Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Neseriozitate de la firma Mitsubishi (Motors Baia-Mare)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mitsubishi
ernest2004
Cine vrea sa-si achizitioneze o masina de la Mitsubishi Motors sa se gandeasca de trei ori inainte sa o faca.La inceput personalul sunt lapte si miere si dupa ce ti-ai luat masina si ai o problema cu ea te poarta pe drumuri ,nu te ajuta cu nimic ba iti spun ca ei sunt numai dealeri .Am un Mitsubishi Colt 1,3 Sam din septembrie 2007 ,merge super dar din decembrie mi-au aparut pe cauciucuri "KUMHO"niste umflaturi(galme) pe toate 4 rotile.M-am dus la Mitsubishi Motors sa-i anunt in legatura cu rotile fiind in garantie un domn de la service a zis ca trebuie facut un dosar si trimis la Bucuresti dar sa circul incet ,fara viteza ca sa nu-mi explodeze roata fata dreapta care are cea mai mare umflatura.Asta a fost in 13-14 decembrie.Am mers saptamanal la reprezentanta sa intreb de rotile ce trebuiau sa vina pe garantie.M-au purtat cu vorba pana in 24 ianuarie cand au chemat o doamna economista sa-mi vada rotile pt a face dosarul.Mi-a zis ca trebuie sa trimit toate rotile la expertiza in Bucuresti ,sa platesc expertiza si in caz ca cauciucurile nu sunt defect de fabricatie raman si fara ele.Intre timp m-am interesat ce ar putea fi cu ele si toata lumea imi zicea acelasi lucru:defect de fabricatie si ar trebui schimbate pe loc fiind pericol public.In 25 ian. aceeasi doamna imi spune ca nu am garantie la roti ca scrie in cartea cu garantii ca fiind consumabile;imi da o adresa si un nr. de telefon a firmei importatoare de cauciucuri Kumho din Bucuresti unde trebuie dusa masina (masina ce nu iese din oras de 2 luni ca nu am nici roata de rezerva ca nu se mai dau numai contra cost binenteles).Sun la firma din B si tipul imi zice ca asigura garantie rotilor ce le vinde el direct nu a celor cu care vine echipata masina.Bun ,osun pe d-na de la Mitsu.M. si o intreb daca ea a vorbit vreodata la Buc. binenteles ca nu ca ei sunt numai dealeri si n-au nici o obligatie fata de cei carora le vand masini.Deci :la expertiza n-are rost duse rotile ca nu-i cine le face,dealeri doar vand masini si atunci cine asigura garantia avand in vedere ca firma importatoare de cauciucuri atunci nu vanzatorul are obligatia asta?Conform legii 449/2003 anvelopele sunt consumabile si nu sunt lipsite de garantie ,acestea trebuie sa aiba minim 2 ani garantie conform legilor in vigoare deoarece masina este luata in leasing pe firma Oficiul pt. Protectia Consumatorului nu poate interveni. Daca mai este cineva in situatii similare astept opinii,sfaturi si sugestii .
goangaus
QUOTE(ernest2004 @ Jan 27 2008, 02:01 PM) *
Cine vrea sa-si achizitioneze o masina de la Mitsubishi Motors sa se gandeasca de trei ori inainte sa o faca.La inceput personalul sunt lapte si miere si dupa ce ti-ai luat masina si ai o problema cu ea te poarta pe drumuri ,nu te ajuta cu nimic ba iti spun ca ei sunt numai dealeri .Am un Mitsubishi Colt 1,3 Sam din septembrie 2007 ,merge super dar din decembrie mi-au aparut pe cauciucuri "KUMHO"niste umflaturi(galme) pe toate 4 rotile.M-am dus la Mitsubishi Motors sa-i anunt in legatura cu rotile fiind in garantie un domn de la service a zis ca trebuie facut un dosar si trimis la Bucuresti dar sa circul incet ,fara viteza ca sa nu-mi explodeze roata fata dreapta care are cea mai mare umflatura.Asta a fost in 13-14 decembrie.Am mers saptamanal la reprezentanta sa intreb de rotile ce trebuiau sa vina pe garantie.M-au purtat cu vorba pana in 24 ianuarie cand au chemat o doamna economista sa-mi vada rotile pt a face dosarul.Mi-a zis ca trebuie sa trimit toate rotile la expertiza in Bucuresti ,sa platesc expertiza si in caz ca cauciucurile nu sunt defect de fabricatie raman si fara ele.Intre timp m-am interesat ce ar putea fi cu ele si toata lumea imi zicea acelasi lucru:defect de fabricatie si ar trebui schimbate pe loc fiind pericol public.In 25 ian. aceeasi doamna imi spune ca nu am garantie la roti ca scrie in cartea cu garantii ca fiind consumabile;imi da o adresa si un nr. de telefon a firmei importatoare de cauciucuri Kumho din Bucuresti unde trebuie dusa masina (masina ce nu iese din oras de 2 luni ca nu am nici roata de rezerva ca nu se mai dau numai contra cost binenteles).Sun la firma din B si tipul imi zice ca asigura garantie rotilor ce le vinde el direct nu a celor cu care vine echipata masina.Bun ,osun pe d-na de la Mitsu.M. si o intreb daca ea a vorbit vreodata la Buc. binenteles ca nu ca ei sunt numai dealeri si n-au nici o obligatie fata de cei carora le vand masini.Deci :la expertiza n-are rost duse rotile ca nu-i cine le face,dealeri doar vand masini si atunci cine asigura garantia avand in vedere ca firma importatoare de cauciucuri atunci nu vanzatorul are obligatia asta?Conform legii 449/2003 anvelopele sunt consumabile si nu sunt lipsite de garantie ,acestea trebuie sa aiba minim 2 ani garantie conform legilor in vigoare deoarece masina este luata in leasing pe firma Oficiul pt. Protectia Consumatorului nu poate interveni. Daca mai este cineva in situatii similare astept opinii,sfaturi si sugestii .

