Help - Search - Members - Calendar
Full Version: transferuri, birfe si shushanele - sezonul 2008
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
20krpm
acuma ca s-au mai linistit un pic apele (pina si christian klein s-ia gasit un locshor inapoi in F1), hai sa mai birfim un pic despre ce ni se pare interesant. de exemplu: io de obicei nu pun pret pe rezultatele din sesiunile de teste si de antrenamente (asa cum ziceam mai zilele trecute intr-o discutie, daca unul dintre soferi primeste sarcina sa testeze acceleratia si altul frinele, ghici care iese cu timpi mai buni) dar nu pot sa ramin rece la timpii de azi (simbata 02/02) din barcelona:
1. Sebastian Vettel Toro Rosso-Ferrari, 1:21.679, 89
2. Sebastien Bourdais, Toro Rosso-Ferrari, 1:21.782, 88
3. Lewis Hamilton, McLaren-Mercedes, 1:22.135, 80
4. Heikki Kovalainen, McLaren-Mercedes, 1:22.511, 70
5. Robert Kubica, BMW Sauber, 1:22.833, 90
6. Fernando Alonso, Renault, 1:22.938, 115
7. Nelson Piquet Jr., Renault, 1:23.002, 115
8. Mark Webber, Red Bull-Renault, 1:23.020, 75
9. Nick Heidfeld, BMW Sauber, 1:23.070, 94
10. David Coulthard, Red Bull-Renault, 1:23.322, 85
11. Nico Rosberg, Williams-Toyota, 1:23.347, 34
12. Kazuki Nakajima, Williams-Toyota, 1:23.948, 40
13. Jenson Button, Honda, 1:23.959, 58
14. Tonio Liuzzi, Force India-Ferrari, 1:24.263 61

sau daca n-aveti chef sa discutati despre timpi, ce ziceti de stabilizatorul vertical de pe noul red bull? io de la A380 si B787 incoace n-am mai vazut asa ceva smile.gif
AZAZEL
voi ce parere aveti de kovalainen?
am vazut ca in teste , cam in jumatate din cazuri a fost in fata lui hamilton in ceea ce priveste timpii.
acum in a 3-a zi la barcelona a obtinut iarasi timp mai bun.
sau testele sunt teste si cursele altceva?!
Oana
dupa cum zicea 20krpm, hamilton o fi avut sarcina de a testa franele drive.gif
si mie mi-au sarit in ochi timpii lui kova, si oricat de teste ar fi testele, cred ca are ceva de zis baiatul... si indiferent care a fost situatia acolo, am totusi o vaga presimtire ca anul asta hamilton o sa straluceasca in tacere... anul trecut a avut o sansa, pe care a ratat-o din lipsa experientzei si cred ca anul asta isi va lucra mai mult nervii decat talentul... nu-l vad campion decat peste vreo 2 ani...
in schimb, masinile de anul asta sunt ochioase...
AZAZEL
QUOTE(oana87995 @ Feb 4 2008, 12:53 AM) *
... anul trecut a avut o sansa, pe care a ratat-o din lipsa experientzei si cred ca anul asta isi va lucra mai mult nervii decat talentul...

de acord cu tine. lupta de anul asta se va da intre raikonen si massa. asa cum am spus-o in alta parte , cred ca hamilton va face mai putine puncte ca anul trecut. cu siguranta sub 100.

hai sa facem un pst cu un pronostic general pt anul acesta si cu ceva comentarii anexe , asta daca sunteti de acord.

20krpm
pe baza caror date ale sezonului care n-a inceput inca am putea sa dam un pronostic cit de cit educat?...
f1anatic
QUOTE(20krpm @ Feb 4 2008, 11:17 AM) *
pe baza caror date ale sezonului care n-a inceput inca am putea sa dam un pronostic cit de cit educat?...



Fanii lui Alonso sint niste clasici ! Dezaprob complet acest trist comportament ! Spania ar trebui sa isi piarda locul din campionat.

