Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum putem reduce zgomotul in habitaclu?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
spata2008
Salut!

Pun si eu o problema, care, cel putin pe mine, ma deranjeaza putin ... zgomotul motorului la turatii mari si al trenului de rulare.
Am mers sambata pe un drum national unde, acum 5-6 luni au fost aruncate pietricele mici si ascutite care au intrat in asfalt. La 120 km/h ma dureau timpanele de la zgomotul produs de trenul de rulare, in habitaclu. Motorul nu se mai auzea deloc. Cred ca, daca mergeam la 6000 rpm, tot nu-l auzeam, datorita zgomotului produs de asfalt.
Dupa 50 km "de cosmar" am intrat pe un drum european impecabil, dar, aici se auzea motorul, mai ales cand "o ardeam".
Stiu ca, o mare vina la amplificarea zgomotului o au cauciucurile.
Masina nu mie se pare prea izolata fonic.
Voua cum vi se pare?
Ce solutii aveti?
Arheopterix
Cum am mai scris,nu s-a lucrat la antifonarea masinii.
Nu e o limuzina .
E o masina de clasa medie .
spata2008
Ai drepatate. Nu s-a lucrat la antifonare. Dar, vreau sa lucrez eu.
Vreau sa-i fac asta, cred ca se poate putin mai silentioasa.
S-a mai gandit cineva la asta?
Arheopterix
Teoretic poti face multe.
Scoti mocheta ,scaunele si pui dedesubt vata minerala.
O sa se micsoreze spatiul la piciarele celor care stau in spate (care e si asa mic).
AlexRe
Mai este o posibilitate ... sa pui masina pe o parte, sa cureti toata vopseaua de sub masina, apoi sa o dai cu un strat de antifon, apoi inca un strat de izolare fonica si apoi vopsita. La motor ai putea sa pui izolarea din pasla pe capota de la modelele disel ( daca exista ) daca nu atunci sa iei de la alta masina, din dezmembrari si sa o adaptezi. Pe timpul iernii ar fii ok, dar vara cred ca s-ar incalzii motorul prea tare din cauza lui.
spata2008
Daca pui izolatie fonica pe capota, se aude mai putin motorul in exterior.
Nu asta ma deranjeaza ci zgomotul in habitaclu. Afara poa' sa se auda ca un camion, inauntru sa nu ma deranjeze.
Am vazut ca, intre motor si habitaclu are doar tabla. Unele masini au ceva izolatie.
Solutia de mai sus e ok dpdv al atenuarii zgomotului produs de trenul de rulare. E putin cam costisitoare, ce-i drept, dar e buna.
klaxxy
La solutia propusa de AlexRe ma gandesc si eu de cateva luni. Pasla pusa sub capota, pe peretele despartitor dintre habitaclu si motor si pe partea interioara a aripilor atenueaza drastic zgomotele, indiferent de natura lor. Un prieten din Service a pus pe Loganul lui (pe benzina) izolatiile de la Loganul pe motorina si schimbarea este foarte mare. Cat priveste trenul de rulare ... Langa orasul meu este o portiune de cateva zeci de km cu criblura incastrata in asfalt. Zgomot cat cuprinde. Am mers pe portiunea aceea cu toate tipurile de masini, Audi, BMW, Mercedes, VW ... TOATE au un zgomot suparator in habitaclu pe acea portiune de drum. Mi-e teama ca pentru asa ceva nu prea sunt multe solutii.
spata2008
Pasla pusa sub capota si intre motor si habitaclu, da, dar pusa in partea interioara a aripilor nu cred ca-i o solutie prea buna. Acolo e multa apa si mizerie, crezi ca-i face bine?
Cred ca ... asa o sa fac. O sa pun pasla intre motor si habitaclu si pe sub capota.
Pe unde gasesc pasla in comert?

