Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce aparat foto sa-mi iau? Un sfat, va rog.
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Laurentiu_007
As vrea sa-mi cumpar un aparat foto la aproximativ in 400 de leil(nou). Nu vreau sa aiba foarte multe functii. Vreau doar un aparat cu care sa fac poze cat de cat bune. La ce specificatii ar trebui sa ma uit si cam ce marci imi recomandati? Eventual daca stiti si vreun model v-as ruga sa-mi ziceti ca sa il caut pe net. Nu ma pricep la aparate foto si orice sfat e binevenit. smile.gif
Multumesc tuturor
mike.omega
In principiu Canon seria A4xx sau Panasonic LS60 insa sa nu te astepti la cine stie ce performante. Sunt camera ieftine si implicit si pozele care rezulta nu sunt de mare calitate
Bogdan-223
Sau Fuji seria A, Kodak seria C. Cam toti producatorii au un entry-level la camere. In final, e o chestie de gusturi, diferentele fiind aproape nesemnificative.
OvidiuH
În suma asta ai 3 opțiuni rezonabile: Canon Powershot A460, Fujifilm FinePix A800 și Nikon Coolpix L11.
Sunt camere entry level bunicele toate trei, numai bune pentru fotograful amator ce nu vrea să-și bată capul cu prea multe setări.
Laurentiu_007
Multumesc mult de pareri!
Despre Fuji nu am auzit pareri prea bune, iar despre Nikon nu stiu nimic.
Ce ziceti de astea doua:
http://www.domo.ro/IT_&_C/Camere_foto_..._Olympus_FE-210
sau
http://www.domo.ro/IT_&_C/Camere_foto_..._Panasonic_LS60

OvidiuH
Nikon e unul din liderii din domeniu, e o firmă japoneză. Nu ți-aș recomanda Domo. Mai degrabă apelează la un magazin online. Au prețuri și servicii mai bune.
Watcher
Nikon si Canon sunt cam ca BMW si Mercedes asta ca sa iti dai seama cam cine e Nikon wink.gif

Coolpix L10 = 300 ron aici - magazin mai ieftin decat Domo, Altex, Media Galaxy, Real, etc. si care cu asta se ocupa wink.gif

Laurentiu_007
Foarte interesante preturile lor
Laurentiu_007
Gata! L-am luat! smile.gif
Canon A550. Super tare aparatul. Imi place din ce in ce mai mult. Si l-am luat si la pret bun.Aparatul+card de 2G+incarcator si 4 acumulatori(Sanyo)+husa=540 de lei. De la Media Galaxy. Cred ca am facut o alegere buna yes.gif .
Inca o data multumesc de sfaturi tuturor! thanks.gif
OvidiuH
Ai făcut o alegere bună. Să-l stăpânești sănătos.
StefanVVTi
Vorbeam cu Constantin asta-seara si mi-a amintit ca am o coaja de p&s(panasonic vechi, obosit, dar foarte scump la vremea lui, asa ca l-am tinut ceva timp). Dupa Paste as vrea sa iau tot un p&s, dar mai performant. Am citit si eu despre Canon A590 IS si pare ok, la un pret foarte bun pe f64(500 lei cu geanta "cadou").
Ce ziceti, alte sugetii in 500 lei?
vio
ba sa o suctionezi tu ,,,, chiar asa ... da te incolo .
StefanVVTi
Sugestii, imi cer scuze!
laurentiu
De cand mi-am luat aparat foto sunt fan Canon. Al meu are un an si cateva luni si merge perfect. O singura problema am cu el in urma unei cazaturi cam naspa. Nu se mai inchide bine la baterii, s-a rupt o clema care e aceiasi bucata cu carcasa, deci trebuie schimbata cu totul. De mers merge, insa mi-e cam naspa sa-l folosesc asa. In mai e posibil sa ajung pana la Bucuresti si ma voi duce la reprezentanta Canon Ro sa-l repar. Numai acolo am auzit ca se poate schimba carcasa.
AMP
Io nu stiu si nu ma pricep foarte bine la aparate foto.Tot ce pot spune este ca am vazut fotografii facute cu Nikon D40 si m-am indragostit de aparatul asta...Da,sigur,mi-ar surade un D90....dar...nu-s banuti...smile.gif
StefanVVTi
Nu ma tenteaza un DSLR, desi pozele sunt senzationale...trebuie gadilat, bibilit, setat si para-setat! Nu, eu vreau ceva cu care sa fac poze decente, nu 5 poze calitative intr-o ora! smile.gif
OvidiuH
Dimpotriva, cu un DSLR faci mult mai mult poze decat cu un P&S intr-o ora.
Revenind la intrebarea ta, Canon 590IS e un aparat decent. Insa la aceiasi bani sincer eu as lua Panasonic Lumix LZ8 care sta ceva mai bine la calitatea imaginii.
Ar mai fi si varianta Sony Cyber-Shot W120.
StefanVVTi
Sony pica pentru ca are acumulator + incarcator cum are Panasonicul actual si nu prea-mi place! In schimb, acel Panasonic LZ8 pare interesant!
O sa citesc si despre el un review...
Multumesc, Ovidiu! Stiu ca faci multe cu un DSLR, dar vrea ceva practic si cat mai usor de folosit! biggrin.gif
mike.omega
Stefane, varianta de acumulator propiu si incarcator aferent este mai buna smile.gif Eu am la FZ4 acumulator propiu, ma tine aprox 300 de declansari, sau mai mult, depinde cum il folosesc. Inainte de ultimul SIAB am dat 70ron(intre timp s-au mai ieftinit) si am mai luat un acumulator de rezerva(nu e original dar se comporta foarte bine!). Asa am ajuns la un minim de 600 de declansari sa o iesire wink.gif