Eu te sfatuiesc sa iei legatura cu sediul central Mitsubishi din Bucuresti, sunt convins ca se vor implica mai mult. De asemenea, te rog sa postezi si pe http://www.mitsu.ro , sunt acolo si dealeri Mitsubishi destul de implicati pe forum care te pot ajuta.
stefan70636
interesant gasesc faptl ca ai kumho pe mitsu.
nu am auzit de nimeni care sa aibe asa ceva pe mitsu. doar bridgestone si continental.
in privinta galmelor...........nu-ti face probleme. ia-ti anvelope noi si termina cu balciul. pastrezi una cea mai buna anvelopa, mai dai 70 de euro pe o janta de tabla si ai si roata de rezerva.
am vandut anvelope si in 99% din cazuri galmele sunt din cauza gropilor.
nu vei avea castig de cauza. acesta va fi raspunsul de la expertiza. pe de alta parte daca masina chiar a venit echipata cu aceste anvelope, ceea ce nu cred in ruptul capului avand in vedere ca masina e produsa in olanda, importatorul de anvelope nu are nici o legatura. anvelopele alea nu le-a adus el in tara.
ernest2004
QUOTE(stefan70636 @ Jan 30 2008, 12:58 AM) *
interesant gasesc faptl ca ai kumho pe mitsu.
nu am auzit de nimeni care sa aibe asa ceva pe mitsu. doar bridgestone si continental.
in privinta galmelor...........nu-ti face probleme. ia-ti anvelope noi si termina cu balciul. pastrezi una cea mai buna anvelopa, mai dai 70 de euro pe o janta de tabla si ai si roata de rezerva.
am vandut anvelope si in 99% din cazuri galmele sunt din cauza gropilor.
nu vei avea castig de cauza. acesta va fi raspunsul de la expertiza. pe de alta parte daca masina chiar a venit echipata cu aceste anvelope, ceea ce nu cred in ruptul capului avand in vedere ca masina e produsa in olanda, importatorul de anvelope nu are nici o legatura. anvelopele alea nu le-a adus el in tara.