QUOTE
Thousands of fans visited Saturday's and Sunday's test session at Circuit de Catalunya, the track near Barcelona. And while the crowd cheered loud for its favourite driver Fernando Alonso it was also shouting racists things such as 'puto negro' (fucking black) and 'negro de mierda' (black shit). The track officials removed various abusive banners from the grandstands and security guards were placed in the grandstands to keep the fans calm.



http://f1.gpupdate.net/en/news/2008/02/04/...ish-grand-prix/
20krpm
super-moderator, intrebarea mea era legata de propunerea post-ului dinainte. nu vad vreo legatura intre ea si decupajele tale din reviste. daca tot m-ai citat, imi explici, te rog, care e legatura cu ce-au facut o mina de oameni stupizi in barcelona?
f1anatic
QUOTE(20krpm @ Feb 4 2008, 06:05 PM) *
super-moderator, intrebarea mea era legata de propunerea post-ului dinainte. nu vad vreo legatura intre ea si decupajele tale din reviste. daca tot m-ai citat, imi explici, te rog, care e legatura cu ce-au facut o mina de oameni stupizi in barcelona?



Membrule Avansat,
eu am dat reply. Ar fi trebuit sa iti sterg citatul, e adevarat.

Pe de alta parte, astenia primaverii (ca doar titlul este numit vine-vine primavara) se pare ca i-a timpit pe anumiti fani ai lui Alonso. Hence - the link.
Oana
la asa idol, asa fani... sick.gif
AZAZEL
raikkonen a obtinut in teste in bahrein un timp de 1.30.595 care este mai slab decat recorul pe acea pista cu 0.343 sec. recordul apartine lui schumy inca din 2004 pe vremea cand se alerga cu motoare v10(mult mai puternice). practic timpul lui raikkonen este mai bun decat recordul de anul trecut cu 2 sec iar asta inseamna in opinia mea ca ferrari si-au imbunatatit masina foarte mult. probabil ii vor spulbera pe mclaren si vor face anul acesta aproape 250 puncte.
AZAZEL
o chestie interesanta: pe f1.com lumea voteaza cine va fi capul de afis la bmw pt anul acesta. rezultatul este strans dar, conduce kubica:
Which driver do you believe will have the edge at BMW Sauber in 2008?

Heidfeld
42.24%

Kubica
44.95%

Too close to call
12.81%

eu am votat pt heidfeld
20krpm
super-moderator, mi se pare mie sau tu tocmai ai sters vreo 50-60 de post-uri din topicul asta?... fara sa spui nimic nimanui, doar asa pentru ca era necesar?...

edit: liniutze si litere nelalocul lor tongue.gif
f1anatic
QUOTE(20krpm @ Feb 7 2008, 10:00 PM) *
super-moderator, mi se pare mie sau tu tocmai ai sters vreo 50-60 de post-uri din topicul asta?... fara sa spui nimic nimanui, doar asa pentru ca era necesar?...

edit: liniutze si litere nelalocul lor tongue.gif



Te-ai prins acum ? rolleyes.gif
20krpm
lol. halal. thumbsup.gif smile.gif
Oana
nu le-a sters...le-a mutat in history...
f1anatic
Pe de alta parte copiind numele de pe pagina astora cu f1racing.com observai -adica mi-am reamintit ca McLaren a fost exclusa anul trecut din clasament. Si ca anul asta vor fi ultimii in ceea ce priveste spatiul la garaje (mai ales la circuitele unde spatiul este premium ex. monaco (cu tot upgrade-ul lor din ultimii 3 ani) si ca vor fi ultimii in pitlane. Adica un dezavantaj teribil pt ca in fata lor, lumea va intra si va iesi de la boxe. Adica sa punem problema altfel - daca Massa e primul si Hamilton in spatele lui...Massa va fi gata cu plinul si cauciucurile si se pune in miscare taman cind (daca nu e nimeni in fata lui) Hamilton se va opri si el la boxe. McLaren va trebui sa angajeze un strateg al campaniei militare americane din Irak ca sa faca fata teehee.gif

No comenteaza nimeni ?
20krpm
ultimele vesti e ca super aguri au probleme. ba ca au un investitor indian, ba ca se tavalesc cu niste rusi, dar pin la urma se pare ca nu-s deloc cu sacii-n carutza inca. au iesit cu masina in teste, dar si-au aminat lansarea oficiala (probabil ca nu stiu inca ce abtibilduri o sa-si puna pe masina), iar pozitia lui anthony davidson a devenit un pic cam tulbure...
20krpm
hai sa mai bagam la topicul asta cit mai avem ce, pentru sezonul 2008.
- balonzo, dupa ce a cam pus-o in canada, e descurajat, si sugereaza ca renault ar trebui daja sa inceapa sa se pregateasca pentru 2009. atita grija fata de viitorul lui renault ma face sa cred ca nu prea i-a dat nimeni de la vreo alta echipa vreun telefon in ultima vreme, si incepe sa se simta cam singur.
- red bull e in negocierile aproape finale sa vinda jumatatea lor din toro rosso. cumpararatorii sint un grup de englezi ("ultimate" - nu pa bune, asa ii cheama).
- honda zice "nu, n-am vorbit cu danica patrick sa faca vreun test pe masina noastra cit am fost in canada, dar daca ne suna si ne lasa mesaj, o sunam inapoi". wink. mai tare danica decit takuma smile.gif
f1anatic
Hamilton buys 200K 'LEW 1S' plate

