Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pronostic 2008
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
f1anatic
Pilotii de aici...
http://f1.gpupdate.net/en/teams.php

Nu ii trec pe toti ca banuiesc ca nimeni in toate mintile nu il va pune pe Fisichella si Team Force India drept campion pe 2008... Asa ca, intentionat am omis Team Force India, Torro Rosso si Super Aguri.

Pe de alta parte copiind numele de pe pagina astora cu f1racing.com observai -adica mi-am reamintit ca McLaren a fost exclusa anul trecut din clasament. Si ca anul asta vor fi ultimii in ceea ce priveste spatiul la garaje (mai ales la circuitele unde spatiul este premium ex. monaco (cu tot upgrade-ul lor din ultimii 3 ani) si ca vor fi ultimii in pitlane. Adica un dezavantaj teribil pt ca in fata lor, lumea va intra si va iesi de la boxe. Adica sa punem problema altfel - daca Massa e primul si Hamilton in spatele lui...Massa va fi gata cu plinul si cauciucurile si se pune in miscare taman cind (daca nu e nimeni in fata lui) Hamilton se va opri si el la boxe. McLaren va trebui sa angajeze un strateg al campaniei militare americane din Irak ca sa faca fata teehee.gif
f1anatic
CIne a votat sa spuna si cu cine ca voi inchide la inceputul sezonului acest thread si sa vedem cum va fi...la jumatatea sezonului...(il inchid si pe ala) si apoi comparam cu rezultatul in Octombrie.

Eu am votat cu Massa.
Hoinar
Eu zic ca Kimi...
Nu ma pricep asa ca dau cu banul smile.gif.
Oana
massa...
Daniel Bogdan
Raikkonen. Nu ii zic Kimi ca nu sunt vecin de bloc cu el.
OvidiuH
Am votat Lewis Hamilton.
klm
Vad ca Alonso nu prea primeste increderea membrilor acestui forum... Sa nu uitam ca este dublu campion si s-a intors la echipa cu care a luat acele titluri (chiar daca Renault a avut un sezon slab).
Totusi fanul Ferrari din mine, care nu il poate vota pe Shumacher si care a zambit satisfacut cand Raikkonen a iesit campion, nu poate sa se astepte decat la un nou titlu din partea acestuia (si eventual, daca nu cer prea mult, un parteneriat cu Shumacher pe pistele de f1 biggrin.gif).
Oana
QUOTE(klm @ Feb 8 2008, 12:57 PM) *
(si eventual, daca nu cer prea mult, un parteneriat cu Shumacher pe pistele de f1 biggrin.gif).

visezi...
AZAZEL
raikkonen , cu 10-20 puncte in fata lui massa
f1anatic
Hai cu mai multa incredere ca miine poimine se face vineri inainte de inceputul sezonului si voi inchide poll-ul.
AZAZEL
oana, iar ne incordam muschii!
ar fi prea mult pt tine ca raikkonen sa devina dublu campion mondial?
Oana
maybe drive.gif
petre 1
Am votat Alonso,poate lucrurile vor sta altfel anul asta la Renault.Singurul care adversar de temut ar fi Hamilton,Massa nu a fost si nu va fi niciodata un campion,Kimi a castigat anul trecut printr-un MAARE noroc.Sincer mi-ar fi placut ca Bourdais sa fi venit la Ferrari,primul an era de acomodare dar sunt convins ca dupa aceea ar fi avut fi facut treaba buna.
James Kilowatt
Eu am dubii ca Reno or sa faca mare branza anul asta, cu tot cu dublul campion. Anul trecut au avut o masina jenanta, iar Alo e bun, insa nu geniul capabil sa castige cu o trotineta.
Eu as merge pe Raikkonen.
AZAZEL
ce naiba PETRE ? de unde le scoti? pai alonso mai mult de 50 de puncte si locul 6 la piloti nu va obtine anul asta. renault sunt gunoi total si chiar alonso a afirmat-o spunand ca nu exista sanse sa se lupte pt podium la inceputul campionatului. din punctul lui de vedere renault lupta in liga lui reb bull si williams. sa nu-mi spui ca este o strategie pt alonso ca sa-si dezinformeze adversarii ! renault sunt la pamant.