O masina care a fost cumparata pe 28 august si are la bord doar 4900 km este inadmisibil sa apara galme la toate rotile.Totusi garantia pe ce se da.
ovidiugm
QUOTE(stefan70636 @ Jan 29 2008, 09:58 PM) *
interesant gasesc faptl ca ai kumho pe mitsu.
nu am auzit de nimeni care sa aibe asa ceva pe mitsu. doar bridgestone si continental. [...]


Eu smile.gif.
Kumho KH11. Dupa dealer ar fi mixte, da' de fapt sint de vara toata ziua.
Drept pentru care ale mele se relaxeaza deocamdata pe balcon. Am mers foarte putin cu ele, si inca n-am sesizat nici o gilma unsure.gif .

QUOTE(stefan70636 @ Jan 29 2008, 09:58 PM) *
mai dai 70 de euro pe o janta de tabla si ai si roata de rezerva

Din pacate pe SAM sint pe dimensiune 205/45 R16, prea late si prea mari ca sa intre in locul rotii de rezerva. Roata de rezerva e de 155 parca, si sa zicem ca ar intra poate si un 175, da' nu mai mult.
ernest2004
QUOTE(ovidiugm @ Jan 30 2008, 05:29 AM) *
QUOTE(stefan70636 @ Jan 29 2008, 09:58 PM) *
interesant gasesc faptl ca ai kumho pe mitsu.
nu am auzit de nimeni care sa aibe asa ceva pe mitsu. doar bridgestone si continental. [...]


Eu smile.gif.
Kumho KH11. Dupa dealer ar fi mixte, da' de fapt sint de vara toata ziua.
Drept pentru care ale mele se relaxeaza deocamdata pe balcon. Am mers foarte putin cu ele, si inca n-am sesizat nici o gilma unsure.gif .

QUOTE(stefan70636 @ Jan 29 2008, 09:58 PM) *
mai dai 70 de euro pe o janta de tabla si ai si roata de rezerva

Din pacate pe SAM sint pe dimensiune 205/45 R16, prea late si prea mari ca sa intre in locul rotii de rezerva. Roata de rezerva e de 155 parca, si sa zicem ca ar intra poate si un 175, da' nu mai mult.


Sa fi foarte antent dupa ce le pui inapoi pe masina, si sa te mai uiti la ele din cind in cind. rolleyes.gif
NeGrutzY
Salut,

Anvelopele au garantie! Asta e clar! Eu am GoodYear si la cateva luni dupa ce mi-am luat masina mi-a aparut o galma pe unul din cauciucuri, pe lateral. Stiind ce inseamna asta (structura de rezistenta a peretelui compromisa) m-am dus la reprezentanta. Acolo mi-au zis ca, cauciucurile au garantie dar nu la ei si m-au trimis la importator. Dupa 2 expertize facute de 2 constatatori au hotarat sa imi schimbe cauciucul. Din pacate nu mai aveau Eagle NCT5 ce am eu pe masina, asa ca mi-au dat, compensator, un Eagle F1 gsd3.
Sfatul meu e sa nu te lasi. Incearca la importator, si daca nu, OPC!!!
Cristi86127
QUOTE(stefan70636 @ Jan 29 2008, 03:58 PM) *
interesant gasesc faptl ca ai kumho pe mitsu.
ceea ce nu cred in ruptul capului avand in vedere ca masina e produsa in olanda, importatorul de anvelope nu are nici o legatura. anvelopele alea nu le-a adus el in tara.