Cu un aparat cu acumulatori R6 ar trebui ori sa reincarci acumulatorii ori sa ai mai multe randuri la tine. Iar 4 accu R6 de firma si de putere sunt la acelasi pret sau mai scumpi decat 1 acumulator dedicat aftermarket biggrin.gif
StefanVVTi
Am si eu la FZ4 si ma streseaza! smile.gif)
StefanVVTi
FZ1, pardon...tastatura.... X(
mike.omega
36182451.gif
E clara diferenta de gusturi biggrin.gif
OvidiuH
QUOTE (mike.omega @ Apr 7 2009, 11:49 AM) *
Cu un aparat cu acumulatori R6 ar trebui ori sa reincarci acumulatorii ori sa ai mai multe randuri la tine. Iar 4 accu R6 de firma si de putere sunt la acelasi pret sau mai scumpi decat 1 acumulator dedicat aftermarket biggrin.gif

Cu 80 RON iti iei 8 acumulatori Energizer de 2500 Mah si un incarcator Energizer. Treci lejer de 1500 de cadre cu setul asta la o singura incarcare.
mike.omega
Am Energizer si in momentul in care nu i-am mai folosit zilnic au murit. Pot sa-i incarc cat vreau, cum vreau, se descarca dupa 1h chiar si stand. Dupa aia am citit pe net ca nu sunt singurul. Eu am un model argintiu asemanator cu bateriile de la ei wink.gif Nici macar la lanterna nu-i mai pot folosi...

La fel de bine am un set de uniross(1750mAh) de vreo 4-5 ani care inca mai merg. Acum alimenteaza ceva fireless pe la fratimiu smile.gif

OvidiuH
QUOTE (mike.omega @ Apr 7 2009, 01:38 PM) *
Am Energizer si in momentul in care nu i-am mai folosit zilnic au murit. Pot sa-i incarc cat vreau, cum vreau, se descarca dupa 1h chiar si stand. Dupa aia am citit pe net ca nu sunt singurul. Eu am un model argintiu asemanator cu bateriile de la ei wink.gif Nici macar la lanterna nu-i mai pot folosi...

Eu folosesc de vreo 3 ani 4 asemenea seturi. Acum folosesc 10 dintre acumulatori pentru blitzul extern SB-800. 5 acumulatori imi sunt suficienti pentru aproximativ 300 de declansari. Probabil exista si falsuri.
Diesel
Acumulatorii aia Energizer n-au vazut ei chiar cel mai bun regim de exploatare. Cand tata s-a apucat sa foloseasca doar unul sau cand eu i-am incarcat de doua ori, s-a rupt filmul whistling.gif

In schimb HP635, devoratorul de acumulatori, reusea de vreo 2 ori mai multe declansari cu Energizer 2500 mAh decat cu Uniross 1700 mAh.

Lasand astea la o parte, si eu am strambat din nas in privinata acumulatorului propietar pana am pus mana pe primul Panasonic, dar nu e nimic de speriat, functioneaza foarte bine.
drabisan
QUOTE (StefanVVTi @ Apr 7 2009, 09:01 AM) *
Nu ma tenteaza un DSLR, desi pozele sunt senzationale...trebuie gadilat, bibilit, setat si para-setat! Nu, eu vreau ceva cu care sa fac poze decente, nu 5 poze calitative intr-o ora! smile.gif


Orice SLR poate sa faca poze intr-o ora cit o sacosa de PS-uri! Nu aia e problema!
Chiar folosit pe auto un SLR o sa aiba resursele sa faca orice poza, in aproape orice conditii, mai reusite decit un PS.

Problema e ca un SLR cere sticle si creaza asteptari. Si utilizatorul ori evolueaza, ori il arunca si-si ia o sapuniera.