http://www.itv-f1.com/news_article.aspx?id=43020

Ma dezamageste LEW1S cu comportamentul de über super mega extra star.
20krpm
QUOTE (f1anatic @ Jun 17 2008, 10:08 AM) *
Hamilton buys 200K 'LEW 1S' plate

http://www.itv-f1.com/news_article.aspx?id=43020

Ma dezamageste LEW1S cu comportamentul de über super mega extra star.

uite n-am sa contrazic ce zici tu aici, dar ai grija cum faci aprecierile astea, ca se-ntorc. el a platit $200k pentru license plates - asta e cam 0.5% din venitul lui anual. tu anul trecut ne trimiteai poze nush ce license plate japonez pe masina ta, pe care, daca e sa luam in calcul niste preturi de pe ebay si un salariu mediu din zona in care locuiesti, ai dat cam 0.04% din venitul tau anual. deci roughly de vreo 12 ori mai putin. in conditiile in care:
- venitul lui anual nu e impozitat 40%
- ale lui sint street legal, ale tale sint fake*
- el are doua, tu unul*
- el (dupa aprecierea ta si a mea) vrea sa para über-super-mega-extra-star, tu (dupa aprecierea mea, sint curios care e aprecierea ta) vrei sa pari **

nu pot sa interpretez dezamagirea ta cind afli (nici macar nu vezi) ca cineva isi cumpara numere personalizate, decit prin prisma faptului ca ai vrea si tu la fel, nu-ti permiti, si esti sortit sa te dai mare cu ce ai.

-----------------------

* = ma refer la numerele personalizate
** = am vrut sa folosesc un cuvint care am intrebat daca e defaimator (mie nu mi se parea), si mi s-a zis ca da; asa ca ramine in discutie doar aprecierea ta
f1anatic
QUOTE (20krpm @ Jun 17 2008, 10:27 AM) *
QUOTE (f1anatic @ Jun 17 2008, 10:08 AM) *
Hamilton buys 200K 'LEW 1S' plate

http://www.itv-f1.com/news_article.aspx?id=43020

Ma dezamageste LEW1S cu comportamentul de über super mega extra star.

uite n-am sa contrazic ce zici tu aici, dar ai grija cum faci aprecierile astea, ca se-ntorc. el a platit $200k pentru license plates - asta e cam 0.5% din venitul lui anual. tu anul trecut ne trimiteai poze nush ce license plate japonez pe masina ta, pe care, daca e sa luam in calcul niste preturi de pe ebay si un salariu mediu din zona in care locuiesti, ai dat cam 0.04% din venitul tau anual. deci roughly de vreo 12 ori mai putin. in conditiile in care:
- venitul lui anual nu e impozitat 40%
- ale lui sint street legal, ale tale sint fake*
- el are doua, tu unul*
- el (dupa aprecierea ta si a mea) vrea sa para über-super-mega-extra-star, tu (dupa aprecierea mea, sint curios care e aprecierea ta) vrei sa pari **

nu pot sa interpretez dezamagirea ta cind afli (nici macar nu vezi) ca cineva isi cumpara numere personalizate, decit prin prisma faptului ca ai vrea si tu la fel, nu-ti permiti, si esti sortit sa te dai mare cu ce ai.


-----------------------

* = ma refer la numerele personalizate
** = am vrut sa folosesc un cuvint care am intrebat daca e defaimator (mie nu mi se parea), si mi s-a zis ca da; asa ca ramine in discutie doar aprecierea ta



Ce inseamna sa vorbesti ... am vrut sa folosesc un cuvint care am intrebat daca e defaimator (mie nu mi se parea), si mi s-a zis ca da; asa ca ramine in discutie doar aprecierea ta.


http://www.cyberdriveillinois.com/departme...ide/vanity.html

* $237*
($143 title/registration fee + $94 Vanity fee)

Asa-i. Nu imi permit 240 de dolari. Si nici numar care sa imi fluture ego nu se gaseste
Sint bucuros in schimb ca mi-ai stabilit venitul si tax bracket, dind dovada de o inalta calificare. #

Aprecierea ta despre mine NU ma intereseaza; ca de altfel nici discutiile cu tine.
Dar in fine. Multa sanatate.