ar fi bine sa crezi. rolleyes.gif
am mai auzit si alti posesori de Colt...gume chinezesti, placute....samd
coltul cu facelift e mai ieftin decat ce am luat noi dar ieftineala asta si-au scos-o pe undeva...
ariciumba
QUOTE(Cristi86127 @ Jan 30 2008, 08:51 AM) *
QUOTE(stefan70636 @ Jan 29 2008, 03:58 PM) *
interesant gasesc faptl ca ai kumho pe mitsu.
ceea ce nu cred in ruptul capului avand in vedere ca masina e produsa in olanda, importatorul de anvelope nu are nici o legatura. anvelopele alea nu le-a adus el in tara.


ar fi bine sa crezi. rolleyes.gif
am mai auzit si alti posesori de Colt...gume chinezesti, placute....samd
coltul cu facelift e mai ieftin decat ce am luat noi dar ieftineala asta si-au scos-o pe undeva...


Si eu am anvelope Kumho. Reactia mea a fost aceeasi , dar doi prieteni , care se pricep , mi-au spus ca sunt foarte bune si sunt si scumpe...deci cred ca ar fi mai bine sa ne documentam.
ernest2004

Am fost la OPC, ei nu se baga fiindca este luat pe firma,ei mi-au dat legea unde este specificat ca anvelopele au garantie.
stefan70636
QUOTE
O masina care a fost cumparata pe 28 august si are la bord doar 4900 km este inadmisibil sa apara galme la toate rotile.Totusi garantia pe ce se da.

galme la cauciucuri se pot face in 100m iar garantia se acorda la orice produs doar la defectele de fabricatie si nu la defecte datorate utilizarii necorespunzatoare.
iar in 4000+ km sa nu imi zica cineva ca nu a dat in gropi in romania ca nu cred.
goangaus
QUOTE(stefan70636 @ Jan 31 2008, 09:55 AM) *
QUOTE
O masina care a fost cumparata pe 28 august si are la bord doar 4900 km este inadmisibil sa apara galme la toate rotile.Totusi garantia pe ce se da.

galme la cauciucuri se pot face in 100m iar garantia se acorda la orice produs doar la defectele de fabricatie si nu la defecte datorate utilizarii necorespunzatoare.
iar in 4000+ km sa nu imi zica cineva ca nu a dat in gropi in romania ca nu cred.

Ma al dracu cauciuc, cum dai intr-o groapa, cum iese o galma? Noi nu dam zi de zi in gropi si nu avem nimik...
Cum iti explici? Iti spun eu, avem cauciucuri normale, nu jucarii sau defecte de fabricatie...
ernest2004
QUOTE(goangaus @ Jan 31 2008, 01:10 PM) *
QUOTE(stefan70636 @ Jan 31 2008, 09:55 AM) *
QUOTE
O masina care a fost cumparata pe 28 august si are la bord doar 4900 km este inadmisibil sa apara galme la toate rotile.Totusi garantia pe ce se da.

galme la cauciucuri se pot face in 100m iar garantia se acorda la orice produs doar la defectele de fabricatie si nu la defecte datorate utilizarii necorespunzatoare.
iar in 4000+ km sa nu imi zica cineva ca nu a dat in gropi in romania ca nu cred.

Ma al dracu cauciuc, cum dai intr-o groapa, cum iese o galma? Noi nu dam zi de zi in gropi si nu avem nimik...
Cum iti explici? Iti spun eu, avem cauciucuri normale, nu jucarii sau defecte de fabricatie...

