Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Corsa - sfat achizitie
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
gabi63320
Vreau sa cumpar sotiei o Corsa, mai ieftina. AM gasit in jur de 5000 euro, caci nu vreau sa dau mai mult pe o masina care va merge 6-8 mii km pe an. Maxim 5500. motorul nu prea conteaza, indicat cel de 1.0. Va rog sa imi spuneti cam la ce sa ma uit la achizitionare, cam care sunt problemele la aceste masinute, cat e de costisitoare intretinerea? Multumesc.
xamez
QUOTE(gabi63320 @ Jan 15 2008, 07:08 PM) *
Vreau sa cumpar sotiei o Corsa, mai ieftina. AM gasit in jur de 5000 euro, caci nu vreau sa dau mai mult pe o masina care va merge 6-8 mii km pe an. Maxim 5500. motorul nu prea conteaza, indicat cel de 1.0. Va rog sa imi spuneti cam la ce sa ma uit la achizitionare, cam care sunt problemele la aceste masinute, cat e de costisitoare intretinerea? Multumesc.

in primul rand motorul de 1.0 l este mik asa ca sari la cel de 1.2 ca este cel mai fiabil motor .probleme apar la ambreiaj deoarece timoneria este dintr-un material plastic dar asta nu este o problema se schimba cu timonerie metalica .
astea sunt problemele pe care eu le-am avut la opel combo .
gabi63320
QUOTE(xamez @ Jan 23 2008, 03:06 AM) *
QUOTE(gabi63320 @ Jan 15 2008, 07:08 PM) *
Vreau sa cumpar sotiei o Corsa, mai ieftina. AM gasit in jur de 5000 euro, caci nu vreau sa dau mai mult pe o masina care va merge 6-8 mii km pe an. Maxim 5500. motorul nu prea conteaza, indicat cel de 1.0. Va rog sa imi spuneti cam la ce sa ma uit la achizitionare, cam care sunt problemele la aceste masinute, cat e de costisitoare intretinerea? Multumesc.

in primul rand motorul de 1.0 l este mik asa ca sari la cel de 1.2 ca este cel mai fiabil motor .probleme apar la ambreiaj deoarece timoneria este dintr-un material plastic dar asta nu este o problema se schimba cu timonerie metalica .
astea sunt problemele pe care eu le-am avut la opel combo .



Multumesc pentru raspuns. Am vazut cateva corsa, acum trebuie sa ma decid. Inclin spre o Corsa Elegance (full options - 4 airbag, abs, esp, aer cond, radiocas cu cd, geamuri si oglinzi electrice, interior intradevar elegant, jenti aliaj) de 1,2, din 2001. Problema e ca are vreo 130.000 km. Intrebarea e daca motorul de 1,2 are transmisia pe lant ca cel de 1.0? Sotia a vazut masina asta si i s-a pus pata. Sambata fac drive test sa vad cum merge. Pretul il consider normal, 5000 euro.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.