apoi hamilton: pacat de el ca nu a reusit sa castige anul trecut pt ca sigur nu o va face nici anul asta. ferrari ii vor spulbera inca din prima etapa si batalia pt titlu se a da exclusiv intre raikkonen si massa. hamilton daca va reusi sa stranga tot atatea victorii ca anul trecut este bine, insa ca nr de puncte nu o va face sigur. se va opri la sub 100 puncte. eu zic ca evolutia lui hamilton va fi 100% la fel cu cea a lui massa din 2007. hamilton va termina cel mai probabil campionatul pe locul 3.
2008 va fi one team show: ferrari.
klm
Massa n-are fata de campion.
AZAZEL
neica, nu stiu ce naiba se intampla ca toate echipele se bat in afirmatii, niciuna nefiind rezervata. toti spun ca si-au imbunatatit masina fata de cea de anul trecut cu aprox 0,5 -1 sec si ca au redus mult dezavantajul care-l aveau fata de cele doua echipe fruntase. cei mai rai de gura sunt williams si red bull urmati de bmw, renault si mai nou toyota. toti spun ca au sanse la podium si ca se gandesc la victorii. singurii care stau cu gura inchisa sunt honda. force india spuneau candva ca vor fi candidati seriosi la puncte.
torro rosso si super aguri stau saracii si nu spun nimic.

daca este sa ma iua dupa ei , ma intreb cine va mai termina sub pozitia 10. chiar sunt curios ce se va intampla in australia.
Alex-F1
Io-l votai pe Kimi, dar cam cu strangere de inima....caci cred ca Lewis se va incorda si mai puternic anul asta, ca sa-si ia revansa.....va fi o batalie crancena....! Pe Alonso nu stiu daca-l tine masina, iar Massa - cum spunea si klm - n-are fatza de campion....cam ceva de genu Coulthard sau Barrichello....creca mi-o iau io pt. asta de la o persoana importanta....nu spui cine.... whistling.gif Mai depinde si de masini..... So let the show begin drive.gif banana.gif
20krpm
hamilton si kovalainen 1 si 2. si nu neaparat in ordinea asta. ferrari o sa aiba mult de furca cu bmw. iar renault cu toro rosso.
Alex-F1
Cum ar veni crezi ca Kovalainen are ceva sanse la titlu anu asta???!!! ohmy.gif Foarte indraznet pronosticu... teehee.gif
Laurentiu_007
raikkonen
20krpm
QUOTE(Alex-F1 @ Mar 9 2008, 06:52 PM) *
Cum ar veni crezi ca Kovalainen are ceva sanse la titlu anu asta???!!! ohmy.gif Foarte indraznet pronosticu... teehee.gif

sfirsitul sezonului trecut l-a prins pe o traiectorie ascendenta. ar trebui sa aiba un boost de elan pentru faptul ca e cu un salariu mai bun, cu o echipa noua, si cu o masina mult, *mult* mai buna. un an e exact ce trebuie ca sa treci de la rookie la experienta, si in acelasi timp sa pastrezi destula adrenalina ramasa ca sa fii ambitios. are atitudinea unui invingator. ca sa nuantez un pic, daca nu o sa fie in competitie pentru titlul la soferi, cred c-o sa fie mai bun la inceputul sezonului decit la sfirsit.

si acuma lasind globul de cristal deoparte - tu stii ca mie-mi plac rookies smile.gif
DRAGOS
Eu cred ca lupta se va da intre Raikkonen si cei doi piloti McLaren, Hamilton si Kovalainen. Massa nu are stofa de campion..

Momentan mizez pe Raikkonen. thumbsup.gif
AZAZEL
QUOTE(DRAGOS @ Mar 10 2008, 11:07 AM) *
Massa nu are stofa de campion..

sa te "citeasca" oana cred ca te mananca de viu sau, poate a devenit imuna.

si mie mi se par indraznete pronosticurile care il dau pe kovalainen in lupta pt titlu. kovalainen indiferent ce ambitii si ce talent are, din pacate va avea nevoie de cateva curse de acomodare si cred ca in acest timp hamilton va pune undeva la 15 -20 puncte avans. probabil ca dupa launa iunie lucrurile se vor reglemanta si avansul pe care il va lua hamilton la inceputul sezonului nu va mai creste. v-am mai zis: mizez ca hamilton va aduna aprox aceleasi puncte cat massa anul trecut undeva intre 90 si 100 iar kovalainen intre 80 si 90.

20krpm eu zic ca te inseli amarnic mizand ca cei de la mclaren vor monopoliza primele 2 pozitii . nu cred ca mclaren se vor apropia sau ii vor depasi pe ferrari in acest an prea des. probabil mizezi pe rezultatele testelor de la barcelona unde mclaren au fost cei mai rapizi dar, acolo ferrari s-au ocupat de dezvoltarea masinii mai mult. cu siguranta asta au facut si mclaren insa ferrari nu s-au obosit deloc cu timpii

pronosticul meu final este (va rog sa-l tineti minte):

1. raikkonen -peste 120 puncte
2. massa -aprox 110 puncte (probabil sub)
3.hamilton intre 90 si 100
4.kovalainen intre 80 si 90
5.heidfeld aprox 70
6.alonso aprox 50
7.kubica pana in 50
8.rosberg pana in 40

