Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina de pe mobile.de
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Ciapsa108582
Salutare,
Mi-am gasit pe mobile.de o masina foarte faina, la bani putini, aproape noua si mi se pare ca ii prea ieftina, poate fii tzeapa?
Sa zicem ca nu ii teapa, ce fac, cum progedez sa-mi cumpar masina, nu stiu nici o boaba de germana. sad.gif
S O R I N
Stai calm. De obicei sunt tzepe.....
OvidiuH
Ai grijă când alegi vreun chilipir, să nu rămâi cu buza umflată după.
Alinn
Ciapsa ai grija ca multi fac in genul : Audi A4 ( sau ceva masina scumpa pe la 10-15000 E ) , o pun la pretul de 5000 E. Cand suni , de fapt ei zic ca acela e avansul si trebuie platit neaparat ca un fel de garantie ca vei veni dupa ea. Este ca si un fel de rezervare. Deci , platesti 5000 E , si vei mai plati diferenta cand ajungi acolo , ei argumentand ca s-ar putea sa aibe cumparatori maine/poimaine si ca sa nu vanda masina , le trebuie o garantie/un avans de la tine sa nu vanda masina altcuiva. Ei bine , asta e o teapa foarte mare si acum vreo 1 an s-a discutat despre asa ceva. Multi au luat teapa. In sensul ca tu platesti avansul/rezervarea , si nu ii mai gasesti nici pe baieti , si nici parcul auto. Sau , in cel mai bun caz vei gasi alta masina ( mult mai praf ca sa zic asa) care nu merita nici 3000 E. In consecinta , tu nu mai poti renunta la masina si sa iti ceri banii in inapoi. Deci , si in acest caz iei teapa. Concluzia : atentie la chilipiruri. Nu te avanta si nu fii naiv sau credul fiindca vei ajunge fraier ( ma scuzati de cuvant). Nimeni nu va vinde o masina care valoreaza suma X , la suma de X:2. Fugi de aceste chestii. Nu a fost nici un caz real in care sa zica cineva ca a luat o masina la jumate din vloarea ei si nu a avut probleme majore cu ea. Gandeste-te ca nu vei prinde tu fraierul care sa iti dea o masina la jumatate pret. Mai degraba vei pica tu de fraier. Numai bine si respect. La revedere.
Ciapsa108582
Multumesc de raspunsuri, aveti dreptate.
utilizator_233938
QUOTE (Alinn @ Jan 18 2008, 10:43 AM) *
Ciapsa ai grija ca multi fac in genul : Audi A4 ( sau ceva masina scumpa pe la 10-15000 E ) , o pun la pretul de 5000 E. Cand suni , de fapt ei zic ca acela e avansul si trebuie platit neaparat ca un fel de garantie ca vei veni dupa ea. Este ca si un fel de rezervare. Deci , platesti 5000 E , si vei mai plati diferenta cand ajungi acolo , ei argumentand ca s-ar putea sa aibe cumparatori maine/poimaine si ca sa nu vanda masina , le trebuie o garantie/un avans de la tine sa nu vanda masina altcuiva. Ei bine , asta e o teapa foarte mare si acum vreo 1 an s-a discutat despre asa ceva. Multi au luat teapa. In sensul ca tu platesti avansul/rezervarea , si nu ii mai gasesti nici pe baieti , si nici parcul auto. Sau , in cel mai bun caz vei gasi alta masina ( mult mai praf ca sa zic asa) care nu merita nici 3000 E. In consecinta , tu nu mai poti renunta la masina si sa iti ceri banii in inapoi. Deci , si in acest caz iei teapa. Concluzia : atentie la chilipiruri. Nu te avanta si nu fii naiv sau credul fiindca vei ajunge fraier ( ma scuzati de cuvant). Nimeni nu va vinde o masina care valoreaza suma X , la suma de X:2. Fugi de aceste chestii. Nu a fost nici un caz real in care sa zica cineva ca a luat o masina la jumate din vloarea ei si nu a avut probleme majore cu ea. Gandeste-te ca nu vei prinde tu fraierul care sa iti dea o masina la jumatate pret. Mai degraba vei pica tu de fraier. Numai bine si respect. La revedere.



