Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Viteze maxime atinse cu un COLT
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mitsubishi
podoleanumarius
Eu am un Colt 1.3 Sam si va jur ca am mers cu 215 km/h
Cristi86127
QUOTE(podoleanumarius @ Jan 19 2008, 02:39 PM) *
Eu am un Colt 1.3 Sam si va jur ca am mers cu 215 km/h

Super!

Da-ne detalii...carburant, pneuri, traseu, incarcare...
Eu mai mult de 200 pe ceas nu am reusit...dar nici nu am avut spatiu...
dupa 180 si mai ales dupa 190 urca mai greu...trebuie sa ai spatiu.
Andrei_Iasi
felicitari.
da zi si unde ai putut face asta.

si of the reccords-sau off topic cum vreti sa ii spuenti: .. nu ai terminat cumva la unirea in 2001 sau 2002? ca numele tau imi suna tare cunoscut. si eu sunt din focsani.
numai bine.
alexio
Eu am reusit sa trec putin peste 205 km/h. Autostrada Bucuresti - Pitesti, benzina 95 de la OMV, a si inca ceva nu batea vantul smile.gif
colt 1.5 invite 109 hp
ariciumba
Eu am mers 170 in treapta a 4-a. Mai mult nu i-am dat pentru ca autostrada prezenta si portiuni inghetate iar cauciucurile mele sint de vara. Cand se va mai imbunatati vremea primul lucru pe care il voi face e sa ies la un drum mai lung sa vad cat merge maxim. Inaintea cz3-ului am avut un Polo 1.9 tdi si am mers cu 220 . Dupa ce am vandut polo-ul , am vrut sa-mi iau o masina mai rapida. Coltul este mai rapid pana la 150...dar mai sus fosta masina era superioara.
podoleanumarius
QUOTE(Cristi86127 @ Jan 20 2008, 09:45 AM) *
QUOTE(podoleanumarius @ Jan 19 2008, 02:39 PM) *
Eu am un Colt 1.3 Sam si va jur ca am mers cu 215 km/h

Super!

Da-ne detalii...carburant, pneuri, traseu, incarcare...
Eu mai mult de 200 pe ceas nu am reusit...dar nici nu am avut spatiu...
dupa 180 si mai ales dupa 190 urca mai greu...trebuie sa ai spatiu.


efix 95
205/45/16 de vara
E 85 Focsani- Garoafa
2 persoane
Cristi86127
N-am incercat niciodata EFIX dar nu cred ca asta sa fi provocat minunea...
Oricum pe ceas e o eroare de + 5, +10Km/h spre limita superioara a turometrului.

Cum s-a comportat dupa 180km/h ?
Dar dupa 190km/h ?

In cati km ai atins viteza asta ?
ovidiugm
1. Vitezometrele masinilor sint reglate sa indice mai mult decit viteza reala. Diferenta intre viteza reala si cea afisata la bord creste proportional cu viteza cu care mergi.
Cei 215 km/h probabil ca sint de fapt ~200 km/h reali, daca ai un GPS la indemina poti verifica foarte usor wink.gif.

2. Acum...eu sincer ma indoiesc ca prinde un Colt de 1.3 200 km/h, ca sa-ti arate 215 la bord. Nu cred ca minti - cel mai probabil nu ai vazut bine, sau ti s-a parut.
Poate data viitoare atasezi si un filmulet cu intimplarea. Mai ales ca ati fost doua persoane in masina.

Asta o sa fie singurul meu post pe thread-ul asta, dar o sa mai intru din cind in cind - astept inregistrarea biggrin.gif.
Mariustom
D-lor, vă rog frumos să vă liniștiți cu astfel de mesaje.

Personal (chiar dacă sunt hulit pt asta confused.gif ) nu agreez încercările de atingere a vitezei maxime a mașinii, cu atât mai mult înregistrarea acțiunii (câteodată chiar de către șofer blink.gif ).

Așa că, vă rog mult, nu mai abuzați de mașini. Ce-ar fi ca și șefii voștrii să facă la fel cu voi ? thumbsup.gif


Liniștiți-vă, vă rog eu huh.gif


ninja.gif
Cristi86127
QUOTE(Mariustom @ Jan 22 2008, 10:33 AM) *
D-lor, vă rog frumos să vă liniștiți cu astfel de mesaje.

