Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyo Proxes T1R & Yokohama AVS Sport
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Legionaru'
In primavara trebuie sa schimb anvelopele.
Am de ales intre:

http://www.toyo.com/docs/tires/tires.asp?l...;category=sport


http://www.yokohamatire.com/TireIntro.asp?TireID=10

Preturi:

Toyo - 400 RON
Yokohama - 500 RON (pret obtinut pe o relatie speciala)

Depinde de voi in ce voi alerga la vara! thumbsup.gif

_Constantin_
yokohama. thumbsup.gif
OvidiuH
Nu te-ar tenta mai degrabă Goodyear Eagle F1 GS-D3 ?
Legionaru'
Sunt 550 RON.
Stabilisem plafon maxim 450.Am luat in calcul Yokohama fiind la un pret special.
OvidiuH
Ce dimensiune vrei ?
Legionaru'
205/55 R16.
OvidiuH
QUOTE(Legionaru' @ Feb 5 2008, 01:17 AM) *
205/55 R16.

Unde ai văzut tu Eagle F1 la 550 RON, nu știu. La banii ăștia găsești Goodyear-Eagle F1 GSD3 205/55/R16/91W la 303 RON/bucata la Tireshop.ro.
Credeam că e vorba de o dimensiune mai mare, pentru 205/55/R16 sunt exagerate prețurile alea.
Legionaru'
E posibil sa ia dreptate.
Probabil erau dimensiune mai mare.
OvidiuH
Personal aș alege oricând Eagle F1 GSD3 în locul celor două modele menționate de tine în titlul topicului.

http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?ti...=Eagle+F1+GS-D3
_Constantin_
Eu nu as lua Goodyear, le-am vazut pe o masina ... daca pe jos e mazga sau putina apa .... ADIO aderenta. Adica vorbesc de stabilitate, poate distantele de franare sunt bune dar masina respectiva patina ca naiba de fiecare data cand incerca sa plece mai voinic. Evenimentul se intampla in Octombrie ... deci peste 7 grade Celsius. thumbsup.gif
OvidiuH
M-am jucat și eu cu ele astă vară, chiar și pe ploaie abundentă și am fost plăcut impresionat, când urmează să-mi schimb cauciucurile stock de vară la GSD3 trec.
Arheopterix
Eu am avut o problema cu cauciucuri Yokohama noi.
M-ia aparut o galma pe suprafata de rulare.
Masina (un BMW 325IX) vibra groaznic (era la un cauciuc spate).
Pana si-au dat seama la service (in germania) care e problema a trecut destul timp.
Am fost sfatuit sa ii dau in judecata.
Nu am facut-o ptr ca si-au pus cenuse in cap,au scimbat pe toate si am primit si un set de iarna.
Henry90720
Good Year Excellence e o anvelopa ... excelenta. smile.gif Aderenta foarte buna atat pe uscat cat si pe umed, chiar si pe ploaie abundenta.
De asemenea, Dunlop SP Sport Fast Reseponse sunt anvelope OK, cu aderenta excelenta si pe ploaie/umed si pe uscat, cu zgomot la rulare foarte redus. Buba lor ar fi ca se uzeaza relativ repede.
Oricum, nu as recomanda nici Yokohama si nici Toyo la preturile alea!
drabisan
QUOTE(Henry90720 @ Feb 6 2008, 08:49 PM) *
Good Year Excellence e o anvelopa ... excelenta. smile.gif Aderenta foarte buna atat pe uscat cat si pe umed, chiar si pe ploaie abundenta.
De asemenea, Dunlop SP Sport Fast Reseponse sunt anvelope OK, cu aderenta excelenta si pe ploaie/umed si pe uscat, cu zgomot la rulare foarte redus. Buba lor ar fi ca se uzeaza relativ repede.
Oricum, nu as recomanda nici Yokohama si nici Toyo la preturile alea!


Foarte deacord cu Dunlop SP. Absolut bune ca aderenta si zgomot. Eu am.
DAR: la 20.000km s-a ovalizat o guma. Dreapta fata. Nu mult, dar suficient cit sa se simta in directie, un pic (dar combinat cu paranoia=MULT). Am schimbat fata-spate si totul e perfect.