Nu stiu cum conduci tu o masina noua,sunt anumite persoane pe care nu-i intereseaza pur si simplu isi bat joc de masina lor.Intr-un oras (nu asa de mare) cum este Baia Mare stiu unde sunt gropi si le evit.Masina o conduce nevasta, femeile sunt mai grijuli si mai atente.
iulian_1976
...am facut 2500 km prin Romania , cauciucuri Goodrich nici o galma si au ele cam 20 de mii de km .
...ce ti se intampla este jecmaneala , reprezentanta pierde 300e-400e daca ti le inlocuieste si asta daca iti pune o marca
buna.
...sfatul meu este sa i actionezi in judecata , apoi pui in pericol viata ta si celorlalti din jur...
...datul in judecata sperie thumbsup.gif ,daca te tii scai de ei cedeaza ,depinde de tine...
stefan70636
vad ca aveti curaj.
ia stabiliti o intalnire sa imi dati masina o ora in bucuresti sa vezi ce galme va fac.
nici eu nu am galme desi am luat ceva gropi (e imposibil sa le ocolesti pe toate) dar asta nu inseamna ca nu se poate.
si da cauciucurile ca si alte produse sunt pe categorii de calitate. normal ca un cauciuc de 150 roni e mai slab calitativ decat unul de 400-500.
deci va rog cei care vreti galme programati un drivetest la baiatu si va rezolva ninja.gif
ps: ce dimensiune au kumhourile cu galme?
ernest2004
QUOTE(stefan70636 @ Feb 7 2008, 01:59 PM) *
vad ca aveti curaj.
ia stabiliti o intalnire sa imi dati masina o ora in bucuresti sa vezi ce galme va fac.
nici eu nu am galme desi am luat ceva gropi (e imposibil sa le ocolesti pe toate) dar asta nu inseamna ca nu se poate.
si da cauciucurile ca si alte produse sunt pe categorii de calitate. normal ca un cauciuc de 150 roni e mai slab calitativ decat unul de 400-500.
deci va rog cei care vreti galme programati un drivetest la baiatu si va rezolva ninja.gif
ps: ce dimensiune au kumhourile cu galme?

205/45/R16
De ocolit nu le poti ocoli pe toate dar daca la fiecare groapa se face o galma inseamna ca nu poate fi numit anvelopa.Nu inteleg cum de o firma de asigurari "CASCO" accepta astfel de anvelope.
Iar cei de la Casco au afirmat, au notat si pe dosar ca este defect de fabricatie.Ca sa se faca o galma pe anvelopa din cauza unei gropi ar trebui sa se vada lovitura si pe geanta asta au afirmat si cei de la Casco.In privinta calitati sunt de acord cu tine,este o rusine din partea Mitsubishi Motors ca o masina de 13000 EU sa fie echipat cu astfel de anvelope.
De masinuta sunt foarte multumit dar incompetenta celor care trebuia sa rezolve aceasta problema,adica de la Fortuna Motors Baia Mare i-mi da de gandit pentru alegerea facuta. wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif
stefan70636
ai ales masina, nu dealerul.
nu regreta alegerea facuta.
daca ai parafa celor de la asigurari ca este defect de fabricatie poti sa le dai in cap la dealer. asigurarile nu pun parafa orisicum ci au experti autorizati care analizeaza chestiile astea. adica nu-s facute chiar pe genunchi.
importatorul de anvelope nu te poate despagubi pt ca el nu ti-a vandut si nu ti-a dat garantie la anvelopa respectiva.....dealerul auto in schimb da. si anvelopa este consumabil dar este si el expus defectelor de fabricatie.
eventual da-i in judecata.....dar numai dupa ce te asiguri ca asiguratorul ti-a pus parafa pe bune.....eventual cere o expertiza si de la importatorul de kumho, chiar daca platesti tu....iar de la dealer cere alte anvelope.
ernest2004
QUOTE(stefan70636 @ Feb 7 2008, 10:17 PM) *
ai ales masina, nu dealerul.
nu regreta alegerea facuta.
daca ai parafa celor de la asigurari ca este defect de fabricatie poti sa le dai in cap la dealer. asigurarile nu pun parafa orisicum ci au experti autorizati care analizeaza chestiile astea. adica nu-s facute chiar pe genunchi.
importatorul de anvelope nu te poate despagubi pt ca el nu ti-a vandut si nu ti-a dat garantie la anvelopa respectiva.....dealerul auto in schimb da. si anvelopa este consumabil dar este si el expus defectelor de fabricatie.
eventual da-i in judecata.....dar numai dupa ce te asiguri ca asiguratorul ti-a pus parafa pe bune.....eventual cere o expertiza si de la importatorul de kumho, chiar daca platesti tu....iar de la dealer cere alte anvelope.