Pt curiozitatea celorlati, ceea ce ma impiedica sa imi pun numar personalizat gen SCHUMI 5 (5 titluri la Ferrari) la masina sint bineinteles in ordinea nefireasca: costul, vreau dar nu pot. Si bineinteles NU ar atrage atentia de loc, mai ales politiei, camerelor video care monitorizeaza traficul, celorlalti participanti la trafic, vandalilor etc.

Brusc mi s-a facut scirba.
---------------------------------
Bun. Am editat, la dorinta ta. Daca iti e frica ca detaliile personale apar pe net, nu sta pe internet.
20krpm
(am sters continutul post-ului - continea o rugaminte catre supermoderator care a fost indeplinita.)
Oana
QUOTE (f1anatic @ Jun 17 2008, 03:08 PM) *
Hamilton buys 200K 'LEW 1S' plate

or not...

(FIA Thursday press conference - France) http://www.formula1.com/news/headlines/2008/6/7955.html
Q: I have been asked to ask you a question about a number plate. Have you bought LEW15?
LH: No. Absolutely no interest. That sounds about the worst number plate I’ve ever heard of. I’m not stupid enough to spend a couple of hundred grand on a bloody number plate. I wouldn’t spend a hundred pounds on a number plate. A number plate’s a number plate. It doesn’t mean nothing to me. I just heard about it today. It was the first I’d heard about it.
20krpm
mellow.gif oh well. asa ca ramine numai unul care isi cumpara personalized license plates...
AZAZEL
coulthard a spus adio la F1:
http://www.formula1.com/news/headlines/2008/7/8033.html
Oana
in sfarsit... sa lase locul tinerilor, ca el era cam depasit de situatie...
20krpm
coulthard, hm smile.gif acum vreo citeva saptamini, dupa ce a terminat in canada, dadea interviuri la nascar si zicea ca si soferii de nascar sint la fel de talentati ca si aia de f1. suna ca si cum ar face curte cuiva, si c-o s-o ia pe urmele lui montoya si speed, dar cred ca pin la urma a primit salariu bun de la red bull ca sa ramina cu ei. (red bull are totusi echipe destul de puternice in nascar.) ce mi s-a parut funny a fost ca, in aceeasi conferinta de presa (cu soferii britanici), reporterul l-a laudat pe jenson button pentru un rezultat foarte bun la un concurs de triatlon. hamilton l-a luat la misto, "wow, credeam ca eu sint mai fit decit tine", si atit ii trebuie lu button - au batut palma sa se ia la intrecere pe $10,000 caritabili. dar cind au iesit din conferinta, tata lu lewis a zis ca nu-l lasa. (daca i-a tras sau nu lu fi-su o palma peste ceafa - nu se mentioneaza) bummer. tata lu lewiiiis, noi credem ca ar fi misto sa vedem o chestie ca asta!

alonso cica a inceput sa faca figuri si cu renault. dupa cursa din franta a plecat fara sa mai participe la debrief-ul echipei, asa ca astia de la renault habar n-aveau ce naiba a fost gresit cu masina pe care au pregatit-o, de a mers asa de incet in primul stint. noroc cu cei de la bridgestone, care pin la urma au zis ca de la ei era.

si ce am mai aflat e ca o sa mai avem silverstone doar la anul, dupa care donnington park a semnat pe urmatorii 10 ani. si ca melbourne o sa fie seara de la 5PM. (nu stiu daca asta inseamna chiar nocturna...) si ca indianapolis nu e pe lista de curse din 2009. (dar ca daca il intrebi pe tony george de ce, el raspunde "it ain't over yet".)
Oana
alonso asta e bestial... el cand se retrage?
klm
CITAT(20krpm @ Jul 4 2008, 08:40 PM) *
soferii de nascar sint la fel de talentati ca si aia de f1.

In Nascar nu e un oval pe care se invart aia vro 250 de ture?
20krpm
QUOTE (klm @ Jul 7 2008, 02:29 AM) *
QUOTE (20krpm @ Jul 4 2008, 08:40 PM) *
soferii de nascar sint la fel de talentati ca si aia de f1.