Ca si cum ti-ai lua o masina serioasa, cu ceva cai, pe benzina, cu gume calumea. Ori mergi in forta ori iti iei diesel. Asta ca sa intelegi. ninja.gif
T u d o r
Cred ca intelege foarte bine. biggrin.gif

La 1600 lei poti avea exact oferta pe care am luat-o eu, adica kit D40 + geanta + card 4gb, adica cu pretul unui PS nitel mai scump. Pe lumina buna fac poze ambele binisor, dar cum da inserarea s-a schimbat treaba.
Ideea e ca Fane cred ca vrea ceva usor de purtat, nu o sacosa de 2 kile.

Iar eu fac parte din prima categorie, adica vreau mai mult deja. Mai mult = obiective, nu body. Vreau un tele cu motor de focus incorporat si cred ca asta va fi. Daca stie cineva o oferta mai buna dpdv al raportului calitate/pret, sa vorbeasca acum. biggrin.gif
StefanVVTi
Exact, Tudor! Vreau ceva simplu, usor (atat ca greutate cat si ca folosinta), si care sa faca fotografii mai bune decat FZ1 pe care-l am acum(...cred ca orice face poze mai bune decat asta)!
James Kilowatt
Eu am un Fuji 6500fd de care sunt f multumit, insa care are o oarece varsta deja si oarece cantitate de inghetata care a cazut pe el si a intrat probabil si in interior.

M-ar tenta unul care sa aiba senzorul mare (asta pe care il am cred ca are cel mai baban senzor dintre sapuniere, 1/1.7). Insa nu ma tenteaza DSLR, decat eventual daca vine si cu un obiectiv multifunctional, ca nu ma tenteaza sa ma plimb cu 10 obiective si sa le schimb functie de ce-mi tuna sa pozez. Nu ma dau mare artist in ale pozatului, vreau doar oarece reglaje manuale, un zoom mare si zgomot mic.

Asa ca as opta tot pentru o sapuniera dslr-like, ca sa aiba zoom baban, insa nu am gasit inca nici una care sa aiba senzorul mai mare. 12mpixeli pe un ccd microscopic nu ma tenteaza, mai bine tin inca vechitura asta care pana una alta face poze acceptabile.

Ceva sugestii?

A, si mi-ar placea si sistem de desprafuire a captorului, exista sapuniere cu asa ceva?

_Constantin_
Drabisan eu din pacate nu am rabdarea necesara sa evoluez. Mi-e pur si simplu lene sa citesc in plus, am si asa destul de citit din alte parti. Plus ca eu as vrea sa iau aparatul in masina cu mine mai tot timpul si nu pot. Tre sa-l tin acasa si sa am bucur de el decat foarte rar.
Watcher
Pai daca nu schimbi obiective, cum ajunge praful inauntru ? :-)

La nikon este obiectiv 18-200 care e mama lu 'multifunctional'! (zoom 11x optic si senzor mare!)
James Kilowatt
huh? Care nikon? Care obiectiv?

Banuiesc ca si praful poate intra cum intra si inghetata, nu? De fapt nu stiu, inca nu am incercat ceva atat de avansat, am incercat doar etanseitatea butoanelor.... smile.gif
OvidiuH
QUOTE (Watcher @ Apr 7 2009, 10:11 PM) *
Pai daca nu schimbi obiective, cum ajunge praful inauntru ? :-)

Chiar dacă nu dai obiectivul jos, praf tot ajunge până la urmă în interior.
T u d o r
QUOTE (James Kilowatt @ Apr 7 2009, 10:17 PM) *
huh? Care nikon? Care obiectiv?

Banuiesc ca si praful poate intra cum intra si inghetata, nu? De fapt nu stiu, inca nu am incercat ceva atat de avansat, am incercat doar etanseitatea butoanelor.... smile.gif


Asta. Dar exista la Tamron un obiectiv cu plaja focala si mai mare. biggrin.gif Daca-l iei pe asta poti fi sigur ca in afara de poate o calitate mai buna din partea altora, nu-ti vei dori nimic altceva.
mike.omega
QUOTE (James Kilowatt @ Apr 7 2009, 09:32 PM) *
A, si mi-ar placea si sistem de desprafuire a captorului, exista sapuniere cu asa ceva?


Nu esita P&S-uri cu sistem de curatare a senzorului, nici nu prea se murdareste fiind oarecum protejat de mai multe chestii si e oricum extrem de mic tongue.gif. Cand am desfacut FZ30 spre exemplu, nu am reusit sa ajung la senzor iar praf nu exista biggrin.gif

Pe de alta parte sistemul de curatare a senzorului nu este prezent nici macar pe toate DSLR-urile. Nu stiu exact care are si care n-are smile.gif
T u d o r
Alea mai scumpe au, alea mai ieftine n-au. biggrin.gif
HalbaSus
Canonurile au toate, la nikon mi se pare ca D40 nu are dar restul au, la pentax cred ca au toate, la restul nu stiu.
James Kilowatt
@Watcher
Mai zici odata care Nikon? Ca am impresia ca n-am inteles din prima... whistling.gif La body ma refer...
T u d o r
JK, te referi la obiectivul ala? Vezi ca am pus eu in postul anterior datele.
HalbaSus
QUOTE (James Kilowatt @ Apr 8 2009, 08:14 AM) *
@Watcher
Mai zici odata care Nikon? Ca am impresia ca n-am inteles din prima... whistling.gif La body ma refer...