Liniștiți-vă, vă rog eu huh.gif

ninja.gif


Ninja, eu am fost cuminte...nu sar de 200! rolleyes.gif
xamez
ce subiect ?a mea a prins 300 si asta cu spatele va spun io am si filmat teehee.gif
T u d o r
Mai baieti, nu vreau sa starnesc flame-uri pe aici, dar m-am uitat de curiozitate (dupa ce am citit pe aici wink.gif) cat prinde oficial Colt-ul cu diverse motorizari si am remarcat ca 1.3 atinge 180 iar 1.5 -190. De unde reusiti voi peste 200? ohmy.gif Chiar si cu abaterea vitezometrului... 215, cum am citit undeva mai sus, mi se pare exagerat.
Sa incercam si un top al marimii....? whistling.gif
mike.omega
Hai sa nu fim ironici smile.gif
E clar ca daca la Colt arata 2xxkmph pe bord inseamna o eroare destul de mare a vitezei biggrin.gif A incercat cineva sa masoare viteza si prin alte metode?!
T u d o r
Pai nu sunt ironic decat partial. biggrin.gif Ideea de baza ramane totusi. O abatere a vitezometrului de 35 km/h, de la 180 la 215... adica aproape 20%.... nu e cam mare?
mike.omega
190 vrei sa zici smile.gif Sau cel putin asa sustin importatorii pe site, viteza valabila pentru motoarele de 1.5 wink.gif
T u d o r
Cel care a atins viteza asta Podoleanumarius, din ce a spus el, are 1.3, care oficial atinge 180. Un post mai jos, Cristi, cu care am purtat destule discutii interesante si pe care il si salut smile.gif , a atins doar 200 pe ceas, cu un 1.5.

In fine, nu vreau sa-i fac omului proces de intentie, dar poate intra mai mult in detalii, poate era la vale, vant din spate... (stiu ca suna a ironie, dar acesti doi factori imbunatatesc considerabil performanta la viteze mari - in mod real).
NeGrutzY
Ce a dedus Tudor e adevarat. Dupa cum scrie si in semnatura am 2 colturi, unul de 1.3 al mamei si unul de 1.5 al meu. Pentru cel de 1.5, 200 pe ceas e cam tot ce poate, iar cel de 1.3 cu chiu cu vai daca a trecut de 190 pe ceas cativa mm. Amandoua incercarile le-am facut pe A2 deci in conditii cat de cat identice. Ca sa imi sustin punctul de vedere adaug ratia de demultiplicare pentru cele doua cutii. Diferentele sunt foarte mici asa ca nu vad cum cel de 1.3 ar putea trece de 200.

Gear ratios pentru 1.3:
1: 3.310:1
2: 1.910:1
3: 1.260:1
4: 0.940:1
5: 0.760:1

Gear ratios pentru 1.5:
1: 3.308:1
2: 1.913:1
3: 1.256:1
4: 0.943:1
5: 0.763:1


PS: Ca tot vorbim de viteza maxima, cea mai tare faza este cu peugeotul 107 care are 170 pe bord si cu care am atins, usor la vale, 165km/h... e chiar fun sa vezi acul ca aproape iese din scala biggrin.gif
mike.omega
Si totusi, nu va e frica sa atingeti viteze atat de mari cu niste masini din clasa mica???
Mariustom
Deoarece discuțiile din acest topic au plecat și au degenerat în promovarea/provocarea și atingerea vitezelor maxime, lucru TOTAL contraindicat de lege, producător și bun-simț (cel puțin), acest topic se închide !

Prefer să fiu înjurat și blamat de o parte din voi decât să știu că cineva, poate, în încercarea de a atinge și a fotografia/filma vitezometrul a provocat un accident sau chiar a scurtat durata de viață a motorului, în cel mai fericit caz.
Cred că ați înțeles ce am vrut să zic confused.gif
Oricum, determinarea vitezei maxime a unui autoturism se face în condiții diferite decât încercați voi unsure.gif

Referitor la discuția despre diferențele dintre viteza indicată de vitezometru și cea reală vă invit s-o faceți aici thumbsup.gif

Toate cele bune vă doresc ! smile.gif


ninja.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.