Buna ziua as avea si eu o intrebare..de ceva vreme ma tot uit pe diferite site-uri cu masini dupa un Golf 4. Am observat k in judetul Salaj sunt de departe cele mai ieftine si ma intreb de ce? foarte multe din 2001-2002 neinscrise sunt intre 4500-5000E kand in alte judete sar binisor de 5000..poate cineva sa ma lamureasca? ms. anticipat!
mike.omega
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar in Salaj sunt cei mai mari samsari de masini si cei mai tepari.
Masinile sunt mai ieftine deoarece:
1. Au fost lovite dincolo si reparate aici de mantuiala
2. Au 1/2 din km reali sau mai putin
3. Au o problema grava la motor/cutie si reparatia costa enorm
4. Au fost furate de dincolo si inmatriculate aici cine stie cum
5. Toate de mai sus biggrin.gif

Eu nu mi-as lua SH decat de la un propietar cunoscut unsure.gif
utilizator_233938
QUOTE (mike.omega @ Oct 22 2009, 06:14 AM) *
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar in Salaj sunt cei mai mari samsari de masini si cei mai tepari.
Masinile sunt mai ieftine deoarece:
1. Au fost lovite dincolo si reparate aici de mantuiala
2. Au 1/2 din km reali sau mai putin
3. Au o problema grava la motor/cutie si reparatia costa enorm
4. Au fost furate de dincolo si inmatriculate aici cine stie cum
5. Toate de mai sus biggrin.gif

Eu nu mi-as lua SH decat de la un propietar cunoscut unsure.gif


k inteleg k exista aceste posibilitati dar pe de alta parte sunt curios dak se pot depista aceste manarii facute de bisnitari? de ex dak merg cu ea la service imi poate spune dak a fost revopsita, schimbate piese, dak are probleme grave la motor sau dak au km reali?
G e o r g e
poti sa nu mai folosesti K in loc de ca ? este foarte foarte foarte FOARTE deranjant . multumessc.
RUE
salut,
un amic si a pus masina pe mobile.ro si saptamana asta a fost contactat de pe site de 2 persoane.
Una se da din Franta si il intreaba daca poate sa cumpere prin virament , cec etc. scrie in franceza.
A doua se da american ca e locat in afganistan si scrie in engleza si se arata curios de masina.
la ambele nu a lasat numar de telefon ci doar un email care la cautarea cu google nu da nicio referinta (de obicei un anunt tot a pus cineva pe net cu emailul mai ales daca isi cauta masina pe net).
la nr de telefon la ambele a ramas default +49 si atat (fiind ramas automat daca a pus dintr o locatie de pe net din Germanica).
am facut o proba si din Romania da cu 40 daca nu schimbi (se poate modifica).
cat e de teapa faza asta? ati mai vazut?
eu am scris email la ambele adrese sa le pot face un trace si sa vad de unde scriu baietii efectiv.
asteptam la undita.

seeya
stanley
QUOTE (RUE @ Mar 13 2010, 10:04 PM) *
salut,
un amic si a pus masina pe mobile.ro si saptamana asta a fost contactat de pe site de 2 persoane.
Una se da din Franta si il intreaba daca poate sa cumpere prin virament , cec etc. scrie in franceza.
A doua se da american ca e locat in afganistan si scrie in engleza si se arata curios de masina.
la ambele nu a lasat numar de telefon ci doar un email care la cautarea cu google nu da nicio referinta (de obicei un anunt tot a pus cineva pe net cu emailul mai ales daca isi cauta masina pe net).
la nr de telefon la ambele a ramas default +49 si atat (fiind ramas automat daca a pus dintr o locatie de pe net din Germanica).
am facut o proba si din Romania da cu 40 daca nu schimbi (se poate modifica).
cat e de teapa faza asta? ati mai vazut?
eu am scris email la ambele adrese sa le pot face un trace si sa vad de unde scriu baietii efectiv.
asteptam la undita.

seeya

Exact asta mi s-a intamplat si mie, am o masina data anunt pe mobile, am primit in timp mai multe anunturi de genul asta, adica ofiter american in nu stiu ce locatie prin asia, se intereseaza de masina, vrea sa o cumpere, (!?), evident ca este suspect, dar nu apare nr. de telefon decat un prefix..., se intereseaza de virament, cont, etc, stiam de chestia cu sunatul, cand iti haleste o suma mare din impulsuri, dar cu contul, cum naiba te poate pacali ?
DORU
Am primit si eu acelasi mail de la acelasi "ofiter" si l-am trimis la plimbare in limba engleza pe impostor ! verymad.gif
aztuzt
Sunt in cautarea unei masini, si tocmai am dat de un tzepar. De fapt al doilea, si am continuat discutiile cu el ca sa vedem pana unde il duce capul. Am primit aceleasi detalii la un VW Bora si la un Audi A3. Stiam ca e tzeapa, doar ca am fost curios de metodele adoptate. Acesta a fost primul email:
Hello,
My name is Hendry Brian ,
The car is still for sale.
Where are you located ? Please speak English !
If you are interested in my car please contact me.
Thank you,

Vanzatorul cica era din Germania, din Frankfurt. Eu i-am raspuns:
Hello ! I am interested about your car. I'm from Frankfurt. I live here for 1 year at my brother. Can you tell me more about the car? The car is in Frankfurt? Can i see it? biggrin.gif

El imi raspunde, aceeasi poveste:

Hello,
Thank you because you have interested in my car and i`m glad because i can answer to you.
My last price is 4000 Eur including all taxes,
The car have German papers with German plates numbers,
Like you can see in the pictures the car is in excellent condition, no accidents, no scratches, no dents, no need for additional repairs,click on the link for photo and more details about my car :
http://picasaweb.google.it/117004896760875...feat=directlink
I just moved out from Germany to UK, London and the car is here with me.That is the reason because i don't need the car anymore because here in UK is very hard to drive an European car with the steering well on the left side.
If you have others questions let me know,
Thanks.