Observatii pe care i le-am comunicat lui Legionaru: preturile de pe site-ul din Ungaria aproape sigur vor contine TVA si transport, cind sint aduse in Romania. Si s-ar putea sa nu mai fie competitive ca pret.
Partea cu TVA-ul va trebui confirmata de site sau, cel mai bine, de cineva care a comandat de acolo.

Personal, in 2-3 luni o sa schimb toate 4 Dunlop-urile SP cu Toyo T1R.
OvidiuH
Prețurile de pe site-ul respectiv conțin TVA, iar transportul pentru 4 anvelope e de aproximativ 65 RON. Știu pentru că am luat două seturi de la ei.
Marfa a fost de calitate, mi-au adus-o la ușă în 3 zile de la comandă, însoțită de factură și certificat de garanție. Plata s-a făcut ramburs, la livrare.
cristsib
QUOTE(Legionaru' @ Feb 5 2008, 12:55 AM) *
Sunt 550 RON.
Stabilisem plafon maxim 450.Am luat in calcul Yokohama fiind la un pret special.

Vezi si: http://www.cauciucuridirect.ro/start.html
OvidiuH
Și acolo sunt prețuri bune, din păcate produsele trebuie plătite în avans și vin în vreo 10 zile.
T u d o r
Eu am Dunlop SP 2000 pe 16', de vara. Excelente ca si grip, silentioase. Cat tin nu stiu, pana la vreo 19000 cat au ele rulaj pe masina s-au comportat bine, fara sa se vada uzura.
vio
si io la corolla tot D 2000 E parca ,,,, au 42 000 km si mai au putin pana jumatatea uzurii , pe drum uscat sau ud .. superi tari . mazga sau iarna .. ura si la gara
_Constantin_
Sincer sa fiu eu nu as alege nici una din cele doua sau ...3 anvelope. Profilul ala "racing" e atragator dar nu poti sa nu recunosti ca au dezavantaje MARI pe unele suprafete. Pana la urma masina e folosita pe drumuri normale, la viteze normale, are o putere normala deci singurul motiv pentru care Legionaru vrea asa ceva e modelul profilului. Eu nu am avut pana acum anvelope mai bune decat Michelin. Pur si simplu au fost singurele care faceau exact ce trebuie pe o masina normala: adica zgomot 0 si performante peste medie.

Daca vrei intradevar anvelopa de "uscat" uita-te mai jos ... e anevlopa cu care vin echipate din fabrica 911 Turbo sau Bmw M3.
drabisan
QUOTE(_Constantin_ @ Feb 9 2008, 08:37 AM) *
Sincer sa fiu eu nu as alege nici una din cele doua sau ...3 anvelope. Profilul ala "racing" e atragator dar nu poti sa nu recunosti ca au dezavantaje MARI pe unele suprafete. Pana la urma masina e folosita pe drumuri normale, la viteze normale, are o putere normala deci singurul motiv pentru care Legionaru vrea asa ceva e modelul profilului. Eu nu am avut pana acum anvelope mai bune decat Michelin. Pur si simplu au fost singurele care faceau exact ce trebuie pe o masina normala: adica zgomot 0 si performante peste medie.


Critica-l tu, eu il sustin! Si la vara o sa te uiti dupa gumele noastre.
Nu zic ca nu ai avea dreptate, dar nimeni nu alearga pe o sosea uda, iar faptul ca gumele au profil sport ajuta, enorm pe o sosea uscata, atit la viteza cit si la frinare.
Plus zgomotul, care e mai "liniar" la gumele fara prea multe forme...
Iarna, asta e, nu prea ai de ales, si merg cele modelate, pentru siguranta...
_Constantin_
Si eu il sustin .... ca cele de acum fac zgomot de parca ar merge pe janta. Problema e ca nu sunt ieftine. Mie mi-au placut mai mult cele care le ai tu pe masina decat astea EXTREME .... nush mi-se pare ca nu se potrivesc ... Vizual pentru mine arata ca un costum armani cu adiadasi rosii. confused.gif
Legionaru'
M-am decis! Toyo Proxes T1R!
Maine vin,vineri sunt pe masina! thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.