Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Juridico Financiar
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Pages: 1, 2
ozz86651
Stai sa vezi cind ramii fara loc de munca cum o sa fie... o sa te rogi sa-ti mai stropeasca cineva masina smile.gif

QUOTE
N-avem drumuri, n-avem parcări, mor oamenii prin spitale, dar construim turnuri și vopsim mașinile cu alb.


Pai ia de cumpara ceva teren ca acum e ieftin si fa tu parcari si spitale.
Oricum, sa nu te srprinda prea tare, dar la ce criza de locuinte e in Bucuresti, lucrarile vor continua. Lakeside astia o sa dea faliment, blocul va fi vindut la 1/4 din pretul initial unei firme mai puternice care il va termina si va vinde apartamentele la jumate.
Rebel
PSC, dupa cate am citit si dupa explicatiile tale, sunt aproape convins ca pe masina ta se afla var care s-a uscat. Spalari cu apa calda si sampon vor ajuta la curatirea lor. Incearca sa-i dai masini o "cura" de WD40, apoi sa o speli imediat cu sampon si sa o clatesti cu apa calda din abundenta. In cazul tau trebuie sa folosesti un burete dar ai grija sa il clatesti des. Masina trebuie curatata cat mai repede si fara ca soarele sa aibe timp sa imprime varul in vopsea (lac). Este metalizata culoarea? Varul are un efect similar cu gainatul de pasare asa ca trebuie sa te misti repede. trebuie sa o faci intr-un mediu in care sunt vreo +10 C.
In ceea ce priveste petele si cautarea vinovatului subscriu colegilor mei, trebuie mai intai sa dovedesti provenienta lor iar simpla prezenta a unui santier langa domiciuliul tau nu reprezinta nimic...
20krpm
QUOTE (Rebel @ Jan 16 2009, 12:55 AM) *
PSC, dupa cate am citit si dupa explicatiile tale, sunt aproape convins ca pe masina ta se afla var care s-a uscat. Spalari cu apa calda si sampon vor ajuta la curatirea lor. Incearca sa-i dai masini o "cura" de WD40, apoi sa o speli imediat cu sampon si sa o clatesti cu apa calda din abundenta. In cazul tau trebuie sa folosesti un burete dar ai grija sa il clatesti des. Masina trebuie curatata cat mai repede si fara ca soarele sa aibe timp sa imprime varul in vopsea (lac). Este metalizata culoarea? Varul are un efect similar cu gainatul de pasare asa ca trebuie sa te misti repede. trebuie sa o faci intr-un mediu in care sunt vreo +10 C.

ce, -ai innebunit? adica sa dea cu piciorul la o asemenea sursa de venit?...
Rebel
Sa fim seriosi. Doar s-ar imbata cu apa rece. Daca era o sursa de venit il imbiam sa o faca, insa sansele de a intocmi un dosar sanatos sunt aproape nule...
PSC
CITAT(Rebel @ Jan 16 2009, 06:55 AM) *
PSC, dupa cate am citit si dupa explicatiile tale, sunt aproape convins ca pe masina ta se afla var care s-a uscat. Spalari cu apa calda si sampon vor ajuta la curatirea lor. Incearca sa-i dai masini o "cura" de WD40, apoi sa o speli imediat cu sampon si sa o clatesti cu apa calda din abundenta. In cazul tau trebuie sa folosesti un burete dar ai grija sa il clatesti des. Masina trebuie curatata cat mai repede si fara ca soarele sa aibe timp sa imprime varul in vopsea (lac). Este metalizata culoarea? Varul are un efect similar cu gainatul de pasare asa ca trebuie sa te misti repede. trebuie sa o faci intr-un mediu in care sunt vreo +10 C.

