Salutare tuturor, banana.gif

Piata masinilor de pe la noi e in continua schimbare si imi dorec, ca fiecare cred, o masina ceva mai spatioasa decat un autoturism (berlina sau combi) dar sa nu fie nici prea mare. drive.gif
Am ales gama VAN-rilor (dubitzelor) pentru ca doresc atat transport persoane (8+1 locuri) cat si marfa si m-am oprit (din lipsa de concurenta reala ca fiabilitate si calitate) la principalii jucatori de pe piata:
VOLKSVAGEN CARAVELLE si MERCEDES VITO.

Am ales VW pentru ca sunt printre cei mai vechi de pa piata VAN-urilor (primul model Transporter a fost lansat in 1948 !!!) iar modelul Caravelle l-am ales pentru ca e la mijloc atat ca dotari cat si ca pret intre celelalte modele VW: Transporter, Caravelle si Multivan. Comparativ cu Transporterul, Caravelle merita zic eu pretul in plus pentru plusul de confort si finisari la interior pe care le ofera pasagerilor si soferului iar Multivan este prea scump pentru necesarul meu, e mai luxos si implicit cu locuri mai putine ca dotare iar faptul ca l-as dori folosit si la transport marfa …il scoate din calcul. starwars.gif
Am ales Mercedes nu numai “pentru ca e Mercedes” dar si pentru faptul ca ramane principalul competitor al celor de la VW chiar daca nu au experienta (pe acest segment VAN) a celor de la VW (primul Vito a fost lansat in 1995 !).

Ca si date de start cred ca ar fi corect sa fie comparate pe generatii, adica:
- VW Caravelle T4 (1990-2003) cu Mercedes Vito vechi (1995-2003)
sau
- VW Caravelle T5 (2003-prezent) cu Mercedes Vito nou (2003-prezent)

Ca si caracteristici mai importante si dotari pentru ambele m-am decis la:
- caroserie lunga (ampatament 3,4m), pentru persoane (cu 8+1 locuri), acoperis jos neinaltat,
- motor diesel, 2,5 (CDI-la Vito, TDI la VW), minim 100 CP
- tractiune 4x4 (denumite “4Motion” la VW T5 si “4Matik” la Mercedes Vito nou) utila pentru siguranta sporita in trafic (la drum alunecos, cu denivelari, in curbe, manevre bruste imprevizibile, etc),
- sisteme ABS, ESP, ASR, etc
- mai putin dotari extravagante ci doar cele care sunt intradevar utile soferului si pasagerilor,

Toti cei care ati avut sau aveti VAN-uri iar experienta acumulata va conduce spre multe concluzii tehnice, va astept sa ne impartasiti din ceea ce stiti despre cat mai multe aspecte tehnice comparative intre cele 2 marci, cu 4 modele propuse, fiecare cu plusuri si minusuri, incepand de la problemele tehnice specifice in service, intretinere, costuri, motorizari, tinuta de drum, etc pana la impresille care vi le-au lasat ! thanks.gif

Iar in final, in functie de cat si cum sunteti de multumit de fiecare model, va rog sa faceti un top al celor 4 modele propuse: Mercedes Vito nou si vechi, VW Caravelle T4 si T5 ! band.gif

Va multumesc