Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat achizitie Polo sau Lupo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
gabi63320
Vreau sa cumpar sotiei masina mica, pentru oras. Optiunile sunt ford Ka, Opel Corsa, Polo sau Lupo. Preferata este Polo. Cum masina nu va merge mai mult de 6-8 mii km pe an, nu vreau sa dau mai mult de 5000 - 5500 euro. Am gasit masini la pretul asta, dar vreau sa stiu daca motorul de 1.0 merita ca fiabilitate, intretinere si consum. Care ar fi problemele, la achizitionare, la ce sa fiu atent?
Eu am gasit un polo 1.4 la un pret bun, 5000 Eur, proprietarul zicand ca are mici probleme cu bendixul (mai caraie cateodata). Vreau sa stiu daca inlocuirea bendixului sau chiar a electromotorului (sh) e costisitoare, cat ar trebui sa mai trag din pret?
Multumesc.
::::AL3X::::
Poi pt sotie cred ca e ideal un Lupo nu crezi...e mai micut se poate descurca mai bine i trafic...mai usor de intretinut mai usor in greutate....1.0,1.2
edy_gef
Nu va cumparati Polo fratilor!!!!
Am un Polo din 2005 si la 29000 de km i-a picat cutia verymad.gif
La o luna dupa ce a iesit din garantie.
Cu toate reviziile la zi la Cardinal Motors.
O cutie ma costa 67 mil.
De unde naiba sa-i dau,ca platesc leasingul da ma usuca.[size="2"][/size]
E 1,4 TDI,am luat-o sa ma tina nu sa ma rupa de bani.
Si cei de la Cardinal Motors constanta sunt niste nemernici. no.gif I-am facut revizia la ei acum o luna si m-a costat 15 mil.
De unde fratilor atatia bani?
Cum adica au gasit pilitura de fier in cutie?Fara nici un simptom masina a inceput sa troncane si nu a mai mers. drive.gif
E normal?
istanila1963
QUOTE(gabi63320 @ Jan 15 2008, 09:17 PM) *
Vreau sa cumpar sotiei masina mica, pentru oras. Optiunile sunt ford Ka, Opel Corsa, Polo sau Lupo. Preferata este Polo. Cum masina nu va merge mai mult de 6-8 mii km pe an, nu vreau sa dau mai mult de 5000 - 5500 euro. Am gasit masini la pretul asta, dar vreau sa stiu daca motorul de 1.0 merita ca fiabilitate, intretinere si consum. Care ar fi problemele, la achizitionare, la ce sa fiu atent?
Eu am gasit un polo 1.4 la un pret bun, 5000 Eur, proprietarul zicand ca are mici probleme cu bendixul (mai caraie cateodata). Vreau sa stiu daca inlocuirea bendixului sau chiar a electromotorului (sh) e costisitoare, cat ar trebui sa mai trag din pret?
Multumesc.


Salut Gabi,
daca te mai intereseaza, am de vanzare un Lupo 1L soft blau(un albastru deschis). Am cumparat-o personal tot pt sotie, de la o reprezentanta VW din Germania in 2006 la 38000km EURO 4. Am toate actele in original unde pot fi vazuti si km pe care ii avea la cumparare. Acum are 50000km si am ajuns la concluzia ca mai mult sta in parcare, asa ca mai bine o vindem.
Referitor la intretinere, nu pot spune mai nimic deoarece inafara de o revizie facuta la Porsche in Mai 2006 + un Duralube nu am avut altceva de facut. Dar ca idee, revizia nu ma asteptam sa coste asa mult (512 RON) pt filtre ulei+aer+benzina + ulei + test computer. Unii spun ca nu conteaza ca e mica, tot VW este. In orice caz, urmatoarea revizie nu o mai fac la astia, cica la Seat ar fi mai ieftin si pana la urma tot ai lor sunt.
Pe de alta parte, sfatul meu este sa fii foarte atent daca cumperi o masina adusa din Germania pt ca neamtul nu vinde maisini ieftine cu km putini si an de fabricatie recent. Intra si tu pe www.mobile.de si ai sa vezi preturile pe care le cer si care nu pot fi negociate decat f putin.
Daca mai vrei alte detalii, feel free to ask
cristianionut
Masini ieftine si bune in Germania nu gasesti, restul sunt tepe.neamtul este foarte scircit, asa ca nu lasa ca e corect.mai sunt masini folosite de straini in germania, asta e alta categorie-tepe.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.