In ceea ce priveste zgomotul rotilor, din ce am auzit si eu, va pot spune ca si anvelopele au un rol foarte important.
Cand am luat masina le aveam pe toate umflate la 2,4. M-am dus la vulcanizare si le-am facut 2,2. O sa le fac 2,0. Chiar se simte.
In 2-3 sapt. ii iau gume Avon. Sper sa diminueze zgomotul.
klaxxy
Pasla originala, de Almera diesel, gasesti la orice service Nissan, dar pe comanda. Costa scump (sute bune de euro). Mai bine iei una de Logan si o ajustezi putin. Costa mai putin si este la fel de buna. Te vei chinui putin cu readaptarea clipsurilor de prindere pe capota. Mai dificil va fi cu pasla dintre motor si habitaclu. Pe aceea trebuie sa o faci singur, ca sa umpli toate spatiile. Oricum, un amic a facut asa ceva la un VW (tot cu pasla de Logan) si i-a iesit bine. Vreau sa fac si eu asta, dar mai in primavara.
Normal ca zgomotul trenului de rulare este mai accentuat cand folosesti cauciucuri de iarna, mai dure. Se poate reduce prin micsorarea presiunii in pneuri, dar nu sunt convins ca este o solutie buna: poti afecta intreaga tinuta de drum a masinii. Rezolvi o problema si strici zece. Mare atentie la solutia asta!
AlexRe
Stiu ca exista un fel de antifon, care arata ca un perete de calciu la uscare si sunt pe baza de cauciuc, sau un compus al acestuia. Nu am gasit in comert de cumparat si stiu ca face minuni dupa aplicare.
Nu cred ca scaderea presiunii in pneuri reprezinta o solutie buna pentru scaderea zgomotului, deoarece cum spunea si "klaxxy" strici multe.... de la consumul care va creste, la frecearea marita si uzura pneurilor si alte implicatii.
spata2008
Multumesc pt. sfaturi!
Cred ca o sa-mi iau pasla de la Logan sau de la dezmembrari (asa ma scot cel mai ieftin).
Cum se incalzeste putin si o sa am timp .... se rezolva. wink.gif
spata2008
QUOTE(AlexRe @ Feb 6 2008, 10:14 AM) *
Stiu ca exista un fel de antifon, care arata ca un perete de calciu la uscare si sunt pe baza de cauciuc, sau un compus al acestuia. Nu am gasit in comert de cumparat si stiu ca face minuni dupa aplicare.
Nu cred ca scaderea presiunii in pneuri reprezinta o solutie buna pentru scaderea zgomotului, deoarece cum spunea si "klaxxy" strici multe.... de la consumul care va creste, la frecearea marita si uzura pneurilor si alte implicatii.


daca gasesti asa ceva, zi-ne si noua.
thx!
AlexRe
QUOTE(spata2008 @ Feb 6 2008, 11:04 AM) *
QUOTE(AlexRe @ Feb 6 2008, 10:14 AM) *
Stiu ca exista un fel de antifon, care arata ca un perete de calciu la uscare si sunt pe baza de cauciuc, sau un compus al acestuia. Nu am gasit in comert de cumparat si stiu ca face minuni dupa aplicare.
Nu cred ca scaderea presiunii in pneuri reprezinta o solutie buna pentru scaderea zgomotului, deoarece cum spunea si "klaxxy" strici multe.... de la consumul care va creste, la frecearea marita si uzura pneurilor si alte implicatii.


daca gasesti asa ceva, zi-ne si noua.
thx!



Done thumbsup.gif
Ediz33425
O solutie pentru antifonare profesionala este oferita de Ziebart.Firma activeaza de multi ani in State,dar la noi au aparut abia anul trecut(ii vazusem la TV).

Bafta!
spata2008
Gata, am gasit solutia. Sper sa tina sa nu dau banii degeaba.
"Panouri fonoabsorbante 50 x 50 cm - netede, negre - Set 10 buc." facute din bitum.
Au 2,5 mpatrati diametru, cred ca-mi ajunge sa fac motorul si sub aripi.
Costa 250 lei.
klaxxy
Bitum? Adica smoala, nu? Si la vara, cand va incepe sa curga smoala, ce faci?
spata2008
Sunt pe baza de bitum. Sunt facute special pentru izolarea masinii. Chiar arata si desene pe ambalajul lor.
Sunt facute sa reziste la cateva sute de grade C.
Sper sa fie ok.
spata2008
Dupa ce am studiat mai multe forumuri, am gasit ceva si mai ieftin.
Adica iau 10 mp cu 160 lei + 20 lei posta, comanda de la un nene din Barlad.
Are si aluminiu pe deasupra si rezista la caldura mare. Asa mi-a zis nenea ala la telefon.
Sper sa nu-mi iau teapa.
Tarabostes
eu cred ca te complici
AlexRe
QUOTE(spata2008 @ Feb 11 2008, 05:16 PM) *
Dupa ce am studiat mai multe forumuri, am gasit ceva si mai ieftin.
Adica iau 10 mp cu 160 lei + 20 lei posta, comanda de la un nene din Barlad.
Are si aluminiu pe deasupra si rezista la caldura mare. Asa mi-a zis nenea ala la telefon.
Sper sa nu-mi iau teapa.