In Nascar nu e un oval pe care se invart aia vro 250 de ture?

in nascar sint chiar si 3-4 curse care *nu* sint ovale smile.gif din vreo 30. in indy racing league procentajul e ceva mai bun.
klm
Cum se numeste ala in care se invart aia 250 de ture pe un oval?
20krpm
astea sint circuitele de la nascar. acuma ca-s ovale, dovale, trivale, te dumiresti tu. nu stiu exact cite ture fac pe fiecare. sint unele de 250, sint unele de 300, mi se pare ca e si una de 500 de ture (bristol?).
klm
Si cat de talentat trebuie sa fii ca sa te invarti de 250 ori blink.gif ?! Cred ca ai nevoie de mai mult talent ca sa mergi cu 120 pe DN.
20krpm
asa cum se astepta toata lumea, vettel a semnat pentru la anul cu red bull, in locul lui coulthard. asa cum se astepta toata lumea, mai putin eu, care speram ca o sa mearga inapoi la bmw, cumva in locul lui heidfeld. cu alte cuvinte, vad asta ca un pas spre bine, dar se putea si mai bine. partea cea buna e ca red bull e un loc de munca misto, chiar daca mai tirziu tre sa te retragi sau mu mai esti destul de competitiv ei au masini in tot felul de curse, si tot iti gasesc sa te plaseze undeva. care-s parerile voastre? ca io sint influentat, vettel e soferul meu favorit anul asta.
AZAZEL
QUOTE (20krpm @ Jul 17 2008, 08:50 PM) *
asa cum se astepta toata lumea, vettel a semnat pentru la anul cu red bull, in locul lui coulthard. asa cum se astepta toata lumea, mai putin eu, care speram ca o sa mearga inapoi la bmw, cumva in locul lui heidfeld.


nu mica mi-ar fi mirarea ca heidfeld sa termine campionatul in fata lui kubica in acest an si sa-l mai puna la respect pe acest pustan care si-a cam luat-o in cap.
heidfeld este acelasi ca si anul trecut iar lucrurile vor lua sigur o intorsatura pozitiva pt el.

f1anatic
Si mica ne e mirarea doamnelor, domnisoarelor si dudes cind citim despre Kimi Raikkonen care a lovit o fetita in timp ce mergea pe la garaje...si a trecut mai departe fara sa ii pese. Ok...e in mare parte si vina mamei (femii) care era linga fetita. Da, acum 2 sapt a imbrincit un fotograf, acum o fetita... te face sa te intrebi daca nu sint ceva probleme de atitudine...
http://jalopnik.com/398970/kimi-raikkonen-...g?autoplay=true
f1anatic
Si din lumea Indy-Car-ului, o batatlie de ...prosoape intre distinsele domnisoare din acest business.

DANICA PATRICK vs MILKA DUNO

Click pe link pt video
http://jalopnik.com/398895/danica-patrick-...ght-at-mid+ohio

Si mai e de mirare de ce acest sport este urmarit de barbati in asa mare proportie ?
BRAC
QUOTE (f1anatic @ Jul 22 2008, 12:05 AM) *
Si mica ne e mirarea doamnelor, domnisoarelor si dudes cind citim despre Kimi Raikkonen care a lovit o fetita in timp ce mergea pe la garaje...si a trecut mai departe fara sa ii pese. Ok...e in mare parte si vina mamei (femii) care era linga fetita. Da, acum 2 sapt a imbrincit un fotograf, acum o fetita... te face sa te intrebi daca nu sint ceva probleme de atitudine...
http://jalopnik.com/398970/kimi-raikkonen-...g?autoplay=true

pe mine nu ma face sa ma intreb rolleyes.gif
klm
Desi e condamnabila atitudinea lui Raikkonen nu pot sa nu ma intreb ce cautau aia pe la garaje?!
Daca vine unul in cocserie si tu te grabesti sa prinzi caldarea de cocs te mai uiti la o fetita care se plimba pe acolo?!
f1anatic
Or fi fost acolo cu pile.
Raikkonen e insurat de citi ani ? Si nu are inca copii ?
Vina lui directa sau indirecta...decit sa isi ridice lezat bratele in sus, putea macar sa se opreasca si sa se uite/sa vada/sa intrebe daca copilul e in regula...nu mai zic sa ajute fetita sa se ridice ? Si pampalaul ala de la Ferrari tot la fel, a trecut ca mai stiu eu ce prin porumb.
De cind a plecat Michael, vad ca bunele maniere au disparut, nu doar performantele echipei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.