Help - Search - Members - Calendar
Full Version: pierd antigel apa se incalzeste peste 95 grade Helppp
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
cobra12
unsure.gif am un audi a4 din 2001 km 170000 , si pierd antigel am facut distributia am schimbat pompa de apa ... tot ce trebuie dar nu era pompa de apa problema ,am dat scutu jos si nu curge antigel sau apa nu mai stiu ce poate avea garnitura de chiuloasa sau ce nu mai stiu ce sa zic si inca ceva dak o calc se incalzeste apa la 100 grade si apoi scade la normal intr-un minut sau 2 minute va rog ajutati-ma cat de repede
ionut1410
eo zic sa te mai uiti o data la pompa de apa!!!
daca ar fi chiuloasa sau garnitura ai gasi ulei in vasul de expansiune sau apa in ulei (mai rar)

eu zic ca nu mere teromostatu siti evapora apa!!
cobra12
dar akum iam facut distributia pompa de apa este noua si nu curge pe la ea nu stiu ce sa zic ???
cobra12
akum cred ca sigur ii chiuloasa ca am vazut in borcan ca so inegrit antigelul ??datimi si voi o parere numai astazi mio inceput sa se inegreasca ziceti si voi o parere
ionut1410
QUOTE(cobra12 @ Jan 16 2008, 01:32 PM) *
akum cred ca sigur ii chiuloasa ca am vazut in borcan ca so inegrit antigelul ??datimi si voi o parere numai astazi mio inceput sa se inegreasca ziceti si voi o parere



depinde ce insemna ingerit el isi mai pierde din culoare dar cand intra ulei in el e gasesti urme negre negre ca de vopsea !!

si eu am schimbat 6 pompe de apa in 150000 km la un vw si azi iar am vazut ca pierde a 7-a cu aiai originala am facut 400 000 km si astea din comert cad pe capate!!
Daniumfcv
Salut

Daca se incalsezste motorul , poate ca este mai bine sa te duci cu el in service .Daca cei de acolo se pricep nu ar trebui sa le ia mai mult de 30 de min sa se prinda de treaba iar pe tine inspectia asta de va costa 30 Ron.Daca motorul este bun si tu mergi asa cu el , lasand-ul sa se incalzeasca mai mult decat trebuie se poate sa ii strici..zic si eu acolo rolleyes.gif


Numai bine ,
iulian_1976
....m a dau si eu cu parerea ....daca termostatul ramane pe inchis sau aproape pe inchis blocat , creste temperatura
si se evapora lichidul de racire ,deci pierzi antigel prin evaporare ....o parere doar drive.gif
juliani46
incearca sa te duci cu ea undeva ca sa se uite cineva avizat la ea. parerea mea este ca ai probleme la garnitura de chiuloasa dar se mai intimpla sa ai si alte probleme, ex. este o pompa sus in spatele motorului pe unde poate sa ti mai faca probleme. nu astepta sa nu strici tot motorul, iar daca ar fi fost numai termostatul de vina nu ti s ar mai fi racit deloc motorul
http://www.reclamă.ro
Mariustom
Juliani, dacă dorești să ajuți pe cineva o poți face prin sfaturi.
Dar, e a n-a oară când faci reclamă !

Te rog să te abții. Dacă vrei să îndrumi pe cineva undeva, fă-o pe privat, nu pe forum.

E ultimul avertisment înainte de banare !
serviceauto
verifica tot sistemul inclusiv pompa de apa .. asta o face un meserias


QUOTE (cobra12 @ Jan 16 2008, 04:32 PM) *
akum cred ca sigur ii chiuloasa ca am vazut in borcan ca so inegrit antigelul ??datimi si voi o parere numai astazi mio inceput sa se inegreasca ziceti si voi o parere

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.