Obiectivul ala 18-200 este cam singurul obiectiv cu plaja focala asa mare (mai mare decat la fuji-ul tau) despre care am auzit lucruri bune, in general obiectivele de genul asta (ca sunt o gramada) sunt gunoaie.
Obiectivul este compatibil cu toate nikon-urile aflate pe piata, incepand de la D40 pana la D3x (desi nu e recomandat sa-l folosesti pe full-frame-uri)
T u d o r
Eu am citit multe review-uri si nu erau negative. Stiu parerea ta despre obiectivele "generale", singura problema la ala de 18-200 e ca din 18-55 si 55-200 ambele cu VR ai iesit mai ieftin. biggrin.gif
HalbaSus
Depinde pentru ce folosesti aparatul, daca il folosesti pentru a avea niste amintiri (despre copil, despre vizita la bunici, despre concedii, etc) atunci e bun si un obiectiv de uz general gen 18-200, fiind o alternativa mai calitativa la hyper-zoom-uri gen fuji S6500. Daca vrei sa faci poze bune atunci ai nevoie de 2 obiective, si nici unul nu e de uz general. Ai nevoie de un ultra-wide si de un tele. Sa zicem ca un 18-200 poate sa inlocuiasca tele-ul, dar nu si ultra-wide-ul. Cele mai multe poze bune le-am facut cu ultra-wide-ul si mai rar cu tele-ul. In general distanta focala 28-90 (pe 35 mm) sau 18-55 (pe crop) este prea apropiata de unghiul de vedere al ochiului, astfel incat vom obtine poze cam la fel cum vedem noi, ceea ce in general inseamna poze plictisitoare. Pe de alta parte de cand am copil si m-am transformat in "pozar de familie" pe aparat exista o singura lentila: Tamron 28-75. Adica exact genul de lentila pentru poze plictisitoare de familie smile.gif
Watcher
James: m-am referit la obiectiv nikon (adica pentru SLR).
Si e vorba despre cel postat de Tudor.
Obiectiv pe care il combini cu orice body de la nikon, spre exemplu D40.
Oana
ce sa aleg intre nikon d60 si canon 400d? camera va fi pentru poze de zi cu zi... si o intrebare de necunoscator: am inteles ca d60 nu are autofocus: cat si de ce este important asta?
vio
SH sau nou ? ... e f nasol fara AF . adica tre sa focalizezi tu manual.care iti e bugetu ?
Oana
ambele sunt noi... cineva a castigat un concurs si are de ales intre cele 2. eu il voi cumpara de la el cu 500 lei mai ieftin decat pe piata. buget, in jur de 1.500 lei
vio
400D ...
drabisan
QUOTE (Oana @ Apr 21 2009, 12:16 AM) *
d60 nu are autofocus: cat si de ce este important asta?


Te-a lamurit Vio mai mult de-o groaza: D60-ul nu are motor intern, si, din cauza asta, lentilele fara motor (non AF-S) nu au decit focus manual.
In real-life, lentilele non AF-S sint mult mai rare decit cele AF-S.
Dar orice utilizator de D40/D60 va trebui sa tina cont de asta cind isi va cumpara o lentila.

Canon-ul 400D a fost un body foarte ok, la nivelul anului 2006, cind a aparut.
D60-ul este mai nou pe piata.

Specificatiile ambelor body-uri sint destul de asemanatoare.
Daca ai mai multi prieteni cu Canon, ia-ti Canon, ca sa aiba cine te invata si ca sa ai de unde imprumuta lentile.


Oricum, la intrebarea asta nikonistii iti vor raspunde in cor D60, canonistii 400D. Si eu, spre deosebire de Vio, ti-as spune sa uiti 400D-ul, ca nu merita smile.gif
mike.omega
QUOTE (Oana @ Apr 21 2009, 01:26 AM) *
ambele sunt noi... cineva a castigat un concurs si are de ales intre cele 2. eu il voi cumpara de la el cu 500 lei mai ieftin decat pe piata. buget, in jur de 1.500 lei


Sau te poti orienta spre 1000D, care cateva caracteristici in minus fata de 400D care nu se simt cand faci poze zi de zi smile.gif

PS: se mai gaseste 400D??? Ca am vazut pe net numai 450D si tinde spre 2500ron smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.