Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ASTRA CLASIC II SAU PEUGEOT 307?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
roxana28416
am ramas in cursa cu doua masini: astra clasic II 1.6 16V 100 cp si 307 1.4 90cp. voi ce alegere ati face? :roll:
G e o r g e
90 cp pentru o masina de 1250kg este prea putin , si nu ma refer la a face curse sau altceva . dar gandeste te cand pleci la mare , pui in ea inca 450kg si se face masina de 1700kg... dai drumul la ac si nu o sa mai poti urca o panta de 10% :bounce: :evil:

fara discutie astra . ai macar un motor care sa miste masina biggrin.gif
guerilla
Pai eu cred ca... ai pus topicul intr-o arie nepotrivita. asa ca il mut tongue.gif
alex20
Revino-ti la realitate.Nu compari pt 10 cai peugeot 307 cu un biet astra.Plus ca 307 ii model nou.Daca chiar vrei cai in plus pune-ti un chip.Oricum ideal ar fi sa-ti iei uin diesel si o sa vezi ca cu 90 de cai urci si pana la bunul Dumnezeu.
G e o r g e
lasa ca pe conceptia asta am mers si eu cand am luat golf IV ... ca deh ce conteaza ca are 75 cand e golf ... si am luat o mare TZEAPA ... era puturoasa pana la dumnezeu.

si stai linistit ca si hdi ul de 90 este puturos. :bounce:
calin...
si stai linistit ca si hdi ul de 90 este puturos. :bounce:[/quote]

la 90 de cai ii mai pui un chip si s-a facut de 126 si deja e alta masina. cost: aprox. 350E
calin...
am uitat ceva: votez pt. 307 care este o masina f. agreabila
calin...
am uitat ceva: votez pt. 307 care este o masina f. agreabila
G e o r g e
eu iti garantez ca nu il faci de 126 cp !!! :bounce:

iti dau si cei 350 E + 50 dyno test si iti arat ca mai mult de 105cp nu scoti din el nici batut, alergat sau facut in orice fel!!!

tu vii cu masina , ce zici ? bine , dc am dreptate imi dai inapoi cei 400E normal.


ps: tuning ul nu merita ... mai bine o masina puternica de la inceput. am invatat THE HARD WAY asta . costa prea mult tuning ul. nu poti sa-l faci in garantie samd prea multe lucruri importriva lui.
roxana28416
mai baietzi,....
eu oricum nu am bani sa iau in calcul decat varianta pe benzina....
dar din punct de vedere fiabilitate, motor...ce puteti zice intre cele doua?
G e o r g e
corect, scuze de offtopic.

variante de 1.4 90cp este submotorizata. are prea putina putere in ea pentru 1250kg . ti-am spus , mai pui in ea ceva bagaj si sare de 1600kg. o sa fie vai si amar de tine atunci . consuma la fel ca 1.6 dc nu chiar mai mult !

eu zic opel .
Adrian15
toyota corolla 1,6, 110 cp - varianta sedan sau hatchback - este de departe peste masinile mentionate de voi...parerea mea....hic!
G e o r g e
parerea mea , hac , respectiv, hac, este ca pretul corollei este un tzar prea mare , hac...
roxana28416
corolla - da, super!
dar la fel e si la pretz....sare mult peste celelalte!!! (ex: varianta cea mai slaba cu motor de 1.4, terra e cu 2000 peste!)
Iulian HondaFan
important este si cuplul motor daca compari 2 motoare. de aceea un diesel care are putini cp dar multi Nm se simte mai sprinten.cuplul te propulseaza de pe loc si te ajuta in reprizele de acceleratie cand esti in aceeasi viteza.

daca 1.6 al astrei este mai cuplos/torqos decat 1.4 al 307 atunci ala e mai bun. 10 ponei nu conteaza asa de mult daca cuplul e acelasi.

307 este o masina superioara vechii astre pe care o ai tu in consideratie.

jorj are dreptate insa ca 1.4 e underpowered pentru o masina demarimea asta.

tough call.
roxana28416
mai nashpa e ca cei de la peugeot nu au 307 in varianta de motorizare cu pricina pentru un drive test.... asa nici macar nu pot compara.... :cry:
G e o r g e
din nou din experienta prorpie : nu cumpara fara drive test orice ar fi ! trebuie sa gaseasca ei o varianta pt a-ti oferi un drive test !!! garantez ... la mine au gasit pana la urma :bounce:
roxana28416
tocmai ce am mers cu un 307 110cp. e clar ca 90 cp o sa-l imping de la spate....no way!
cred ca renunt la peugeot....desi altfel, e super - inside generos, bineorganizat... dar se mishca greu.
cred ca dieselu' merge mai mishto, dar nu am bani de el...asta e!
G e o r g e
pai tu chiar crezi ca eu vb prostii? tongue.gif

1.6 este la limita smile.gif arata bine in interior DAR dc te uiti cu atentie vei vedea platic de f proata calitate si asamblare nu tocmai frumoasa a plasticului cu cauciucul wink.gif
Bogdan Mihai
eu asi alege o astra classic 2 ....
Happy_Maker
Eu am in familie un 307 break, 110cai, 1.6 cmc si din pacate e una din cele mai puturoase masini cu care am mers! Nici nu vreau sa ma gandesc cum o fi varianta 1.4!

De acord cu george: alege fara dubii Astra!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.