Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Adio Ignis, Welcome Splash
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
Sorin104552
Salutare tuturor,
Fara surle si trimbite, Suzuki anunta ca a incetat productia modelului Ignis MH din noiembrie 2007, din 8 februarie lansind pe piata, impreuna cu Opel, continuarea proiectului Wagon R/Agila, Suzuki Splash.
O zi buna tuturor,
S.

cribo25
O veste buna pentru unii pentru altii mai putin buna.Cei care au apucat sa cumpere un Ignis nou sint fericiti, ceilalti se vor multumi doar cu ce vor mai gasi la mana a doua.
sprite
E draguta. link
Mircea109037
Da, intr-adevar, Ignis a fost scos din productie... Un lucru bun e faptul ca a mers in paralel destul de mult timp productia de Ignis cu cea de SX4, dar pana la urma inevitabilul s-a produs. Oricum, inseamna ca va urma o scadere de preturi pentru SX4 intr-un viitor nu tocmai indepartat...
Ma apuc sa strang bani la ciorap inca de pe acum smile.gif
Andrei Suzuki
Mie nu imi place de nici un fel.Daca ignisu era urat,asta e...oribil. In plus,ce naiba e ma fratilor cu moda asta cu turometrul separat,pe bord. Inteleg la masinile sport,de competitie sa pui un turometru suplimentar,dar la astea... Ma rog,sa o vedem pe strazi si mai vb dupa.
linx
Personal nu cred ca Splash-ul poate inlocui pe deplin Ignis-ul pe piata. Poate doar sa fie substitutul Wagon-ului sau Agilei de la Opel. Nu am auzit sa fie fabricat in varianta 4x4, sau ma insel. Nu are dimensiunile si volumul Ignis-ului, sau ma insel. In general, nu poate fi Ignis, sau ma insel. In concluzie, varianta de 4x4 Ignis-ul nu are echivalent pe piata, de asta nu ma insel.
cribo25
linx, si eu cred ca nu-l poate inlocui nici ca volum si aproape nici ca motorizare. Splash va veni cu un motor de 1000 cmc in 3 cilindri, 65 CP si unul de 1200 cmc in 4 cilindri, 85 CP pe benzina iar ca diesel unul de 1300 cmc, 4 cilindri si 75CP.
De garda la sol nu stiu nimic iar de variante 4x4 nici vorba.

Despre design aici fiecare cu gustul lui. Turometrul separat seamana cu cel de la Toyota Aygo si probabil va "tremura" si el ca la Toyota. In schimb consola centrala nu mi se pare urita, poate maneta de la schimbator putin prea sus.
Click to view attachment
Mircea109037
Si totusi... eu nu pricep un lucru... Cine a spus ca Splash inlocuieste Ignis ?!?!?! Sau de unde ati mai scos-o si pe asta?
Urmasul lui Ignis e SX4, asa a fost prezentat de la inceput, de cand a fost lansat. Ignis e crossover, SX4 e tot crossover. Splash e.... WagonR cu facelift....
Va rog, nu mai insistati pe tema ca Splash e urmasul lui Ignis... Sunt clase total diferite si piata tinta e diferita....
laurh
Si ziceti ca o sa scada pretul la sx4 ?
Sa mai astept ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.