Povestea asta s-a afla si la M CAR Mitsubishi, datorita lor am pirmit astazi alte anvelope, iar cele Kumho vor fi trimise la expertiza.Cei de la Casco au facut poza la anvelope, doar uitindu-se la ele au afirmat ca sunt defecte de fabricatie urmand ca ei sa discute cu dealerul, ei au scris pe dosar ca este defect de fabricatie.Ramane de vazut rezultatul expertizei daca se va face, si sunt curios ce se va intampla daca rezultatul va fi ca nu este defect de fabricatie.ieri au pus pe masina cei de la dealer iarasi anvelope KUMHO desi le-am spus ca nu mai dorim aceasta marca, cu discutii aprinse ni l-au pus pe cele care au venit pentru noi. Nu cunosc aceasta marca de anvelopa daca stii ceva despre ele ai putea sa-mi scrii " MAXXIS MA Z1 205-45-16".
ne-am saturat sa tot umblam ca sa rezolvam aceasta problema, de miciunile de obraznicia de incapabilitatea de a rezolva celor dela Fotuna Motors, ne este groaza cand ne apropiem de reprezentanta Mitsubishi.
Ai dreptate in privinta ca am ales masina nu dealerul , din 13 Decembrie pina astazi este prea mult pentru teoretic trei anvelope iar a patra pentru care s-a facut dosar de casco astazi am aflat ca nici macar ala nu l-au adus.
Asta este lumea in care traim.
i2c
KUMHO este o marca coreana (Corea de Sud, ca cei din Nord sunt cu granitele inchise smile.gif ).Kumho ECSTA KH11. Pe site-ul producatorului sunt clasificate ca anvelope de vara, gama de inalta performanta. Pe ici pe colo, pe net, mai pomenesc unii despre KUMHO ECSTA, dar laudativ. Si eu am pe Colt tot KUMHO, am 2500km cu ea, am mers si prin zone "calamitate", adica drumuri infecte, cu gropi teribile, cu muchii ascutite, am mers si pe autostrada cu 130-140 constant si, pana acum, nu observ nici o degradare, nici o galma. E posibil sa fi avut ghinion si sa fi nimerit tu niste gume cu probleme? In orice caz, mult succes si asteptare scurta!
ernest2004
QUOTE(i2c @ Feb 9 2008, 12:40 AM) *
KUMHO este o marca coreana (Corea de Sud, ca cei din Nord sunt cu granitele inchise smile.gif ).Kumho ECSTA KH11. Pe site-ul producatorului sunt clasificate ca anvelope de vara, gama de inalta performanta. Pe ici pe colo, pe net, mai pomenesc unii despre KUMHO ECSTA, dar laudativ. Si eu am pe Colt tot KUMHO, am 2500km cu ea, am mers si prin zone "calamitate", adica drumuri infecte, cu gropi teribile, cu muchii ascutite, am mers si pe autostrada cu 130-140 constant si, pana acum, nu observ nici o degradare, nici o galma. E posibil sa fi avut ghinion si sa fi nimerit tu niste gume cu probleme? In orice caz, mult succes si asteptare scurta!

Sa te mai uiti atent din cand la ele, nu cumva sa ai vreo surpriza, sper sa ai bafta la ele.
Daniumfcv
Conteaza ca ti-ai rezolvat problema. thumbsup.gif

Oricum ca un sfat pe care vi-l dau nu va mai grabiti atat de mult cu datul in judecata pentru ca legea la noi in tara nu este una model si nu castigi chiar asa de repede un proces.Te judeci cu ei 5 ani pentru 350 euro , cheltuiesti 1000 euro pe proces pe care initial ii dai de la tine.Cel mai "de efect" ramane OPC-ul sau amenintari cu judecata de genul "uite ce mi-a dat OPC , zice ca sa le schimbi pe garantie "

Numai bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.