lista. Are cele mai bune performante dinamice dintre toate cele pe care le-am prezentat, la mica distanta de Civic Sedan 1.8. In plus cred ca are un consum mai mic decat 2.0 Honda, iar taxele sunt si ele mai scazute. E un mod de a gandi rational, incerc sa impac si pasiunea si retiunea... in masura in care pot.smile.gif
James Kilowatt
Eu as lasa ratiunea balta smile.gif Daca te iei dupa ratiune, revii la logan wink.gif Sau renunti complet la masina.
Ia-o pe aia care-ti starneste pasiunea si gata.
T u d o r
Si cand s-o face barilul 200 dolari... sa te tii. biggrin.gif Dca urmez ratiunea, imi iau un "cart" cu pedale, cum erau cand eram mici. Si as avea si feeling, si conditie fizica, si taxe 0, si muschiu' pe mine. thumbsup.gif

Serios, pasiune mi-ar starni si Accord, si Civic 140 cai, si 308. In primul tand Accord... Daca ma ia "nebunia" de tot, ma arunc la 25000 euroi si nu-i asa ca nimeni nu stie ce costa 25000 euro si are Sorin? ninja.gif
James Kilowatt
Daca de baril ti-e tie, ia smart si pune-l pe GPL biggrin.gif

Daca nu baga-te la o chestie aia cu cai putere multi si inutili, care costa mult si oricum n-ai nevoie de ea decat pentru imagine si feeling, care consuma aiurea resursele planetei si omoara si pinguinii biggrin.gif Insa macar stii o socoteala wink.gif
T u d o r
Mai, am avut o usoara dileala sa tin masina asta (nu in asta consta dileala biggrin.gif) si sa-mi iau un ATV, ceva destept, un Bombardier sau Polaris sau ceva jappo, dar cred ca as atinge culmea inutilitatii pe bani. biggrin.gif Asa ca am renuntat, daca-mi iau un teren intr-o zona mai ieftina si mai salbatica, poate o sa ma arunc totusi la un Linhai, mai ieftin. E vreo 4000-4500 euro.
Dany_s
QUOTE( T u d o r @ Feb 9 2008, 11:35 AM) *
Dany, nu-i chiar asa cum spui tu despre 308. Adica sunt curios dupa ce standarde spui ca e urat cu spume, mie mi se pare foarte frumos. Si nun umai mie, e o opinie generala. La chestia cu masina compacta vs medie iti dau dreptate. Dar motorul e BMW, 1.6 turbo de 150 cai. BMW il monteaza si pe Mini Cooper. In fapt asta e motivul pentru care 308 e pe lista. Are cele mai bune performante dinamice dintre toate cele pe care le-am prezentat, la mica distanta de Civic Sedan 1.8. In plus cred ca are un consum mai mic decat 2.0 Honda, iar taxele sunt si ele mai scazute. E un mod de a gandi rational, incerc sa impac si pasiunea si retiunea... in masura in care pot.smile.gif


CUm adica dupa ce standarde? Pai in frumusetea masinilor nu e nici un standard, e pura opinie personala. Mie personal mi se pare urat 308-ul asa cum mi se pare foarte reusit 307-ele. Ok, poate am exagerat cu "cu spume" dar oricum....si am mai citit opinii similare cu a mea. Acum ca e opinie generala publica ca e frumoasa masina, nu stiu, ar trebui sa vad o statistica serioasa facuta. Exista?

Motorul e un lucru bun ca e facut de Bmw.
Nu stiam ca echipeaza si Mini. Aici Mini a fost, si este, echipat de un 1.6 Supercharged, nu Turbo.
Deci nu stiu daca in Europa motorul asta 1.6 T e mai vechi sau e totusi nou aparut. Chiar si facut de Bmw, daca e nou aparut tot as avea mult mai multa incredere in 2.0 de pe Accord. Oricum, chiar daca se adevereste a fi fiabil, un motor de 1.6 Turbo, pe termen mediu-lung are in general costuri de intretinere mai mari decat unul aspirat.