Dupa emailul asta am zis ca-l injur, dar am continuat frumos sa corespondez cu el:


Ooo, great. I have a friend in London and i talk with him to see your car. Give me an address where you can be found. Thank you!
Cum sa nu te bucuri pentru o asa oferta ? smile.gif)) haha

Vine si raspunsul a doua zi:

Hello,
Just like you know the car it is with me in UK,London . My contact details :
My home phone : 0044/ 750 142 6963
My office phone :0044/ 796 786 2684
My fax number : 0044/ 203 300 5857
Home address :
84 KENSINGTON HIGH STREET
LONDON
W8 4SG
UNITED KINGDOM
If you want to came here is my proposition
you must go to a Western Union agent( you can find one in each postal office or by visiting www.westernunion.com ) and you must put 4000EUR of the money
there to your name to UK, London or YOU will ask a friend to come with you to Western Union Office. HE will make a transfer so that HE will be the sender and YOU will be the receiver. YOU will receive the money from Western Union in UK,London
So the address of the receiver will be UK,London(In this way i`ll be sure that you`ll be in London and that you`ll buy the car)
in the moment that you have made the transfer you must send me a scan copy of the paper (receipt) from Western Union (if u have this money or not), after that i will meet with you here,
when you`ll come here will check and see that all is alright and in working condition. Then we can go both to a Western Union agent here and get the money.
I ask you that because i have allot of inquires on it and i will keep the car for you.As you see this method is a secure one because you cannot lose your money and I don't lose my time. You cannot lose your money because they will be on your name and you are the only person able to pick them up.
With this deposit you proof me that you are a serious person and you want to buy my car.As regarding the money transfer fess you don't have to worry at all because they will be deducted from from the final amount, so they will be payed by me.
if u agree with this please contact me asap.
Thanks and have a good day.

Emailul care a urmat, nu merita postat. L-am facut in toate felurile si VITEZAAA. Am tinut sa postez chestiile de mai sus, pentru cei care cauta masini pe mobile.de . Sunt sigur ca persoanele gen Hendry Brian, au fraierit pe cativa. Si nu se calmeaza. Grija mare la cumparaturi auto si va doresc SANATATE !

Cu stima,
Bogdan
solmar
misto asta. dupa ce iei teapa, trebuie sa demonstrezi tot tu ca cel care a ridicat banii de la banca nu esti de fapt tu; dar remiterea e facuta pe numele tau.....
si pe tine nu duce capul de ce trebuie sa-ti virezi banii prin banca cand poti sa mergi pana acolo cu ei in buzunar. si in plus mai trebuie sa-ti scanezi remiterea...

cred ca zambesc politistii cand mai inregistreaza cate o plangere.

aztutz,
cred ca as mai fi corespondat putin cu el. urmatorul email ar fi fost: dar eu am incredere in tine musiu Brian, nu stiu de ce, dar imi inspiri incredere si remit banii direct in contul tau si vin maine sa iau masina. asa ca da-mi detaliile de cont si toate datele personale... sa vedem ce-ar fi spus. si apoi fwd la mesaj catre interpol.

in fine, scopul e sa-ti iei o masina nu sa pierzi timpul de vorba cu tepari...
devnull
Salutari,

as avea o intrebare, desi mailurile si logica miroase a teapa de departe tot nu inteleg cum poate el sa scoata banii care sunt virati pe numele meu ?

solmar
QUOTE (devnull @ Jun 16 2010, 01:58 PM) *
Salutari,

as avea o intrebare, desi mailurile si logica miroase a teapa de departe tot nu inteleg cum poate el sa scoata banii care sunt virati pe numele meu ?


Pai daca n-ar putea, n-ar exista teapa. Probabil combinatia de dovezi zdrobitoare (copie scanata dupa plata) si o poveste ca ti-ai pierdut actele... e de natura sa induioseze functionarul de la ghiseu. Poate si semnatura imitata. Pesemne ca in momentul in care te-a agatat te fraiereste sa-i trimiti si un act de identitate. Sincer nu stiu detalii ca n-am trimis/primit bani prin WU.