Da, culoarea este metalizată.
Acum o săptămână am dus-o la o spălătorie pe bd. Expoziției și, deși scorul este ceva mai mare și se stă la coadă ca pe vremuri la benzină, rezultatul merită așteptarea. Spălarea se face cu apă caldă (nu știu cât de caldă...), iar ceara folosită este foarte bună. Însă, din cauza șantierului Blue Tower, a treia zi am găsit-o stropită cu pete mari de noroi și nisip, material care a sărit de pe roțile camioanelor ce ieșeau din șantier. Fiind iarnă, nu se mai obosesc să spele utilajele când ies din curte. Fiindcă, din nefericire, ață ghicit: lucrările continuă. (Pentru asta a trebuit să angajeze alți muncitori, care par ceva mai curați, nu mai este niciunul din cei vechi.). O parte din pete au dispărut, cu precădere cele de pe geamuri și parbriz.
Chestia este că unul din locatarii unuia din blocurile vecine a început niște demersuri pentru readucerea Mercedesului său (ML negru) găsit stropit mai rău decât mașina mea. Să vedem dacă el o să aibă succes. Mai întâi s-a certat la cuțite cu șeful șantierului Lakeland Residence (ei fiind autorii stropirii). Bănuiesc că, dacă ai o asemenea mașină, ai și posibilitatea de a opri temporar niște lucrări. Iar dacă la Blue Tower lucrările continuă (într-un ritm mult mai mic decât până acum), la Lakeland s-au oprit...
Mai este unul cu un Volvo negru, zgâriat tot de o bucată de gard demolată la începerea lucrărilor la Lakeland, dar omul s-a mulțumit să apeleze la Casco.
A fost zarvă mare în fața acelui bloc în acea zi, inițial am crezut că este bătaie...
FAR EASTERN
QUOTE (PSC @ Jan 16 2009, 08:45 PM) *
Bănuiesc că, dacă ai o asemenea mașină, ai și posibilitatea de a opri temporar niște lucrări.


Nu neaparat. Stiu destui care au asemenea masini.... si atat.

Ah, sa stii ca asta nu e la misto wink.gif
krondet
QUOTE (PSC @ Jan 16 2009, 06:45 PM) *
Chestia este că unul din locatarii unuia din blocurile vecine a început niște demersuri pentru readucerea Mercedesului său (ML negru) găsit stropit mai rău decât mașina mea. Să vedem dacă el o să aibă succes.
Mai întâi s-a certat la cuțite cu șeful șantierului Lakeland Residence (ei fiind autorii stropirii). Bănuiesc că, dacă ai o asemenea mașină, ai și posibilitatea de a opri temporar niște lucrări. Iar dacă la Blue Tower lucrările continuă (într-un ritm mult mai mic decât până acum), la Lakeland s-au oprit...


si, uite asha, in timp ce tu cereai sfaturi, altul a luat mitza de coada shi a trecut la fapte.
la acest moment, poti fi tu martorului acelui vecin, si ajutandu-l pe el sa se despagubeasca din buzunarul Blue Tower, la randul lui, acest iti va fi martor cand vei da Towerul in judecata. O mana spala pe alta.

Anu ltrecut pe vremea asta, parcand masina in fata palatului de justitie, am avut neplacerea sa o gasesc stropita (parca era ou de prepelita) de catre ADP. Dadusera cu calciu pe ghivecele de flori, si mi-au patat aripa stanga si portiera stanga spate cu alb. Aveam o masina visinie-alburie rolleyes.gif Eu nu am putut lua masuri, intrucat parcasem in curba, pe trecerea de pietoni, si sub semnul de stationarea interzisa. asa ca am inghitzit galusca, si petele le-am dat jos cu unghia, dupa fiecare spalare.
klm
CITAT(krondet @ Jan 23 2009, 06:01 PM) *
Eu nu am putut lua masuri, intrucat parcasem in curba, pe trecerea de pietoni, si sub semnul de stationarea interzisa. asa ca am inghitzit galusca, si petele le-am dat jos cu unghia, dupa fiecare spalare.

Fi-v-ar ca*** al dra** biggrin.gif ! Mai sunt 2 vaci de avocatarese care isi parcheaza una a4 si alta mertzanu fix acolo.
krondet
QUOTE (klm @ Jan 26 2009, 10:31 AM) *
QUOTE (krondet @ Jan 23 2009, 06:01 PM) *
Eu nu am putut lua masuri, intrucat parcasem in curba, pe trecerea de pietoni, si sub semnul de stationarea interzisa. asa ca am inghitzit galusca, si petele le-am dat jos cu unghia, dupa fiecare spalare.

Fi-v-ar ca*** al dra** biggrin.gif ! Mai sunt 2 vaci de avocatarese care isi parcheaza una a4 si alta mertzanu fix acolo.

huh.gif nu am priceput aluzia. cool.gif
PSC
CITAT(krondet @ Jan 23 2009, 06:01 PM) *
si, uite asha, in timp ce tu cereai sfaturi, altul a luat mitza de coada shi a trecut la fapte.

