Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum ulei
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
valentin38883
E normal ca la 10 000 Km sa fie nevoie sa completez ulei la golf4 (1.9 TDI PD), in conditiile in care am mers 95% in oras? Azi s-a aprins beculetul. Am completat cu ce era pe fundul bidonului si s-a stins.
::::AL3X::::
Este normal sa consume ceva ulei pd-u dar nici chiar asa...e clar ca este ceva anormal....
cod
Din experienta stiu ca un motor PD consuma ulei, dar tot uleiul in 10.000 km este anormal. Daca vrei un sfat: du-te la service pentru a verifica daca ai pierderi.
A K U
De ce speriati omu degeaba? E foarte normal sa consume ulei, asa fac toate motoarele diesel (si chiar si cele pe benzina). Iar la 10 mii sa completezi cu ce mai era pe fundul bidonului (valentin n-a spus ca i-a consumat TOT uleiul), ceea ce inseamna 2-300 ml, nu e nici un bai.
cod
QUOTE(A K U @ Jan 30 2008, 11:41 AM) *
De ce speriati omu degeaba? E foarte normal sa consume ulei, asa fac toate motoarele diesel (si chiar si cele pe benzina). Iar la 10 mii sa completezi cu ce mai era pe fundul bidonului (valentin n-a spus ca i-a consumat TOT uleiul), ceea ce inseamna 2-300 ml, nu e nici un bai.


Citeste mai atent primul post. Spune acolo ca i s-a aprinz becul de avertizare. Sigur nu e vorba de 2-300 ml
vio
cam 1- 1,5 litrii maxim cand e joja la minim cam asa e la orice mashina de capacitatea asta .
A K U
Cat ulei poate fi pe fundul unui bidon? Doi, trei litri? Cred ca nu. valentin a spus ca i s-a stins beculetul dupa ce a completat cu uleiul de pe "fundul unui bidon". Nu stiu cum e la masinile din grupul VAG, dar mi se pare normal sa te avertizeze nu cand nu mai ai ulei deloc in motor (sau cand mai ai vreo juma' de litru) si cand s-ar putea sa fie prea tarziu, ci cand scade sub un anumit nivel. La masina mea asa e.
ivd
diferenta intre minim si maxim este de 1 litru. becul la ulei are 2 culori galben(cand este de avertisment pt completare) rosu (aici trebuie sa completezi imediat). nu este recomandat a se ajunge pe culoarea rosie. cel putin asa mi s-a spus cand am luat masina. deci mint ei ....mint si eu.
cristianionut
consumul de ulei la Golf exista si este influentat de mai multi factori:
stilul de condus
turbina
calitatea uleiului-marca
durata exploatarii ( timp cit si distanta kilometri)

exemplu:golf 4 TDI-PD in 10 000 de kilometri circa un litru de ulei
valentin38883
e ok! e in parametrii. Nu a consumat mai mult de 1 litru. Am fost la diagnoza si mi-a zis ca motorul e in stare f buna ...ceva coeficienti de uzura la pistoane, sau ....ce or fi,.. nu depasesc 0,44 in conditiile in care e permis pana la 3 si un motor foarte uzat ajunge la 6. Sunt linistit acu...masina e ok ...consumul era in parametri avand in vedere ca majoritatea km sunt facuti in oras.
Cristi2
aia 0.44 cred ca se refereau la injectoare.
1 l la 10000 km e inca ok.
Eva31188
e normal, eu am bagat la 6000, la 12000 km
cod
Tocmai mi s-a aprins beculetul si la Audi (10600 km). Asta pentru cei care spun ca doar motoarele cu turbina consuma (eram si eu printre ei).
Hoinar
QUOTE (Daniel104187 @ May 5 2008, 12:04 PM) *
Tocmai mi s-a aprins beculetul si la Audi (10600 km). Asta pentru cei care spun ca doar motoarele cu turbina consuma (eram si eu printre ei).


Adica tu vrei sa zici ca la A3-ul tau pe benzina cu doar 10000 de km consuma ulei?!
cod
Exact. Consuma ulei.

Trebuie sa mentionez ca trag destul de tare de el. Ajunge des in plaja 5-6k RPM si nu odata mi-a taiat alimentarea in zona rosie. Oricum, si in cartea tehnica spune ca poate consuma ulei, in special in primii 5000 km.

L.E. Un mic update: La sugestia celor de la ALD am trimis masina pe platforma la Midocar pentru o revizie amanuntita. Diagnosticul era cel previzibil: Nici o defectiune, a trebuit doar completat cu ulei. Deci se pare ca ipoteza mea se confirma.
nastykid
o intrebare: la un passat de 1.9 tdi de 130 cp cu motor AWX cu un kilometraj de 170000km e necesar sa mai fac schimb de ulei long life? si dintre uleiurile 5w40 care este cel mai indicat sa folosesc?
cucuci
la masina ta parerea mea este ca nu mai merita bagat long life
eu la masina din semnatura folosesc Castrol TXT 505.01
florinel12
e normal un consum de 0,5 litri la 3.500 km?
am un Touran 1.9 TDI/2004
SIROCOL-ul poate influenta consumul de ulei?
cucuci
florinel depinde foarte mult de stilul de mers ... daca mergi turat cu masina si/sau dimineata cand e frig afara nu stai putin sa se incalzeasca motorul cred ca e relativ normal. si sa nu uitam de mersul mult prin oras care si ala are o mica contributie.
spata2008
ORICE masina consuma ulei.
Un litru in 10.000 km, mai ales vara si cu un ulei subtire, e perfect normal.
cucuci
dar iarna ce zici? mai ales pe motor rece si sarit de 3000 rpm? tongue.gif
Legionaru'
CITAT(spata2008 @ Dec 5 2008, 02:34 PM) *
ORICE masina consuma ulei.
Un litru in 10.000 km, mai ales vara si cu un ulei subtire, e perfect normal.


Eu nu cred lucrul asta.
cucuci
hmmm 1 litru la 10.000 km mie nu mi-a consumat niciodata mai ales vara ... eu intre schimburile de ulei (15.000 km) completez maxim 200-300 grame asa ca nu prea orice masina consuma 1 litru
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.