Tin minte totusi ca acum vreo 6-7 ani am facut o plata in numele unui marinar iordanian pentru sotia sa, era ceva urgent. Si au ajuns banii... numa numa. Pana la urma sotia s-a imprumutat, a ajuns el acasa si a reusit sa-i recupereze dupa 2 luni. S-a umplut de glorie atunci... sistemul bancar. Nu mai stiu ce probleme au fost.

Chiar si daca nu poate ridica banii tot trebuie sa faci tu un drum la Western Union Londra sa-i ridici si uite asa tot iesi in paguba.
Rebel
Hendry Brian are nume englezesc (care nu prea e, mai degraba este Henry nu Hendry), dar s-a mutat din Germania in Anglia (deci de ce nu e Fritz sau Jurgen?), engleza lui sucks big time contrar numelui, etc.

Totul este prea evident ca sa mai continui conversatia cu un atare individ.
G e o r g e
1. mutat din germania in anglia -> vorbeste prost engleza, ok pricep , dar nu vorbeste altceva decat engleza
2. linkul este de pe picassa italia laugh.gif
Rebel
QUOTE (G e o r g e @ Jun 16 2010, 10:10 PM) *
...
2. linkul este de pe picassa italia laugh.gif


Ai omis faptul ca masina are totusi numere de Germania...
G e o r g e
pai aia e in poveste, a zis ca e din germania si ca masina are numere germane ... ce cauta o masina din germania pe un site pentru italia de la cineva care e in anglia ... AHA ! AICI ERA GLOBALIZAREA teehee.gif
solmar
Daca dai un search dupa nume (eu am dat dupa nr de telefon) imediat il gasesti pe Hendry Brian. Uite un thread pe un site/forum despre tepe unde musiu Hendry e om de baza:

http://www.fraudwatchers.org/forums/showthread.php?p=107650
G e o r g e
adrese de email la care sa fiti atenti smile.gif
QUOTE
koenvanheu@gmail.com de un supuesto koen vanheukelen , envía DNI, seguramente falso o de algún pardillo que le envió el suyo

rufineantoine001@gmail.com de un tal rené antoine rufine van hoye ...más de lo mismo

rosier1franck@gmail.com de un tal Rosier Franck


captmorisscott@live.co.uk de CAPT MORRIS SCOTT, militar de los USA en Iraq, por imaginación que no falte

rebuelta.seguy@gmail.com de Mme REBUELTA PATRICIA

famille_larsonneur@hotmail.fr de LARSONNEUR DOMINIQUE

k.k.12@live.fr

tommaxwell11@yahoo.com

luccourty@gmail.com de COURTY LUC MARCEAU DANIEL

haermers@gmail.com de Jean-Luc Haermers

hysbbs@gmail.com de Mike hans

gen_jamesconway@yahoo.com del General James Conway

gustavoalv09@gmail.com de Gustavo Alvarez Llano, éste con DNI español


asta in urma la ce am primit :
QUOTE
Clientul potențial vă solicită să îl contactați la numărul

număr de telefon: +49 -
adresă de email: captmorisscott@live.co.uk

Capt Morris. a trimis următorul mesaj:
Hello, I am Capt Morris. I will like to buy your car. Please let me know details of your car and your last price. You can contact me on my email address: captmorisscott@live.co.uk Best Regards Capt Morris.

T u d o r
Banii se ridica cu acte false. Western union sau Moneygram sunt si in spalatorii in UK. Va dati seama ce priceputa e tanti floarea care are prima slujba vanzatoare si a doua functionar WU in detectat actele false. Pentru asta ii trebuie aluia scanul dupa chitanta. smile.gif

In vremurile de glorie ale "hackerilor" se intreceau in scos bani pe diverse nume celebre. Stiu de Michael Jackson si George Clooney. biggrin.gif
Mariustom
offtopic.gif Măi George, ai avut ocazia să-ți vinzi mașina (apropo, la care se referea ???) și tu-l bănuiești pe "Capt Morris" de gânduri necurate. Poate scoteai un preț bun laugh.gif
ninja.gif
G e o r g e
QUOTE
număr de telefon: +49 -
adresă de email: captjimovia31@hotmail.com

Capt. Jim Ovia a trimis următorul mesaj:
Hello, I am Capt. Jim Ovia, I want to buy your car, please what is your last price for the car? You can write me on my Email address:captjimovia31@hotmail.com Waiting for your respnse ASAP. Best Regards Capt. Jim Ovia,


inca unu'
Diesel
mobile.de e un fel de chatroulette cu masini, ati primit si vreo oferta serioasa?
G e o r g e
inca nu banned.gif
solmar
e clar, tu nu vrei sa vinzi! e bataie pe masina ta si acum urci pretul... 36182451.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.