Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suzuki Ignis VS Fiat Panda
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
giulai007
salut!, Vreau sa imi iau o masina. Imi plac foarte mult Suzuki Ignis 1,3 benzina si Fiat Panda1,2 dinamic (benzina).Nu vreau 4x4 pentru ca nu merg offroad. Ma mai duc la iarba verde din cand in cand. Voi folosi masina 70% in oras,30% in afara.Nu fac mai mult de 10.000 Km/an si nu sunt un impatmit al vitezei.
Sunt intr-o dilema, pe care sa o cumpar?
Fiatul e mai ieftin cu 2000 euro, costuri intretinere mai mici, consum mai mic (adevarat ca si Cp mai putini), mai usor de manevrat in oras. Pe de alta parte Ignis imi pare mai solida, (mai SUV) decat Panda, Ignis pare mai mare desi nu e decat cu 10 cm mai lunga, are garda la sol putin mai mare.Fiabile sunt amandoua.
Voi ce ati alege Panda sau Ignis? De ce da/De ce nu?
Alte masini nu ma intereseaza si nici alte motorizari deci vor fi offtopic.
R o b e r t
as alege Ignis pentru garda la sol mai mare, pentru spatiul interior mai mare si pentru portbagaj mai mare (gratar, scaune pliabile etc)
in al doilea rand as alege ignis pentru ca service-ul fiat e execrabil.
pe de alta parte, as alege fiat pentru ca gasesti cam in orice oras mare dealer.
suzuki am inteles ca e doar in timisoara, tg mures si bucuresti.
ca si aspect, imi place mai mult panda. dar e prea mica!
giulai007
Am ales pana la urma Panda.
Criterii:
- Ce service nu e execrabil in Romania? Nu este cel mai important criteriu de alegere pentru mine
1) e mai ieftina (nu imi puteam permite o masina la 12000 euro, cat este Suziki)
2) costuri de intretinere mai mici (reviziile)
3) consum mai mic de combustibil
4) merg foarte putin pe drumuri "de tara", cel mai des merg in oras si putin in afara pe drumuri nationale si europene
5) imi pare mai frumoasa la exterior
6) este loc destul pentru 2 adulti si 1 copil (daca rabatez fractinat bancheta incap si bagaje pentru un concediu mai lung)

In Martie-Aprilie o voi achizitiona.
Multumesc pentru ajutor
Henry90720
Felicitari pentru alegere! biggrin.gif
Sper ca Panda sa nu te dezamageasca. Incearca sa afli cate ceva despre ea si de pe forumul Fiat.
C Z R
QUOTE(R o b e r t @ Jan 11 2008, 07:19 PM) *
service-ul fiat e execrabil.



Te intreb doar atat: pe ce te bazezi cand faci asemenea afirmatii? doar ca tu crezi asa sau din auzite?
Eu il frecventez de aproape 3 ani si iti spun ca nu e deloc execrabil, ba e mai serios decat multe alte service-uri(nu dau nume) in care am intrat, avand nevoie de ele(serv.) si nu doar de test cum o fac altii.
E greu de ales intre cele 2: pentru ca panda e mai micut ca dimensiuni, acum depinde exact ce vrei, insa pot spune ca a conduce panda este o adevarata placere, si culmea este si incapatoare(si consuma putin), dar avand in vedere ca deja ai facut alegerea iti urez felicitari si un condus usor, agreabil si fara incidente neplacute.
OvidiuH
QUOTE(C Z R @ Jan 23 2008, 11:02 AM) *
Te intreb doar atat: pe ce te bazezi cand faci asemenea afirmatii? doar ca tu crezi asa sau din auzite?
Eu il frecventez de aproape 3 ani si iti spun ca nu e deloc execrabil, ba e mai serios decat multe alte service-uri(nu dau nume) in care am intrat, avand nevoie de ele(serv.) si nu doar de test cum o fac altii.

Prea se văicărește toată lumea de service pe forumul Fiat ca să nu fie ceva putred la mijloc.
C Z R
QUOTE(OvidiuH @ Jan 23 2008, 02:30 PM) *
QUOTE(C Z R @ Jan 23 2008, 11:02 AM) *
Te intreb doar atat: pe ce te bazezi cand faci asemenea afirmatii? doar ca tu crezi asa sau din auzite?
Eu il frecventez de aproape 3 ani si iti spun ca nu e deloc execrabil, ba e mai serios decat multe alte service-uri(nu dau nume) in care am intrat, avand nevoie de ele(serv.) si nu doar de test cum o fac altii.

Prea se văicărește toată lumea de service pe forumul Fiat ca să nu fie ceva putred la mijloc.



Cred ca depinde la ce service Fiat te duci, eu ma refer doar la AutoPerugia de restul nu stiu, dar cred ca nu toate service-urile Toyota sunt la fel whistling.gif
giulai007
QUOTE(C Z R @ Jan 23 2008, 08:59 PM) *
Cred ca depinde la ce service Fiat te duci, eu ma refer doar la AutoPerugia de restul nu stiu, dar cred ca nu toate service-urile Toyota sunt la fel whistling.gif


Autocomo de la Constanta sunt niste neprofesionisti, am auzit lucruri in general nu foarte bune despre Dealeri si service-uri Fiat.
Imi doresc sa nu am parte de evenimente ca sa nu stau la mana lor.
In schimb daca faci Casco la Generali unde au decontare directa, scapi de plimbat hartii de la asigurare la service.
Fiat Panda ramane
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.