-cel putin o victorie obtinuta de un non ferrari sau mclaren, 6 victorii mclaren, 11 ferrari
Oana
QUOTE(AZAZEL @ Mar 10 2008, 02:06 PM) *
QUOTE(DRAGOS @ Mar 10 2008, 11:07 AM) *
Massa nu are stofa de campion..

sa te "citeasca" oana cred ca te mananca de viu sau, poate a devenit imuna.

prima data nu se pune... whistling.gif hai ca nu sar chiar asa, fara motiv, la gatul lui... are si omul dreptul la opinie...
de pronostic nu mai zic decat ca sper ca rosberg sa termine campionatul mai sus de locul 8... si de abia astept week-end-ul...
AZAZEL
QUOTE(oana87995 @ Mar 10 2008, 02:27 PM) *
sper ca rosberg sa termine campionatul mai sus de locul 8... si de abia astept week-end-ul...


si eu astept sa treaca zilele cat mai repede.
rosberg este si el intre preferatii mei pt ca este si el finlandez insa chiar nu vad cum ar putea urca peste locul 8. chestie funny: intre echipele cele mai glorioase si cu un palmares aproape de neegalat sunt 3: ferrari , mclaren si williams. fiecare din cele 3 are cate un finlandez. concluzia este ca cine nu are un filandez trebuie sa-si faca rost de unul obligatoriu. am tot respectul pt talentul acestei natii in motorsport.
20krpm
QUOTE(AZAZEL @ Mar 10 2008, 08:06 AM) *
probabil mizezi pe rezultatele testelor de la barcelona unde mclaren au fost cei mai rapizi dar, acolo ferrari s-au ocupat de dezvoltarea masinii mai mult. cu siguranta asta au facut si mclaren insa ferrari nu s-au obosit deloc cu timpii

smile.gif domne, am mai zis aici, eu nu mizez deloc pe rezultatele din teste si din antrenamente. aia-s doar niste timpi, care se compara doar cu proprii lor timpi, si ziaristii ii clasifica asa, ca sa mai aiba ce ziza sa bage cind e mort sezonul. dar altfel - niciodata nu stii ce testeaza ei zi de zi acolo.

acuma ca sa ma contrazic pe mine insumi imediat, o sa spun ca aguri nu arata bine deloc. n-au avut bietii bani nici sa isi duca masinile la antrenamente, si abia astazi au anuntat de fapt ca au reusit sa-si gaseasca pe cineva care sa le suporte cheltuielile. asa ca timpi nuli in antrenamente e o chestie, in opinia mea, semnificativa.

apropo, tu de unde stii ca ferrari o sa fie asa de departe de mclaren? care e solutia tehnica miracol cu care o sa vina anul asta? ca doar nu ECU-ul. wink.gif
AZAZEL
eu ma bazez pe testele din bahrein unde raikkonen a scos timp mai bun cu peste 2 sec fata de cel mai bun timp scos in tot weekendul cand a fost cursa in 2007.massa a fost imediat in spatele lui. acolo oamenii au mers la viteza si lumea a ramas cu gura cascata. 2 secunde nu 2 zecimi si iti dai seama ca in weekendul in care a fost cursa in 2007 toti au tras la limita. posibil ca in testele din bahrein unde au doborat recordurile respective ferrari sa nu fi fost la limita pt ca pilotii nici nu au avut motivatia sa o faca. erau doar niste antrenamente.

vom afla in max 5 zile cum sta situatia.
20krpm
dude. acuma arunca in ciorba si faptul ca anul trecut in cursa aveau ba rezervorul plin, ba cauciucurile pe terminate. fa comparatie intre temperaturile asfaltului in ianuarie si... aprilie, sau asa ceva (nu mai stiu exact cind s-a alergat bahrain). nu face comparatie cu timpii lu mclaren si bmw, care alergau in valencia, fa comparatie doar cu timpii lu toyota, ca numa ei s-au dus in bahrain. serios, sa faci orice fel de calcule bazate pe timpi din teste si antrenamente e comparat mere cu portocale.
f1anatic
Acum asta se inchide.
Mai incolo (sint 18 curse) - sa vedem peste 5 curse (sau approx cind incepe sezonul European) facem altul.
Si comparam cum s-au schimbat favoritii pt titlu comparat cu pre-sezon.
Spre ex. toti aia care l-ati pus pe Kimmoid primul...se pare ca prima cursa va fi un mini dezastru pt ambitiile Fiinladezului de la Ferrari si statistic vorbiind, in general cistigatorul primei curse invinge campionatul - dar au fost si exceptii e adevarat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.