Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Alegere dificila
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
adibartos
Salut.

Am de facut o alegere intre :
VW Polo din 2002 , motor de 1.4 - 16V - benzina , 50 mii Km , 6.500 EUR si,
Opel Corsa din 2003, motor de 1.2 - benzina, 60 mii Km , 5.000 EUR .

Amandoua sunt neinmatriculate si au dotari asemenatoare (ABS, AC, 2 airbag, 4 usi )

Ma ajutati sa fac cea mai buna alegere ?

Multumesc.
Marius99090
Personal am o problema cu motoarele in 3 cilindri asa ca in situatia data as cam merge pe polo... nu stiu daca se justifica insa diferenta de 1500 EUR... asta numai tu poti hotari, ca iti cunosti mai bine buzunarul si dorintele..
M A R I A N
Amandoua sunt germane, deci neinteresante pentru mine (daca ziceai Toyota Yaris sau Honda Jazz mai veneai de acasa biggrin.gif )...
Ca fost proprietar de Corsa, inainte de a o cumpara, iti recomand sa verifici foarte bine caseta de directie si timoneria acestei masini din 2003.
Succes!
Legionaru'
Chiar azi am vorbit cu un propietar de Corsa 1.2 si se vaita de consumul foarte mare. 10,5-11%.
In Craiova.
giulai007
QUOTE(Legionaru' @ Jan 28 2008, 09:28 PM) *
Chiar azi am vorbit cu un propietar de Corsa 1.2 si se vaita de consumul foarte mare. 10,5-11%.
In Craiova.


Sa iti zic una si mai tare.
Am un prieten care are un Polo de 2 ani si 1 luna. Garantia e de 2 ani la masina lui.
Ce crezi ca s-a intamplat.
Vineri i-a cazut cutia de viteze.
Masina germana.... confused.gif
Nu am eu bani de masina japoneza....
Sa revenim, la masinile prezentate mai sus,
Adibartos, ti-as recomanda VW, (chestia cu cutia de viteze poate fi o intamplare).
In decizia de achizitie trebuie sa te gandesti la urmatoarele:
- unde mergi mai mult cu masina (mai mult in oras, mai mult drumuri in afara)
Criteriu de alegere : care dintre ele are consumul mai mic.
-cheltuielile post cumparare
Intereseaza-te cat costa piesele la fiecare si ce ar putea sa "pice"
-Unde au fost "garate" masinile . Au stat in garaj sau afara
-Cine a mers cu ele; barbat , femeie, tanar, adult. (poti sa iti dai sema daca a fost "abuzata" )
- Daca nu vrei sa tii prea mult masina , vezi care este valoarea de revanzare a fiecareia. VW e mai bine vazuta si are o valoare mai buna , din acest punct de vedere.
- Si cel mai important criteriu banii...

Succes in alegere! si tine-ne la curent
Respect yes.gif
klm
Si foarte important: fa o verificare a kilometrilor, la acei ani numarul ar trebui sa se apropie macar de 100-120.000.
Legionaru'
CITAT(giulai007 @ Jan 29 2008, 11:40 AM) *
Sa iti zic una si mai tare.
Am un prieten care are un Polo de 2 ani si 1 luna. Garantia e de 2 ani la masina lui.
Ce crezi ca s-a intamplat.
Vineri i-a cazut cutia de ambreiaj.


unsure.gif unsure.gif unsure.gif

Cutia de viteze?
Discul de ambreiaj?
giulai007


Scuze, cutia de viteze
Refac si textul de mai sus
thumbsup.gif
florin55503
strict din punct de vedere al motorului cel de pe opel e peste cel de pe polo. macar este in 4 cilindri. si cel de pe polo consuma dar depinde cum se merge. daca incerci sa pleci meeu primul de la semafoare, o turezi aiurea normal ca si consumul va creste o ia razna. am 2 prietene cu polo (unul de 1.2 si unul de 1.4). cea cu polo de 1.2 e incepatoare si in permanenta consuma mai mult decat cea cu 1.4

la corsa din 2003 atentie mare la caseta de directie. ar fi bine sa fie din 2004
adibartos
Salut.

Am achizitionat pana la urma VW POLO 1.4 16V - benzina din 2002.
Sunt f. multumit de alegere.

Poate ma lamuriti si pe mine :

Imi puteti spune care este consumul real in oras si in afara ?

Unde as putea gasi un "far" semnalizare, de pe usa ?
Cu ce tip de benzina e preferabil sa alimentez ?
Ce tip de ulei este cel mai recomandat ?

Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.