Sunt de parere ca te complici prea mult, gaurire, lipire, greutate in plus pe masina, consum mai mare si cel mai important ... risti sa modifici centrul de greutate al masini si sa o faci instabila. Nu-mi suna bine ceea ce vrei sa faci. unsure.gif
spata2008
ma puneti pe ganduri.
ce greutate poate sa aibe in plus, 20-30 kg?!!?
vreau sa antifonez doar motorul nu toata masina.
mai studiez.
Winter1966
QUOTE(spata2008 @ Feb 12 2008, 11:50 AM) *
ma puneti pe ganduri.
ce greutate poate sa aibe in plus, 20-30 kg?!!?
vreau sa antifonez doar motorul nu toata masina.
mai studiez.


Cred ca are dreptate Alex.Desi sunt absolut convins ca nu se pune problema de modificare a centrului de greutate. Totusi, la ceea ce ai gasit la Barlad (parca) probabil este ceva gen vata minerala caserata pe foliede aluminiu. Te ai gandit ce interesant devine materialul dupa ce prinde putina apa. Si daca mai faci niste gauri in caroserie, pe care cu toata bunavointa le poti acoperi cu un fel de grund pe baza de zinc, rezultatul este ca vei distruge izolatia normala a caroseriei, deci ... frumoasa si binecunoscuta rugina.
Nemaivorbind de faptul ca nu ai acces in jurul motorului asa cum ai crede...

Parerea mea este ca de obicei, mai binele este dusmanul binelui, cu alte cuvinte bagi bani si o gramada de timp pentru un rezultat cel putin discutabil...
Bineinteles ca faci cum vrei, dar totusi masina nu este studio de inregistrari sau ceva similar...

Succes
costing
La mine plangerile au fost in special din spate, cica era prea zgomot general. Am gasit la un magazin specializat in audio pentru masina niste material, seamana cu o mocheta, cica fonoabsorbant pe care l-am lipit cu scoci cu 2 fetze pe separatorul intre portbagaj si interior... Ceva treaba a facut, dovada stau neuronii mei relaxati smile.gif

Distractia e cam scumpa (20E o foaie 70x150 + alte consumabile). O foaie trebe numai pentru spate, inca una pentru pus la picioare in fatza pe unde e tabla goala. E cam frectie la picior de lemn chestia asta, dar ajuta la neuroni. La urechi insa, nu prea smile.gif

Eu m-am obisnuit cu ideea, asta e masina, pana la urmatoarea dau muzica mai tare biggrin.gif

