Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Navara-sh, de prin 2000, merita?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
sorin.l
Salutare tuturor,
Vreau sa-mi iau un "double cab" , sh, si m-am oprit la Navara, am studiat putin si celelalte alternative, inclusiv dacia, ce parere aveti?
in germania s-ar gasii co 10 mi de euro, varianta cu 103 cai.
Din ce am citit pe aici am vazut ca problema principala este ambreiajul, care trebuie schimbat pe la 20 de mi km si costa peste 500 euro (nu ma prea incanta ideia).
Parerea mea este ca nu exista o masina perfecta. Oricm, astept parerile voastre.
O voi folosi mai mult pe sosea si in medie nu mai mult de 20 mii km pe an. smile.gif
DRAGOS
tu compari navara cu dacia double cab? blink.gif blink.gif

Pe scurt:
-navara, hilux, ford ranger, mitsu l200, etc: masini de pus la munca, capabile in off-road, dar cu care nu te faci de ras nici pe sosea(adica ofera o deplasare din punctul A in punctul B in conditii bune, dar fara pretentii) - fiecare dintre cele enumerate are plusuri si minusuri la unele capitole;

-dacia double-cab: masina romanului, buna de plimbat porumb, grau, struguri sau toate cele de mai sus. Fiabiliate proasta dar costuri de intretinere mici(piese ieftine si proaste). inafara de carat, nu e o masina buna la nimic. Pe sosea te faci de ras cu brio in fata oricarei masini. In off-road am inteles ca varianta 4*4 1,9D se descurca insa nu se ridica in niciun caz la nivelul celor de mai sus.

Nu exista termen de comparatie. Nici ca preturi, nici ca performante. smile.gif

LE: din cate am citit aici pe forum, navara e intr-adevar mai slaba la capitolul fiabilitate. Insa aici ar trebui sa te lamureasca un posesor. smile.gif
Arheopterix
Stiu 2 posesori de Navara.
Practic cumparate in aceasi luna.
Unul o munceste din greu ( km multi,carat si of road). E super multumit si nu are probleme.
Celalat o are de fite ???
Merge moderat,f putin off road,nu cara decat cumparaturi.Asta mai putin multumit. A si ramas n pana cu ea iarna asta,dar cred ca din cauza motorinei.
Oricum primul la 69.000 zice ca nu a schimbat nimic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.