Oricum, intr-un final, Test-drive-ul e cheia. Deabea atunci vei stii mai bine ce sa alegi. Acum sunt doar speculatii.
xamez
eu credc ca decizia este c-am luata .peugeout 308 verymad.gif
cred ca decizia este influentata de bani .care conteaza .
cred ca feeling ai la accord dar banii te indreapta spre 308.
eu de la siab m-am indragostit de accord .
Costanza86138
n-ai nici doi ani cu 307 si deja te gandesti la alta? smile.gif)

Mergi pe Accord. Lasa frantuzoaica, mai schimb-o! Cu ce te incalzeste ca i-au pus carpe noi la interior si motor de la BMW? Trenul de rulare e acelasi, cutiile de viteze sunt Peugeot (stii singur ce inseamna asta: agata, cursa lunga, etc), plaforma e de la 307. Nu contest progresul facut, dar nu merita totusi. Practit ai face trecerea de la diesel la benzina, hardughia fiind aproape aceeasi.

Eu am votat Avensis diesel, dar vad ca tragi pe benzina si atunci cred ca ar merge mai bine Accordu'.
HalbaSus
Perfect de acord cu Constantin... frica de jantele de 17" este total neintemeiata. Eu am jante de 17" vara si de 15" iarna... nu exista nici cea mai mica diferenta de comfort, ba mai mult pe drumuri usor cariate (adica din alea care au gropite mici mici si multe multe) parca cu rotile de 17" ma descurc mai bine...
In al doilea rand... accordul are destul de multi cai putere, iar o suspensie buna e oarecum ceruta de motor, la fel si franele mai mari (pe type S si sport mi se pare ca sunt discuri de frana de diametru mai mare), chiar vrei sa-ti sacrifici siguranta pentru o suspensie ceva mai comfortabila ? (asta-i un argument bun in fata sotiei thumbsup.gif )

Eu nu as exclude cu vehementa 308-ul de 150 cp... probabil e cea mai "fun" masina din cele prezentate de tine, daca ne luam strict dupa pasiune probabil ea ar castiga... dar eu zic ca poti face o concesie marunta ratiunii si sa mergi pe Accord.
f1anatic
Am votat Hibride si am votat Honda > Prius pt ca Honda arata totusi a masina insa technologia de pe Prius e mai buna.
ncristi
QUOTE( T u d o r @ Feb 9 2008, 11:35 AM) *
Dany, nu-i chiar asa cum spui tu despre 308. Adica sunt curios dupa ce standarde spui ca e urat cu spume, mie mi se pare foarte frumos.


Dupa standarde americane ... ei fac cele mai "frumoase" masini laugh.gif

No offence man dar cred ca esti primul om care spune ca masina aia este urata. Cat despre trenul de rulare mi s-a parut total schimbat fata de 307. Intr-adevar treba cu cutia de viteze si cursa luna a schimbatorului s-a pastrat sad.gif ... cel putin la varianta hdi-ului de 1.6.
Oricum masina mi s-a parut beton si foarte "fun" cum spunea halba. Masina aia chiear te poate face fericit smile.gif.
T u d o r
Confirm ce spune ncristi despre cutie. biggrin.gif

Trenul de rulare al 307-ului nu e rau, e doar setat prea tare, pentru a tine caroseria mai inalta si mai ingusta. 308 e mai lat si mai jos, asa ca si-au permis sa lase mai moale amortizarea. Faptul ca l-au pastrat e un avantaj dpdv al fiabilitatii, fiind incercat si "dres" de cateva ori. Nu-mi fac griji pentru fiabilitatea modelului, cum nu mi-am facut nici pentru 307, pentru ca, dupa cum vedeti, nu ma tine 2 ani si ma ia iar dileala. biggrin.gif Iar 2 ani oricum e garantie, nu ca s-ar strica ceva.

Xamez, tin sa te contrazic. Uita-te cat costa modelul 308 1.6 THP si o sa vezi unde gresesti. wink.gif Imi permit pana la 25000 euro ddp, problema e ca de ce sa-i dau chiar pe toti.

Accord e in pole position, cred ca se vede cu ochiul liber, atat din ce gandesc eu, cat si din ce ati votat voi. 2.0 SE, dar inca ma gandesc serios si la Executive. Oricum, Se-ul are pret excelent, e cea mai ieftina dintre toate, cu exceptia Civic-ului Sedan. O combinatie Civic-Accord ar fi irezistibila, ma refer la cutia cu 6 trepte,trapa si consum. biggrin.gif

Cel mai aproape de cum gandesc eu e Halba. smile.gif
Dany_s
QUOTE(ncristi @ Feb 10 2008, 01:17 PM) *
QUOTE( T u d o r @ Feb 9 2008, 11:35 AM) *
Dany, nu-i chiar asa cum spui tu despre 308. Adica sunt curios dupa ce standarde spui ca e urat cu spume, mie mi se pare foarte frumos.