Succes,

.costin

AlexRe
Cum a zis si Winter ... trebuie sa gauresti caroseria pentru prinderea acelui strat, locul este stramt si nu o sa ai acees sa il modelezi cum vrei. Eventual trebuie sa scoti motorul si sa realizezi un model al peretelui despartitor si apoi sa creeazi acel perete pentru montare. Daca vrei sa il montezi cu motorul pe masina va fii un devarat chin, avand in vederea care fire, cabluri si conduce exista pe acel perete si nu cred ca vei realiza un perete cat de cat compact, iar rezultatul, fara sa jignesc, poate sa se comporte ca o carpeala. Cred ca este prea multa munca si sper sa nu fii dezamagit de rezultate.
Catalin70285
o folie pentru antifonare ar fi si asta pe care o foloseste tipul de aici:http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=5...ght=primera+p12
spata2008
Multam de sfaturi!
Va zic si eu asa:
1. materialul este autocolant, deci, nu trebuie sa gauresc nimic.
2. materialul este pe baza de bitum cu aluminiu pe deasupra.
3. nu se pune problema schimbarii centrului de greutate, pentru ca vreau sa pun doar la motor si sub aripile din fata.
4. un mp are 2,5 kg greutate, deci 7-8 mp, cat am eu nevoie, nu depasesc 20 kg.
Oricum, momentan nu sunt foarte hotarat, pt. ca nu am bani.
Prioritate, acum, are unghiul de fuga si schimbul uleiului in cutia de viteze.
Oricum, ceva, ceva tot ii fac si o sa va anunt, va chem sa va arat, cred c-o sa vreti toti sa faceti, mai vb noi ...... cool.gif
AlexRe
Spata ... experimenteaza pe a ta .... daca iese bine te chemam si sa ne faci si noua biggrin.gif biggrin.gif
spata2008
Baieti, zilele astea as vrea sa iau un balot de 40 mp de Fonomin (pasla fonoabsorbanta) de la un magazin din zona Cotroceni.
http://www.minet.ro/index.php?f=auto&lb=ro
Am o mica precizare: nu se mai fabrica nici IZOMIN nici IZOFON 1000, acum se numeste Fonomin.
Am sunat la fabrica la Ramnicu Valcea si mi-au zis ca trimit maine un balot in Bucuresti la un magazin de desfacere.
Problema e ca, eu nu am ce sa fac cu 40 mp si d'asta as vrea sa-l impartim.
Daca va intereseaza, dati-mi un nr. de tel. pe privat si vorbim.
Nu e scump: 2,6 lei mp (26.000 lei vechi). Cu 10 m de material izolezi capota, portbagajul, si interiorul (parerea mea).
Random
Spata, s-ar putea sa te chinui degeaba s-o antifonezi. Probabil o sa reusesti sa reduci zgomotul motorului, dar nu si al zgomotului la rulare/gropi sau al elementelor caroseriei: fetze usi, haion,etc.
spata2008
Cu 10% daca-i reduc zgomotul, e ok.
Creierul meu va percepe o mare imbunatatire decat in realitate.
E, ce sa-i faci .... autosugestia.
Dau si cu vopsea insonorizanta pe sub aripi (fata, spate) si nu cred ca zgomotul de rulare va fi acelasi.
spata2008
QUOTE(spata2008 @ Mar 2 2008, 07:39 PM) *
Baieti, zilele astea as vrea sa iau un balot de 40 mp de Fonomin (pasla fonoabsorbanta) de la un magazin din zona Cotroceni.
http://www.minet.ro/index.php?f=auto&lb=ro
Am o mica precizare: nu se mai fabrica nici IZOMIN nici IZOFON 1000, acum se numeste Fonomin.
Am sunat la fabrica la Ramnicu Valcea si mi-au zis ca trimit maine un balot in Bucuresti la un magazin de desfacere.
Problema e ca, eu nu am ce sa fac cu 40 mp si d'asta as vrea sa-l impartim.
Daca va intereseaza, dati-mi un nr. de tel. pe privat si vorbim.
Nu e scump: 2,6 lei mp (26.000 lei vechi). Cu 10 m de material izolezi capota, portbagajul, si interiorul (parerea mea).

nu se baga nimeni?
ieftin ca braga (2,6 lei mp)
AlexRe
Eu mai astept cu operatia asta ... am alte investitii pe cap, plus ca vine vara si trebuie bani pentru concediu smile.gif
pcv
stiu ca trecut ceva timp de la oferta ta,dar intreb mai e valabil?ca as avea si eu nevoie de 10 m. unsure.gif
spata2008
QUOTE (pcv @ May 11 2008, 11:45 PM) *
stiu ca trecut ceva timp de la oferta ta,dar intreb mai e valabil?ca as avea si eu nevoie de 10 m. unsure.gif

din pacate nu mai e valabila oferta. am renuntat si eu la pasla pt. ca nu am avut cu cine sa cumpar 40 mp.
in schimb am gasit ceva mai bun, un burete antifonic, pe care il poti pune si la motor.
FAR EASTERN
pcv, bun venit pe forumul masini.ro!
Sper sa-ti placa si sa mai stai pe aici. Sigur ai si tu de impartasit lucruri interesante.
pcv
multumesc,FAR EASTERN.
spata2008 cum se numeste acel burete,unde l-ai gasit si cat costa?scuze ca am pus atatea intrebari. rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.