Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Consum Ford Mondeo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Pompiliu114511
Consum mare de matorina la Ford Mondeo Tddi 90 cp,din 2001,luata din Germania in iulie 2007,acum are 150.000km la bord. Masina merge foarte bine,trage bine,nu scoate fum... ,dar eu zic ca are un consum mediu cam prea mare = cca. 8litrii/100km .Dupa parerea mea un, motiv in plus pentru un consum mare e sezonul rece care mareste consumul,dar ar mai fi ceva,motorina pe care o folosesc nu e de la statie...nu am mai bagat de la benzinarie de cand am adus-o,bag motorina pt.camioane..., am mai bagat si aditivi pt.imbunatatirea calitatii motorinei...De regula, nu fac distante lungi,o naveta zilnica de 25km si retur,si restul pana la 2000-2500km/luna,ii fac in oras...de provincie fara semafoare...
Parerea mea e ca,o pondere importanta in cresterea consumului este calitatea "slaba" a motorinei,ma refer la o cifra etanica mica... ,mai e un lucru,in RO este combustibil foarte prost la tote statiile,mai mult sau mai putin...,afara e mult mai buna,altfel merge masina,dar nimeni nu se sesizeaza ca ,combustibilul de la statii e prost ,se vinde o alta calitate decat cea ce se pretinde a fi si cei care trebuie sa controleze se complac si nu se implica, s-ar lupta cu morile de vant...
As vrea sa stiu parerea voastra in legatura cu subiectul de mai sus si ar mai fi o problema,exista posibilitatea unui reglaj realizata la service-uri,pe computerul masinii,reglaj al aerului din amestecul de combustibil,sau ceva de genul acesta....????
Va multumesc anticipat pentru implicare.
Potzocul
eu am aprox 8,5 consumul mediu si asta ar fi cu o pondere de 70% in oras.
depinde cum o conduci, eu de ex schimb vitezele la 2700-3200 rpm.
sunt convins ca daca as merge mai finutz cu ea si consumul ar fi mai redus.
totusi 8 l nu e o cifra imensa... dar daca ai majoritatea kilometrilor condusi afara din localitate ar fi totusi usor mare.
clima iarasi este un consumator care isi face simtita prezenta la capitolul asta.
cat despre reglaje .. nu stiu nimic .. nu ma pricep whistling.gif
drive safe!
leo91348
Salut,
Intr-adevar, mi se pare putin cam mare consunul,in conditiile in care a mea consuma cam 6 (tdci din 03). Eu schimb cam la 2400-2500 si folosesc numai motorina de la peco.Conteaza f. mult calitatea motorinei, de aceea iti recomand sa renunti la cea din alte surse, pt ca s-ar putea sa-ti dea mari probleme.
Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.