Dupa standarde americane ... ei fac cele mai "frumoase" masini laugh.gif

No offence man dar cred ca esti primul om care spune ca masina aia este urata.


Exista standarde americane? Exista standarde "punct"? Explica te rog ca sa inteleaga si astia mai inceti ca mine. Eventual maxim as putea zice dupa standarde personale.

Si exista o gramada de masini americane frumoase, evident, in opinia mea, si a multora altii.

Si no offence nici tie, dar m-as mira ca ce crezi tu sa fie adevarat. E pur si simplu o chestia de logica. Pe 308 sunt multe milioane de oameni care l-au vazut de cand a aparut. Este aproape imposibil statistic vorbind ca eu sa fiu acel primul care zice ca e urata.
Oricum, pot sa spun sigur (lasand logica si statistica la o parte), ca nu-s primul. De fapt 308-ul eu l-am vazut prima data pe un review dat de cineva pe forumul garajul.ro unde persoana respectiva spunea ca ii se pare masina urata. Lucru care ma face automat, cel putin al doilea om.
T u d o r
Intrebare: Accord are lupa la becurile halogen? whistling.gif
xamez
pe mine ma roade invidia atunci teehee.gif
S O R I N
Daca ai 25 de mii de koko nu mai sta, Type S si gata.

Oricum te convingi tu cand o sa mergi cu a mea... ninja.gif
_Constantin_
QUOTE( T u d o r @ Feb 10 2008, 09:09 PM) *
Intrebare: Accord are lupa la becurile halogen? whistling.gif


Da.
mike.omega
Parca stabilisem ca design-ul este o chestie subiectiva dry.gif

Ti-as fi recomandat noul C5 dar au postat niste preturi pe site de ma ia cu ametelea ninja.gif
drabisan
Nu imi amintesc daca aici, dar stiu ca si-a pus cineva problema ca Accordul are "doar" 4* NCAP.
4, dar bune. Azi dimineata un amic de-al meu a avut un accident. A intrat aproape perpendicular un Matiz in el. Evident Matizul zob cu soferul la cusut pentru ca nu avea centura si a iesit prin parbriz. O mina sarita din umar si lovituri zdravene, dar matizistul iese pe picioare din spital in citeva zile.
Accordul distrus si el. Roata stinga fata a zburat, pragul indoit, motorul usor plecat spre dreapta, usa soferului rupta bine de tot - a primit deja dauna totala.
Amicul absolut teafar. Socat, dar fara vreo zgirietura.
Accordul era exact ca al lui Sorin.
Si sa nu uit: 24,5m l-a tirsiit Matizul pe Accord. Asta ca sa va faceti o idee despre viteza Matizului.
_Constantin_
Daca Accordul avea 50 kmh si luam in calcul o masa de 1400 kg si matizul o masa de 900 kg. Din ecuatia fizicii de clasa 11-a rezulta ca pentru a impinge Accordul 24,5 m Matizul trebuia sa aiba 893746578934657834657934 KMH +/- 1 kmh. whistling.gif
HalbaSus
QUOTE(_Constantin_ @ Feb 13 2008, 05:44 PM) *
Daca Accordul avea 50 kmh si luam in calcul o masa de 1400 kg si matizul o masa de 900 kg. Din ecuatia fizicii de clasa 11-a rezulta ca pentru a impinge Accordul 24,5 m Matizul trebuia sa aiba 893746578934657834657934 KMH +/- 1 kmh. whistling.gif


Perpendicular... adica nu frontal... adica acordul putea sta si pe loc (defapt nu stiu ce relevanta are viteza accordului) singurele elemente care conteaza sunt: masele celor 2 masini, viteza matizului, frecarea dintre rotile acordului si sol (aici depinde de sol si de cauciucuri).
T u d o r
Bai, va e rau? woot.gif Ce aveti cu topicul meu? Vrea omul sa-si ia si el o masina decenta, si se trezesc doi moderatori sa-i strice topicul cu nazbatii. teehee.gif Astea sunt discutii care se fac cu berea-n fata, eu sunt treaz si va spun cu toata increderea ca nu ati mai baut nimic de mult si se vede. tongue.gif
HalbaSus
Ahhhh ? Pai inca nu te-ai hotarat ? Parca ti-am zis odata sa-ti iei accord, preferabil type-s, e simplu ca buna-ziua tongue.gif Hai, ia si tu o bere si ajutan-ne sa calculam viteza matizului smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.