Nu-l cunosc pe acel vecin, oricum e o persoană cu foarte mulți bani. Când eram eu copil, în anii '80, respectivul conducea numai BMW și Mercedes. Era singurul din zonă cu așa mașini. În prezent, nivelul lui social e cu mult peste al meu, din păcate - probabil că banii l-au propulsat. Mai mult nu știu.
Totuși, lucrările la Blue Tower s-au reluat (cu alți muncitori și mult mai puțini decât înainte și într-un ritm mult mai lent), însă la Lakeland Residence sunt în continuare oprite. Mai mult, au dispărut și utilajele de pe șantier; au rămas numai bălțile de noroi. Dacă oprirea lucrărilor se datorează acelui vecin, mi-ar părea teribil de bine, ar fi o premieră pe piața imobiliară din România.
Și mai e ceva: toți din blocul acelui vecin au făcut reclamație pentru zgomotele și mizeria cauzate de șantierul Lakeland Residence. La noi în bloc nu există solidaritate, așa că eu singur nu pot lupta cu morile de vânt.
klm
CITAT(krondet @ Jan 26 2009, 04:14 PM) *
huh.gif nu am priceput aluzia. cool.gif

Era sa intre una din bovinele alea in mine cand ma chinuiam sa ma strecor pe langa ea, logic ca nu s-a uitat cand a plecat de pe loc; inteleg, n-ai unde sa parchezi in zona aia dar chiar in curba, pe trecerea de pietoni in locul ala ingust de abia trece o alta masina pe langa tine?! asta nu mai inteleg.
CITAT(PSC @ Jan 26 2009, 06:48 PM) *
În prezent, nivelul lui social e cu mult peste al meu, din păcate - probabil că banii l-au propulsat.

De ce "din pacate"? Iti pare rau ca sunt oameni care fac mai multi bani ca tine?
krondet
QUOTE (klm @ Jan 27 2009, 10:04 AM) *
QUOTE (krondet @ Jan 26 2009, 04:14 PM) *
huh.gif nu am priceput aluzia. cool.gif

Era sa intre una din bovinele alea in mine cand ma chinuiam sa ma strecor pe langa ea, logic ca nu s-a uitat cand a plecat de pe loc; inteleg, n-ai unde sa parchezi in zona aia dar chiar in curba, pe trecerea de pietoni in locul ala ingust de abia trece o alta masina pe langa tine?! asta nu mai inteleg.



de unde stii ca era avocata??
in fata palatului, de mult se dau amenzi de catre politia comunitarilor, pentru parcare in curba, pe trecerea de pietoni sau in raza de actiune a indicatorului stationarea interzisa
klm
CITAT(krondet @ Jan 27 2009, 01:12 PM) *
de unde stii ca era avocata??

Am vazut-o la Curtea de Apel.
PSC
CITAT(klm @ Jan 27 2009, 11:04 AM) *
De ce "din pacate"? Iti pare rau ca sunt oameni care fac mai multi bani ca tine?

Bineînțeles că-mi pare rău. Nu pentru ei, ci pentru mine, că am pierdut câțiva ani din viață pe băncile facultății, în loc să lupt ca să ajung la nivelul lor. Dar asta e deja offtopic.gif .
cristsib
Ce ziceti de asta?
adrian_flavius
Nu-s jurist de profesie, dar am oaresce indoieli ca un asemenea act normativ ar putea sa fie conform cu normele europene, cu Constitutia Romaniei, si cu inca alte vreo cateva legi de baza...ce mama ma-sii, ne transformam in stat politienesc? Puscaria datornicilor? Confiscarea masinilor? Pe ce baza legala? Am cumparat-o cu banii mei (impozitati deja), chit ca raman fara carnet, pentru indisciplina in trafic, nu am de ce sa raman fara un bun propriu, doar pentru ca bugetul statului (condus de niste incompetenti si politicieni verosi, pe care nu-i intereseaza ce o sa fie dupa ce ei nu vor mai fi la conducere...) are nevoie de fonduri...daca se adopta asa ceva, sa vedeti ce "liber" se va da la amenzi de tot felul...si asa toti "rutierii" au "norma" de amenzi zilnice...mama lor de ghertzoi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.