Help - Search - Members - Calendar
Full Version: HELP ! Am pus prea mult ulei !!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
crristian
Mi-am facut schimbul de ulei. Am bagat Castrol Edge 5w30. Am turnat tot bidonul de 4litrii. Shtiu ca trebuia sa ashtept vreo 10 min, poate chiar mai mult dupa ce am bagat cei 3 litrii jumate dar ma grabeam shi am turnat pana nivelul a ajuns pe maxim la joja. In dim asta am verificat joja si nivelul e peste maxim cu vreo 2 cm. Am venit cu ea asha la servici. .. Daca e problema nu mai circul cu ea pana cand imi fac timp sa las sa se scurga acel surplus de ulei.
Dar daca mai continui sa merg cu ea asa se intampla ceva???
cristianionut
trebuie neaparat sa scoti tot acel surplus, altfel ajunge in catalizator sub forma de vapori si distrugi catalizatorul.Incearca cu o siringa mai mare la care ii pui in cap furtunase de plastic ca sa ajungi in baie.
cod
NU IGNORA ceea ce as pus cristianionut. Nu mai circula cu masina pana cand nu scapi de surplusul de ulei.
crristian
Gata .. am rezolvat. Eram venit cu ea la servici deja cand am depistat faza.. shi am gasit o groapa aici langa firma.. am pus pe coltzu gropii.. m-am bagat sub ea.. am desfacut busonu de la baie .. lasat sa se scurga vreo 800ml .. pus la loc busonu si apoi am mai completat dupa 15 min de asteptare. Acum e ok nivelul. Deci in bidonul in care am lasat sa se scurga si dupa ce am mai completat mi-au mai ramas vreo 400-300 ml. Bine ca am rezolvat.. acum pot circula linistit sweat.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.